بررسی جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم
مقاله

بررسی جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم (Minimalism) یک مکتب هنری است که پایه و اساس خود را بر سادگی و استفاده از روش‌های آسان بنا کرده است. وقتی مینیمالیسم را در طراحی برند خود در نظر می گیرید، تمامی عناصر برند شما را تحت تاثیر قرار می دهد. عناصر ملموس برند شامل لوگو، محصولات و وبسایت است در حالیکه عناصر نامشهود شامل ارزش فرهنگی، چشم انداز، ماموریت و خدمات به مشتری برند شما می شود. حفظ یک فلسفه ثابت در بین تمام عناصر تجاری، تجربه منسجمی را در تعامل مشتریان با شما ایجاد می کند. مینیمالیسم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مینیمالیسم چیست؟

در اصل مینیمالیسم طراحی در ساده ترین شکل ممکن است. در مینیمالیسم همه عناصر اضافی مانند استفاده بیش از حد از رنگ و اشکال حذف شده است که هدف آن قرار دادن محتوا یا محصول در کانون توجه است. در سطح بصری و روانشناختی، مینیمالیسم قرار است ذهن را آرام کند و به بیننده اجازه دهد فقط روی برند شما تمرکز کند.

بعنوان مثال برند گوگل یک نمونه عالی از طراحی مینیمالیستی محسوب می گردد.

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (1)

مینیمالیسم از طراحی و معماری سنتی ژاپنی سرچشمه گرفته و به عنوان روندی در دهه 1960 آمریکا ظاهر شد. امروزه مینیمالیسم در دامنه وسیعی از حوزه ها از جمله هنر، طراحی، معماری، مد، سبک زندگی و حتی قالب سایت ها وجود دارد. مانند همه گرایش های طراحی، مینیمالیسم نیز فراز و نشیب هایی داشته است. رویه مینیمالیستی امروز، مدیون افراد بسیاری است که بعد از هزاران سال دوباره آن را کشف کرده اند.

عناصر اصلی مینیمالیسم

مینیمالیسم به عنوان یک فلسفه، بی انتها و کلاسیک است و تماما در مورد سادگی و سازگاری می باشد. سادگی، توجه بیننده را به خود جلب می کند.

چهار عنصر اصلی، پایه و اساس مینیمالیسم را تشکیل می دهند:

  1. هر چه کمتر، بهتر
  2. مدیریت فضای منفی
  3. هماهنگی بصری
  4. رنگ ها و کنتراست

1 . هر چه کمتر، بهتر

اگر بتوان مینیمالیسم را به عنوان یک قانون تعریف کرد، آن قانون حفظ عوامل ضروری و کنار گذاشتن سایر موارد است. این امر باعث کاهش کلیه عناصر اضافی در لوگو، طراحی محصول و وب سایت می شود. کاهش قطعات هر عنصر باعث تأثیرگذاری بیشتر آنها می گردد. استفاده از مینیمالیسم تنها در بازاریابی کافی نیست بلکه باید در برند تجاری شما جای گیرد تا در ایده های پیشنهادی کسب و کار یا در هر قسمتی از تجارت خود از آن استفاده کنید. برای مثال دو سایت زیر را مشاهده کنید:

Lustone یک برند کیف چرمی:

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (2)

Michael Kors یک برند معروف لوازم جانبی:

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (3)

هر دو سایت ادعا می کنند که جزو برند های لوکس و مشهور هستند، اما کسی که اطلاعات کمی در مورد مد و لوازم جانبی دارد احتمالا فکر می کند که برند Lustone لوکس تر و بهتر است. چرا؟ به این دلیل که وبسایت آن ساده تر است و شما را با تصاویر غرق نمی کند. در حالیکه کیف های سایت Michael Kors گران تر از Lustone هستند و حتی ممکن است استفاده از این سایت بسیار راحت تر باشد، اما محصولات آن لوکس به نظر نمی رسد. 

2 . مدیریت فضای منفی

یک عنصر تعیین کننده در بحث مینیمالیسم، کاهش المان ها است که به آن "فضای منفی" نیز گفته می شود. یکی از قوانین کلیدی طراحی این است که هرچه فضای منفی بیشتری در اطراف یک شیء داشته باشید توجه بیشتری به سمت آن جلب می شود.

صفحه اصلی سایت Leen Heyne در تصویر زیر مثال خوبی از یک طراحی سایت مینیمالیستی است. طراح وب از یک طرح تک رنگ برای نام شرکت استفاده کرده است و دو قطعه جواهرات توسط فضای منفی احاطه شده اند تا چشم بیننده مستقیماً به سمت آن دو شیء در مرکز صفحه جلب شود.

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (4)

می توانید از فضای منفی به صورت خلاقانه برای برجسته سازی طرح خود استفاده کنید. با این کار موضوع مورد نظر خود را زیبا و منحصربفرد جلوه می دهید.

3. هماهنگی بصری

هماهنگی بصری کاملا به تقارن ارتباط دارد. تعادل بین عناصر با ارائه ساختار بصری مناسب به یک طراحی حداقلی جان می بخشد. این مورد چگونه در طراحی یک صفحه وب صدق می کند؟ بسیاری از طراحان وب، فضای بصری خود را با گرید های نامرئی شروع می کنند. گرید ها یک ساختار اساسی برای سازماندهی عناصر و اشیا ایجاد می کنند. شما چندین گزینه برای طراحی دارید که ساده ترین و متداول ترین آن در مرکز قرار دادن عناصر است، اما اگر دو یا چند عنصر داشته باشید ممکن است در چینش آنها دچار مشکل شوید.

همچنین می توانید با استفاده از کد نویسی استاندارد css برای صفحات خام خود خطوط تقارن ایجاد نمایید و صفحه را به دو بخش تقسیم کنید (معمولا به صورت افقی و گهگاهی به صورت عمودی). هر نیمه می تواند دارای تعداد مساوی از عناصر باشد که در نتیجه تقارن کلی را حفظ می کند.

مورد بعدی تقارن شعاعی است، که عناصر در یک الگوی دایره ای قرار می گیرند. این سخت ترین مرحله برای طراحی است زیرا اگر مواظب محل قرارگیری عناصر خود نباشید طرح شما می تواند خیلی سریع بهم ریخته شود.

4. رنگ ها، کنتراست و بافت ها

مینیمالیسم چیزی فراتر از سیاه و سفید و سایه های خاکستری است. می توانید از رنگ ها در طراحی مینیمالیستی استفاده کنید. بهتر است از رنگ های با کنتراست بالا استفاده نکنید. در عوض، به دنبال رنگ های متناسب بروید. تصویر زیر به شما کمک می کند تا  این مسئله را بهتر درک کنید:

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (5)

بسیاری از طراحان مینیمالیست، انتخاب خود را به دو یا سه رنگ محدود می کنند که اکثراً مکمل هستند. مواردی که با مثلث و خط مستقیم در تصویر فوق نشان داده شده اند، رنگ های مکمل با کنتراست بالا هستند. از طرف دیگر، آنها همچنین از رنگهای مکمل که روی چرخ رنگ یا رنگهای با اشباع کم که در مجاور یکدیگر در تصویر فوق هستند، استفاده می کنند. با تغییر رنگ، اندازه، شکل و مکان می توانید کنتراست را در طراحی خود ارتقا دهید. به عنوان مثال، شما می توانید یک شیء تیره رنگ را در پس زمینه سفید قرار دهید.

آخرین عنصر، بافت است. گاهی ممکن است در سراسر طراحی برند خود از یک رنگ استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که می توانید از بافت برای جدا کردن عنصری که می خواهید بینندگان شما روی آن تمرکز کنند، بهره ببرید.

 روند استفاده از مینیمالیسم در آینده

در حالی که هنوز بسیاری از طراحان وجود دارند که از مفاهیم مینیمالیستی استفاده می کنند، پیش بینی شده است که طراحان در آینده کمتر به سمت مینیمالیسم پیش بروند. یعنی در حالی که سادگی را حفظ می کنند، امکان تنوع بیشتر در عناصر مورد استفاده را نیز فراهم می آورند.

طراحان در حال حاضر از طرح های تک رنگ دور شده و به سمت رنگ های بیشتر می روند لذا در حال بررسی روش هایی هستند که رنگ بیشتری را در کار خود بگنجانند در حالی که سادگی اصلی آن را حفظ کنند.

همچنین امروزه شاهد طراحان بیشتری هستید که محتوای مینیمالیستی را با استفاده از ابزارهای انیمیشن و ویدیو ایجاد می کنند، زیرا مخاطبان از محتوای ویدیویی بیشتر استقبال می نمایند. 

چه شرکت هایی از طراحی نام تجاری مینیمالیستی استفاده می کنند:

مینیمالیسم به عنوان یک فلسفه طراحی، محدود به طراحی برند لوکس نیست. دو نام بزرگ که هر روز از محصولات و خدمات آنها استفاده می کنید قهرمانان مینیمالیسم هستند. گرچه آنها از بسیاری جهات رقیب هم هستند، اما حداقل یک چیز آنها را به هم پیوند می دهد: عشق به سادگی، هم در طراحی و هم در کاربرد.

Apple

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (6)

استیو جابز اعتقاد راسخی به ذن بودیسم داشت که منشأ مینیمالیسم مدرن است لذا هر بار که در جمع ظاهر می شد عملا همان لباس را می پوشید. جای تعجب نیست که اپل، شرکتی که وی تأسیس کرد، در اولین بروشور بازاریابی خود اظهار داشت که "سادگی نهایت پیچیدگی است" و این باور را هم در طراحی محصول و هم در استراتژی بازاریابی دنبال کرده است.

محصولات اپل مانند iPod، iPhone، Mac و iPad در سایت آن همیشه تحت تأثیر حداقل گرایی قرار گرفته اند. محصولات iOS فقط چند قسمت متحرک دارند. محصولات Apple نیز به گونه ای طراحی شده اند که از دو شکل کلی دایره و یا خطوط صاف استفاده شده است. یادگیری رابط کاربری iOS بسیار ساده و آسان است به اندازه ای که حتی کودکان خردسال نیز می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

Google

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیسم

تصویر (7)

هنگامی که موتورهای جستجو مانند یاهو و آلتاویستا سعی می کردند عناصر زیادی را در صفحات اصلی سایت خود قرار دهند، گوگل راه دیگری را پیش گرفت و به طراحی مینیمالیستی دست یافت. ممکن است موتور های جستجوی بسیاری بوجود آمده و بعد از مدتی از بین رفته باشند اما گوگل هنوز زنده و پر رونق است که دلیل آن رابط کاربری بسیار ساده است. 

عملکرد جستجوی Google نیز از نظر طراحی، مینیمالیست می باشد. با قرار دادن نوار جستجو در مرکز صفحه، Google مستقیماً به دلیل حضور کاربران در سایت که یافتن اطلاعات است، اشاره می کند. مینیمالیسم همچنین بر تمام جنبه های دیگر محصولات Google تأثیر می گذارد. در  لوگوی آن فقط از سه رنگ اصلی و یک رنگ ثانویه استفاده شده است.

از سوی دیگر فقط دو گزینه برای جستجو وجود دارد: "جستجوی Google" و "یابخت و یا اقبال". Google Mail ،Google Ads و Google Maps نیز همگی دارای کنترل های ساده و شهودی در سمت چپ صفحه هستند.

جوانب مثبت و منفی طراحی مینیمالیستی

مانند همه فلسفه های طراحی، مینیمالیسم نیز موافقان و مخالفان خود را دارد اما طرفداران بسیار بیشتری نسبت به مخالفان خود  دارد. البته ممکن است برای همه مشاغل مناسب نباشد پس بهتر است قبل از شروع، محدودیت های مینیمالیسم با دقت ارزیابی شوند. در ادامه مزایای استفاده از طراحی مینیمالیستی ذکر شده است.

  • مینیمالیسم بی انتها و کلاسیک است

برخی فرهنگ ها قرن ها است که طراحی مینیمالیستی را انجام می دهند. تصور کنید که طرح های مینیمالیستی شبیه لباس های کلاسیک در کمد لباس شما هستند. همه احتمالاً یک لباس مشکی یا یک پیراهن تک رنگ ساده دارند که می توانند در هر زمان بدون اینکه از مد افتاده باشد از آن استفاده کنند. مردم دوست ندارند کالای کم دوام بخرند و خوشبختانه طراحی های مینیمالیستی دیر کهنه می شوند.

  •  مینیمالیسم رابط کاربری بهتری را ارائه می دهد

قانون Hick’s می گوید هرچه محرک های کمتری به کاربران خود ارائه دهید، سریعتر آنها را پردازش کرده و تصمیم گیری می کنند. استفاده از یک طراحی مینیمالیستی بی نظمی را کاهش می دهد، قابلیت مرور سایت شما را بهبود می بخشد و تجربه کاربری (UX) بهتری را به کاربران ارائه می دهد. همچنین یک تصویر حرفه ای تر به برند شما می بخشد و به اعتبار شما می افزاید.

  • ممکن است برای همه مناسب نباشد

در صورتی که شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و یا نیاز می باشد که در سایت تان از نمودار ها، فیلم ها و متن های زیادی استفاده نمایید، یک طراحی مینیمالیستی به شما اجازه نمی دهد به راحتی این کار را انجام دهید. چنانچه بخواهید هر قسمتی از سایت را بسته به نیاز و سلیقه خود شخصی سازی کنید ممکن است مینیمالیسم برای شما مناسب نباشد.

  • در مینیمالیسم فضای سفید بسیار زیاد است

در مینیمالیسم مقدار بسیار زیادی فضای سفید وجود دارد و در صورتی که به درستی از آن استفاده نشود می تواند به جای یک طرح کلاسیک و زیبا، طرح شما را ناقص جلوه دهد. از آنجایی که فضای سفید توجه زیادی را به جسمی که میخواهید روی آن تمرکز کنید جلب می کند، ممکن است کوچکترین نواقص شما را بزرگ نمایش دهد. مینیمالیسم به عنوان یک فلسفه طراحی فقط یک رویه گذرا نیست. بی انتها و  کلاسیک است و به شما این امکان را می دهد که بی نظمی در طراحی خود را از بین ببرید و بر آنچه برایتان بسیار مهم است تمرکز کنید. طراحی مینیمالیستی با دو ویژگی اصلی مشخص شده است: سادگی و سازگاری.

شرکت هایی مانند گوگل و اپل از ابتدا به طور مداوم مینیمالیست بوده اند و این فلسفه سال ها نقش اساسی در عملکرد تجاری آنها داشته است. شما باید اکنون تصمیم بگیرید که آیا مینیمالیسم برای شما مناسب است یا خیر. قبل از اینکه مینیمالیست شوید، ابتدا باید برند و نیازهای مشتریان خود را ارزیابی کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *