تعریف دیتاسنتر و ویژگی های آن
مقاله

تعریف دیتاسنتر و ویژگی های آن

دیتاسنتر (مرکز داده) چیست:

مرکز داده (Data Center) به یک یا چند ساختمان گفته می شود که در آن سیستم هایی جهت نگهداری اطلاعات تحت شبکه قرار دارد. اصطلاحا به این سیستم ها سرور گفته می شود. از آنجایی که در دنیای فناوری اطلاعات (IT) ، تداوم در عملکرد یک سرور بسیار اهمیت دارد بنابراین یک مرکز داده باید تمام بسترهای مورد نیاز جهت در دسترس بودن مداوم  سرور را به کار گیرد. مرکز داده، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده ‌است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع‌آوری داده یا تمامی این موارد عمل کند.

امروزه با توجه به رشد سریع فناوری اطلاعات و سرعت اینترنت روز به روز به تعداد مراکز داده موجود در دنیا اضافه می‌شود که برخی از این دیتاسنترها از طریق خطوط فیبر نوری، پهنای باند بالایی را در اختیار دارند.

اجزای تشکیل دهنده دیتاسنتر:

رک

رک محفظه فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند سوئیچ ، روتر، سرور، ups و ... مورد استفاده قرار می گیرد. رک ها ارتفاع متفاوتی دارند که بسته به نیاز و متناسب با ارتفاع دیتاسنتر باید خریداری شوند.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc1

تصویر (1)

سیستم های خنک کننده

به دلیل کارکرد 24 ساعته سرورهای موجود در دیتاسنتر گرمای بسیاری بالایی توسط سرورها تولید می شود که گرمای تولید شده با استفاده از سیستم های خنک کننده هوا باید کنترل شوند. این سیستم ها علاوه بر محیط دیتاسنتر در برخی مواقع درون رک ها قرار می گیرند که باعث خروج گرمای موجود در رک می شوند. در استاندارد های امروزی دمای مناسب برای محیط دیتاسنتر حداقل 10 و حداکثر 28 درجه سانتی گراد می باشد که بهترین وضعیت، دمای 19 تا 21 درجه است.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc2

تصویر(2)

سنسورهای تشخیص دما

ممکن است در برخی مواقع مشکلی در کارکرد سیستم های خنک کننده دیتاسنتر ایجاد شود که باید در سریع ترین زمان ممکن مشکل رفع شود چراکه وجود گرمای زیاد در محیط دیتاسنتر عواقب بسیار زیادی از جمله بالا رفتن لود سرورها و در نتیجه کندی سایت کاربران را خواهد داشت. سنسورهایی جهت بررسی دما در بخش های مختلف دیتاسنتر متصل می شوند که در هر لحظه دمای محیط را بررسی می کنند و در صورتی که دمای محیط بیش از مقدار مجاز تنظیم شده برای آن سنسور باشد، هشداری های لازم را برای تیم مانیتورینگ دیتاسنتر ارسال می کند تا نیروی متخصص سریعا در محل حضور یابد و اقدام به رفع مشکل نماید.

سقف کاذب

با توجه به اینکه در دیتاسنترهای استاندارد، امکاناتی نظیر: دوربین های 360 درجه، سیستم های تشخیص حریق، لوله هایی جهت عبور کابل های روشنایی استفاده شده است، قطعا استفاده از سقف کاذب الزامی خواهد بود. سقف های کاذبی که برای دیتاسنتر استفاده می شود باید مقاومت بالایی در برابر صدا و حریق داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که سقف های کاذب ضد حریق دارند، استفاده در محیط هایی می باشد که رطوبت بالای 60 درصد دارند. پس برای دیتاسنتر هایی که در محیط های مرطوب قرار دارند الزامی است از دستگاه های قوی رطوبت گیر استفاده کنند.

نکته حائز اهمیت دیگر، ارتفاع سقف کاذب با سقف اصلی است که در استاندارد های امروزی 15 سانتی متر می باشد.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc3

تصویر(3)

کف کاذب

دلیل اصلی طراحی کف های کاذب برای استفاده در دیتاسنتر ها و شرکت های مخابراتی بوده است. استفاده از کف کاذب در دیتاسنتر مزایای بسیار بالایی از جمله، عبور کابل ها در محیط دیتاسنتر، توزیع وزن سنگین به طور مساوی، انعطاف پذیری بالا در زمان ارتقا دیتاسنتر و .... می باشد.  ارتفاع کف کاذب با کف اصلی در استاندارد های امروزی 50 سانتی متر می باشد.

 

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc4

تصویر (4)

لدر و سینی کابل برای کابل کشی

بحث کابل کشی برای یک دیتاسنتر از اهمیت بالایی برخوردار است. از محل ورود کابل به دیتاسنتر تا ورودی سرورها و یا سایر دستگاه ها فاصله زیادی وجود دارد و قاعدتا امکان عبور کابل ها بدون نگهدارنده امکان پذیر نیست. لدرها برای عبور کابل ها در محیط دیتاسنتر استفاده می شوند که باعث مدیریت راحت تر کابل های موجود در دیتاسنتر می شود.

از خصوصیات لدرها مقاومت در برابر وزن بالا، ضد حریق بودن و طول عمر زیاد می باشد.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc5

تصویر (5)

سیستم های مانیتورینگ

با توجه به اینکه بررسی دیتاسنتر آیتم های زیادی دارد و امکان حضور فیزیکی در محل دیتاسنتر وجود ندارد، سیستم های مانیتورینگ برای دیتاسنترها یک امر ضروری است. سیستم هایی که در هر ثانیه و 24 ساعته در حال آنالیز محیط دیتاسنتر از جمله، وضعیت دما، وضعیت رطوبت، وضعیت نشتی گاز، وضعیت نشتی آب ، وضعیت ولتاژ برق و بسیاری از موارد دیگر می باشند.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc6

تصویر (6) 

امنیت دیتاسنتر

به دلیل میزبانی اطلاعات صدها هزار کاربر در دیتاسنتر، بحث امنیت بسیار مهم می باشد. از نکات امنیتی که باید در دیتاسنترها رعایت شود: وجود دستگاه های کنترل تردد برای افراد مجاز، درب های ضد سرقت، وجود دوربین های 360 درجه با قدرت زوم بالا در نقاط مختلف دیتاسنتر، عدم وجود پنجره در محل قرارگیری سرورها می باشد.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc7

تصویر (7)

سیستم های اعلان و و اطفا حریق

وجود سنسورهای تشخیص حریق و دود از نکات مهم در هر دیتاسنتری می باشد. در صورت بروز حریق در محیط دیتاسنتر، اطفا حریق باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. در ابتدا باید از دستگاه های اتوماتیک اطفا حریق مانند توپ ضد حریق استفاده شود و در مرحله بعد وجود کپسول های آتشنشانی در نقاط مختلف دیتاسنتر از جمله محل ورودی، الزامی می باشد.

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc8

تصویر(8) 

UPS و ژنراتور

با توجه به اینکه سرورهای موجود در دیتاسنتر باید مداوم روشن باشند قطعا به برق ورودی نیاز دارند و با توجه به مشکلات قطعی برق خصوصا در فصل تابستان، برای ذخیره برق، وجود UPS و ژنراتور الزامی می باشد. UPS برق ورودی را در باتری های خود ذخیره می کند و زمانی که قطعی برق رخ داد ، برق تجهیزات شبکه را تامین می کند. UPS ها معمولا تا 5 ساعت برق در باتری های خود ذخیره می کنند. اما در صورتی که قطعی برق بیش از ظرفیت باتری های UPS باشد وضعیت چگونه خواهد بود؟ با قطعی برق، قبل از اینکه نیاز به باتری UPS باشد ژنراتور وارد مدار می شود و شروع به ارسال برق به UPS می کند.

 

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc9

تصویر (9)

تصاویری از بزرگترین دیتاسنترهای دنیا

Google DataCenter

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc10

تصویر(10)

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc11

تصویر (11)

OVH DataCenter

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc12

تصویر (12)

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc13

تصویر (13)

Hetzner DataCenter

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc14

تصویر (14)

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/dc15

تصویر (15)

ویژگی های دیتاسنتر میهن وب هاست

در این مقاله ویژگی های یک دیتاسنتر استاندارد توضیح داده شد. میهن وب هاست با داشتن تمامی ویژگی های ذکر شده با حداکثر کیفیت، مطابق با آخرین استاندارد های روز دنیا، دیتاسنتر اختصاصی خود را در سال 1394 در شمال کشور (شهر رشت) تاسیس کرده است. از امکانات دیتاسنتر میهن وب هاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فایروال سخت افزاری
 • بیش از 10 دوربین ثابت
 • سیستم های برق اضطراری ups و ژنراتور
 • دوربین های امنیتی 360 درجه با زوم 10 برابر
 • بیش از ۱۰۰ متر مربع فضای دیتاسنتر با ظرفیت ۱۰۰۰ سرور
 • استفاده از برترین تجهیزات ارتباطات بی سیم شرکت اریکسون
 • سیستم کارت شناسایی جهت ورود به اتاقهای مختلف
 • دارای سیستم تهویه و کولینگ جهت تنظیم دما، رطوبت و فشار هوا
 • نگهبانی و همچنین حضور مهندسان پشتیبان به صورت 24 ساعته
 • ژنراتور برق دیزل 60kv با ذخیره 48 ساعت سوخت و امکان راه اندازی ژنراتور در 9 ثانیه
 • استفاده از آخرین سخت افزار های روز دنیا که کمتر دیتا سنتری در ایران از آنها استفاده می کند
 • تست هفتگی ژنراتور و سوختگیری مجدد در صورت نیاز به نحوی که همیشه 80% مخزن سوخت پر می باشد
 • متصل به 4 بک بون مختلف اینترنتی از طریق فیبر و مایکروویو برای ارتباط مستمر و بدون مشکل در صورت مشکل در یکی از خطوط
 • استفاده از سنسور اعلان حریق، سنسور دما، سنسور دود، سنسور نشتی گاز، سنسور نشتی آب
 • اتاق های مانیتورینگ که 24 ساعته در حال بررسی وضعیت دیتاسنتر می باشند

برچسب‌ها:
اشتراک گذاری:

نظرات

بسیار عالی بود بنده به نوبه خودم از اینکه در کنار دیتا سنتر های بزرگ دنیا شما هم با دانش بومی و استفاده از نخبه های داخلی و فراهم نمودن شرایط عالی برای جوانان سرزمین خودتون زمینه علمی و رشد رو فراهم کردید بسیار مفتخر و سپاسگزار هستیم و امیدوارم بیش از پیش بر قله های موفقیت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *