Title Text ،Alt Text و File Names چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
مقاله

Title Text ،Alt Text و File Names چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بهینه سازی خوب تصاویر شامل استفاده از Title Text ،Alt Text و File Names های مطلوب می شود اما چه تفاوت هایی بین این سه وجود دارد؟ به نظر شما آیا یکسان هستند یا اینکه فکر می کنید با هم تفاوت دارند؟

در این مقاله با تفاوت های میان Title Text ،Alt Text و File Names آشنا می شوید و  توصیه هایی در مورد نحوه بهینه سازی بهتر آنها برای بهبود رتبه در نتیجه جستجو، مطالعه خواهید کرد.

Alt Text با Alt Tag چه تفاوتی دارد؟ کدام صحیح است؟

وقتی به متن جایگزین تصویر یا همان Alt Text فکر می کنید، اولین چیزی که ممکن است بلافاصله به ذهنتان خطور کند Alt Tag است، اما عبارت Alt Tag کاملا اشتباه است و اصلا وجود ندارد. Alt Text، ویژگی متن جایگزین در تگ تصویر (img) است.

Alt Text تصویر چیست؟

Alt Text یا متن جایگزین برای توصیف تصویر استفاده می گردد. برای اطلاعات بیشتر در مورد Alt Text اینجا کلیک نمایید. در درجه اول هدف Alt Text این است که دسترسی بهتری به تصاویر برای نابینایانی که از صفحه خوان ها استفاده می کنند، ایجاد کنید. این کار دستیابی به صفحه وب را بر اساس دستورالعمل های W3C (سازمان جهانی وب) بهبود می بخشد. همچنین به شما امکان می دهد که توصیف تصویر را به صورت یک پیش نویس صوتی مشخص کنید تا به افراد کم بینا یا نابینا در درک بهتر تصویر کمک کند.

هدف دوم استفاده از متن جایگزین برای افرادی است که به هر دلیلی تصمیم گرفته اند لود تصاویر را در مرورگر خود غیرفعال کنند. به عنوان یک قاعده، متن جایگزین باید شامل کلمه کلیدی بهینه و هدفمندی باشد که توضیح دهد تصویر در مورد چیست. در زمانی که لود تصاویر در مرورگر غیرفعال است، اگر هیچ متن جایگزینی وجود نداشته باشد، تنها یک تصویر خالی نمایش داده می شود. از آنجا که گوگل نمی تواند محتوای تصویر را خزش کند، هنگامی که تلاش می کند محتوای تصویر را درک کند از متن جایگزین استفاده می کند. بنابراین توجه به دستورالعمل های دسترسی W3C برای متن جایگزین مهم است. بخشی از این دستورالعمل ها به شرح زیر است:

هنگامی که از تگ img استفاده می کنید، یک متن جایگزین با ویژگی alt مشخص نمایید. توجه داشته باشید که مقدار این ویژگی "alt text" نامیده می شود. زمانی که تصویر حاوی کلماتی است که برای درک محتوا مهم هستند، متن جایگزین باید شامل همان کلمات باشد. این کار اجازه می دهد تا متن جایگزین عملکردی مشابه تصویر داشته باشد. توجه داشته باشید که متن جایگزین تصویر نیاز نیست که ویژگی های بصری تصویر را توصیف کند، بلکه باید معنای تصویر را شرح دهد.

 Title Text تصویر چیست؟

Title Text یا متن عنوان تصویر صفتی است که برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد تصویر استفاده می شود.

به عنوان مثال:

 

با استفاده از این صفت در صورتی که اشاره گر موس روی تصویر قرار گیرد همانند تصویر نمونه، عبارت استفاده شده در عنوان تصویر نمایش داده خواهد شد.

تفاوت Title Text ،Alt Text و File Names

تصویر (1)

با توجه به تحقیقات انجام شده، عنوان تصویر برای رتبه بندی جستجو مورد استفاده قرار نمی گیرد. بنابراین بهینه سازی آن چندان مهم نیست، اما اگر شما می خواهید تمام موارد را برای تکمیل سئو و بر اساس دستورالعمل های W3C به بهترین نحو بهینه کنید، می توانید متن جایگزین و متن عنوان را برای تصاویر خود استفاده نمایید. با این حال برای بهینه سازی متن عنوان تصویر نیاز نیست کار زیادی انجام دهید. می توانید از یک عنوان سریع، کوتاه و جذاب استفاده نمایید تا مکمل مواردی باشد که برای متن جایگزین بهینه کرده اید.

تمرکز اصلی بهینه سازی شما باید روی هدف کاربر از جستجو و تجربه او باشد

نحوه بهینه سازی متن جایگزین و عنوان در 10 سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. در هنگام بهینه سازی هر دوی این موارد نه تنها باید برای کلمات کلیدی هدف گذاری کنید بلکه می بایست بر اهداف کاربر نیز متمرکز شوید. از کلمات کلیدی اصلی استفاده نکنید و در صورت لزوم کلمات کلیدی خود را نیز تغییر دهید. وقتی متن جایگزین و عنوان ها را در تصاویر بهینه می کنید، مهم است که به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • آیا این متن جایگزین و متن عنوان به کاربر شما کمکی می کند؟
  • آیا متن جایگزین و متن عنوان خواسته کاربر را برآورده می کند؟
  • آیا می تواند باعث بهبود تجربه کاربری شود؟

جان مولر یکی از کارمندان گوگل نیز در توییتی در سال 2017 تایید کرده است، تصاویری که برای اهداف طراحی یا موقعیت یابی استفاده می شوند، نیازی به متن جایگزین ندارند و اگر خالی (""=alt) باشد مشکلی به وجود نمی آورد.

توضیحاتی در مورد چگونگی مدیریت متن جایگزین توسط گوگل 

جان مولر قبلا اشاره کرده است که اگر تصویر نیز یک لینک باشد، گوگل می تواند از متن جایگزین به عنوان Anchor text استفاده کند. همچنین وی اظهار داشت که گوگل ممکن است متن موجود در ویژگی Alt را به عنوان بخشی از صفحه ای که تصویر در آن تعبیه شده است در نظر بگیرد.

شایان ذکر است، جان مولر توضیح داده است که متن جایگزین چقدر می تواند برای تصاویر مفید باشد، بخصوص اگر می خواهید در نتایج جستجوی گوگل رتبه بندی شوند. همچنین ایشان توصیه می کنند که اگر lazy-loading برای تصاویر فعال است، حتما در اسرع وقت مطمئن شوید که تصاویر دارای متن جایگزین هستند. رندر تصاویر شما بسته به اجرای lazy-loading ممکن است متفاوت باشد. بنابراین پیکربندی خود را آزمایش کرده و مطمئن شوید که گوگل می تواند تصاویر را خزش و ایندکس کند.

توصیه های گوگل برای تصاویر

در این بخش به برخی از پیشنهادات گوگل برای بهبود تجربه کاربری متن جایگزین اشاره شده است:

  • ایجاد یک تجربه کاربری عالیبرای بهتر دیده شدن محتوای شما در تصاویر گوگل، بر ارائه یک تجربه کاربری عالی تمرکز نمایید و صفحات سایت را به جای موتورهای جستجو،  برای کاربران ایجاد و بهینه کنید.
  • محتوای تصویری مناسبی ارائه دهید: اطمینان حاصل کنید که محتوای تصویری شما با موضوع صفحه مرتبط است. همچنین گوگل پیشنهاد می کند تصاویر را تنها در جایی نمایش دهید که محتوای اصلی صفحه قرار دارد.
  • بهینه سازی مکان تصویر: در صورت امکان تصویر را در نزدیکی متن مربوطه قرار دهید و تصاویر مهم تر را در بالای صفحه جایگذاری کنید.
  • متن مهم را در داخل تصویر قرار ندهید: از قرار دادن متن به ویژه عناصر مهم از جمله عنوان صفحه یا منو در تصاویر خودداری کنید، زیرا تمام کاربران نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند و ابزارهای ترجمه صفحه روی تصاویر کار نمی کنند. بنابراین برای اطمینان از اینکه محتوای شما کاملا در دسترس خواهد بود، تا جای ممکن از html برای متن های خود استفاده نموده و متن جایگزین را برای تصاویر ایجاد نمایید.
  • سایت های آموزنده و باکیفیت ایجاد کنید: محتوای خوب در صفحات شما به اندازه محتوای بصری برای Google Images مهم است. محتوای صفحه ممکن است جهت ایجاد text snippet برای تصویر استفاده شود و گوگل هنگام رتبه بندی تصاویر، کیفیت محتوای صفحه را در نظر می گیرد.
  • سایت های ریسپانسیو ایجاد کنید: جستجوی کاربران در موبایل نسبت به رایانه بیشتر است. به همین دلیل مهم است که سایت شما در انواع دستگاه ها به درستی نمایش داده شود. از ابزار تست mobile friendly برای بررسی عملکرد صحیح صفحات خود در دستگاه های تلفن همراه و دریافت بازخورد در مواردی که باید اصلاح شوند، استفاده کنید.
  • ساختار خوبی برای آدرس تصاویر خود ایجاد کنید: گوگل از مسیر url همچنین نام فایل برای درک تصاویر شما استفاده می کند. سعی کنید تصاویر خود را طوری ساماندهی کنید که نشانی های اینترنتی به طور منطقی ساخته شوند.

بهینه سازی File Name

گوگل از File Name یا نام فایل های تصویری برای بررسی دقیق موضوع تصویر استفاده می کند. با بهینه سازی نام فایل ها مطابق با بهینه سازی متن جایگزین و متن عنوان می توانید به گوگل در درک بهتر محتوای خود کمک کنید تا رتبه بندی تصاویر شما در نتایج جستجوی تصاویر بهبود پیدا کند. در بیشتر موارد نیازی به نام فایل های طولانی با متن توصیفی طولانی ندارید. عبارات کلیدی که بیشتر تصاویر را توصیف می کنند، مناسب می باشد. فقط مطمئن شوید که متن نام فایل شما نیز دقیقا نشان دهنده تصویر مورد نظر است. نام "png.هاست_وردپرس_چیست" نمونه ای از نام فایل مناسب در مثال مربوط به تصویر (1) می باشد.

تصاویر خود را بهینه سازی کنید اما زیاده روی نکنید

بهینه سازی مناسب تصاویر بسیار مهم است اما لازم نیست آنقدر برای آن وقت صرف کنید و موارد اصلی را فراموش کنید. مطمئن شوید فقط به اندازه ای که برای رتبه بندی و تکمیل تلاشهای بازاریابی آنلاین خود لازم است زمان می گذارید. با این کار هدف نهایی یعنی بهبود تجربه کاربری را از دست نمی دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *