اصول وبلاگ نویسی: وبلاگ چیست؟ کاربرد آن به چه صورت است؟
مقاله

اصول وبلاگ نویسی: وبلاگ چیست؟ کاربرد آن به چه صورت است؟

در این مقاله به موارد زیر پرداخته می شود:

 • وبلاگ چیست؟
 • تفاوت وبلاگ و وب سایت
 • چرا باید وبلاگ راه اندازی کنید؟
 • بلاگرها چگونه از وبلاگ نویسی درآمد کسب می کنند؟
 • نحوه راه اندازی وبلاگ و کسب درآمد از آن

وبلاگ چیست؟

وبلاگ ها در واقع مجلات اینترنتی (عینا مشابه مجلات فیزیکی ولی در بستر وب) حاوی مطالب گوناگون هستند که به آنها پست گفته می شود. هنگام مطالعه اغلب وبلاگ ها متوجه این مسئله می شوید که چیدمان پست ها به ترتیب زمان انتشار هر یک از آنها می باشد در واقع، جدیدترین پست ها در صدر لیست مطالب قرار می گیرند.

یکی از عوامل موثر در کاهش محبوبیت وبلاگ این است که یک پست معمولی بیشتر شامل متن و گرافیک می باشد در حقیقت کمتر از ویدیو و پادکست ها (فایلهای صوتی) در آن استفاده می شود.

وبلاگ در دهه 90 میلادی به عنوان یک مجله آنلاین معرفی شده بود. آن زمان کاربران در یک صفحه از اینترنت زندگی نامه و اطلاعات شخصی خود را بروز رسانی می کردند. این مورد سپس با گذشت زمان به "وبلاگ" تبدیل گردید. هم اکنون وبلاگ به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. وبلاگ ها دارای دو نوع غیر تجاری (یک وبلاگ غیر تجاری، زاده تفکرات و نظرات یک شخص است) و تجاری می باشند.

مزایای زیادی برای وبلاگ ها ارائه شده است که یکی از مهم ترین آنها، فراهم کردن بستری مقرون به صرفه (کم هزینه) برای رسیدن به اهداف مختلف بازاریابی است.

اصول وبلاگ نویسی

تصویر(1)

تفاوت وبلاگ و وب سایت

یکی از سوالات متداولی که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود این است که، وبلاگ و وب سایت چه تفاوتی باهم دارند؟

اصول وبلاگ نویسی

تصویر(2)

اصطلاحات وبلاگ و وب سایت اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند این خود یکی از دلایل سردرگمی است. در ادامه مقاله به تفاوت بین وبلاگ و وب سایت پی خواهید برد.

وبلاگ یک قابلیت است که در صورت لزوم به وبسایت افزوده خواهد شد. به عنوان مثال، مقاله فعلی که در حال مطالعه آن هستید، بخشی از وب سایت محسوب می شود. وبلاگ را می توان به چشم یک مجله یا روزنامه اینترنتی دید که به عنوان یک پست شناخته می شود. بنابراین، اگر شخصی اعلام کند که دارای وبلاگ است، مطمئنا وب سایت نیز دارد. به همین دلیل، یک وب سایت بدون وبلاگ می تواند وجود داشته باشد اما برعکس این موضوع امکان پذیر نیست به عبارتی راه اندازی یک وبلاگ بدون وب سایت میسر نمی باشد.

بسیاری از سایت ها به وبلاگ نیاز ندارند. بدین سبب، اگر شخصی اعلام کرد که وب سایت دارد، لزوما به این معنی نیست که حتما باید وبلاگ داشته باشد. 

در رابطه با وبلاگ ها سه نوع وب سایت وجود دارد:

 • وب سایتی که خود یک وبلاگ است.
 • وب سایت دارای وبلاگ است.
 • وب سایت دارای وبلاگ نیست.

در ادامه با جزییات بیشتر هر یک از این موارد آشنا خواهید شد.

وب سایتی که وبلاگ است.

بسیاری از وب سایت ها، پیرامون محتویات موجود در وبلاگ ها هستند. این وب سایت ها معمولا دارای صفحات تماس با ما، درباره ما، بلاگ و موارد دیگر هستند. به همین دلیل است که اغلب از این سایت ها به عنوان وبلاگ یاد می شود.

وب سایت دارای وبلاگ است.

وبلاگ بخشی از وب سایت محسوب می شود. شرکت های بزرگ از جمله میهن وب هاست (که یکی از معتبرترین ارائه دهنده های هاست می باشد) و آمازون (شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است) دارای وبلاگ هستند و شما میتوانید در منوی بالایی یا پاورقی بخش بلاگ را مشاهده نمائید. بدیهی است که هدف اصلی این وب سایت های قوی توسعه وبلاگ نیست. می توان گفت تمرکز اصلی آنها ارائه خدمات و فروش محصولات می باشد.

همچنین اکثر مشاغل از وبلاگ ها برای اطلاع رسانی و کمک به مشتریان خود استفاده میکنند.

وب سایت دارای وبلاگ نیست.

اکثر وب سایت ها در صورت لزوم می توانند وبلاگ ایجاد کنند. در غیر این صورت (عدم ایجاد وبلاگ)، میتوان گفت که آنها صرفا وب سایت راه اندازی نموده اند.

چرا باید وبلاگ راه اندازی کنید؟

مشاغل برای بسیاری از اهداف همچون؛ آموزش، گزارش اخبار، ایجاد روابط عمومی و بهبود SEO وبلاگ ایجاد می کنند. در این بین سوالی که ممکن است مطرح شود این است که  وبلاگ چگونه سبب بهبود SEO سایت می شود؟ موتور های جستجو به صفحات با کیفیت بالا و مطالب تازه پاداش می دهند. (رتبه سایت را بهبود می بخشند) رتبه بالای موتور های جستجو سبب بازدید بیشتر از سایت و افزایش درآمد خواهد شد.

 دلایل ایجاد وبلاگ توسط اشخاص چیست؟ وبلاگ ها بسترهای زیر را برای افراد فراهم میکنند؛

 • برای بیان افکار، ایده ها و نظرات
 • برای آموزش یا تحت تأثیر قرار دادن دیگران
 • برای افزایش آگاهی اجتماعی
 • برای نشان دادن مهارت ها و استعدادها
 • برای بهبود مهارت های نوشتاری
 • برای افزایش خلاقیت
 • برای ارتقاء خود
 • برای یافتن کار بهتر
 • برای ساختن رزومه
 • برای شبکه سازی (یک فعالیت اجتماعی است که کارآفرینان با استفاده از آن، فرصت های شغلی را شناسایی و خلق میکنند)
 • برای ارتباط با افراد همفکر
 • برای پیدا کردن دوستان
 • برای پاسخگویی و خود انگیزشی (به معنای انگیزه بخشی به خود)
 • برای ایجاد انگیزه در دیگران
 • برای ارتقای ارزش خود
 • ابراز احساسات برای اهداف کاتارتیک (کاتارتیک، نوعی بیماری روانی می باشد که اشخاص خاطرات بد گذشته خود را به یاد می آورند.)
 • برای آشنایی با موضوعی
 • جهت ایجاد ترافیک اینترنتی (افزایش بازدید) برای یک رویداد، موسسه، نهاد غیرانتفاعی و یا کسب و کار
 • برای کسب اعتبار در صنایع
 • برای شهرت
 • برای کسب درآمد

افراد به دلایل زیادی وبلاگ می نویسند. اکثر وبلاگ نویسان میخواهند با وبلاگ های خود درآمد کسب کنند. در ادامه با روش کسب درآمد وبلاگ نویسان آشنا خواهید شد. 

بلاگرها چگونه از وبلاگ نویسی درآمد کسب می کنند؟

اصول وبلاگ نویسی

تصویر(3)

شما نیز میتوانید مانند بلاگر ها از وبلاگ نویسی درآمد کسب کنید. در قدم اول، می بایست محتوای با کیفیت (از نظر کپی نبودن مطالب، قدرت انتقال مفاهیم و سئو) تولید کنید این امر سبب جلب اعتماد خوانندگان و افزایش بازدید خواهد شد. افزایش بازدیدکنندگان باعث کسب درآمد می شود. حتی اگر یک وبلاگ دارای 50 بازدید کننده باشد، می تواند درآمد قابل توجهی برایتان به ارمغان آورد. 

3 روش عالی برای کسب درآمد از وبلاگ نویسی

 • درآمدزایی از طریق تبلیغات. اکثر وبلاگ نویسان با استفاده از Google Adsense (سیستم تبلیغاتی گوگل برای وب سایت ها) شروع به نمایش تبلیغات می کنند. زمانی که میزان بازدید از وبلاگ افزایش پیدا کند، فرصت های تبلیغاتی، در مقابل درآمد حاصل از Google Adsense دارای اهمیت بالاتری خواهند شد.  
 • بازاریابی درصدی. به این معنا که شما به افراد پیشنهاد می کنید از یک فروشگاه اینترنتی خاص خرید انجام دهند. (تبلیغ محصولات و خدمات دیگران را می کنید). اگر شخصی با این تبلیغ شما از آن فروشگاه اینترنتی خرید کند، شما از آن فروشگاه اینترنتی کمیسیون دریافت خواهید کرد. برنامه افیلیت آمازون یا Amazon Associates اولین قدم در دنیا بازاریابی درصدی می باشد (بستری را برای تبلیغ محصولات آمازون فراهم می کند).
 • فروش و ارائه خدمات خود. فروش محصول دیجیتال (فایل ها و دوره های آموزشی دیجیتال) از طریق وبلاگ، زمان و تلاش بیشتری را نسبت به دو مورد قبل (نمایش تبلیغات و بازاریابی درصدی) می طلبد اما به دلیل کم بودن هزینه سربار (هزینه ای که مستقیما در ساخت کالا دخالت ندارند نظیر هزینه حمل و نقل)، سود قابل توجهی برایتان به ارمغان می آورد.

اغلب وبلاگ ها برای اهدافی فراتر از سرگرمی ساخته می شوند و بسیاری از بلاگر ها(مدیران وبلاگ ها) درآمد عمده ای از وبلاگ کسب می کنند. داشتن سرمایه کافی، ترک کار های روزانه و تمرکز تمام وقت بر روی وبلاگ نویسی سبب کسب درآمد شش تا هفت رقمی (زیاد) خواهد شد. اکثر افراد از کسب و کار هایی که به آنها اعتماد دارند خرید انجام می دهند. تولید محتوای با کیفیت سبب جلب اعتماد مشتریان، بهبود سئو، افزایش بازدید و به تبع، کسب درآمد بیشتر خواهد شد. 

نحوه راه اندازی وبلاگ و کسب درآمد

اصول وبلاگ نویسی

تصویر(4)

اگر تا اینجا مقاله را خواندید پس احتمالا به راه اندازی وبلاگ علاقه دارید. بنابراین، سوالی که ممکن است مطرح شود این است که چه کسی میتواند وبلاگ راه اندازی کند؟ این روز ها هر شخصی می تواند وبلاگ راه اندازی کند و نیاز به دانش برنامه نویسی نیست. نوشتن مطالب در وبلاگ بسیار شبیه به استفاده از یک نرم افزار پردازش کلمه (قابلیت ایجاد تصویر، ویرایش متن و...) است.  یکی از اشتباهات رایج وبلاگ نویسان، انتخاب بستر اشتباه برای وبلاگ نویسی می باشد. 

انتخاب میزبان مناسب برای وبلاگ

انتخاب بستر نادرست برای وبلاگ نویسی، سبب کاهش درآمد خواهد شد. همچنین برخی پلتفرم های موجود دارای محدودیت زیادی هستند.  پلتفرم ها که فضایی را برای میزبانی اطلاعات در اختیار شما قرار می دهند شامل؛ Blogger ، WordPress.com ، Wix و شبکه های مشابه هستند. موارد نام برده، تمام اجزای مورد نیاز برای ساخت وبلاگ را در یک بستر قرار می دهند. این امر آسان و خوب به نظر می رسد اما این ابزار ها خود دارای محدودیت هستند و برای استفاده از امکانات آنها باید هزینه پرداخت شود. با داشتن یک هاست، محدودیت برای وبلاگ نویسی رفع خواهد شد. برای این منظور، شما به یک پلتفرم انتشار مطالب و هاست نیاز دارید که وبلاگ را ذخیره و به تبع، در اختیار افراد در اینترنت قرار دهد.

وردپرس و هاست 

اصول وبلاگ نویسی

تصویر(5)

بهترین ترکیب برای داشتن یک بلاگ مستقل، استفاده از وردپرس و هاست  می باشد. حدود 32 درصد از وب سایت های موجود از وردپرس ساخته شده اند. برای نصب وردپرس به یک فضای میزبانی اطلاعات (هاست) نیاز دارید که میهن وب هاست این فضا را در اختیار شما قرار می دهد. ممکن است برای افرادی که در شروع وبلاگ نویسی هستند انتخاب بستر مناسب سخت باشد اما با خواندن این مقاله سریع تر به موفقیت خواهید رسید.

برای شروع وبلاگ نویسی به موارد زیر نیاز دارید؛

1. اختصاص زمان حداقل 30 دقیقه ای در روز برای شروع وبلاگ نویسی. برخی تایم کمتری در روز برای این مورد صرف می نمایند. اما همواره تلاش نمائید تا وقت بیشتری به خود اختصاص دهید تا بازخورد بهتری نیز دریافت کنید.

2. داشتن فضای میزبانی (هاست)، به این ترتیب شما میزبان اطلاعات خود خواهید شد.

3. دارا بودن دامنه برای اتصال به هاست. 

پس از این مراحل می توانید از پلتفرم و قالب های موجود برای ظاهر وبلاگ خود استفاده نمایید که انتخاب وردپرس و قالب های آن گزینه خوبی خواهد بود.

نتیجه گیری

اکثر اشخاصی که این مقاله را مطالعه نمودند احتمالا به ایجاد وبلاگ علاقه دارند. وب سایتی که دارای وبلاگ است شامل صفحات جانبی همانند بخش "ورود به وبلاگ" و … می باشد. بسیاری از وبلاگ نویسان تمام وقت خود را برای وبلاگ نویسی می گذارند این امر قطعا در افزایش سود حاصله تاثیر گذار خواهد بود. چنانچه وبلاگ خود را با هاست راه اندازی نمودید، قدم بعدی نصب وردپرس و قالب می باشد تا بتوانید اولین پست خود را در وبلاگ منتشر نمائید.  مطالب ذکر شده در این مقاله را رعایت نمائید تا در هر مرحله از راه اندازی وبلاگ، کسب درآمد، افزایش بازدید و موارد دیگر دچار مشکل نشوید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *