راهکارهای افزایش سرعت ووکامرس
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

راهکارهای افزایش سرعت ووکامرس

افزایش سرعت فروشگاه ساز ووکامرس که می تواند دلایل مختلفی همچون بهبود تجربه مشتری از سایت و افزایش فروش داشته باشد، مهم است. در این مقاله به بررسی روش های افزایش سرعت ووکامرس به منظور بهبود عملکرد وب سایت پرداخته می شود.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(1)

چرا بهینه سازی سرعت ووکامرس حائز اهمیت است؟

بهبود سرعت برای پیشرفت یک کسب و کار اینترنتی فاکتور مهمی محسوب می شود، هیچ فردی به وب سایت کند، رایانه کند و یا برنامه کند علاقه ندارد. مطالعات نشان می دهد که تاخیر یک ثانیه ای در زمان بارگذاری سایت سبب کاهش 11 درصدی تعداد بازدید، از دست رفتن 7 درصد نرخ تبدیل و کاهش 16 درصدی رضایت مشتری خواهد شد. به عبارت ساده تر، وب سایتی که کند است می تواند منجر به کاهش فروش در کسب و کار اینترنتی شما شود. افزایش سرعت یک کسب و کار اینترنتی در رتبه بندی سئو تاثیر گذار خواهد بود. باید در نظر داشت که موتور های جستجو همانند گوگل، سرعت را به عنوان یک شاخص مهم در رتبه بندی و بهبود تجربه کاربری در نظر می گیرند.

بررسی سرعت ووکامرس

به منظور درک بهتر سرعت سایت، می بایست آنالیز دقیقی روی آن انجام دهید. در غیر این صورت نخواهید توانست مشکلات وب سایت خود را رفع نمایید. به عبارتی، ممکن است تغییراتی در خصوص بهینه سازی وب سایت صورت گیرد و در اثر آن، سرعت سایت افزایش یابد اما اقدامات انجام شده برای شما با سرعت کمتری نمایان شود. 

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(2)

از همین روی پیشنهاد می شود از  یکی از ابزار های معتبر زیر برای آنالیز وب سایت خود استفاده کنید:

GTMetrix ،WebPagetest، Pingdom و Google PageSearch Insights

همچنین با استفاده از افزونه کاربردی Query Monitor که هم اکنون می توانید به صورت رایگان از مخزن وردپرس آن را دریافت کنید، امکان بررسی خطا های قالب و افزونه های نصب شده در سایت میسر خواهد بود. این افزونه به شما امکان بررسی و اشکال زدایی بخش های مختلف سایت از جمله موارد زیر را می دهد: 

 • PHP errors
 • Database queries
 • HTTP API calls
 • و سایر موارد…

باید در نظر داشته باشید که هیچ ابزار تست سرعتی کامل نیست، شما میتوانید یکی از ابزار های اعلام شده را بکار ببرید و تغییرات وب سایت خود را بررسی کنید. بعد از آنالیز پیشنهاد می شود با دیگر ابزار ها مجدد تست انجام دهید و نتایج را با یکدیگر مقایسه نمایید.

راهکار های بهبود سرعت ووکامرس به منظور افزایش فروش 

1. تنظیمات ووکامرس را بهینه سازی نمایید.

2. جهت بهبود عملکرد سایت، تنظیمات مناسب را در سرویس CDN  اعمال کنید.

3. تصاویر محصولات موجود در سایت را بهینه سازید.

4. از آخرین نسخه php استفاده نمایید.

5. از یک سرویس هاست قوی استفاده کنید. 

6. افزونه کش وردپرسی مناسب نصب کنید. 

7. از آخرین نسخه ووکامرس و وردپرس استفاده کنید. 

8.از دیوار آتش (Firewall) در سطح dns استفاده کنید. 

9. از قالب های معتبر و بهینه استفاده کنید. 

10. افزونه های معتبر را انتخاب کنید. 

11. درخواست های http به خارج از وب سایت را کاهش دهید.

12. درخواست ها به پایگاه داده را کاهش دهید.

13. پایگاه داده وب سایت وردپرسی خود را بهینه سازید. 

14. درخواست های AJAX در سایت را غیر فعال کنید.

15. از smtp به منظور ارسال ایمیل استفاده کنید. 

16. پایگاه داده را پاکسازی و بهینه کردن نمایید. 

در ادامه به بررسی دقیق هر کدام از این موارد پرداخته می شود. 

1. بهینه سازی تنظیمات ووکامرس 

در قدم اول تنظیمات ووکامرس خود را بهینه کنید. پیشنهاد می شود که آدرس ورود به پنل مدیریتی وب سایت خود را تغییر دهید. به طور پیش فرض برای ورود به مدیریت سایت وردپرسی از URL زیر استفاده می شود: 

yourdomain.com/wp-admin

اکثر ربات ها و هکر ها از این لینک ورود آگاهی دارند. با تغییر آدرس پیشفرض ورود به مدیریت سایت وردپرسی، میتوانید از حملات brute force جلوگیری کرده و امنیت وب سایت خود را تضمین نمایید. به منظور تغییر url می توانید از دو افزونه کاربردی WPS Hide Login و Rename wp-login.php استفاده کنید. 

در صورتی که در سایت فروشگاهی، دارای بخش وبلاگ هستید، تعداد پست هایی که در هر برگه وبلاگ خود به نمایش می گذارید را به 10 عدد تقسیم بندی کنید. (این تعداد به صورت پیش فرض می باشد و امکان اعمال محدودیت کمتر نیز وجود دارد) شاید این موضوع به نظر شما مهم نباشد اما، وقتی وبلاگ شما پر ترافیک شود تقسیم بندی صورت گرفته سبب حفظ منابع سرور شما خواهد شد.

در صورتی که به حساب مدیر دسترسی دارید، طبق تصویر از طریق پیشخوان وردپرس به بخش "تنظیمات" مراجعه و گزینه "خواندن" را انتخاب کنید و از قسمت "بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگهٔ وبلاگ" آن را  روی 10 عدد یا کمتر تنظیم نمایید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(3)

2. اعمال تنظیمات مناسب سرویس cdn برای بهبود عملکرد سایت

cdn به شما کمک خواهد کرد تا وب سایت خود را با سرعت بیشتری به کاربران در سراسر جهان نمایش دهید. اکثر cdn ها به صورت خودکار سبب غیر فعال سازی کش در  پنل مدیریت وب سایت شما می شوند. اما برخی از آنها به صورت اتوماتیک عمل نمی کنند و این امر سبب کندی در سایت خواهد شد.  اگر در حال استفاده از کلودفلر هستید، کافی است یک قانون برای غیر فعال کردن ویژگی های این cdn تنظیم نمایید، با این کار بخش مدیریت وب سایت با سرعت بالاتری برای شما بارگذاری خواهد شد. 

برای اعمال این قانون می بایست مراحل زیر را در پنل کلود فلر خود انجام دهید:

1. به صفحه "Page Rules" مراجعه کنید. 

2. در بخش"URL" آدرس وب سایت خود را به صورت زیر وارد نمایید. 

*example.com/wp-admin/*

3. در بخش تنظیمات گزینه "Cache Level" را انتخاب نموده و  روی "Bypass" تنظیم نمایید. 

4. در نهایت روی گزینه "Save and Deploy" کلیک کنید. 

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(4)

پس از ذخیره تغییرات چند دقیقه زمان لازم است تا تنظیمات روی وب سایت شما اعمال شود.

3. تصاویر محصولات موجود در سایت را بهینه سازید

در یک فروشگاه اینترنتی تصاویر بسیار اهمیت دارند. تصاویر بهینه سبب جلب توجه مشتری و افزایش فروش خواهد شد. 

 به همین علت است که افزودن تصاویر با کیفیت بالا مهم است. با این حال باید مطمئن شوید که تصاویر وب سایتتان علاوه بر کیفیت بالا از بهینگی لازم برخوردار باشند. 

دو راهکار به منظور بهینه سازی تصاویر محصولات وب سایت بدون از دست دادن کیفیت وجود دارد: 

1. قبل از بارگذاری هر تصویر در سایت، ابتدا آن را در رایانه خودتان به کمک نرم افزار هایی مانند Adobe Photoshop، Affinity، Gimp و موارد دیگر بهینه کنید. اکثر این نرم افزار ها بخشی برای انتشار تصاویر در صفحات وب دارند، علاوه بر آن شما می توانید قبل از ذخیره سازی تصویر به منظور بارگذاری در سایت، کیفیت آن را تنظیم کنید. 

2. امکان استفاده از افزونه به منظور فشرده سازی تصاویر در وردپرس نیز وجود دارد. این افزونه ها به صورت خودکار سایز تصاویر سایت شما را به منظور عملکرد بهتر بهینه می کنند. 

علاوه بر فشرده سازی تصاویر، نوع فایل تصویری که انتخاب می کنید در سرعت بارگذاری وب سایت نیز تاثیر گذار خواهد بود. به عنوان مثال، فایل با پسوند png برای تصاویر بدون پس زمینه بهتر است، در حالی که فایل با پسوند JPEG برای تصاویری که رنگ زیادی دارند گزینه مناسب تری محسوب می شود. 

4. از آخرین نسخه php استفاده نمایید.

به صورت عمده ووکامرس و وردپرس هر دو به زبان php نوشته شده اند، زمانی که نسخه جدید php بروز می شود قطعا عملکرد آن بهبود خواهد یافت و با سرعت بیشتری مشکلات امنیتی را که ممکن است ثبات و سرعت وب سایت شما را به خطر بیندازد برطرف خواهد کرد. به همین منظور است که باید از آخرین نسخه php استفاده کنید. 

در صورتی که به حساب مدیر دسترسی دارید، طبق تصویر ذیل از طریق پیشخوان وردپرس به بخش "ابزارها" مراجعه و گزینه "سلامت سایت" را انتخاب کنید، سپس روی قسمت "اطلاعات" کلیک نمایید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(5)

در این بخش روی گزینه "سرور" کلیک کنید تا بتوانید نسخه php وب سایت خود را مشاهده نمایید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(6)

نسخه php باید در بالاترین حد خود قرار گیرد در صورتی که وب سایت شما با نسخه کمتر در حال اجرا باشد، میتوانید از طریق سرویس هاست نسخه php را ارتقا دهید. (این آموزش مربوط به هاست های سی پنلی می باشد. )

5. از یک سرویس هاست قوی استفاده کنید

اقداماتی که به منظور بهینه سازی عملکرد ووکامرس انجام می دهید، بدون داشتن یک سرویس هاست قدرتمند تاثیر گذار نخواهند بود. با توجه به اینکه سرویس های میزبانی وب دارای عملکردهای متفاوت هستند باید سرویسی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های زیر باشد:

 • به منظور میزبانی فروشگاه های اینترنتی، بستری به روز و پایدار فراهم کند. 
 • هاست انتخابی می بایست با WooCommerce و WordPress یا هر افزونه فروشگاه ساز دیگری که ممکن است از آن استفاده کنید، سازگار بوده و برای آنها بهینه شده باشد.
 • سرور های آن می بایست عملکرد، سرعت، سیستم Caching و سایر ویژگی های لازم را برای وب سایت شما تامین کنند ضمن اینکه  باید دارای امنیت بالا نیز باشند.

می توانید با مراجعه به وب سایت میهن وب هاست  ابتدا فضای میزبانی وب سایت دلخواه خودتان را تهیه نمایید، سپس وردپرس را روی هاست تهیه شده نصب و در نهایت روی وردپرس، افزونه ووکامرس را راه اندازی کنید.

6. نصب افزونه کش وردپرس 

ووکامرس یک پلتفرم تجارت الکترونیکی محسوب می شود. این بدان معنا است که همه اطلاعات مرتبط به یک محصول در یک پایگاه داده ذخیره سازی و بروز رسانی می شوند.

 زمانی که یک کاربر از محصولات شما بازدید می کند، اطلاعات از پایگاه داده فراخوانی خواهد شد. این روند، مادامی که هر کاربر به سایت شما رجوع کند دائما در حال تکرار خواهد بود. در صورتی که تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما در لحظه افزایش یابد، امکان کاهش سرعت و حتی قطعی سایت به وجود خواهد آمد. 

به منظور درک این مطلب، فرض کنید یک کاربر سایت example.com را در مرورگر خود وارد می کند.

با این عمل درخواست کاربر از طریق dns به سمت سرور ارسال خواهد شد، سپس مرورگر درخواستی برای اجرا فایل های php و اسکریپت ها به طرف سرور خواهد فرستاد.

سرور در این مرحله به کمک وب سرور و اسکریپت یا همان نرم افزار وب سایت موردنظر(نظیر وردپرس)، درخواست کاربر را پردازش و اطلاعات لازم را از پایگاه داده فراخوانی و در نهایت محتوا را آماده خواهد کرد. 

این محتوا تحویل مرورگر داده می شود و توسط آن به شکل قابل رویت برای کاربر تبدیل خواهد شد. البته وب سایت هایی که دارای محتوای ثابت یا به اصطلاح static content هستند نیاز به نرم افزار خاصی ندارند. این وب سایت ها عموما با زبان html کار می شوند.

حالتی که توضیح داده شد برای زمانی است که صرفا یک کاربر درخواست ارسال کرده و اجرای درخواست چند ثانیه طول کشیده باشد. با افزایش کاربران تعداد درخواست های ارسالی افزایش خواهد یافت و این امر سبب کندی در سرعت وب سایت شما خواهد شد.  به منظور جلوگیری از وقوع مشکلی در وب سایت تان میتوانید از افزونه کش استفاده کنید. 

با استفاده از این افزونه برخی از اطلاعات ذخیره خواهد شد و دیگر نیاز به فراخوانی مجدد آنها از پایگاه داده نیست. به عبارتی این افزونه یک نسخه ذخیره (cache) شده از صفحه مد نظر کاربر را نمایش می دهد. این امر باعث درگیر نشدن منابع سرور و به تبع آن افزایش سرعت ووکامرس و بارگذاری سریع تر سایت خواهد شد.  یکی از بهترین افزونه های کش، افزونه wp-rocket می باشد. میهن وب هاست، امکان استفاده از این افزونه را به صورت کاملا رایگان روی سرویس های هاست، فراهم ساخته است.

7. از آخرین نسخه ووکامرس و وردپرس استفاده کنید. 

استفاده از آخرین نسخه ووکامرس یک عامل مهم در افزایش سرعت این افزونه محسوب می شود. توسعه دهندگان ووکامرس و وردپرس زمان و تلاش زیادی برای بهبود عملکرد هر نسخه در بروز رسانی های صورت گرفته می کنند. این امر سبب می شود هر دو برنامه با کارایی بهتر اجرا شوند و منابع سرور را کمتر درگیر کنند.  علاوه بر آن، در هر نسخه جدید، اشکلات موجود برطرف و امنیت تقویت خواهد شد. این موضوع برای یک فروشگاه اینترنتی حائز اهمیت است.  به عنوان مدیر وب سایت، باید از بروز بودن نسخه وردپرس، WooCommerce، سایر افزونه ها و قالب اسکریپت خود مطمئن شوید. به منظور بروزرسانی، کافی است مطابق با تصویر زیر از طریق پیشخوان به بخش "بروزرسانی ها" مراجعه کنید. 

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(7)

8.از دیوار آتش (Firewall) در سطح DNS استفاده کنید. 

حملات Brute force و DDoS جزء رایج ترین حملات در اینترنت هستند. در واقع هکر ها برای ورود به سیستم، سرقت اطلاعات، نصب بدافزار و برخی مواقع ایجاد اختلال در عملکرد سایت از این نوع حملات استفاده می کنند. بنابراین، شما به یک (WAF) که مخفف کلمه "Web Application Firewall"(سیستم امنیتی محافظت از نرم افزارهای تحت وب که از آن به عنوان دیوار آتش نیز نامبرده می شود)است، نیاز دارید. یک دیوار آتش در سطح DNS میتواند ترافیک را در یک فضای ابری ذخیره کند، با این عمل  حملات مشکوک قبل از رسیدن به سایت شما مسدود خواهند شد. علاوه بر آن  افزونه های امنیتی وردپرس به شما در ایجاد یک دیوار آتش قدرتمند کمک خواهند کرد.  توصیه می شود از افزونه  Sucuri Security که یکی از بهترین افزونه های فایروال وردپرس است، استفاده نمایید. این افزونه دارای یک CDN قدرتمند می باشد، cdn محتوای سایت شامل تصاویر، CSS، JavaScript (مخفف Cascading Style Sheets) را از سرور های نزدیک دریافت می کند که این امر منابع سرور را کمتر درگیر کرده و سبب افزایش سرعت بارگذاری وب سایت شما خواهد شد. 

cdn کلودفلر به صورت رایگان در دسترس می باشد که می توانید از آن به عنوان یک دیوار آتش در سطح DNS استفاده کنید.  شرکت میهن وب هاست نیز با طراحی و به کارگیری پروتکل های امنیتی ویژه و اختصاصی از وب سایت مشتریان خود در برابر چنین حملاتی محافظت می کند.

9.  از قالب های معتبر و بهینه استفاده کنید. 

قالب های وردپرس ظاهر فروشگاه اینترنتی شما را می سازند، اما همه آنها از بهینگی لازم برخوردار نبوده و سبب کندی در سایت شما خواهند شد. بنابراین شما باید در انتخاب یک پوسته، نقطه تعادلی بین کارکرد و سرعت پیدا کنید. پیشنهاد می شود از یک قالب بهینه و سبک استفاده نمایید و  در نهایت متناسب با نیاز خود از افزونه ها به منظور اضافه کردن ویژگی های مد نظرتان کمک بگیرید. با این عمل کنترل شما روی ظاهر و عملکرد فروشگاه اینترنتی تان بیشتر خواهد شد. 

10. افزونه های معتبر را انتخاب کنید 

یکی از سوالات رایج که توسط بسیاری از کاربران مطرح می شود این است که چه تعداد افزونه میتوان نصب کرد تا سایت دچار افت سرعت نشود. پاسخ واضح است، عدد مشخصی برای تعداد نصب افزونه روی وب سایت شما وجود ندارد. به عبارتی تعداد کل افزونه ها بر عملکرد فروشگاه اینترنتی شما تاثیر گذار نخواهد بود، آنچه که حائز اهمیت می باشد نحوه کد نویسی افزونه های نصب شده  روی سایتتان است.  اگر یک افزونه دارای کد نویسی اشتباه باشد ممکن است المان های زیادی را فراخوانی کند این امر در سرعت بارگذاری صفحه تاثیر گذار خواهد بود.  بنابراین بنا به نیازتان بهینه ترین افزونه ها را انتخاب نمایید و قبل از نصب، از لحاظ عملکرد آنها را آزمایش کنید. 

11. درخواست های http به خارج از وب سایت را کاهش دهید

یک سایت فروشگاهی از فایل های جاوا اسکریپت، ویدیو ها، تصاویر و کد های css تشکیل شده است. هر یک از این اجزا  به صورت جداگانه از سوی مرورگر شما فراخوانی می شوند و برای هر فراخوانی نیز یک درخواست http به سمت سرور ارسال خواهد شد. وقتی فردی آدرس صفحه ای را در مرورگر وارد می کند، مرورگر درخواستی بر اساس کد ها و محتوای آن صفحه وب به سرور ارسال می کند. هر چه تعداد درخواست ها بیشتر باشد زمان بارگذاری صفحه طولانی تر خواهد بود (برای ایجاد درخواست های HTTP کمتر در وردپرس، می توانید فایل های CSS ،JavaScript و فونت را ترکیب کنید.) این امکان وجود دارد که وب سایت شما خدماتی را از سرویس دهندگان مستقل، مانند Google Analytic یا social media و موارد دیگر دریافت کند که به آنها درخواست های http خارجی گفته می شود. در صورتی که درخواست های http به خارج از وب سایت سبب اختلال در عملکرد سایت شما شود، باید آنها را کاهش دهید.

 می توانید بعد از ورود به هر سایتی مطابق با تصویر زیر ابزار Inspect را در مرورگر خود باز کنید، سپس به بخش "Sources" مراجعه و روی "Page" کلیک نمایید. با این عمل امکان مشاهده درخواست های http خارجی میسر خواهد شد.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(8)

12. درخواست ها به پایگاه داده را کاهش دهید.

ووکامرس و وردپرس از پایگاه داده به منظور ذخیره مطالب و اعمال تنظیمات زیادی استفاده می کنند. از طرفی درخواست های زیادی از سمت افزونه های وردپرس و قالب نیز به سمت پایگاه داده ارسال می شود.

پاسخ به این درخواست ها با سرعت بالایی صورت خواهد گرفت. سایت شما قادر خواهد بود صد ها مورد را صرفا در یک میلی ثانیه اجرا کند. اما در صورتی که وب سایت شما ترافیک بالایی داشته باشد، این درخواست ها قطعا سبب کندی در سرعت سایت خواهند شد. شما می توانید با استفاده از افزونه Query Monitor در وردپرس درخواست های ارسالی به پایگاه داده و کدهای وردپرسی را بررسی نمایید. پس از نصب و فعالسازی این افزونه مطابق با تصویر ذیل، زیر منوی جدیدی به نوار ابزار بالای صفحه مدیریت وردپرس افزوده خواهد شد.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(9)

افرادی که در شروع راه اندازی سایت هستند به حداقل رساندن تعداد درخواست های ارسالی به سمت پایگاه داده برایشان ممکن نخواهد بود. به منظور کاهش تعداد درخواست های ارسالی میتوانید قالب وردپرسی خود را تغییر دهید. علاوه بر آن، شما میتوانید از افزونه های جایگزین و قالب بهینه به منظور کاهش تعداد درخواست های ارسالی به سمت پایگاه داده استفاده نمایید. 

13. پایگاه داده وب سایت وردپرسی خود را بهینه سازید.

پس از راه اندازی سایت و سپری شدن مدت زمانی ممکن است پایگاه داده وب سایتتان با اطلاعاتی که به آنها نیاز ندارید سنگین شده باشد. حجم بالای اطلاعات میتواند فرایند بکاپ گیری، سرعت جستجو در پایگاه داده و عملکرد کلی وردپرس را دچار اختلال کند. به همین دلیل بهینه سازی پایگاه داده حائز اهمیت است، چرا که با این عمل اطلاعات غیر ضروری پاک خواهند شد.  شما میتوانید از  افزونه "WP Sweep" که یکی از افزونه های کاربردی به منظور بهینه سازی پایگاه داده  است، استفاده نمایید.  پس از نصب و فعالسازی این افزونه، طبق تصویر زیر به بخش "ابزارها" مراجعه و گزینه "Sweep" را انتخاب کنید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(10)

14. درخواست های AJAX در سایت را غیر فعال کنید

فرض کنید کاربری تغییر در سبد خرید خود ایجاد می کند، در این صورت ووکامرس برای لود محصولات داخل سبد خرید از تکنولوژی ajax استفاده خواهد کرد که ظاهر خوب و کاربر پسندی دارد، ولی می تواند فشار زیادی روی سرور شما ایجاد کند. این مورد به خصوص در هاست های اشتراکی بیشتر دیده میشود. تلاش نمایید تا کاربر پس از انتخاب کالا، سریعا به بخش سبد خرید انتقال یابد و فرایند خرید را در آنجا دنبال کند.

در صورتی که به حساب مدیر دسترسی دارید، طبق تصویر ذیل، از طریق پیشخوان به بخش "ووکامرس" سپس "پیکربندی" مراجعه و "تب محصولات" را انتخاب کنید، در نهایت گزینه “انتقال به برگه سبد خرید بعد از «افزودن به سبد»” را فعال نمایید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(11)

15. از smtp به منظور ارسال ایمیل استفاده کنید. 

تصویر(12)

در یک فروشگاه اینترنتی ایمیل ها مهم هستند. از آنها به منظور تنظیم مجدد رمز عبور، ارسال نمودن تاییدیه فاکتور، سفارش، بازاریابی، تبلیغات و موارد دیگر استفاده می شود. با این حال بسیاری از کسانی که در شروع کار هستند این امر را درک نکرده و از سرویس هایی که دارای محدودیت ارسال ایمیل می باشند استفاده می کنند.  به دلیل اینکه ایمیل هایی که برای کاربرانتان ارسال می کنید اسپم نشود و دریافت ایمیل به درستی صورت گیرد، شما میتوانید از SMTP (پروتکل ارسال ایمیل) هاست خود و افزونه WP-Mail-SMTP استفاده کنید. 

16. پاکسازی و بهینه کردن پایگاه داده. 

پایگاه داده مجموعه ای سازمان یافته از تمام داده های وب سایت شما است. در فروشگاه ساز ووکامرس، دیتابیس شامل موارد زیر است:

محتوای سایت مانند صفحات دارای محصول، برچسب ها، دسته ها، داده های کاربر، نظرات و بررسی ها، افزونه ها، قالب و موارد دیگر می باشد. 

سفارشات محصولات و اطلاعات حسابداری مانند جزئیات سفارش، موجودی، پرداخت و موارد دیگر که همگی در دیتابیس ذخیره خواهند شد. 

زمانی که یک کاربر به فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می کند، اطلاعات از پایگاه داده فراخوانی خواهد شد. اگر کاربر صرفا در وب سایت شما حضور داشته باشد، تغییری در پایگاه داده به وجود نخواهد آمد، اما اگر ثبت سفارشی انجام دهد درخواستی پویا به سمت سرویس هاست تهیه شده ارسال خواهد کرد. هر چقدر که تعداد درخواست ها افزایش یابد، مدت زمان پاسخ دهی به آنها نیز بیشتر خواهد شد و ادامه این فرایند، سبب کندی در وب سایت شما می شود. این کاهش سرعت می تواند ناشی از وجود اطلاعات اضافی و بلااستفاده در پایگاه داده وب سایت شما باشد. در ادامه به بررسی چندین راهکار در خصوص بهینه سازی بانک اطلاعاتی ووکامرس پرداخته می شود. 

 • بازنگری های قدیمی را پاک کنید 

یکی از ویژگی های وردپرس تولید نسخه های گوناگون از پست منتشر شده، به منظور بازبینی است. شاید در شروع کار مشکلی با این مسئله نداشته باشید، اما با سپری شدن زمان، وقتی که تعداد پست های شما افزایش یافت با کندی در وب سایت مواجه خواهید شد. بهترین راهکار برای حذف این بازبینی ها استفاده از دو افزونه کاربردی WP-Sweep یا WP Rocket است. 

 • محدود کردن تعداد بازنگری های ذخیره شده 

با محدود کردن تعداد نسخه های بازنگری شده قادر خواهید بود از افزایش غیر منتظره این موارد در وب سایت خود جلوگیری نمایید. 

یکی از ساده ترین روش ها این است که وارد هاست سی پنل خود شوید، سپس روی گزینه "File Manager" کلیک نمایید. در نظر داشته باشید که این مورد برای هاست های دایرکت ادمین نیز صادق بوده و لازم است تا از بخش های متناظر اقدام نمایید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(13)

در این بخش می بایست به پوشه "public_html"مراجعه و فایل "wp-config.php" را انتخاب، سپس بخش "Edit" را کلیک کنید.

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(14)

در نهایت در صفحه باز شده قطعه کد زیر را در بالای خط /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ اضافه کنید. (پیشنهاد می شود قبل از اعمال تغییرات از هاست خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید)

define('WP_POST_REVISIONS', 15);

در قطعه کد بالا تعداد بازنگری های ذخیره شده در هر پست روی عدد 15 تنظیم شده است.

البته این عدد از جانب شما قابل تغییر می باشد. همچنین شما میتوانید از افزونه رایگان "WP Revisions Control" برای محدود کردن تعداد بازنگری های ذخیره شده استفاده کنید. 

افزایش سرعت ووکامرس

تصویر(15)

 • غیر فعال سازی بازنگری ها در وردپرس 

اگر تاکنون از بازنگری ها استفاده نکرده اید پیشنهاد می شود این ویژگی را غیر فعال کنید. برای این منظور کافی است قطعه کد زیر را در فایل wp-config.php  بالای خط  /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ اضافه کنید.

define('WP_POST_REVISIONS', false);

شما میتوانید از افزونه رایگان "Disable Post Revision"برای غیر فعال سازی این قابلیت استفاده کنید. 

حتما قبل از اینکه این قابلیت را غیر فعال نمایید، تمام بازبینی های قبلی را پاک کنید.

 • پاک کردن Expired Transients

Transient ها در واقع داده هایی هستند که با یک اسم سفارشی و با دوره انقضا به صورت موقت ذخیره (Cache) میشوند. آنها مشابه Option ها(تنظیمات اصلی و دائمی وردپرس) می باشند با این تفاوت که Transient ها بر خلاف Option ها دارای زمان انقضا هستند و معمولا داخل جدول wp_options در دیتابیس وردپرس قرار می گیرند. علاوه بر آن برای ذخیره موقت(Cache) داده ها مثل پاسخ های ارسالی از یک خدمات دهنده مستقل خارج از وب سایت شما(Remote API) یا پاسخ های حجیم پایگاه داده، مفید می باشند. 

پاک کردن Transient های منقضی به بهینگی دیتابیس وردپرس شما کمک خواهد کرد و عملکرد بهتری را برای شما فراهم خواهد ساخت.

Transients API وردپرس، چگونگی مدیریت transient ها و حذف خودکار transient های منقضی را تعیین میکند. استفاده از افزونه رایگان "Delete Expired Transients" یک روش آسان جهت خلاص شدن از transient های منقضی می باشد.Transient ها مشابه Option ها می باشند و تنها تفاوتشان اضافه شدن مشخصه زمان انقضا است. آنها برای ذخیره موقت دیتا مثل پاسخ های ارسالی از یک remote API یا کوئری های بزرگ مفید هستند.

 • حذف داده های قدیمی بی استفاده ووکامرس از پایگاه داده

فروشگاه ساز ووکامرس برای انجام پردازش ها و فعالیت های خود می بایست اطلاعاتی را در پایگاه داده ذخیره کند. بعد از انجام این فرآیند ها، به صورت خودکار اطلاعات ذخیره شده را پاک خواهد کرد، اما گاهی این اطلاعات باقی می ماند و به مرور زمان فضای پایگاه داده وب سایت شما با داده هایی  که به آنها نیازی نیست پر خواهد شد. در نهایت فضای کافی برای پردازش های جدید باقی نخواهد ماند. پاک کردن داده های قدیمی بدون استفاده ووکامرس از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری می کند. این امکان وجود دارد که به صورت دستی پایگاه داده خود را پاکسازی و بهینه نمایید که کار زمانبری است. 

شما میتوانید از افزونه رایگان "WP-Optimize" استفاده کنید. بعد از نصب و فعال سازی این افزونه به صورت خودکار اطلاعات غیر ضروری در جداول پایگاه داده حذف و فضای کافی به منظور پردازش  اطلاعات جدید مهیا خواهد شد.

 • غیر فعال سازی ویژگی های خودکار پایگاه داده 

فروشگاه ساز ووکامرس و افزونه های نصب شده  روی آن امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهند که  این ویژگی ها سبب زیبایی سایت شما خواهند شد. اما استفاده بیش از اندازه از آنها پایگاه داده شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. 

نمونه این امکانات استفاده از افزونه های "محصولات محبوب" و "محصولات مرتبط" است. اگر کالاهای زیادی در سایت شما وجود داشته باشد این عمل سبب افزایش تعداد درخواست ها به سمت پایگاه داده خواهد شد. توصیه می شود این محصولات را به صورت دستی وارد کنید تا دچار مشکل نشوید. یکی از افزونه های کاربردی در این زمینه افزونه "Advanced Custom Fields"می باشد.

مثال دیگر، استفاده از افزونه های بهینه سازی تصاویر است که روی همان سرور میزبان سایت شما کار بهینه سازی را انجام می دهند، این کار منابع زیادی از سرور شما را مصرف خواهد کرد. در وب سایت وردپرسی افزونه هایی وجود دارد که به شما تعداد پست، میزان بازدید از سایت، نظرات و موارد دیگر از این قبیل را نشان می دهند، اگر سایت شما بازدید بالا داشته باشد و کاربران فعال آن زیاد شود منابع سرور هاست شما بیشتر درگیر خواهد شد، بنابراین توصیه می شود از این افزونه ها استفاده نکنید. 

در صورت تمایل به کاهش فشار روی پایگاه داده میتوانید موارد نام برده را بررسی و یا غیر فعال کنید. در این خصوص می توانید از افزونه های رایگان زیر استفاده نمایید:

نکته: (پیشنهاد می شود قبل از اعمال تغییرات از هاست خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید)

جمع بندی: 

افزایش سرعت برای یک کسب و کار اینترنتی فاکتور مهمی محسوب می شود زیرا سبب افزایش درآمد، بهبود تجربه کاربری، افزایش نرخ بازگشت سرمایه یا ROl (سود به دست آمده از هر سرمایه گذاری در کسب و کار) خواهد بود. 

در این مقاله به بررسی برخی از راهکار هایی که به منظور بهبود سرعت و کاهش فشار روی منابع سرور مفید است، پرداخته شد. نیاز نیست تمام این موارد را انجام دهید کافی است برخی از آنها را اعمال نموده و باقی موارد را مطالعه نمایید تا بتوانید اطلاعات  کافی در این زمینه کسب نموده و در زمان مقتضی از آن بهره ببرید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *