موتورهای جستجوی تصویر
مقاله

موتورهای جستجوی تصویر

پیدا کردن تصویر مدنظرتان در اینترنت گاهی اوقات می تواند دشوار باشد. از همین رو لازم است تا از کلمه کلیدی مناسبی استفاده کنید. در این شرایط یک موتور جستجوی تصویر می تواند به شما کمک کند.

بدون موتورهای جستجوی تصویر، برای پیدا کردن یک عکس ممکن است مجبور باشید صدها عکس مشابه را مرور نمایید. حتی ممکن است عکسی را مشاهده کرده و نتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

خوشبختانه، موتورهای جستجوی تصویر برای آسان‌تر کردن کاوش در اینترنت به وجود آمده اند. افراد  می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند از طریق موتورهای جستجوی تصویر یا جستجو براساس تصویر پیدا کنند.

در این مقاله، مواردی را که باید در مورد موتورهای جستجوی تصویر و جستجو براساس تصویر بدانید، توضیح داده شده است.

موتور جستجوی تصویر

تصویر(1)

موتور جستجوی تصویر چیست؟

موتور جستجوی تصویر یک پورتال آنلاین بوده که هزاران تصویر برچسب گذاری شده با کلمات کلیدی خاص در آن وجود دارد. زمانی که کلمه کلیدی یا پرسش خود را در موتور جستجو وارد نمایید، تصاویر مربوط به آن ظاهر می شوند. کاربران به موتورهای جستجوی تصویر علاقه مند می باشند، زیرا به آنها در یافتن تصاویری که به دنبال آن هستند، کمک می کند.

برخی از موتورهای جستجوی تصویر، امکان بررسی راحت تر  تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهند. کاربران روزانه میلیون ها تصویر را جستجو می کنند. تقریباً 19٪ از تمام جست و جوهای گوگل مربوط به تصاویر می باشد. در زیر یک نمونه جستجوی تصویر گوگل برای "mihanwebhost" آمده است:

موتور جستجوی تصویر

تصویر(2)

با استفاده صحیح از موتور جستجوی تصویر، کاربران می توانند تصویر موردنظر خود را تنها در چند ثانیه تهیه نمایند. موتور های جستجوی تصویر تنها برای پیدا کردن عکس مناسب نیستند، اگر تصویری در اختیار دارید که می خواهید اطلاعاتی در مورد آن به دست آورید می توانید از موتور های جستجو براساس تصویر استفاده کنید.

موتور جستجوی عکس معکوس چیست؟

یک موتور جستجو براساس تصویر، به کاربران کمک می کند که با آپلود یک تصویر، مطالب و تصاویر مرتبط و مشابه آن را پیدا کنند. لذا به جای استفاده از کلمات کلیدی برای جستجو، می توانید با آپلود یک عکس جستجوی خود را آغاز کنید.

این نوع موتور جستجو به کاربران امکان می دهد که اگر تصویری از یک موضوع در اختیار دارند، مطالب مرتبط با آن را راحت تر پیدا کنند. جستجو براساس تصویر گوگل، یکی از رایج ترین موتورهای جستجو در این زمینه می باشد:

موتور جستجوی تصویر 

تصویر(3)

موتورهای جستجو براساس تصویر، در درجه اول برای یافتن تصاویر مشابه با کیفیت بالاتر یا فایل منبع آن استفاده می شوند. این موتورهای جستجو سئوی سایت را بهبود بخشیده و اگر تصاویری در سایت خود دارید که با استفاده از کلمات کلیدی مناسب برچسب گذاری شده اند، کاربران می توانند، سایت شما را از طریق جستجوی عنوان تصویر یا جستجو براساس تصویر، پیدا نمایند.

سازگاری سایت و تصاویر شما با جستجو براساس تصویر، نشان از یک شرکت آینده نگر دارد. این مورد می تواند یکی از دلایل درآمد بیشتر برای کسب و کار شما و پیشی گرفتن از رقبا باشد.

تخمین زده می شود شرکت هایی که سایتی برای دریافت ورودی از جستجوی تصویری و صوتی طراحی می کنند، درآمد تجارت دیجیتال خود را در سال آینده 30 درصد افزایش خواهند داد. در ادامه به معرفی  چند مورد از بهترین موتورهای جستجو پرداخته خواهد شد:

11 مورد از بهترین موتورهای  جستجوی تصویر

در زیر، تعدادی از محبوب ترین موتورهای جستجوی تصویر ارائه شده است:

1. Google Image Search

موتور جستجوی تصویر

تصویر(4)

احتمالا تاکنون چندین بار از  گوگل برای پیدا کردن یک تصویر استفاده کرده اید. به همین دلیل در ابتدای این لیست قرار داده شده است. Google Images یک موتور جستجوی تصویر محبوب است که برچسب ها و شاخص های میلیاردها تصاویر را دارا می باشد.

صفحه اصلی مینیمالیستی گوگل، ساده ترین قابلیت های یک موتور جستجو را ارائه می دهد. شما پس از وارد کردن کلمه کلیدی خود، می توانید برای آغاز جستجو، روی ذره بین کلیک نمایید.

هنگامی که صفحه نتیجه موتور جستجو شما (SERP) ظاهرگردید، می توانید نتایج را با فیلتر های نمایش داده شده، دقیق تر کنید. گوگل موتور جستجوی کاملی است که  تصاویر بسیاری از منابع مختلف دریافت می کند.

2. Yahoo Image Search

موتور جستجوی تصویر

تصویر(5)

یاهو، یک موتور جستجوی پیشرو و یکی دیگر از راه های جستجوی تصاویر می باشد. هر موتور جستجوی تصویر با دیگری متفاوت است، بنابراین تصاویری که در نتایج  یاهو مشاهده می کنید ممکن است با آنهایی که در گوگل نشان داده می شوند، متفاوت باشند. زیرا الگوریتم ها و کنوانسیون های برچسب گذاری در هر پورتال متفاوت می باشد.

یاهو جستجو از طریق فیلتر رنگ را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. به این معنا که اگر به دنبال تصویری در یک طیف رنگی خاص هستید، این ویژگی کار را برای شما آسان تر خواهد کرد. علاوه بر این، فیلتر های دیگری همچون نوع عکس (گرافیک، پرتره و ….)، اندازه عکس و غیره در دسترس قرار دارند که از طریق آن ها می توانید سریع تر به هدف خود دست پیدا کنید.

3. Pixabay

موتور جستجوی تصویر

تصویر(6)

Pixabay یک موتور جستجوی تصویر کمتر شناخته شده اما رایج است. اکثر مردم از Pixabay به دلیل تصاویر رایگان با کیفیت استفاده می کنند. اگر به دنبال تصاویر مناسبی برای استفاده در وب سایت یا بازاریابی هستید، Pixabay یکی از بهترین موتورهای جستجو برای این کار است.

این موتور جستجو ممکن است به گستردگی Google یا Yahoo نباشد اما رایگان بودن آن یکی از جنبه هایی است که بازاریاب ها و کاربران را مجاب می کند که از آن استفاده نمایند.

4. Pexels

موتور جستجوی تصویر

تصویر(7)

PEXELS بهترین عکس ها و فیلم های موجود رایگان، که توسط سازندگان به اشتراک گذاشته شده اند را ارائه می دهد. مانند موتور جستجوی Pixabay، این گزینه نیز  برای یافتن تصاویر رایگان با کیفیت مناسب می باشد. تصاویری که این موتور جستجو ارائه می دهد،حاصل عملکرد طراحان ماهر، از جمله عکاسان حرفه ای می باشد.

PEXELS  نتایجی حاوی ویدیو را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. می توانید با استفاده از تب "Discover"، آخرین تصاویر ارائه شده توسط طراحان و سازندگان را مشاهده نمایید. همچنین طرح بندی زیبایی را برای نمایش نتایج ارائه می دهد.

5. Shutterstock

موتور جستجوی تصویر

تصویر(8)

Shutterstock از سال 2003  فعال بوده است و یک  فهرست آنلاین از عکس های موجود برای خرید می باشد. Shutterstock یکی از محبوب ترین سایت ها برای پیدا کردن عکس و همچنین پرچم دار تامین تصاویر آنلاین premium می باشد. می توانید تصویری را جستجو کرده تا ShutTerstock شما را به یک صفحه نتایج، پر از تصاویر مرتبط هدایت نماید. این سایت هنگامی که بودجه ای در اختیار دارید و میخواهید یک عکس برای مصارف تجاری داشته باشید پیشنهاد می گردد. 

6. Creative Commons Search

موتور جستجوی تصویر

تصویر(9)

Creative Commons Search تصاویر منتشر شده توسط طراحان را از سراسر جهان گردآوری می کند. این سایت بیش از 500 میلیون تصویر را جمع‌آوری کرده است که همگی برای استفاده مجدد در دسترس هستند. برای استفاده از تصاویر نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت. در عوض، سایت از شما درخواست کمک های مالی می کند. می‌توانید تصاویر را برای جستجوی پیشرفته‌تر فیلتر نمایید.  از 11 می 2021، CC Search بخشی از پروژه متن باز وردپرس (Openverse) می باشد.

7. IQDB (بهترین موتور جستجوی تصاویر انیمیشن)

موتور جستجوی تصویر

تصویر(10)

گاهی اوقات نیاز به تصاویری با سبک های متفاوت تری دارید. برای تصاویر، فایل های گرافیکی و انیمیشینی، باید از IQDB استفاده کنید.

IQDB یک جستجوی تصویر چند سرویسی می باشد که چندین موتور جستجوی انیمیشنی از جمله Danbooru، Konachan، yande.re، Gelbooru و غیره را جستجو می کند. این مورد یک روش سریع برای جستجوی کامل در میان برخی از برترین جمع‌آوری‌کننده‌های تصاویر انیمیشنی در وب می باشد.

IQDB به شما اجازه می دهد تا یک تصویر را مستقیماً در موتور جستجو آپلود کنید. به جای استفاده از کلمات کلیدی، می توانید URL منبع را برای یافتن تصاویر مرتبط به آن اضافه نمایید. با کلیک روی دکمه ذره بین، تصویر آپلود شده را با سایر تصاویر موجود در وب مطابقت می دهد.

8. Facebook Image Search Engine

موتور جستجوی تصویر

تصویر(11)

میلیاردها نفر در فیس بوک حساب کاربری داشته و در پروفایل خود عکس هایی را منتشر می کنند. افراد زیادی در طی روز در حال تولید محتوا در این پلتفرم می باشند.

به همین دلیل  قابلیت جستجوی تصویر فیس بوک، یکی دیگر از موتورهای جستجوی تصویر منحصر به فرد به شمار می رود. با توجه به تعداد زیاد عکس های منتشر شده در این پلتفرم، شانس اینکه تصویر مدنظر خود را از این طریق پیدا نمایید، زیاد می باشد.

برای دسترسی به موتور جستجو، روی ذره بین در نوار جستجو کلیک کرده و کلمه کلیدی خود را تایپ کنید و سپس اینتر را فشار دهید. پس از آن می‌توانید با انتخاب فیلتر مناسب در سمت چپ، سریع تر به عکس مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایید. می‌توانید پست‌های منتشر شده را بر اساس نوع پست، مکان جغرافیایی که در تصویر تگ شده و تاریخ انتخاب کنید.

9. Reddit Image Search Engine

موتور جستجوی تصویر

تصویر(12)

Reddit خود را "صفحه نخست اینترنت" معرفی می کند. کاربران تصاویر، ویدئوها، مقالات خبری، گیف‌ها و غیره را در انجمن‌های سایت منتشر می‌کنند. بنابراین، استفاده از جستجوی تصویر Reddit، ایده خوبی برای یافتن تصاویر می باشد.

کاربران می توانند بر اساس کلمات کلیدی مرتبط، جستجوی خود را انجام داده و مطالب تگ شده با آن کلمات کلیدی را مشاهده کنند.  Reddit کاربران زیادی از سراسر جهان دارد و امکانات بی پایانی را برای محتوای تصویری فراهم می کند. اگر نمی‌دانید به دنبال چه هستید، Reddit را جستجو کنید تا مشاهده نمایید که چه تصاویری بیشتر در بین کاربران رایج بوده  و در حال حاضر ترند هستند.

10. Artcyclopedia (بهترین موتور جستجوی تصاویر هنری)

موتور جستجوی تصویر

تصویر(13)

Artcylcopedia به کاربران در سراسر جهان برای یافتن تصاویر هنری کمک می کند. می توانید بر اساس هنرمند، عنوان یا حتی موزه هنر جستجوی خود را انجام دهید.  طریقه استفاده از این سایت آسان است و علیرغم ظاهر قدیمی، طیف گسترده ای از تصاویر هنری دهه های مختلف را در اختیارتان قرار می دهد.  اگر به دنبال  یک اثر هنری خاص هستید،جستجو در Artcyclopedia را امتحان نمایید. احتمالاً آنچه را که به دنبال آن هستید، پیدا خواهید کرد.

11. Yandex

موتور جستجوی تصویر

تصویر(14)

یاندکس یکی دیگر از موتورهای جستجوی تصاویر مشابه گوگل و یاهو است. این موتور جستجو، میلیون ها تصویر منتشر شده در وب را جمع‌آوری و برچسب گذاری می کند. تنها با چند کلیک، تصاویری که با درخواست شما مطابقت دارند را مشاهده خواهید نمود.

پس از استفاده از این موتور متوجه خواهید شد که Yandex تجربه کاربری دلپذیری دارد. می توانید نتایج را بر اساس جهت (افقی یا عمودی)، نوع تصویر، تاریخ انتشار، نوع فایل، اندازه و موارد دیگر فیلتر کنید. جالب ترین قسمت این است که حتی می توانید یک URL وارد کرده و یک تصویر خاص را در آن سایت جستجو کنید.

موتورهای جستجو بر اساس تصویر چه زمانی مفید هستند

موتورهای جستجو براساس تصویر، زمانی که به دنبال منبع یک تصویر هستید می توانند مفید باشند. اگر تصویری در اختیار دارید که خیلی واضح نیست یا اندازه آن کوچک می باشد، ممکن است بتوانید تصویر اصلی را از طریق منبع این موتور جستجو بیابید.

علاوه بر این، جستجو براساس تصویر، می تواند جزئیات بیشتری در اختیارتان قرار دهد. اگر در مورد یک عکس نیاز به اطلاعات دارید، می‌توانید جستجو براساس تصویر را انتخاب کرده تا سایتی که آن عکس هم اکنون در آن قرار دارد مشاهده نمایید، سپس می توانید آن را کپی کرده و در پروژه خود از آن استفاده نمایید.

نحوه استفاده از موتور جستجو براساس تصویر

موتورهای جستجو براساس تصویر، به سه مرحله نیاز دارند:

  • ابتدا باید به یک موتور جستجو براساس تصویر، مانند TinEye.com یا ReverseImageSearch.org مراجعه کنید.
  • در مرحله بعد، URL تصویر را اضافه کرده یا تصویر را در سایت آپلود نمایید. اکثر سایت‌ها هر دوی این گزینه‌ها را ارائه می‌کنند تا روند جستجو را برای کاربر آسان‌تر کنند.
  • پس از جستجو، وب سایت درخواست را بررسی کرده و تمام تصاویر با تگ منطبق را در چند میلی ثانیه مرور می کند. در نهایت، می‌توانید تصویر مناسب را از نتایج مشاهده و انتخاب کنید.

در ادامه  برخی از بهترین سایت های جستجو براساس تصویر معرفی شده اند.

1. TinEye

موتور جستجوی تصویر

تصویر(15)

TinEye یک موتور جستجو براساس تصویر، ساده است که می تواند هر آنچه نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد. هنگامی که وارد سایت می شوید، یک ربات به شما خوش آمد می گوید و طی یک فراخوان ساده از شما دعوت می کند عکس خود را آپلود یا URL را جایگذاری کنید.

2. Reverse Image Search

موتور جستجوی تصویر

تصویر(16)

ReverseImageSource یکی دیگر از سایت های محبوب جستجو براساس تصویر می باشد. این سایت خود را به عنوان یک عکس یاب فوق‌العاده سریع معرفی می کند. پس از اینکه تصویر خود را آپلود نمودید، سایت میلیون‌ها عکس را مرور کرده تا مشابه آن را بیابد.

اگر به دنبال چندین عکس هستید، می توانید آنها را از Dropbox یا Google Drive آپلود کنید. این کار باعث می شود جستجو کارآمدتر شده  و زمان کمتری صرف گردد. از طریق ReverseImageSource.org پیدا کردن تصویری که به دنبال آن هستید، آسانتر می شود.

چگونه موتور جستجو براساس تصویر می توان راه اندازی کرد

در صورت تمایل می توانید موتور جستجو براساس تصویر خود را بسازید.

یک موتور جستجوی مبتنی بر تصویر دارای سه جزء اصلی است:

  • موتور جستجوگر
  • عکس های برچسب گذاری شده
  • انطباق عکس های برچسب گذاری شده با درخواست

ابتدا، باید نحوه کدنویسی و ساخت یک پایگاه داده با قابلیت ذخیره‌سازی و بازخوانی اطلاعات را بدانید. در مرحله بعد، باید عکس ها را جمع‌آوری کرده و به پایگاه داده خود اضافه نمایید. این عکس ها باید با استفاده از سیستم برچسب گذاری شما تگ شوند. موفقیت موتور جستجوی شما به توانایی ارائه تصاویر مرتبط با جستجوی کاربران بستگی دارد.

برخی از قوانینی که باید برای برچسب گذاری در نظر بگیرید به صورت زیر است:

  • نوع عکس (عکس در مقابل گرافیک)
  • رنگ های عکس
  • محتوای تصویر (کلمات کلیدی مرتبط)
  • دسته بندی عکس

دانستن این موضوعات به شما در ایجاد کوئری های جستجو کمک می کند. به عنوان مثال، اگر کسی می‌خواهد یک عکس سیاه و سفید از یک آسمان‌خراش داشته باشد، موتور جستجوی مبتنی بر تصویر شما باید بتواند آن را نمایش دهد. با برچسب گذاری مناسب، این  مورد به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

با این حال، ساختن یک ابزار جستجو براساس تصویر، فقط کدنویسی یک اسکریپت ساده نیست. عوامل زیادی در شکل دهی به نتایج جستجو نقش دارند.

ممکن است به یک ابزار یا برنامه اضافی نیاز داشته باشید تا به شما در یافتن تصاویر مشابه کمک کنید. علاوه بر این، شما باید کاربران را به سمت خود جذب نمایید. بسیاری از کاربران برای یافتن تصویر موردنظر خود از گوگل استفاده می کنند، بنابراین برای تبلیغ موتور جستجوی تصویر خود لازم است تا به شدت در توییتر و سایت های دیگر بازاریابی کنید.

ساختن موتور جستجوی مبتنی بر تصویر یک کار بزرگ بوده و لازم نیست تا حتما آن را امتحان نمایید مگر اینکه مهارت های لازم را دارا باشید. موتورهای جستجو بسیاری موجود هستند تا برای یافتن آنچه که نیاز دارید به شما کمک کنند.
خلاصه

موتورهای جستجوی تصویر پورتال هایی هستند که به میلیون ها نفر کمک می کنند تا تصاویر با کیفیت بالا را پیدا کنند. بدون آنها، کاربران می بایست ساعت های زیادی را صرف مرور وب سایت ها جهت یافتن تصویر مورد نظر خود نمایند.

دانستن نحوه استفاده از موتورهای جستجوی تصویر بسیار مفید است. این مورد به شما کمک می کند جستجوی بهتری انجام  داده و تصاویر مناسبی برای پروژه خود پیدا کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *