انتخاب عنوان مناسب در سایت وردپرسی
مقاله

نکات کاربردی برای انتخاب عنوان مناسب در سایت وردپرسی

شاید از نظر شما تمرکز برای نوشتن یک عنوان مناسب، کاری اضافه و غیر ضروری باشد اما در نظر بگیرید که عناوین، اولین موردی هستند که کاربر آنها را مشاهده می نماید و اگر روی آن کلیک نکند، محتوای شما هرگز خوانده نمی شود. David Ogilvy ملقب به "پدر تبلیغات"، معتقد است تعداد افرادی که فقط تیتر مقاله ها را می خوانند، حدود 5 برابر بیشتر از افرادی هستند که متن آن را مطالعه می کنند.

برای ایجاد یک عنوان مناسب و ترغیب کننده، حتما نیازی نیست که یک نابغه تبلیغاتی باشید. ابزارهای رایگان مانند Headline Analyzer Studio می‌توانند عنوان شما را بهینه کنند و با تمرین‌ نوشتن عنوان، می‌توانید بهترین ایده‌ها را برای نوشتن عنوان مناسب در سایت وردپرسی پیدا کنید. در ادامه این مقاله 5 روش برای ایجاد یک عنوان مناسب و جذاب بیان شده است که به شما کمک می کنند تا رتبه عنوان خود را بررسی نموده و بهترین را انتخاب نمایید.

عنوان مناسب در سایت وردپرسی اولین قدم نگارش و تولید محتواست.

تصویر(1)

1. از نمونه قالب های عنوان استفاده کنید

اگر ایده ای ندارید یا نوشتن عنوان برایتان دشوار است، استفاده از یک الگو می تواند به سرعت شما را در مسیر درست قرار دهد.

در ادامه سه نوع الگو بیان شده است که می توانید برای ایجاد عنوان مناسب در سایت وردپرسی، از آنها استفاده کنید.

 • استفاده از کلمه "چرا" ابتدای عنوان

عنوان هایی که با کلمه "چرا" شروع می شوند یکی از پربازدیدترین تیترها هستند، به ویژه زمانی که بخواهید مقاله را در شبکه های اجتماعی منتشر نمایید، این نوع عنوان ها بازخورد بالایی دارند. در سال 2014، یک مطالعه مشترک توسط وب سایت های Fractl و BuzzStream انجام شد که به بررسی 220000 مقاله از 11 دسته بندی مختلف پرداختند. آنها دریافتند مقالاتی که در آنها عنوان "چرا" درج شده است، به طور متوسط 21000 بازدید در ماه به دست آورده اند.

عنوان های "چرا" به این دلیل موثر هستند که کنجکاوی طبیعی افراد را تحریک می کنند. مردم به صورت طبیعی دوست دارند پاسخ سوالات "چرا" را بدانند. به عنوان مثال وقتی عنوانی به صورت "چرا این قورباغه ها به گیاهخواری روی آورده‌اند؟" در سایت نشنال جئوگرافیک مشاهده می کنید، برای کلیک روی آن ترغیب می شوید. در غیر این صورت، این سوال تمام روز ذهن شما را درگیر خواهد کرد.

نوشتن یک عنوان خوب که در آن کلمه "چرا" استفاده شده باشد، به سه عنصر مهم نیاز دارد:

 • موضوع مقاله: در مقاله نشنال جئوگرافیک، قورباغه ها موضوع مقاله هستند.
 • عمل یا نتیجه: در مقاله نشنال جئوگرافیک، گیاهخواری به عنوان نتیجه بیان شده است.
 • فعل: به موضوع و نتیجه مقاله اضافه می شوند. در مقاله نشنال جئوگرافیک، "روی آورده‌اند" این چنین می باشد.

سپس، سعی کنید عناصر خود را در این الگو قرار دهید:

چرا (موضوع) (عمل/نتیجه) (فعل).

به عنوان مثال: «چرا طراحان گرافیک از Adobe Photoshop استفاده می کنند» یا «چرا توسعه‌دهندگان این افزونه Chrome را دانلود می نمایند»

همچنین اگر می‌خواهید تیتر سنتی «چرا» را تغییر دهید، این الگو را امتحان کنید:

علت اینکه (موضوع) (عمل/نتیجه)(فعل) چیست؟

به عنوان مثال: «علت اینکه طراحان گرافیک همیشه از Adobe Photoshop استفاده می کنند، چیست؟» یا « علت اینکه بیش از 15000 برنامه‌نویس، افزونه Bugs Chrome را دانلود کرده‌اند، چیست؟»

برای ایجاد بهترین عنوان که با "چرا" شروع شود، باید کلمات مناسبی را انتخاب نمایید. از یک صفت یا کلماتی که دارای رمز و راز بیشتری هستند، استفاده کنید. از خود بپرسید: در مورد عنوان من، چه چیزی باعث کنجکاوی کاربر می شود؟ ایجاد کنجکاوی کلید اصلی انتخاب عنوان است.

 • فهرست تیترها

فهرست ها به خوبی در اینترنت پخش می شوند. مطالعه Fractl و BuzzStream نشان داد که عنوان مناسب در سایت وردپرسی بیشترین تاثیر در مطالعه مقاله توسط کاربران را دارد و 22.45% از کل مطالعه مقاله، مربوط به تیترهای آن است.

فهرست ها در بین بازدیدکنندگان از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. زیرا باعث می شوند که مطالعه مقاله آسان تر شود. همچنین الگویی برای عنوان به صورت «اطلاعاتی در مورد X» وجود دارد که مولفه X بخشی از تیترهای مقاله است و باعث ایجاد کنجکاوی در کاربر می شود. چند فرمت خوب وجود دارد که می توانید در لیست تیترها از آنها استفاده کنید. در ادامه برخی از آنها آورده شده اند.

 • X مورد که درباره Y نمی دانستید.
 • X مورد که دید شما را برای همیشه تغییر خواهد داد.
 • X موردهایی که از Y یاد می گیرید.
 • آنچه X ها می توانند در مورد Y به شما بگویند.

برای اینکه این عناوین برای شما مفید باشند، "مورد" ها را با کلمه خاصی که مقاله شما را توصیف می کند، جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر مقاله شما بهترین پست‌های اینستاگرام در سال 2022 را معرفی می کند، می توانید از تیتر "X پست‌ اینستاگرام" استفاده نمایید.


برای عنوان مناسب در سایت وردپرسی از الگوهای آماده استفاده نمایید.

تصویر(2)

 • عنوان هایی که دارای کلمه "چگونه" هستند

شاید ابتدا فکر کنید که کلمه "چگونه" نیز مانند کلمه "چرا" عمل می کند اما تفاوت هایی وجود دارد. در ادامه موارد استفاده از این کلمه بیان شده است.

نکته مهم در مورد عناوین "چگونه" این است که به راحتی می توانید آنها را شخصی سازی کنید. می توانید یک الگو اصلی مانند یکی از موارد زیر را انتخاب کرده و به سادگی کلمات خود را به آن اضافه نمایید تا عنوان مناسب در سایت وردپرسی خود را انتخاب نمایید. 

 • چگونه X
 • چگونه X بدون/با/اگر Y
 • چگونه X در حالی که Y
 • نحوه استفاده از X در Y

ترفند ایجاد یک عنوان مناسب این است که مرز بین آموزش و جذابیت آن را به خوبی رعایت کنید. از میان دو عنوان مانند «چگونه در عرض پنج هفته رمان بنویسیم» یا «چگونه رمان خود را بنویسیم»، شما ترجیح می‌دهید روی کدام عنوان کلیک کنید؟ از صفات، عبارات انتزاعی و داستان سرایی استفاده نمایید تا عنوان شما جذاب شود.

اگر موضوع شما بیشتر جنبه تجاری دارد، می‌توانید با استفاده از یکی از کلمات زیر، عنوان خود را تقویت کنید:

 • راهنمای ضروری
 • نسخه 2022
 • تمام آنچه نیاز است بدانید
 • انحصاری
 • نکات تخصصی

2. 25 نسخه از هر عنوان بنویسید

چنانچه فکر می کنید که 3 عنوان اول انتخابی شما عنوان های مناسب در سایت وردپرسی شما خواهند بود، بدانید که انتظار بالایی از خودتان دارید. ماهیچه های خلاق ذهن، زمانی بهترین عملکرد را دارند که تمرین کرده باشید. فقط با تمرین و آزمایش است که می توانید عناوین کاملی را ایجاد نمایید.

برای انجام این کار، اگر روی کاغذ یادداشت می کنید، از یک دفترچه استفاده نموده یا اگر ترجیح می‌دهید تایپ نمایید، یک فایل متنی جدید ایجاد کنید. سپس، خود را به چالش بکشید و با پیروی از قوانین زیر، 25 عنوان بنویسید.

 • هنگامی که یک عنوان را می نویسید، آن را رها نمایید و در مورد تغییر آن فکر نکنید.
 • اگر فکر می‌کنید یک عنوان بیش از حد ساده است یا به نظر شما خوب نیست، در هر صورت آن را یادداشت نمایید.
 • چندین سبک و الگو مختلف را آزمایش نمایید.
 • جسور باشید و ریسک کنید.
 • عجله نکنید و به اندازه کافی به خودتان وقت دهید.

هنگامی که حداقل 25 عنوان را فهرست کردید، نوشتن را متوقف نموده و هر کدام را با صدای بلند بخوانید. از نظر علمی، نوشتن تیترهای بیشتر باعث یافتن ایده های خلاقانه می شود. احتمالاً متوجه خواهید شد که ایده های بعدی شما جسورانه تر هستند.

برای ایجاد عنوان مناسب در سایت وردپرسی، مواردی که از نظر شما مناسب تر هستند را علامت گذاری کنید. اگر عبارت، سبک یا کلمه خاصی را می پسندید، آن را نیز علامت گذاری نمایید. سپس از بین عنوان هایی که انتخاب نموده اید، بهترین ها را انتخاب کنید و لیست انتخاب های خود را به 3 تا 5 گزینه کاهش دهید.

اکنون می توانید یک عنوان را از بین عنوان های موردنظر انتخاب نمایید یا تا زمانی که عنوان مورد انتظار را پیدا نکرده اید به ایجاد عنوان های جدید ادامه دهید. همچنین اگر می خواهید رویکردی مبتنی بر اطلاعات و بازخورد های کاربران داشته باشید، می توانید سبک های مختلف عنوان نویسی را آزمایش نمایید و با توجه به میزان بازدید مقاله در بازه های زمانی مختلف، نوع عنوان نویسی سایت را انتخاب کنید.

این تمرین نوشتن، ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد اما در طولانی مدت نتایجی که از این کار به دست می آورید، شما را شگفت زده خواهد نمود. با آزمایش این روش، بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که میزان کلیک روی آخرین عناوین مقالات شما بیش از چندین برابر می شود.

3. کلماتی را انتخاب نمایید که مخاطبان را مجذوب خود می کند

عموما کاربران با جستجوی کلمات کلیدی مدنظر به محتوای سایت های مختلف دسترسی پیدا می کنند. باید شناسایی کنید که کاربران در مورد محتوای شما چه کلماتی را جستجو می نمایند. ساختار محتوای سایت را بر پایه کلماتی تنظیم نمایید که بیشترین جستجو را از سمت کاربران دارند. استفاده از کلمات کلیدی باعث افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو می شود. همچنین کلمات کلیدی، دسترسی مخاطبان به محتوای شما را راحت تر می کند.

یکی از تمرین های عنوان نویسی که به شما کمک می‌کند تا عنوان مناسب در سایت وردپرسی را در زمان سریع تر ایجاد کنید، یافتن کلمات کلیدی مرتبط با موضوع محتوای مقاله شما است. سپس می توانید از این کلمات کلیدی استفاده نموده و عنوان جذابی را ایجاد نمایید.

برای یافتن کلمات کلیدی مناسب و چگونگی استفاده از آنها، می توانید از مقالات زیر کمک بگیرید:

آشنایی با کلمات کلیدی LSI و اهمیت آنها در سئو

نکاتی کاربردی برای نوشتن و سئو توضیحات متا و کلمات کلیدی

10 ابزار برتر بررسی کننده SERP برای ردیابی رتبه کلمات کلیدی

شما می توانید با اعمال تغییر در کلمات کلیدی و درج فاکتور هایی که باعث جذب مخاطب می شود آن کلمات کلیدی را به یک عنوان مناسب در سایت وردپرسی تبدیل نمایید. 

نکته: گاهی اوقات، بهترین کلمات کلیدی برای مقاله شما بلافاصله مشخص نمی شوند. افزونه Headline Studio مرورگر کروم، می تواند به کلمات کلیدی موجود در عنوان شما امتیاز دهد و به شما کمک کند کلمات کلیدی جایگزینی را پیدا کنید.

برای انتخاب عنوان مناسب در سایت وردپرسی می توانید از افزونه های کروم استفاده نمایید

تصویر(3)

4. اعداد را به عنوان اضافه کنید

افزودن اعداد یک راه مطمئن است که بازدید کاربران از مقاله را تا 36% افزایش می دهد. بنابراین، چنانچه برای نوشتن عنوان با مشکل روبرو شده اید و عنوان خاصی به ذهن شما نمی رسد، استفاده از اعداد، روشی هوشمندانه برای غلبه بر اهمال کاری است.

نکته: طبق مطالعات BuzzSumo، اعداد 3 تا 10 برابر تعامل بیشتری را در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند.

جهت به کارگیری اعداد در عنوان روش های مختلفی وجود دارد. برای مثال، چنانچه در مقاله خود با این موضوع روبرو هستید که 54.4 درصد از ترافیک جهانی وب از طریق موبایل ها صورت می گیرد، می توانید عنوانی به صورت «54.4 درصد ترافیک اینترنت از موبایل می باشد آیا وب سایت شما برای موبایل مناسب است؟» ایجاد کنید. به اولین عنوانی که می نویسید، بسنده نکنید. برای هر موضوع و کلمه کلیدی 3 تا 5 عنوان بنویسید. این موضوع خلاقیت را افزایش می دهد و می توانید عناوین متمایزی را بیابید.

استفاده از عدد برای عنوان مناسب در سایت وردپرسی قوانین خاص خود را دارد که باید رعایت شود.

تصویر(4)

5. مترادف های احساسی را جستجو کنید

عنوان هایی که واکنش احساسی افراد را برمی انگیزند، نسبت به سایر عنوان هایی که این کار را نمی کنند، تاثیر اجتماعی بیشتری دارند و می توانند ایده خوبی برای عنوان مناسب در سایت وردپرسی باشند.

لازم نیست موضوع شما پرمخاطره، تفرقه افکن یا سختگیرانه باشد تا بتوانید از احساسات کاربران بهره مند شوید. می توانید با تغییر برخی از کلمات و عباراتی که استفاده می کنید، احساسات را به عنوان اضافه نمایید.

به عنوان مثال، عنوان "5 روش بهبود بازاریابی در سال 2022" را در نظر بگیرید. دو کلمه در این جمله وجود دارد که می توانید آنها را هدف قرار دهید: "روش" و "بهبود".

شاید "روش" مترادف‌های احساسی زیادی نداشته باشد اما می‌توانید با افزودن یک صفت به آن، میزان تأثیر آن را افزایش دهید. از آنجایی که مقاله بر بهبود بازاریابی تمرکز دارد، "بدون دردسر" ، "ساده" و "بدون زحمت"، گزینه‌های خوبی هستند.

کلمه "بهبود" مترادف های بسیاری دارد که احساسات را برمی انگیزد. از موارد جایگزین می توان به "تقویت"، "اصلاح"، "تجدید نظر" و "ارتقا" اشاره کرد. با توجه به کلمات پیشنهاد شده می توانید عنوان ساده خود را تغییر داده و عنوان های جذابی ایجاد نمایید. چند نمونه از این عنوان ها در ادامه درج شده اند:

 • 5 روش بدون دردسر برای ارتقاء بازاریابی در سال 2022
 • 5 روش بدون زحمت برای تقویت بازاریابی در سال 2022
 • 5 راه ساده برای بهبود بازاریابی در سال 2022
 • و …

مطمئنا همه جملات جدید به اندازه کافی خوب نیستند اما ارزش آن را دارند که چندین ترکیب را بررسی و آنها را باهم مقایسه کنید تا گزینه مناسبی را بیابید. بهترین روش برای به دست آوردن عنوان مناسب، آزمون و خطا است.

نتیجه گیری

نیازی نیست که حتما یک متخصص در واژه سازی، شاعر و محتوانویس با استعداد باشید تا یک عنوان مناسب در سایت وردپرسی بسازید و بازدیدکنندگان را مجاب به مطالعه مقاله نمایید. می توانید با نکاتی که در این مقاله بیان شده است، تمرین نموده و عناوین جذابی برای مقالات خود ایجاد کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *