اهمیت یافتن کلمات کلیدی LSI در سئو
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

آشنایی با کلمات کلیدی LSI و اهمیت آنها در سئو

کلمات کلیدی LSI یا Latent semantic indexing می توانند برای هر کسی که برای اولین بار آنها را می شنود یک اصطلاح گیج کننده باشد. خوشبختانه، اگرچه به نظر می رسد برای درک LSI نیاز به تخصص در علم کامپیوتر دارید اما در واقع مفهومی است که احتمالا از قبل با آن آشنا هستید. به خصوص اگر دانش پایه ای در خصوص کلمات کلیدی و رابطه آنها با بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)، داشته باشید. در این پست، LSI و اینکه چگونه این فرآیند می‌تواند به طور بالقوه برای استراتژی کلی سئو مفید باشد، توضیح داده خواهد شد. در ادامه به روش های دقیق تر یافتن کلمات کلیدی مبتنی بر LSI، اشاره شده و نحوه اضافه کردن این کلمات کلیدی به محتوای موردنظر، بیان می شود.

LSI چیست؟

LSI که به عنوان latent semantic analysis نیز شناخته می شود، یک عمل ریاضی است که به طبقه بندی و بازیابی اطلاعات در مورد اصطلاحات و مفاهیم کلیدی خاص با استفاده از تجزیه مقادیر منفرد (SVD)، کمک می کند. از طریق SVD، موتورهای جستجو می‌توانند داده‌های بدون ساختار را اسکن نموده و هر گونه رابطه بین این عبارات و متن آنها را شناسایی نمایند تا این رکوردها را بهتر برای کاربران آنلاین ایندکس کنند.

قبل از SVD، برای کامپیوترها دشوار بود که تفاوت بین مترادف ها یا تغییرات معنایی را درک کنند. برای اینکه مفهوم SVD را به درستی درک کنید، کلمات "silly" و "string" را در نظر بگیرید. وقتی این کلمات از هم جدا باشند، دو تعریف بسیار مستقل را نشان می دهند اما وقتی با هم ترکیب می شوند، یک مفهوم کاملاً جدید ایجاد می کنند: "silly string".

اگر برای یک شرکت تجارت الکترونیکی کار می‌کنید که silly string (اسپری نخ شادی) می‌فروشد، قطعا نمی‌خواهید که محتوای شما فقط برای کلمه «silly» ایندکس شود. در این صورت، باید از کلمات کلیدی LSI برای کمک به موتورهای جستجو استفاده کنید تا جستجوهای مرتبط با محتوای سایت شما را به کاربران نمایش دهند.

همزمان با سازگاری فناوری، کیفیت جستجوی کاربر به دلیل استفاده از الگوهای قوی تر، بسیار بهبود یافت. از طریق "stemming یا ریشه یابی"، موتورهای جستجو می توانند اشکال مختلف یک کلمه را در محتوا جستجو کنند. برای مثال در صورتی که کاربر کلمه swim را جستجو کند، موتور جستجو کلمات swimmer ،swimming را نیز بررسی کرده و در نهایت، نتایج به دست آمده را به کاربر نمایش می دهد.

بسته به محتوای سایت، موتورهای جستجو می توانند نتایج را براساس میزان ارتباط با یکدیگر، ارائه دهند. موتورهای جستجو، از کلمات کلیدی LSI برای کمک به اضافه کردن متن به صفحات و ارائه نتایج جستجوی بهتر، استفاده می کنند. با پیچیده‌تر شدن LSI، امکان گروه‌بندی موضوعی به وجود آمد که برای بسیاری از نویسندگان به این معنی بود که مترادف‌ها بهترین دوست آنها هستند. بنابراین، هرچه رتبه کلمات کلیدی LSI بیشتر باشد، موقعیت کلی شما بهتر خواهد بود. البته این مورد به عوامل دیگری نیز بستگی دارد.

موتورهای جستجو، با یافتن کلمات کلیدی LSI می توانند در ارائه نتایج جستجوی بهتر، استفاده کنند.

تصویر(1)

تعریف کلمات کلیدی LSI ؟

کلمات کلیدی LSI مبتنی بر این ایده هستند که استفاده از کلمات کلیدی مشابه در سرتاسر محتوا، می تواند به تقویت موضوع متن و افزایش عملکرد کلی SEO کمک کند. به هر حال، اگر در نهایت برای افزایش رتبه یک کلمه کلیدی تلاش کنید، منطقی است که برای کلمات کلیدی مرتبط به آن نیز رتبه کسب کرده و برای یافتن کلمات کلیدی LSI تلاش نمایید. با این حال، لزوماً همیشه این طور نیست. تحلیل های متناقضی وجود دارد که نشان می دهند LSI تا چه حد محتوای شما را تقویت می کند.

همانطور که گوگل و سایر موتورهای جستجو پیچیده تر و پیشرفته تر شده اند اما عوامل خارجی زیادی نیز وجود دارند که بر رتبه بندی کلی تأثیر می گذارند. در واقع، هیچ اطمینانی وجود ندارد که LSI بخشی از الگوریتم رتبه‌بندی گوگل باشد. LSI روشی است که قدمت آن به دهه 1980 برمی‌گردد و در حال حاضر، گوگل آنقدر باهوش است که نمی‌تواند فقط به مترادف‌ها برای رتبه بندی اطلاعات تکیه کند. بنابراین قدرت "کلمات کلیدی LSI" زیر سوال می رود. با این حال، برخی استدلال می کنند که حتی اگر گوگل از LSI استفاده نکند، تا زمانی که از کلمات مترادف بیش از حد استفاده نشود، هیچ آسیبی به محتوای شما وارد نخواهد شد.

بنابراین راه های تقویت SEO که به LSI متکی نباشند، چیست؟

  1. از داده های ساختار یافته استفاده کنید. گوگل به داده های ساختار یافته اهمیت بیشتری می دهد و صرفا به محتوایی که برای کاربران جذاب باشد پاداش خواهد داد. 
  2. از Co-occurrence یا منشن بدون لینک استفاده کنید که باعث ارتباط کلمات کلیدی با یکدیگر در وب سایت های مختلف می شود. موتورهای جستجو تمایل دارند از این روش برای اسکن و ایندکس کردن وب سایت هایی که به هم مرتبط هستند استفاده نمایند. بنابراین، اگر به دنبال نقطه ای برای شروع هستید، باید:
  • یک کلمه کلیدی یا عبارت طولانی را که می خواهید برای آن رتبه کسب کنید، شناسایی نمایید.
  • در مورد مقالات پرطرفدار تحقیق کنید.
  • بررسی کنید کدام مفاهیم یا کلمات کلیدی، مشترک هستند.
  • یافته های خود را ترکیب و بهینه سازی کنید.

این بدان معنا نیست که کلمات کلیدی مبتنی بر LSI برای سئو بد هستند، بلکه صرفا نباید همه چیز را بر مبنای آن پیش ببرید. در واقع، راه های زیادی وجود دارد که محتوای شما می تواند از کلمات کلیدی LSI بهره مند شود. در ادامه کمی عمیق تر به این موضوع که چگونه می توانید از محتوای LSI به نفع خود استفاده کنید، پرداخته خواهد شد.

مزایای جستجوی کلمه کلیدی مبتنی بر LSI

موتورهای جستجو به طور مداوم در جستجوی مرتبط ترین و کامل ترین محتوا برای یک کوئری یا عبارت هستند. با این حال، حتی برای بهترین موتورهای جستجو مانند گوگل، تعیین اینکه محتوای یک صفحه واقعاً در مورد چیست، کار آسانی نمی باشد.

دسته بندی هدفمند، به ناشران، بازاریابان و کاربران به طور یکسان کمک می کند. به عنوان مثال، ناشران می توانند تعامل را افزایش دهند زیرا محتوای مبتنی بر LSI برای مخاطب خاصی تهیه و انتخاب می شود. کاربران آنلاین نیز از این موضوع سود می برند زیرا سؤالاتی که جستجو می کنند سریعتر و دقیق تر ارائه می شوند. وقتی کاربران محتوای موردنظر خود را که به سؤالات آنها پاسخ می‌دهد بیابند، قطعا خوشحال خواهند شد و احتمال اینکه کاربران خوشحال از بازدید کننده به مشتری تبدیل گردند بسیار زیاد می شود.

5 راه برای یافتن کلمات کلیدی LSI

اکنون که کمی با اهمیت کلمات کلیدی LSI آشنا شدید، در ادامه روش های مختلفی جهت یافتن کلمات کلیدی LSI معرفی می شود. جدید برای پست‌ها و محتوای وبلاگ در آینده، بررسی می شود.

1. یک جستجوی ساده در گوگل

یکی از ساده ترین روش ها برای یافتن کلمات کلیدی LSI، خود گوگل است. هنگامی که یک عبارت را در بخش جستجوی گوگل وارد می کنید، به طور خودکار کلمات کلیدی مربوط به عبارت وارد شده، نمایش داده می شود. در تصویر زیر، دوباره از مثال قبلی "silly string" استفاده شده است. جستجوی اولیه کلمه silly string نتایج زیر را نمایش می دهد:

ساده ترین روش برای یافتن کلمات کلیدیLSI، گوگل است.

تصویر(2)

باز هم، صفحات زیادی وجود دارد که این کلمه کلیدی خاص می تواند به آنها اشاره کند، به همین دلیل است که باید از LSI برای افزودن متن بیشتر استفاده شود. اگر به پایین اسکرول کنید، بخشی با عنوان «…Searches related to» را مشاهده خواهید کرد:

بخش Searches related to برای یافتن کلمات کلیدیLSI

تصویر(3)

از فهرست کلمات کلیدی به عنوان نقطه شروع برای یافتن کلمات کلیدی LSI استفاده کنید زیرا نشان می دهد که گوگل چه چیزی را با کلمات کلیدی اصلی شما مرتبط می کند. این روش 100% رایگان است!

2. از ابزار Keyword Planner از طریق Google AdWords استفاده کنید

اگر به Google AdWords دسترسی دارید، می‌توانید از ابزار Keyword Planner آن نیز استفاده کنید. باز هم از مثال "silly string" استفاده خواهد شد. با جستجوی کلمه ذکر شده به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که کلمات کلیدی مرتبط و میزان رقابتی بودن رتبه‌بندی جستجو برای عبارت مذکور را ارائه می‌دهد.

استفاده از گوگل ادوردز برای یافتن کلمات کلیدیLSI

تصویر(4)

3. از ابزارهای تحقیق در مورد کلمات کلیدی و SERP Stat استفاده کنید

ابزار رایگانی که می توانید از آن استفاده کنید SERP Stat نام دارد. ابزار تحقیق کلمات کلیدی SERP Stat بسیار شبیه به Keyword Planner گوگل است. به سادگی درخواست خود را در نوار جستجو وارد کنید و نتایجی را بر اساس حجم جستجوها و CPC مشاهده نمایید.

استفاده از ابزار گوناگون یافتن کلمات کلیدیLSI

تصویر(5)

4. از LSI Keyword Generator استفاده کنید

LSI Graph/LSI Keyword Generator ابزار رایگان دیگری می باشد که برای شناسایی کلمات کلیدی LSI ساخته شده است. مشابه ابزارهای قبلی، همان فرآیند را دنبال می کند. پس از وارد نمودن عبارت موردنظر در نوار جستجو، روی "Generate" کلیک کنید و کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب نمایید.

LSI Graph/LSI Keyword Generator ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدیLSI است.

تصویر(6)

5. Ubersuggest را امتحان کنید

در نهایت، یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای یافتن کلمات کلیدی LSI، توسط سایت Ubersuggest ارائه می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمه کلیدی اصلی خود را وارد کنید و سپس نتایج بدست آمده را مشاهده نمایید. حجم جستجو، دشواری کلمه کلیدی و CPC، در لیست تولید شده، نمایش داده می شود.

ابزار Ubersuggest برای یافتن کلمات کلیدیLSI

تصویر(7) 

نحوه انتخاب و استفاده از بهترین کلمات کلیدی LSI

طبیعتا فهرستی طولانی از کلمات کلیدی LSI احتمالی وجود دارد. بهترین راه برای انتخاب بهترین راه برای یافتن کلمات کلیدی LSI این است که گزینه های خود را به آن دسته از کلمات کلیدی که بیشتر با محتوای شما مرتبط هستند و حجم جستجوی کافی دارند، محدود نمایید. اگر بتوانید کلمات کلیدی اصلی با حجم جستجوی بالا و دشواری کم را مشخص کنید، یک امتیاز مثبت برای شما خواهد بود.

سه نوع مختلف از اهداف را درک کنید

بسیار مهم خواهد بود که کلمات کلیدی LSI، جهت پاسخگویی به سوالاتی که ممکن است افراد در مورد کلمه کلیدی اصلی شما داشته باشند، کمک کنند. بنابراین حتماً در مورد مخاطبان هدف خود تحقیق کنید تا انواع جستجوهایی را که ممکن است برای یافتن محتوای شما در Google انجام دهند، بیابید. مجددا عبارت "silly string" را در مورد سایتی که به بررسی "نحوه عملکرد silly string" اختصاص دارد، در نظر بگیرید. در ادامه سه نوع مختلف از اهدافی که شاید یک کاربر در Google هنگام جستجوی "silly string" داشته باشد، آورده شده است:

  • هدف اطلاعاتی: این نوع جستجوها معمولاً در مقیاس بسیار گسترده تری است. به عنوان مثال، "silly string چگونه کار می کند؟"
  • هدف گشت و گذار: نوع خاص تری از جستجو می باشد. برای مثال، شاید شخصی بخواهد مخترع silly string را بشناسد یا بداند که از چه چیزی ساخته شده است.
  • هدف خرید: این نوع جستجو به خرید مربوط می شود. با توجه به مثال ذکر شده، می تواند مربوط به خرید silly string باشد.

از کلمات کلیدی LSI به اندازه استفاده کرده و زیاده روی نکنید

تصور اشتباهی که برخی افراد دارند این است که باید تا حد امکان از کلمات کلیدی LSI استفاده کنند تا به محتوای خود شانس بیشتری برای برتری در مقابل دیگران بدهند. به این کار، استفاده بیش از حد LSI در محتوا گفته می شود و باید از آن اجتناب کنید. زیرا در عمل باعث می شود که رتبه سایت شما کاهش یابد. بهترین راه برای بررسی این است که پس از اضافه شدن همه کلمات کلیدی، مطالب خود را دوباره بخوانید. اگر کلمه خاصی طبیعی به نظر نمی رسد، آن را کنار بگذارید.

به یاد داشته باشید که LSI تنها بخشی از یک استراتژی موثر سئو است

یافتن کلمات کلیدی LSI به طور بالقوه، یکی از عواملی هستند که رتبه محتوای سایت شما را در موتورهای جستجو تعیین می کنند. برای دستیابی به بهترین نتایج، یک استراتژی موثر SEO باید شامل معماری مناسب، بک لینک های مرتبط، بهینه سازی های مداوم و غیره باشد. با این تفاسیر، قطعا ارزش صرف زمان به جهت یافتن کلمات کلیدی LSI و افزودن کلمات کلیدی مبتنی بر LSI به محتوا را دارد. همچنین می تواند به بازدیدکنندگان شما کمک کند تا در سریعترین زمان، مرتبط ترین و مفیدترین اطلاعات را برای رفع نیازهای خود پیدا کنند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *