تاثیر امتیاز اسپم بر سئو
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

امتیاز اسپم و تاثیر آن بر سئو

افرادی که به تازگی وارد صنعت سئو شده اند ممکن است به این فکر کنند که امتیاز اسپم چیست و چه تاثیری بر سئو دارد. در این مقاله دلیل اهمیت امتیاز اسپم و 27 ویژگی برای بررسی این امتیاز بیان شده است.

امتیاز اسپم و چگونگی کاهش آن

تصویر(1)

امتیاز اسپم چیست؟

امتیاز اسپم، جریمه‌هایی را که توسط گوگل برای یک وب سایت در نظر گرفته می شوند، اندازه گیری می کند. همچنین امتیاز اسپم تا 5% برای سئو قابل قبول است. در ابتدا، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه آنالیز وب سایت به نام MOZ پروژه امتیاز اسپم را ارائه کرد. امتیاز اسپم ابزاری است که گوگل می تواند وب‌سایت شما را با تجزیه و تحلیل زیردامنه‌ها، وب‌سایت‌های جعلی و بک لینک‌های دریافت‌شده، در لیست سیاه قرار دهد.

از سمت گوگل برای این مورد امتیازی بین 0 تا 100 در نظر گرفته می شود. هرچقدر این امتیاز به 100 نزدیک تر گردد سایت شما دارای امتیاز اسپم بالاتری است که بر رتبه سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت. شما می توانید سایت خود را از طریق ابزار "Open Site Explorer" در سایت moz بررسی نموده و امتیاز اسپم سایت را اندازه گیری کنید.

Moz Pro توسط Link Explorer و Spam Score، سایت‌هایی را نشان می دهد که ویژگی‌های مشابه با سایت بررسی شده شما را دارند.

امتیاز اسپم بر اساس مدل یادگیری ماشینی که توسط سایت moz تعریف شده، محاسبه می گردد. این مدل، 27 ویژگی مشترک در میان میلیون‌ها سایت مسدود یا جریمه شده را در بین انبوهی از داده‌ها شناسایی کرده است.

  • امتیاز 1 تا 30 درصد به عنوان امتیاز اسپم پایین در نظر گرفته می شود.
  • امتیاز 31 تا 60 درصد به عنوان امتیاز اسپم متوسط در نظر گرفته می شود.
  • امتیاز 61 تا 100 درصد به عنوان امتیاز اسپم بالا در نظر گرفته می شود.

امتیاز اسپم بالا برای سایت شما یا سایتی که آن را بررسی می کنید، به این معنی نیست که این سایت لزوماً اسپم است. این مورد نشان می دهد که شما باید کمی بیشتر در مورد کیفیت محتوای این سایت تحقیق کنید.

شما می‌توانید از طریق ابزار Link Explorer و از طریق بخش لینک‌ها در کمپین Moz Pro، به Spam Score دسترسی پیدا کنید.

بررسی امتیاز اسپم از طریق MOZ

تصویر(2)

تفکیک امتیاز اسپم

طبق تصویر (2)، اولین موردی که مشاهده می کنید امتیاز اسپم سایتی است که وارد کرده اید. همانطور که در تصویر(3) مشخص شده، بخش جداگانه‌ای نیز درصد اسپم بودن سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند را نشان می‌دهد.

در تصویر (3) 86.7% از سایت هایی که به سایت اشاره می کنند دارای امتیاز اسپم پایین بین 1% تا 30% هستند. سایت بررسی شده نیز امتیاز 4% دارد.

تفکیک امتیاز اسپم و آنالیز آن

تصویر(3)

همچنین در تصویر(4) تفکیک امتیاز اسپم را بر اساس تمام لینک های ورودی به سایت مورد نظر می‌بینید که بر اساس امتیاز اسپم نزولی مرتب شده‌اند. شما قادر خواهید بود از آن خروجی به صورت CSV تهیه نمایید یا روی لینک ورودی کلیک کنید تا مشخصات بیشتری از آن را مشاهده نمایید.

لینک های ورودی بر اساس امتیاز اسپم

تصویر(4)

نحوه استفاده از امتیاز اسپم

امتیاز فوق بدان معنا نیست که سایت شما قطعاً اسپم است. این درصد طیف گسترده ای از نشانه های احتمالی، از مشکلات محتوا گرفته تا اعتبار کم در برخی معیارها را نشان می دهد.

این امتیاز بر اساس جریمه گوگل تعیین شده است. شما می توانید از این امتیاز برای بررسی کیفیت لینک های ورودی به سایت خود استفاده کنید. همچنین گزارشی را به شما می دهد تا به کمک آن تعیین نمایید کدام یک از این لینک ها به بررسی بیشتر و شاید حتی حذف نیاز دارند. توجه داشته باشید تعداد ردیف های قابل مشاهده در Link Explorer سایت moz، به سطح اشتراک شما بستگی دارد.

ویژگی های امتیاز اسپم

سایت moz از طریق یادگیری ماشین و مجموعه عظیمی از داده‌های آموزشی، متشکل از دامنه‌هایی که جریمه‌ و مسدود شده‌اند، جهت شناسایی این ویژگی‌ها اقدام نموده است. در ادامه 27 ویژگی مشترک در سایت‌هایی که امتیاز اسپم بالایی دارند، ذکر می شود.

توجه نمایید که شماره درج شده، هیچ ارتباطی با اهمیت هر ویژگی ندارد.

ویژگی امتیاز اسپم و تاثیرات آن

تصویر(5)

در ادامه خلاصه ای از 27 ویژگی مورد استفاده در سایت moz آمده است:

1. تعداد صفحات یافت شده توسط خزنده های moz بسیار کم باشد. طی بررسی سایت، تعداد صفحات کمی تحت آن دامنه شناسایی شوند. این یک مشکل مهم نیست اما بسیاری از سایت های اسپم تعداد صفحات کمی دارند.

2. برخی از پسوند های TLD دامنه‌های سطح بالا به مانند download ،.stream ،.win ،.biz معمولاً با سایت‌های اسپم مرتبط هستند.

3. تعداد کاراکترهای نام دامنه، زیر دامنه و دامنه اصلی مشابه مواردی است که توسط سایت های اسپم استفاده می شود.

4. نام دامنه حاوی اعداد باشد. کاراکترهای عددی که در نام دامنه گنجانده می شوند اغلب با سایت های اسپم مرتبط هستند.

5. استفاده از Google Font API : اغلب سایت های اسپم از فونت‌های اختصاصی استفاده نمی کنند و سایت را با Google Font API راه‌اندازی می‌نمایند. عدم استفاده از یک فونت خاص در بین سایت‌های اسپم، رایج می باشد.

6. Google Tag Manager: این مورد تقریبا هرگز در سایت های اسپم وجود ندارد.

7. Doubleclick Present: تگ تبلیغات Doubleclick تقریباً هرگز در سایت های اسپم وجود نخواهد داشت.

8. سایت های اسپم به ندرت شماره تلفن های واقعی را در صفحات خود ثبت می کنند.

9. لینک به سایت لینکدین: تقریباً هیچ سایت اسپمی دارای صفحه لینکدین مرتبط نیست. بنابراین نبود این ویژگی با اسپم مرتبط است.

10. آدرس ایمیل: تقریباً هرگز در سایت های اسپم آدرس ایمیل وجود ندارد.

11. سایت به صورت پیش‌فرض‌ با HTTPS بارگذاری شود. تعداد کمی از سایت‌های اسپم روی گواهی‌ نامه SSL سرمایه‌گذاری می‌کنند. HTTPS اغلب یک ویژگی معتبر است.

12. استفاده از کلمات کلیدی متا: در سایت های اسپم، از تگ کلمات کلیدی متا بیش از حد مجاز استفاده می شود و در بیشتر صفحات سایت تکرار می گردد.

13. رتبه سایت در ابزارهای بررسی، نسبت به بازدید واقعی آن متفاوت و بسیار بیشتر باشد. در این صورت سایت اسپم شناخته می شود.

14. Rel Canonical: اغلب سایت های اسپم از برچسب rel=canonical استفاده می کنند.

15. طول عنوان: در سایت های اسپم، عنوان صفحات سایت اغلب بسیار طولانی یا بسیار کوتاه هستند.

16. طول توضیحات متا صفحات در سایت های اسپم، بسیار طولانی یا بسیار کوتاه هستند.

17. طول کلمات کلیدی متا: صفحاتی با برچسب های متا کلمه‌کلیدی بسیار طولانی اغلب در سایت های اسپم یافت می شوند.

18. در سایت های اسپم به ندرت از فاوآیکون استفاده می کنند. سایت های غیر اسپم اغلب دارای فاوآیکون هستند.

19. فیس بوک پیکسل: پیکسل ردیابی فیسبوک، تقریباً هرگز در سایت های اسپم وجود ندارد.

20. تعداد لینک های خارجی در سایت های اسپم بسیار زیاد است.

21. دامنه‌هایی که به سایت‌های اسپم لینک می دهند، عموما مشابه همان سایت اسپم بوده و دامنه‌های معتبری در آنها یافت نمی شود.

22. نسبت لینک های خارجی به محتوا، در سایت های اسپم بیش از حد معمول می باشد. 

23. در سایت های اسپم اغلب نام دامنه ها دارای حروف صدادار یا حروف تکراری متوالی زیادی هستند.

24. سایت های اسپم معمولا از چند خط فاصله در نام دامنه خود استفاده می کنند.

25. طول URL صفحات اسپم، اغلب بسیار کوتاه یا طولانی هستند.

26. سایت های اسپم اغلب از کلمات خاصی استفاده می کنند که با موضوعات اسپم مانند داروها، محتوای بزرگسالان، بازی ها و موارد دیگر مرتبط هستند.

27. در متن لینک های خروجی سایت نیز اغلب از کلمات خاصی استفاده می کنند که با موضوعات اسپم مانند داروها، محتوای بزرگسالان، بازی ها و موارد دیگر مرتبط است.

جمع بندی :

در این مقاله موارد بسیار مهمی که در امتیاز اسپم سایت تاثیر دارد، بیان شده است. اکنون به شما بستگی دارد که چگونه از این ویژگی ها استفاده نمایید تا امتیاز اسپم سایت خود را در پایین ترین حد ممکن نگه دارید. بهترین روش برای کاهش اسپم این است که از محتوای کپی شده سایت های دیگر استفاده نکنید. محتوای مختص به سایت خود را تولید نمایید، در غیر این صورت گوگل سایت شما را جریمه می کند. همواره سایت خود را به صورت دوره ای تجزیه و تحلیل کنید تا از دریافت امتیاز اسپم بالا جلوگیری نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *