بررسی و رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بهترین راهکارهای شناسایی و رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization

امروزه اکثر افراد برای کسب اطلاعات در مورد محصول یا خدمات، خواه یا ناخواه به سراغ اینترنت و جستجو در آن می‌روند. در گذشته مراجعه به کاتالوگ‌های کاغذی محصولات یا مجلات رواج داشته است. با آنلاین شدن فعالیت‌ها، خطر جدیدی به وجود آمده و آن هم گم شدن محتوای شما در اقیانوسی از اطلاعات می‌باشد. موتورهای جستجو برای کاربرانی که دقیقا می‌دانند به دنبال چه خدماتی هستند، می‌توانند بسیار سریع عمل کنند. زمانی که نوبت به یک جستجوی کلی می‌رسد، محدود کردن فاکتورها به مجموعه کوچک‌تر ممکن است پیچیده‌ شود.
کلمه کلیدی یکی از مهمترین عناصر در جستجوی آنلاین است. هنگامی که افراد برای یافتن مطلبی به موتور جستجو مراجعه می‌کنند، اولین کاری که انجام می‌دهند وارد کردن کلمات مرتبط با جستجو می‌باشد. برخی دیگر نیز از طریق نرم افزار تشخیص گفتار و دستیارهای مجازی، از موتورهای جستجو سوال می‌پرسند. موتور جستجو از آن کلمات برای اسکن کل اینترنت استفاده می‌کند و اگر محتوایی را بیابد که با کلمه کلیدی مطابقت دارد، آن را ارائه می‌دهد. سپس آنها را بر اساس معیارهای مختلف مانند مفید بودن و میزان محبوبیت، رتبه بندی می‌کند.

رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization باعث افزایش رنک سئو شما می شود.

تصویر(1)

کلمات کلیدی بسیار مهم بوده و اساس محتوا در اینترنت هستند. به عنوان مثال، اگر محصولات مراقبت از سگ و غذای آن را ارائه می‌دهید، باید کلمات کلیدی مناسب مانند سگ، غذای سگ، مراقبت از سگ یا مراقبت از حیوانات خانگی را در محتوای وب سایت خود بگنجانید. اگر محتوا اشاره‌ای به سگ‌ها نداشته باشد، موتور جستجو متوجه نمی‌شود که وب‌سایت شما درباره سگ‌ها و محصولات مراقبت از آنها است. بنابراین سایت شما و محصولاتتان را به کاربران موردنظر، نمایش نخواهد داد. از طرف دیگر، افراط در استفاده از کلمات کلیدی نیز می‌تواند منجر به تولید کلمات کلیدی Cannibalization شود. برای توضیح بیشتر در این خصوص و رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization، به ادامه مقاله توجه کنید.

استفاده بیش از حد از یک عنصر خوب

در گذشته موتورهای جستجو مانند گوگل، بسیار ساده عمل می‌کردند. آنها جستجو را انجام داده و بر اساس معیارهای بسیار پیش پا افتاده، رتبه بندی سایت ها را اعمال می‌نمودند. این موضوع در نهایت منجر به سوء استفاده از موتورهای جستجو شد. زیرا استفاده از تکنیک هایی مانند "پر کردن محتوا از کلمات کلیدی" بسیار رواج یافت. گوگل ابتدا تصور می‌کرد که اگر یک محتوا دارای تعداد زیادی کلمه کلیدی باشد، با موضوع جستجو مرتبط خواهد بود. بنابراین تولیدکنندگان محتوا برای افزایش رتبه، به سادگی یک کلمه را صدها یا حتی هزاران بار در متن درج می‌کردند.

امروزه پر کردن محتوا از کلمات کلیدی یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می‌توانید انجام دهید و به رتبه سایت خود آسیب بزنید. الگوریتم‌های مدرن موتورهای جستجو، شدیدا نسبت به پر کردن عمدی محتوا از کلمات کلیدی واکنش نشان می‌دهند. کلمات کلیدی Cannibalization یکی از عوارض جانبی این کار  بوده و  مجازات استفاده بیش از حد کلمات کلیدی، رتبه‌ پایین‌ در جستجو است. Cannibalization کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی کلمه کلیدی یکسان یا مشابه در محتوای وب سایت درج نمایید. در نتیجه، موتور جستجویی مانند گوگل، نمی تواند تشخیص دهد که کدام محتوا باید رتبه بالاتری داشته باشد. ممکن است صفحه ای  که تمایل ندارید در اولویت قرار دهید، رتبه بالاتری به دست آورد. همچنین احتمال دارد رتبه تمامی صفحاتی که این کلمات کلیدی را به اشتراک می‌گذارند نیز کاهش پیدا کند. برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید مراحل زیر را دنبال نمایید.

شناسایی کلمه کلیدی Cannibalization

رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization یا هم نوع خواری یک فاجعه در سئو است.

تصویر(2)

تشخیص کلمات کلیدی Cannibalization در وب سایت، به راحتی قابل انجام است. در این راستا می‌توانید از طریق جستجوی "دامنه + کلمات کلیدی" اطلاعاتی را که به دنبال آن هستید، بیابید. به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما  وب سایتی با نام  "example.com" دارد و به دنبال کلمه کلیدی Cannibalization مانند "غذای سگ" هستید، می‌بایست "example.com، غذای سگ" را جستجو کنید. پس از آن لیستی از نتایج را مشاهده خواهید نمود اما دقت نمایید که آیا این نتایج همان اطلاعاتی هستند که به دنبال آنها بودید؟ آیا پستی که دو سال پیش در این سایت منتشر کرده اید بالاتر از آخرین و مهم ترین پست شما قرار دارد؟ در این صورت، یک نمونه کامل از کلمه کلیدی Cannibalization می‌باشد. چند راهکار وجود دارد که می‌توانید برای رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization انجام دهید.

5 راه برای رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization

رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization و ادغام محتوا

تصویر(3)

ادغام کردن محتوا

اگر دو صفحه با محتوای مشابه دارید، به عنوان مثال یک صفحه در مورد "غذای خوب برای سگ" و صفحه ای دیگر "غذای بد برای سگ"، می‌توانید این مطالب را ادغام و در  یک صفحه قرار دهید. این روش برای هر موقعیتی مناسب نیست اما در اکثر مواقع ادغام محتوا، می‌تواند جایگاه وب سایت شما را از دید موتورهای جستجو بهبود بخشد.

حذف نمودن محتوا

این مورد ممکن است کمی افراطی به نظر برسد اما در شرایطی احتمال دارد که تصمیم به حذف محتوای سایت خود بگیرید. مخصوصا اگر محتوا دیگر ارتباطی به وب سایت نداشته باشد. همچنین شاید کسب و کار شما ارتقا یافته و آن پست وبلاگ، به نوعی قدیمی و ابتدایی به نظر می‌رسد. اگر محتوا را به طور کامل حذف نمایید، مشکل کلمه کلیدی Cannibalization نیز در پی آن از بین خواهد رفت.

کلمات کلیدی را حذف کنید

اگر می‌خواهید یک محتوای خاص را به هر دلیلی حفظ نمایید و وجود یک کلمه کلیدی در آن خیلی برایتان مهم نیست، پیشنهاد می‌شود تا آن کلمه کلیدی را حذف کنید. راه حل ذکر شده ممکن است کند و خسته کننده به نظر برسد اما یکی از مزیت های این روش، پیاده سازی ساده و آسان آن می‌باشد.

یکی از راه های رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization حذف کلمات کلیدی است

تصویر(4)

لینک داخلی خود را تغییر دهید

اگر محتوایی منتشر کرده اید که به مقاله ای دیگر در وب سایتتان لینک می‌دهد، می‌توانید آنها را بهبود دهید. برای موتورهای جستجو مانند گوگل، لینک ها اهمیت زیادی دارند. بنابراین اگر لینکی به یک محتوا یا صفحه دیگر اضافه کنید، موتور جستجو ممکن است محتوای لینک شده را در رتبه بالاتری قرار دهد. سعی کنید لینک های داخلی سایت خود را تغییر دهید. می‌توانید از محتوایی که اهمیت کمتری دارد به محتوایی که می‌خواهید در اولویت باشد، لینک دهی کنید. با انجام این کار، سیگنالی به صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ارسال می‌شود. این سیگنال اعلام می‌کند که محتوای لینک داده شده، باید در رتبه بالاتری قرار گیرد.

تغییر لینک های ورودی

انجام این مورد یکی از سخت‌ترین روش‌های رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization است اما اهمیت زیادی دارد. یکی دیگر از عواملی که موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی سایت شما در نظر می‌گیرند، نحوه لینک دادن افراد دیگر به محتوای شما است. با بررسی سایت خود، متوجه خواهید شد که یکی از دلایل رتبه بالاتر محتوای کم ارزش نسبت به محتوای جدیدتر و مرتبط‌تر، لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر می‌باشد.

در صورتی که ابزار و زمان کافی را در اختیار دارید، می‌توانید از نرم افزار مناسب برای ردیابی بک لینک‌ها استفاده کنید. پس از آن با مدیران وب سایت ها تماس گرفته و از آنها درخواست کنید که لینک را تغییر داده یا آن را حذف نمایند. در بهترین شرایط، آنها لینک‌های قدیمی را با لینک‌های جدید جایگزین می‌کنند. در نتیجه می‌توانید رتبه‌ سئوی خود را ارتقا دهید. 

رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization با تغییر لینک ورودی

تصویر(5)

نتیجه

الگوریتم‌های کنونی موتورهای جستجو، در تعیین رتبه‌ بسیار پیچیده‌تر و دقیق‌تر عمل می‌کنند. محتوای مناسب، مهمترین عامل در کسب رتبه بهتر است. اجتناب از استفاده و رفع مشکل کلمات کلیدی Cannibalization به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را بیشتر در معرض دید قرار داده و توجه کاربران را جلب نمایید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *