مقایسه گواهینامه ssl رایگان Let’s Encrypt با غیر رایگان - کدام یک بهتر است استفاده شود؟
مقاله

مقایسه گواهینامه ssl رایگان Let’s Encrypt با غیر رایگان - کدام یک بهتر است استفاده شود؟

در عصری که امنیت اینترنت از هر زمان دیگری بیشتر اهمیت دارد، ضروری است به مردم نشان دهید که سایت شما برای استفاده ایمن است. گواهی Secure Sockets Layer) SSL) نوعی کلید رمزگذاری وب سایت است که استفاده از آن برای محافظت از سایت و کاربران در برابر هکرها بسیار مهم می باشد.

خوشبختانه گزینه های مختلفی برای تهیه SSL وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. Let’s Encrypt یک ارائه دهنده گواهینامه SSL آزاد و رایگان است که گواهینامه های SSL را به هر فردی که دامنه دارد، ارائه می دهد. SSL های پولی نیز همان سرویس را ارائه می دهند، اما چندین ویژگی اضافی را نیز به وب سایت شما اضافه می کنند.

این مقاله، سرویس های SSL را با هم مقایسه می کند و در تصمیم گیری برای انتخاب مناسب ترین گزینه برای وب سایت، به شما کمک خواهد کرد. 

تصویر (1)

چرا گواهینامه SSL از اهمیت بالایی برخوردار است؟

گواهینامه های SSL پیچیده هستند اما به طور خلاصه آنچه آنها انجام می دهند رمزگذاری اتصال بازدیدکنندگان به سایت شما است، که از وبسایت و مشتریان شما در برابر نقض امنیت اطلاعات محافظت می کند. گواهینامه های SSL به عنوان ستون فقرات یک اینترنت امن عمل می کنند و از اطلاعات حساسی که همه شما از طریق وب ارسال می کنید، محافظت می کنند.

می توانید به راحتی وب سایتهای دارای SSL را شناسایی کنید، زیرا URL آنها با HTTPS شروع می شود (به جای استاندارد قدیمی HTTP). در برخی از مرورگرها، همچنین می توانید در نوار مرورگر نمادی را مشاهده کنید که به شما نشان می دهد سایتی را که بازدید می کنید بی خطر است. نماد آن مانند یک قفل کوچک است. توجه داشته باشید در برخی مرورگر این قفل سبز رنگ و در برخی دیگر مانند مرورگر کروم به رنگ خاکستری است، اما در نهایت با کلیک بر روی قفل می بایست عبارت connection is secure را مشاهده کنید، در غیر اینصورت آن سایت ایمن نیستبه طور طبیعی، بهبود امنیت سایت شما همیشه حائز اهمیت است. با این وجود، امن نمودن سایت شما با گواهی SSL می تواند مزایای خاصی را نیز به دنبال داشته باشد:

  • بهینه سازی سایت در موتور های جستجو از نظر SEO و رتبه بندی: Google سایت هایی را که دارای گواهینامه SSL هستند قابل اطمینان تر می داند و تمایل دارد که آنها را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) بالاتر ببرد.
  • جلب اعتماد بازدید کنندگان: افزودن یک گواهی SSL همچنین باعث افزایش سطح اعتماد کاربران شما می شود، زیرا ثابت می کند که سایت شما متعلق به شما و تجارت شما است.

گواهینامه های SSL همواره ضروری هستند. در تلاش برای بهبود سطح کلی امنیت در وب، Google اکنون سایت هایی را که بدون اتصال HTTPS هستند، با عنوان نا امن علامت گذاری می کند. با وجود این نوع هشدارها اکثر کاربران در سایت هایی که امن نیستند، پرداختی انجام نمی دهند، بنابراین عدم اجرای SSL می تواند به معنای کاهش فروش (و همچنین کاهش ترافیک برای هر سایت) باشد.

تفاوت Let’s Encrypt با SSL های پولی در چیست؟

در هنگام انتخاب گواهینامه SSL گزینه های مختلفی وجود دارد و مهم این است که بهترین گزینه را برای سایتتان انتخاب نمایید.

Let’s Encrypt یکی از محبوب ترین گزینه های موجود در بازار است، زیرا گواهینامه SSL را بطور رایگان ارائه می دهد.

از طرف دیگر، گزینه های SSL پولی زیادی نیز وجود دارند. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چرا برای گواهینامه SSL هزینه کنید در حالی که می توانید آن را به صورت رایگان دریافت کنید؟

تفاوت قیمت از چندین تمایز عمده بین سرویس های SSL رایگان و پولی ناشی می شود. در زیر چندین تفاوت مهم ذکر شده است:

1. سطح اعتبار سنجی

در واقع چندین نوع مختلف از گواهینامه های SSL وجود دارد که بر اساس میزان اعتبار ارائه می شود. سه گزینه اصلی عبارتند از اعتبارسنجی دامنه (DV)، اعتبار سنجی سازمان (OV) و اعتبار سنجی گسترده (EV). هر یک سطح امنیتی بالاتری نسبت به قبلی ارائه می دهد و به یک فرآیند بررسی دقیق تر نیاز دارد.

تصویر (2)

گواهینامه های DV (اعتبار سنجی دامنه) : این گواهینامه ابتدایی ترین سطح اعتبار SSL است. مرجع صدور گواهینامه (CA) فقط اطمینان می دهد که شما صاحب یک دامنه خاص با اطلاعات موجود در WHOIS هستید. به طور طبیعی، این نوع گواهینامه رمزگذاری داده ها را در سایت شما امکان پذیر می کند، اما تأیید نمی کند که شما صاحب یک تجارت هستید. این نوع گواهینامه قانونی است و از همه مهمتر، یک راه حل بسیار سریع برای محافظت از سایت شما با استفاده از HTTPS است. مشتریانی که قفل کوچک را در کنار نام دامنه سایتتان در مرورگر مشاهده میکنند، نسبت به گذشته به سایت شما اعتماد بیشتری دارند زیرا این قفل ( با توجه به توضیحات ارائه شده در پاراگراف قبل) نشانه قانونی بودن سایت است.

گواهینامه های OV (اعتبار سنجی سازمان) : این گواهینامه برای شرکت ها، نهاد های دولتی و سازمان هایی که کاربران در آن ها اطلاعات حساس (شماره کارت اعتباری، اطلاعات تماس و غیره) را وارد میکنند، لازم است. به ویژه، برای سایت های تجارت الکترونیکی یا فروش آنلاین مفید هستند. یک گواهینامه OV صاحب سایت را تأیید می کند. همچنین برای تایید گواهینامه به اطلاعات تجاری آن شرکت نیاز دارد. روند اعتبارسنجی این گواهینامه ها طولانی تر و دقیق تر است. سازمان صدور گواهینامه نه تنها مالکیت دامنه، بلکه مالکیت شرکت را نیز تایید می کند. شرکت باید در یک بانک اطلاعاتی ثبت کسب و کار و در یک فهرست آنلاین قابل اعتماد (به عنوان مثال ، dnb.com) ثبت شده باشد. کلاهبرداران نمی توانند گواهی OV دریافت کنند زیرا سازمان آنها قابل تایید نیست. مهمترین مزیت دریافت گواهینامه OV این است که نام شرکت شما در این گواهی نامه ثبت می شود.

گواهی نامه های  EV  (اعتبار سنجی گسترده) : این نوع گواهینامه سختگیرانه ترین روند تایید هویت را دارا است. قبل از فعالسازی گواهینامه، مرجع صدور گواهینامه (CA) تحقیقات کاملی را انجام می دهد. این تحقیقات شامل اثبات وجود سازمان، وضعیت حقوقی، هویت، مالکیت نام دامنه سایت و موارد دیگر می باشد.

این گواهینامه بالاترین سطح امنیتی را نیز در اختیار شما قرار می دهد و ثابت می کند که سازمان شما مشروع است، به این معنی که کاربران می توانند اعتماد کنند که اطلاعات آنها محافظت شده و با دقت از آنها استفاده می شود. 

سایتهایی که دارای گواهینامه EV SSL هستند، نوار آدرس مرورگر سبز دارند و فیلدی با نام صاحب وب سایت قانونی و نام اداره صدور گواهینامه که این گواهی را صادر کرده است، در URL ظاهر می شود.

در حال حاضر، Let’s Encrypt فقط گواهی نامه های DV را ارائه می دهد. ابن بدین معنی نیست که Let’s Encrypt دارای رمزگذاری ضعیفی است. در حقیقت، Let’s Encrypt توسط برخی از بزرگترین شرکتهای جهان از جمله Facebook ، Mozilla و Google پشتیبانی می شود. 

همچنین گواهینامه ssl غیر رایگان ارائه شده توسط میهن وب هاست نیز از نوع DV میباشد و نصب آن به صورت رایگان توسط همکاران پشتیبانی انجام می شود. 

2. پشتیبانی و ضمانت

گواهینامه های پولی و Let’s Encrypt سطوح مختلفی از ضمانت و پشتیبانی را در کنار خود گواهینامه ارائه می دهند. Let's Encrypt به دلیل تیم کوچکش، قادر به ارائه پشتیبانی مستقیم به کاربرانی که با مشکلات فنی مواجه می شوند نیست. اما یک انجمن پشتیبانی ارائه می دهد که کاربران در آن می توانند به یکدیگر کمک کنند.

SSL های پولی نیز به طور معمول نوعی پشتیبانی فنی مستقیم را ارائه می دهند و در صورت بروز مشکل قادر به راهنمایی و کمک هستند. 

همچنین توجه داشته باشید که گواهینامه های SSL با طول عمر محدود همراه هستند. گواهینامه Let’s Encrypt حداکثر 90 روز عمر دارد، اگرچه روند تمدید آن 100٪ خودکار است، به این معنی که سایت شما به طور موقت محافظت نشده باقی نمی ماند. SSL های پولی دارای طول عمر بیشتری هستند، معمولاً بین یک تا سه سال متغیر هستند و تمدید ها ممکن است بصورت خودکار یا دستی (بسته به ارائه دهنده ssl شما) باشد.

3. قیمت

رقابت با ssl های رایگان دشوار است. Let’s Encrypt گواهینامه SSL را با استفاده از اتوماسیون خود به صورت رایگان ارائه دهد. با این حال، همانطور که بررسی شد، برچسب قیمت پایین به معنای عدم وجود ویژگی ها و پشتیبانی خاصی است.

 

تصویر (3)

خوشبختانه، بسیاری از شرکت های ارائه دهنده گواهینامه SSL برای خدمات SSL قیمت مناسبی را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، در میهن وب هاست، گواهینامه SSL برای دامنه های بین المللی و ir ارائه می شود که پلن های آن را در لینک زیر می توانید مشاهده نمایید:

https://mihanwebhost.com/my/cart.php?gid=28

به خصوص اگر از سایت خود برای تجارت الکترونیکی استفاده می کنید، این یک سرمایه گذاری خوب است که ارزش هزینه های مقدماتی را دارد.

تصویر (4)

کدام نوع گواهینامه SSL را باید برای سایت خود انتخاب کنید؟

تصمیم شما به نیازهای فردی سایت و همچنین بودجه شما بستگی خواهد داشت. اگر سایتی که می خواهید با گواهینامه SSL امنیت آن را تامین کنید بخشی از فعالیت شما است، ارزش دارد به گزینه های پولی با سطح اعتبار بالاتر مراجعه کنید. لایه اضافی امنیتی باعث اطمینان مشتریان، بهره مند شدن از رتبه بندی بالای موتورهای جستجو و محافظت از داده های حساس کاربر و مشتری می شود.

از طرف دیگر، Let’s Encrypt گزینه خوبی برای وبلاگ های کوچک یا وب سایت هایی است که تازه شروع به کار می کنند، به خصوص اگر مطمئن نیستید که می خواهید سایت را در طولانی مدت حفظ کنید. هنگامی که سایت شما شروع به رشد کرد، همیشه می توانید SSL را ارتقا دهید. بعلاوه، گواهینامه های Let’s Encrypt کاملاً در سرویس های میهن وب هاست  پشتیبانی می شوند.

نتیجه گیری

با وجود خطرات امنیتی زیادی که وجود دارد، مهم است که از صحت امنیت سایتتان اطمینان حاصل کنید. گواهینامه های SSL این موارد را انجام می دهند. آنها همچنین به بازدید کنندگان شما اطمینان می دهند که می توان به سایت شما اعتماد کرد و حتی می تواند سئوی شما را نیز بهبود ببخشد.

Let’s Encrypt و گواهینامه های SSL غیر رایگان، هر دو قادر هستند که اتصال ایمن را در سایت شما برقرار کنند. با این حال، آنها سطوح متفاوتی از اعتبار و پشتیبانی را ارائه می دهند. بیشتر وب سایت های تجاری و تجارت الکترونیک بهتر است برای دریافت گواهینامه SSL پولی اقدام نمایند در حالی که برای سایت های کوچکتر ممکن است Let’s Encrypt کافی باشد.

آیا سؤال دیگری درباره Let’s Encrypt یا SSL پولی ارائه شده در میهن وب هاست دارید؟ در صورت تایید، به ما در بخش درخواست های پشتیبانی میهن وب هاست اطلاع دهید!

اشتراک گذاری:

نظرات

بسیار عالی و مفید بود. سپاس از مقاله مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *