7 نکته مهم و ضروری برای افزایش اعتماد کاربران به سایت شما
مقاله

7 نکته مهم و ضروری برای افزایش اعتماد کاربران به سایت شما

آیا به ظاهر سایت خود اهمیت زیادی می دهید؟

لطفا دوباره به این موضوع فکر کنید!

طبق تحقیقات انجام شده، کمتر از یک ثانیه طول می کشد تا هر بازدیدکننده درباره وب سایت شما نظر بدهد. اگر احساس خوبی نسبت به سایت شما داشته باشند به مرور سایت ادامه می دهند و در غیر اینصورت از سایت شما خارج خواهند شد.

اگر یک بازدید کننده در وب سایت شما بماند، در طول بازدید خود همچنان درباره ظاهر کلی سایت شما قضاوت می کند. اگر بازدیدکنندگان احساس کنند محتوای وب سایت شما جذاب نیست، 38٪ از آنها مرور سایت را متوقف کرده و از آن خارج می شوند. 38 درصد کاربر ناراضی، آمار بسیار بدی برای سایت شما خواهد بود.

یک وب سایت قابل اعتماد می تواند به شما در فروش بیشتر کمک کند و مشتریان نسبت به وارد کردن اطلاعات شخصی مانند آدرس ایمیل ، شماره کارت اعتباری و آدرس خانه اطمینان و اعتماد بیشتری دارند. طبق تحقیقات ، 54٪ مشتریان برای خرید مجدد به فروشگاهی که از آن خرید کرده اند، باز می گردند. این آمار نشان می دهد که تنها راه خرید مجدد کاربران از سایت شما ، اعتماد کردن به آن است.

7 راه برای اینکه وب سایت شما قابل اعتماد تر به نظر برسد

روش های زیادی برای نشان دادن قابلیت اطمینان وب سایت شما وجود دارد. اما همه آنها به بهبود طراحی آن مربوط نمی شوند.

تصویر(1)

1. دامنه دارای اعتبار

اولین چیزی که بازدید کنندگان هنگام مراجعه به وب سایت شما مشاهده می کنند، نام دامنه شما است. شما باید نام دامنه خود را تا حد ممکن با حساسیت بالایی انتخاب کنید تا به راحتی در ذهن کاربران ماندگار بماند.

در اینجا چند نکته مفید در مورد چگونگی انجام این کار آورده شده است:

 • کلمه کلیدی اصلی خود را در دامنه وارد کنید. به عنوان مثال، اگر هاست می فروشید، دامنه ای مانند "www.mihanwebhost.com" انتخاب خوبی خواهد بود. فوراً این موضوع را برای بازدید کننده جدید مشخص می کند که وب سایت شما در مورد چیست. به علاوه، با نام تجاری شما مشخص شده است.
 • یک پسوند دامنه با کیفیت بالا را انتخاب کنید. اگر دارای یک شرکت و یا کسب و کار هستید پیشنهاد می شود در کنار خرید دامنه IR دامنه .COM را نیز خریداری نمایید، دامنه با پسوند .com دارای اعتبار جهانی می باشد و می تواند بر برند شما تاثیر مثبت داشته باشد و سایت شما را قابل اعتماد تر نشان می دهد.
 • اطمینان حاصل کنید که نام دامنه شما دارای کپی رایت نیست. قبل از استفاده از نام دامنه، اطمینان حاصل کنید که قبلا از نام تجاری استفاده نشده است. اگر چنین باشد، ممکن است صاحب برند تجاری از شما شکایت کند و در نهایت مجبور شوید وب سایت خود را تعطیل کنید. حتی اگر مشکلی پیش نیاید، مشتری می فهمد که شما از یک نام کپی شده استفاده می کنید و این باعث می شود که به شما اعتماد کمتری داشته باشد.

سه مورد مذکور موارد مهمی می باشند که می بایست در نظر بگیرید. علاوه بر این، نام دامنه خود را کوتاه و بدون علامت نگه دارید.

2. یک گواهی SSL بر روی هاست و دامنه خود فعال نمایید

نصب گواهینامه SSL در وب سایت شما بسیار مهم است.

 دلایلی مبنی بر مهم بودن SSL:

 • گواهینامه SSL یک ارتباط مطمئن بین سرور میزبان شما و مرورگر بازدید کننده سایت ایجاد می کند. این بدان معنا است که هرگونه تبادل داده ای که صورت می گیرد کاملاً ایمن خواهد بود.
 • استفاده از SSL باعث افزایش اعتماد به وب سایت شما می شود. پس از نصب گواهینامه SSL، مرورگرهای اینترنتی یک قفل سبز (در نسخه های جدید مرورگرها قفل خاکستری رنگ) را در کنار آدرس وب شما نشان می دهند و به آنها می گوید سایت شما ایمن است.

 

تصویر(2)

 • گواهینامه SSL نرخ تبدیل را در سایت شما بهبود می بخشد. اگر گواهی SSL را نصب نکنید ، مرورگرها وب سایت شما را "ناامن" نشان می دهند. حتی اگر هیچ گونه خطر امنیتی نیز وجود نداشته باشد ، نمایش نام امن بودن سایت در مرورگر اصلا چیز جالبی نیست. این موضوع بر تعداد فروش شما در وب سایت تأثیر منفی خواهد گذاشت، بعلاوه رتبه سایت شما در Google نیز کاهش می یابد.

3. قرار دادن آگهی مناسب

تبلیغات یک راه عالی برای کسب درآمد از سایت است. به همین دلیل اکثر مدیران سایت های پربازدید علاقمند هستند بنرهای تبلیغاتی و متنی را در سایت خود درج کنند تا بخشی از هزینه های سایت را جبران نمایند. پیشنهاد می شود چنین کاری را انجام ندهید.

در حالی که ممکن است درآمد تبلیغاتی خوبی کسب کنید ، قرار دادن تبلیغات زیاد در سایت می تواند مشتریان شما را فراری دهد. به این معنی که ممکن است پول بیشتری از دست بدهید.

این مشکل به ویژه برای صاحبان سایت هایی که تصمیم به استفاده از تبلیغات پاپ آپ دارند بیشتر دیده می شود. این تبلیغات می توانند مرورگرها را کند و بازدیدکنندگان شما را ناراحت کنند به حدی که سایت شما را ترک نمایند.

اگر نمی خواهید چنین اتفاقی بیفتد، از تبلیغات در وب سایت خود به روشی محافظه کارانه استفاده کنید، به گونه ای که بازدیدکنندگان احساس کنند به آنها احترام می گذارید. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی انجام این کار آورده شده است:

 • از تبلیغات زیاد استفاده نکنید. هرچه تبلیغات بیشتری در وب سایت خود قرار دهید ، فضای کمتری برای ارائه محتوای مفید به بازدید کنندگان دارید. به جای قرار دادن ده تبلیغ در سایت خود و ناراحت کردن بازدیدکنندگان خود ، دو یا سه تبلیغ در سایت قرار دهید.

انجام این کار، باعث می شود تبلیغات شما نسبت به مطالب سایت توازن داشته باشد و بازدید کنندگان نیز ناراحت نمی شوند. این یک ایده برد-برد خواهد بود.

 • تبلیغات و محتوای اصلی را با هم ترکیب نکنید. در بسیاری از وب سایت ها ، تبلیغات دقیقاً مثل تصاویر کوچک یا عناوین سایت هستند. بعضی اوقات این کار باعث سردرگمی کاربران می شود. بنابراین بازدید کنندگان نمی دانند که آیا روی یک لینک محتوا یا یک تبلیغ کلیک می کنند.

وقتی بازدید کنندگان با این روش به لینکی که تمایل ندارند هدایت می شوند ممکن است دیگر هیچگاه به سایت شما مراجعه نکنند. با استفاده از رنگی متفاوت و یا قرار گرفتن در مکانی مشخص، اطمینان حاصل کنید که از نظر بصری تبلیغات خود را از محتوای سایت متمایز کرده اید.

 • به صورت واضح بخش تبلیغات سایت را مشخص کنید و آن را با عبارت " تبلیغات" به کاربران معرفی نمایید. به عنوان مثال ، اگر یک فیلم ویدیویی یا وبلاگ در وب سایت شما وجود دارد، حتماً آن را به طور واضح به عنوان یک فیلم تبلیغاتی یا یک پست رپروتاژ آگهی مشخص کنید.

با این سه نکته وب سایتی ایجاد خواهید کرد که بدون آنکه کاربران خود را ناراحت نمایید می توانید از تبلیغات خود در سایت نیز درآمد کسب کنید.

تصویر(3)

4. طراحی سایت با کیفیت بالا

طبق نظر ادوبی ، اکثر مردم سایتی را ترجیح می دهند که از نظر طراحی، زیبا و در عین حال ساده باشد. این بدان معنی است که طراحی زیبا مهم است و می بایست بخش های مختلف سایت خود را به صورت زیبا و کاربر پسند طراحی کنید.

از این گذشته، اولین تصور کسب و کار شما از طراحی وب سایت شما ناشی می شود. ترکیب های رنگی بد، متن غیر قابل خوانا و تبلیغات بیش از حد مواردی هستند که می توانند تأثیر منفی در بازدیدکنندگان سایت شما داشته باشد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که با عمل به آنها می توانید سایت خود را زیباتر کنید:

 • تصاویر منحصر به فرد. استفاده از تصاویر بی کیفیت و دارای واترمارک سایر سایت ها باعث بی اعتمادی بازدیدکنندگان سایت می شود. به همین دلیل همیشه باید از عکسها و تصاویر با کیفیت بالا در وب سایت خود استفاده کنید.
 • CTA های مشخص و واضح. هر صفحه وب سایت باید دارای یک CTA اصلی (Call To Action) باشد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک بازدید کننده محصولات شما را جستجو کند یا برای یک آزمایش رایگان نیاز است در سایت ثبت نام کند ، یک CTA واضح را در وب سایت خود قرار دهید که انجام این کار را برای بازدید کنندگان شما آسان می کند.
 • طرح جذاب. وب سایت شما قرار نیست ستونی از متن باشد. سایت شما باید یک تجربه چند رسانه ای دارای تصاویر، فیلم و در صورت امکان صورت را به کاربران منتقل نمایید. اضافه کردن این عناصر به وب سایت باعث غنی سازی آن می شود و استفاده از آن نیز لذت بخش تر می شود.

5. کسب اعتبار از طریق اثبات اجتماعی

افرادی که به یک سایت جدید مراجعه می کنند ممکن است در ابتدا به آن مشکوک باشند، این یک موضوع معمول و رایج بین کاربران است. اگر شواهدی به آنها نشان دهید که سایت شما تاییدیه سایر کاربران را دارد ، آنها احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

به همین دلیل است که باید به بازدید کنندگان خود اثبات اجتماعی ارائه دهید. انجام چنین کاری باعث می شود آنها نسبت به محصولات یا خدمات شما اعتماد بیشتری داشته باشند، زیرا به صورت دقیق می توانند واکنش افرادی دیگری که از آن محصولات یا خدمات استفاده کرده اند را مشاهده کنند.

اما چگونه می توان اثبات اجتماعی را به بازدید کنندگان ارائه داد؟

در اینجا سه روش اصلی ذکر شده است:

 • محصولات یا خدمات خود را در سایت های معتبر به نمایش بگذارید. ممکن است به کمک تماس با سردبیران رسانه های معروف یا استخدام نویسنده با استعداد، بتوانید محصولات و خدمات شرکت خود را در منابع معتبر نمایش دهید.

این امر نه تنها فرصتی عالی برای بازاریابی به شما می دهد، بلکه می توانید به این موضوع افتخار کنید که سایت شما در یک منبع معتبر معرفی می شود. در این حالت قطعا اعتماد بنفس شما نیز برای ادامه فعالیت در سایت بیشتر خواهد شد.

 • انتشار بررسی مشتریان و داستان موفقیت. گام مؤثر دیگر انتشار نظرات واقعی مشتری یا داستان موفقیت در وب سایت شما است. چنین اطلاعاتی در متقاعد کردن بازدید کنندگان جدید مبنی بر اینکه وب سایت شما قابل اعتماد است بسیار موثر خواهد رفت.
 • توصیفات را منتشر کنید. توصیفات از نظرات کاربران متفاوت است. آنها به درخواست شما و توسط بهترین مشتریان شما نوشته شده اند، این توصیفات که توسط مشتریان واقعی نوشته شده است می تواند تاثیر بسیار زیادی بر جلب اعتماد کاربران جدید داشته باشد.

توصیفات دروغین به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا باعث عدم اعتماد کاربران به سایت شما می شود. توصیفات دروغین با کمی دقت از سوی کاربران کاملا قابل تشخیص است. بنابراین هر جمله ای که مشتریان شما بیان می شود باید واقعی و صحیح باشند.

اگر نتوانید محصول یا خدمات خود را در یک وب سایت محبوب ذکر کنید ، جای نگرانی نیست، به سادگی با اضافه کردن بررسی ها و توصیفات مشتریان یا هر دو مورد، می توانید به هدف خود یعنی جلب اعتماد کاربران دست پیدا کنید.

6. محتوای قابل اعتماد

وقتی بازدیدکنندگان به وب سایت شما مراجعه می کنند، به دنبال کسب اطلاعات در مورد محصولات یا حیطه فعالیت شما در سایت خواهند بود، زیرا تمایل دارند بهترین انتخاب را در بین سایت های مختلف داشته باشند.

اگر یک بازدید کننده به مطالب منتشر شده در سایت شما علاقمند شود و به آن اعتماد کند، ممکن است در همان مرحله اول بتوانید کاربر را جذب کرده و خدمات خود را به آن ارائه کنید. به همین دلیل می بایست محتوای وب سایت شما با بالاترین کیفیت در سایت منتشر شود.

با توجه به این نکته، در اینجا چند روش برای بهبود محتوا در وب سایت آورده شده است:

 • یک نویسنده حرفه ای استخدام کنید. وب سایت شما جایی است که شما محصولات و خدمات خود را به نمایش می گذارید. برای توضیح همه جزئیات به مخاطب خود به روشی واضح و جذاب ممکن است انتخاب یک نویسنده تاثیر مثبتی بر پیشرفت سایت شما داشته باشد.

نویسنده های حرفه ای می توانند پیام های بازاریابی شما را بهتر از شما به کاربران منتقل کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند و نتیجه این کار نیز اعتماد کاربران به سایت شما خواهد بود.

 • محتوای منتشر شده در سایت را مجدد بررسی کنید. اگر بخش وبلاگ را در وب سایت خود ایجاد کرده اید و مرتباً محتوای جدید در آن منتشر می کنید، تمام تلاش خود را به کار بکار ببرید تا کمترین اشتباه در آنها وجود داشته باشد. انتشار اطلاعات غلط فقط باعث ایجاد بی اعتمادی در کاربران می شود.
 • بر روی ادعا خود تاکید داشته باشید. اگر در مورد محصولات یا خدمات خود یا به طور کلی درباره شرکت خود ادعا یا وعده می دهید، مطمئن شوید که وقتی یک بازدید کننده با شما تجارت می کند، مطابق گفته خود عمل می کنید. به عنوان مثال معرفی نادرست محصول شما یا عدم رعایت یک ضمانت باعث بی اعتمادی در مشتری شده و در نهایت تاثیر منفی در برند شما خواهد داشت.

 

تصویر(4)

7. سیاست های شفاف

آخرین توصیه برای افزایش اطمینان کاربران به وب سایت شما این است که به وضوح خط مشی های خود را به بازدید کنندگان اطلاع دهید. این مورد باعث می شود تا کاربران اطلاع پیدا کنند در هنگام تجارت با شما باید چه انتظاری از شما داشته باشند و سیاست کلی شما در قبال مشتریان به چه صورت است.

چگونه می توانید خط مشی شرکت خود را برای بازدید کنندگان خود بیان کنید:

 • خط مشی رازداری خود را منتشر کنید. با در دسترس قرار دادن خط مشی رازداری (privacy policy) شرکت خود، می توانید به بازدید کنندگان وب سایت خود انواع داده های جمع آوری شده و نحوه استفاده از آن داده ها را معرفی کنید. اگر می خواهید اعتماد بازدید کنندگان خود را جلب کنید ، اشتراک گذاری این اطلاعات بسیار مهم است.
 • شرایط و ضوابط خود را بیان کنید. صفحه شرایط و ضوابط (terms and conditions) به وضوح مشخص می کند که شرکت شما در هنگام انجام تجارت آنلاین چه مسئولیتی دارد.
 • ایجاد صفحه سؤالات متداول. با یک صفحه سوالات متداول، می توانید به تمام سوالات رایج مردم در مورد شغل خود ، محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید، پاسخ دهید.

بیان آزادانه خط مشی ها و ارائه پاسخ به سؤالات متداول به شما کمک می کند تا تصویری قابل اعتماد را به کاربران خود منتقل کنید، قطعا این کار باعث می شود برند و محصولات بیشتر از گذشته در بین کاربران محبوب شود.

تصویر(5)

نکته مهم آخرر، فراموش نکنید که وب سایت خود را از لحاظ سرعت بهینه کنید و مطمئن شوید که در همه دستگاه های تلفن همراه و مرورگرهای محبوب کار می کند. یک وب سایت با عملکرد بالا و حرفه ای می تواند باعث افزایش اعتماد کاربران به سایت شما شود.

وقتی یک مشتری احساس می کند که می تواند به خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما اعتماد کند، این آغاز یک رابطه طولانی و سودآور است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *