آموزش نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

10 ترفند طلایی جهت نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

ممکن است زمان زیادی را برای تولید محتوای با کیفیت در وبلاگ خود صرف کنید اما باید توجه داشته باشید که درج عنوان مناسب مهم می باشد. زیرا عدم استفاده و نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ، سبب ترغیب کاربران به مطالعه محتوای سایت شما نخواهد شد. 

عنوان وبلاگ، اولین بخشی است که مخاطب آن را مشاهده می‌کند و کاربر را برای کلیک کردن و مطالعه سایر بخش ها، ترغیب می نماید. اگر مطلب منتشر شده مورد پسند یک کاربر باشد و محتوا را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارد، عنوان مطلب تبدیل به بخشی از پست او می شود و فالوورهای آن شخص از طریق عنوان، به مطلب شما هدایت خواهند شد. به عبارت دیگر، موفقیت پست شما کاملاً به درج عنوان مناسب بستگی دارد. چند راهکار برای بهبود عنوان نویسی وبلاگ وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود.

فواید نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

تصویر(1)

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

1. آموزش فرمول های پرکاربرد عنوان 

2. به عناوینی که برایتان جالب هستند، توجه کنید.

3. تمرین برای نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

4. استفاده از تحقیقات کلمات کلیدی خود.

5. نوشتن چندین عنوان برای هر پست.

6. زیاده روی نکنید.

7. استفاده از احساسات.

8. انتخاب عنوان منحصر به فرد.

9. انجام تست A/B.

10. نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ براساس نیاز کاربران.

 1. آموزش فرمول های پرکاربرد عنوان 

طی سالیان گذشته، بسیاری از وبلاگ‌نویسان و بازاریابان تحقیقاتی انجام دادند تا متوجه شوند که چه نوع عناوینی عملکرد بهتری دارند و افراد بیشتر روی آنها کلیک می کنند. جهت یادگیری فرمولهای موثر و پرکاربرد در نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ، می‌توانید از تحقیقات دیگران استفاده کنید.

چند نمونه از عناوین وبلاگ که دارای عملکرد مناسب هستند، عبارتند از:

 • عناوین شماره ای: هر عنوانی که با عدد شروع شود و یک لیست را معرفی کند.
 • عناوین با کلمه "چگونه": در این نوع عنوان ها، به کاربران در خصوص موضوع محتوا اطلاع داده می شود. این نوع از عناوین، سبب جذب کاربران به مطالب خواهند شد. البته، پست شما باید وعده هایی که در عنوان قرار داده اید را برآورده کند.
 • استفاده از شهرت: در این نوع عناوین از شهرت یک شخص یا موضوعی پرطرفدار، برای جذب کاربران استفاده می شود.
 • عناوین کمیاب: عناوینی هستند که به کاربران وعده مطالب و موضوعات کمیاب را می دهند. به عنوان مثال، عنوان هایی که با کلمه "راز" یا "نکات کمتر شناخته شده برای …" شروع می شوند.
 • عناوین با وعده‌های بزرگ: عنوان هایی که به کاربران وعده می دهند با کلیک روی محتوا، اطلاعات بسیار مفیدی به دست خواهند آورد. در واقع، این نوع عناوین حاوی عبارت هایی مانند "راهنمای کامل برای ..." یا مطالب لیست بندی شده که با یک عدد بزرگ شروع می شوند (مانند 20 روش برای …)، هستند.

بر اساس تحقیقات، استفاده از برخی کلمات و عبارات در عنوان مطالب، می تواند بهترین عملکرد را در جذب کاربران داشته باشد اما دقت کنید که این کلمات باید به درستی و با توجه به موضوع مطلب انتخاب شوند.

 1. به عناوینی که برایتان جالب هستند، توجه کنید

ممکن است هر روز با عناوین مختلفی مانند عنوان مقالات، روزنامه و مجلات، ویدیوهای یوتیوب، ایمیل‌ها و… مواجه شوید. همیشه، به طور ناخودآگاه، نسبت به عناوین واکنش نشان می دهید، حتی اگر عکس العمل شما صرفا عدم توجه باشد.

همانطور که خواندن مطالب بیشتر می تواند شما را به نویسنده بهتری تبدیل کند، توجه به عناوینی که در طول روز با آنها مواجه می شوید، سبب می گردد تا بیشتر در مورد نحوه ایجادشان فکر کنید. این تفکر، در ایجاد عناوین بهتر برای محتوا، کمک خواهد کرد.  بنابراین، به عناوین پست وبلاگ‌ها، مجله مورد علاقه یا لینک هایی که افراد در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، توجه کنید. می توانید واکنش خود را نسبت به عناوین مختلف تجزیه و تحلیل نموده و متوجه شوید که کدام یک از آنها مناسب هستند. 

 1. تمرین در نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

یکی از نکات مهم برای بهبود مهارت در ایجاد عناوین، تمرین مداوم است. با این کار، مهارت شما افزایش خواهد یافت و می توانید ایده های جدیدی برای عنوان پست های خود بیابید. فردی با نام جاستین بلکمن خود را در این زمینه به چالش کشید. او در مدت 100 روز بیش از 10000 عنوان نوشت و در پایان پروژه متوجه شد که با تمرین، کیفیت و سرعت تولید عناوین افزایش می یابد. البته، برای کسب مهارت عنوان نویسی، نیاز نیست  به اندازه جاستین بلکمن تمرین کنید. می‌توانید برای پیشرفت خود، هر هفته به مدت 30 دقیقه یا روزانه 10 دقیقه تمرین نمایید. 

 1. استفاده از کلمات کلیدی

اگر وبلاگ دارید، احتمالاً قبلاً به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وبلاگتان بوده اید تا بتوانید نیاز مخاطب خود، موضوعی که به آن فکر و آن را جستجو می کند یا اصطلاحی که به کار می‌برد را متوجه شوید.

در عنوان پست وبلاگ خود از عبارت‌هایی که مخاطبان در جستجوی آنها هستند، استفاده کنید. به این ترتیب، عنوان شما موجب جلب توجه کاربران و بهبود سئو وبلاگ خواهد شد اما توجه نمایید که کلمات کلیدی هدف را به شکل نامناسب در عنوان پست قرار ندهید. در واقع، باید از آنها به صورت ترکیبی و به همراه عبارات دیگر استفاده نمایید. 

 1. نوشتن چندین عنوان برای هر پست

ممکن است تمام تلاش خود را برای پژوهش درباره نکات نوشتاری و نوشتن مطالب در سایت انجام دهید اما اگر کاربران برای خواندن محتوا روی لینک پست موردنظر کلیک نکنند، تمام زحمات شما بی اثر خواهد شد. بعضی از متخصصان پیشنهاد می دهند که برای نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ، به اندازه نوشتن پست زمان بگذارید. برای هر پستی که می نویسید، چندین عنوان مختلف در نظر بگیرید و آنها را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید. با این کار می توانید بازخوردشان را دریافت نموده و عنوان بهتری برای وبلاگتان ایجاد کنید. در نتیجه، دو کار زیر به صورت همزمان صورت خواهد گرفت:

 • به راحتی می‌توانید برای هر پست، بهترین عنوان را از لیست عناوین انتخاب کنید.
 • با دریافت نظرات بیشتر، می‌توانید در مورد عناوینی که مخاطبان به آنها واکنش نشان می‌دهند، اطلاعات بیشتری کسب کنید. در واقع با این کار می‌توانید عناوین مورد علاقه کاربران خود را تشخیص دهید. 

این امکان وجود دارد که عناوین مورد علاقه شما با آنهایی که برای کاربرانتان جذاب است، متفاوت باشد.

 1. زیاده روی نکنید 

کلیک بیت یا عناوین جذاب، وعده‌هایی در عنوان هستند که باعث جذب کاربران شده و آنها را به کلیک کردن روی لینک ترغیب می‌کنند اما، معمولاً محتوای اصلی صفحه با این وعده‌ها همخوانی ندارد و در نتیجه، باعث نارضایتی کاربران می شوند.

روش کسب درآمد برخی از سایت‌ها بر اساس تعداد کلیک‌هایی است که دریافت می‌کنند. بنابراین، استفاده از این نوع عناوین برای آنها منطقی به نظر می‌رسد اما اگر می‌خواهید که کاربرانتان به کسب و کار شما اعتماد کنند، بهتر می باشد، از این نوع عناوین استفاده نکنید. مطمئن شوید که عنوان پست با محتوای آن همخوانی دارد و وعده‌ای به کاربران نداده باشید که نتوانید آن‌ را برآورده کنید. به عنوان مثال، اگر پست وبلاگ در خصوص مباحث پایه ای است، در عنوان ننویسید که محتوا حاوی راهنمای کامل می باشد.

 1. استفاده از احساسات

به گفته پژوهشگران، اغلب کاربران به دلایل عاطفی روی لینک‌ها کلیک و پست‌های وبلاگ را به اشتراک می گذارند. در تحلیل انجام شده توسط شرکت CoSchedule مشخص شد پست‌هایی که امتیاز EMV (میزان ارتباط پیام بازاریابی با احساسات) بالاتری داشتند، بیشتر به اشتراک گذاشته شدند.

افزایش ترافیک با نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

تصویر(2)

در عنوان و محتوای پست خود از کلماتی استفاده کنید که احساسات کاربران را برانگیخته و آنها را متعجب یا خوشحال کنند. در واقع، در هنگام نوشتن پست جدید برای وبلاگتان، به این موضوع فکر کنید که می‌خواهید کاربرانتان حین کلیک روی لینک مطلب، چه احساسی را تجربه کنند.

 1. انتخاب عنوان منحصر به فرد

کاربران می‌خواهند بدانند که دقیقاً به چه موضوعی در وبلاگ شما دسترسی خواهند یافت. بنابراین، بهتر است از عناوین خاص و مشخص استفاده کرده و به مخاطبان خود نشان دهید که چه مطالبی مشاهده خواهند کرد. با این کار، کاربران آگاهانه تصمیم می گیرند که روی لینک شما کلیک کنند یا خیر. بنابراین، در عنوان و محتوای وبلاگ خود مشخص کنید که چه اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می دهید. 

 1.  انجام تست A/B

در مورد عناوین وبلاگ‌ها تحقیق کنید تا متوجه شوید کدام یک عملکرد بهتری دارند. بدین منظور، دو عنوان مختلف را از طریق تست A/B مقایسه نمایید. با هر بار انتشار پست جدید در وبلاگ، داده هایی در خصوص اینکه کدام عنوان برای کاربرانتان عملکرد بهتری دارد، کسب خواهید کرد اما با مقایسه دو عنوان می توانید متوجه شوید که کدام یک منجر به کلیک و بازدید بیشتر می گردد.

10. نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ براساس نیاز کاربران

نیازی نیست توجه تمامی افراد را جلب نمایید بلکه عناوین به کار رفته صرفا باید برای مخاطبان هدف شما جذاب باشند. در قدم اول، برای نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ، باید دانش کافی در خصوص بهترین روش های عنوان نویسی را داشته باشید.

چگونگی نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ

تصویر(3)

جمع بندی 

ممکن است در وبلاگ تجاری خود، برای دستیابی به نتایج مطلوب، کارهای مختلفی انجام دهید اما انتخاب و نوشتن عناوین جذاب و حرفه ای برای وبلاگ یکی از مهمترین بخش ها محسوب می شود که توجه به آن ضروری است و در تعیین موفقیت و شکست هر پست نقش دارد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *