کاهش Ghost completes با تمرکز بر عملکرد نظرسنجی
مقاله

نحوه کاهش Ghost completes و بهبود پاسخ دهی به نظرسنجی ها

کاهش Ghost completes یکی از دغدغه های جمع آوری اطلاعات بازاریابی توسط نظرسنجی است. باید وضعیت عدم تکمیل نظرسنجی ها و ارتقای کیفیت پاسخ دهی به آنها را بهبود بخشید تا از ارائه محتوای ارزشمند به مخاطبان هدف مطمئن شوید. نظرسنجی‌ها ابزاری محبوب و پرکاربرد در جمع‌آوری داده‌ها برای بازاریابان محتوا هستند. با اینکه انتظار می‌رود شرکت‌کنندگان با حداکثر توان خود به هر سوال پاسخ دهند اما پاسخ‌های تقلبی و نادرست زیادی در نظرسنجی‌ها ثبت می شود. یکی از انواع پاسخ‌های تقلبی که بسیار متداول است، پدیده "Ghost completes" یا به عبارت دیگر "تکمیل نظرسنجی‌ها توسط ربات ها به جای انسان‌ها" می باشد.

در ادامه مقاله به بررسی تاثیر پدیده Ghost completes بر فرآیند نظرسنجی ها، عواملی که منجر به ایجاد آن می شوند و راهکارهای کاهش Ghost completes که سبب بهبود کیفیت محتوا می گردد، پرداخته خواهد شد.

راهکارهای کاهش Ghost completes 

تصویر(1)

Ghost completes چیست؟  

Ghost Completes زمانی رخ می‌دهد که شرکت کننده ظاهرا مشتاق می باشد و به نظر  می رسد که نظرسنجی را تکمیل کرده است اما هیچ اطلاعاتی از آن فرد وارد سیستم نظرسنجی نمی‌شود. این موضوع منجر به  کاهش کیفیت داده‌ها، تضعیف اعتبار نظرسنجی و ایجاد نقص در مجموعه اطلاعات می‌شود. کاهش Ghost completes همواره باید در اولویت هر بازاریاب باشد.

تاثیر تقلب در نظرسنجی، بر بازاریابان محتوا

بازاریابان برای درک درست مخاطبان هدف خود و کاهش Ghost completes، نیاز به ارائه  پاسخ های دقیق در نظرسنجی ها دارند تا بتوانند از این اطلاعات، برای تولید محتوای جذاب و مرتبط در قالب اینفوگرافیک، مطالب وبلاگ، گزارشات فنی، مطالعات موردی، ارسال‌ پست در شبکه های اجتماعی و… استفاده کنند.

بدین ترتیب، محتوای تولید شده سبب افزایش ترافیک و بازدید، تولید لیدها، افزایش نرخ تبدیل و فروش بیشتر خواهد شد اما اگر پاسخ‌های نظرسنجی تقلبی باشند، نتایج حاصله غیرقابل قبول خواهند بود و بازاریابان قادر به تهیه محتوایی بر اساس داده‌های دقیق و مطمئن نیستند.

کاهش Ghost completes بر بهبود نرخ تبدیل و افزایش فروش تاثیر مثبت دارد

تصویر(2)

تقلب در پاسخ های نظرسنجی، منجر به مشکلات متعددی مانند موارد زیر می شود: 

 • منجر به تولید محتوای نامعتبر و بی فایده می گردد. 
 • باعث از دست رفتن فرصت‌های موثری خواهد شد که می‌توانستند مشتریان احتمالی را جذب کنند.
 • موجب هدر رفتن زمان و منابع برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌های ناقص می‌شود.
 • می تواند منجر به از بین رفتن اعتماد و اعتبار در میان کاربران هدف گردد. 

تأثیر مشکلات کیفیت بر عملکرد نظرسنجی

فعالیت‌های تقلبی در صنایع مختلف، از جمله صنعت تحقیقات بازار، در حال افزایش است. با این حال، صنعت تحقیقات بازار هنوز در مراحل اولیه استفاده از فناوری و آگاهی از امنیت قرار دارد. با پیشرفت فناوری و پیچیده‌تر شدن آن در صنعت تحقیقات بازار، احتمال تقلب نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر تقلب، مشکلات کیفیت داده‌ها نیز تأثیر قابل توجهی بر نتایج نظرسنجی‌ها دارند و محققان بازار را آزار می‌ دهند.

طول نظرسنجی

نظرسنجی‌های طولانی و پیچیده می‌توانند منجر به کاهش نرخ تکمیل شوند. بر اساس مطالعات اخیر، نظرسنجی‌هایی که شامل 1 تا 3 سوال بودند، نرخ تکمیلی در حدود 83.34 درصد داشتند. در مقابل، نظرسنجی‌هایی که شامل 15 سوال یا بیشتر بودند، نرخ تکمیل حدود 41.94 را ثبت کرده اند. این نتایج نشان می‌دهند که در طراحی نظرسنجی‌ها، لازم است تا حد امکان سوالات کمتری در نظر گرفته شود تا نرخ تکمیل بالاتری داشته باشند.

کاهش Ghost completes بر بهبود نرخ تبدیل و افزایش فروش تاثیر مثبت دارد

تصویر(3)

عدم وجود انگیزه

اگر برای تکمیل نظرسنجی آنلاین، پاداشی وجود نداشته باشد، کاربران تمایل کمتری به تکمیل پرسش ها خواهند داشت. در نتیجه، برای ترغیب کاربران به تکمیل نظرسنجی ها، باید مزایایی مانند کارت هدیه در نظر بگیرید. نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهند که در نظر گرفتن جوایز، منجر به افزایش 10 الی 15 درصدی نرخ پاسخ دهی خواهد شد.

طراحی ضعیف نظرسنجی 

اگر نظرسنجی شما ساده و قابل درک نبوده و تعداد زیادی سوال مبهم داشته باشد، افراد تمایل کمتری برای تکمیل آن نشان می دهند. بنابراین، برای جذب افراد پاسخ دهنده به نظرسنجی، باید از دستورالعمل‌های واضح و عناصر جذاب بصری مانند، تصاویر یا نمودارها استفاده کنید. 

عدم شخصی سازی 

اگر فرد شرکت‌کننده در نظرسنجی، احساس نکند که با محتوا و متن نظرسنجی ارتباطی ندارد، احتمالاً پاسخ‌های مفیدی ارائه نخواهد کرد. شخصی‌سازی در بازاریابی، از جمله برای نظرسنجی‌ مشتریان، بسیار مهم است. دعوت‌نامه‌های نظرسنجی خود را شخصی‌سازی کنید تا مشارکت پاسخ‌دهندگان را افزایش دهید.

ارسال نظر سنجی 

گاهی اوقات اولین تلاش برای جلب توجه مشتریانی که توانایی خرید دارند، نتیجه خوبی نمی دهد. برای افزایش تعداد شرکت‌کنندگان، می‌توانید چندین بار نظرسنجی خود را ارسال نمایید. همچنین می توانید با ارسال یک دعوتنامه، به شرکت‌کنندگان یادآوری کنید که نظرسنجی را قبل از پایان، تکمیل کنند.

کلاهبرداری در مقابل مسائل کیفی
صنعت تحقیقات بازار با مشکل داده‌های ناقص و نادرست روبه‌رو است. این مشکل فقط به مسائل کیفی مانند پاسخ‌های نادرست یا ناقص محدود نمی‌شود، بلکه عوامل دیگری مانند کلاهبرداری نیز می‌توانند در آن نقش داشته باشند.

انواع کلاهبرداری 

 • Ghost Completes
 • پاسخ های تکراری 
 • رفتار سیستماتیک
 • آدرس IP مشابه 
 • درج پاسخ یکسان برای سوالات مختلف
 • استفاده از کلمات بی‌معنی یا زبان دیگر در سوالات

جهت کاهش Ghost completes لازم است تا انواع کلاهبرداری ها را بشناسید

تصویر(4)

مشکلات مربوط به کیفیت داده 

 • تایپ دنباله تصادفی و بی‌نظم حروف یا اعداد 
 • پاسخ های متناقض 
 • پاسخ‌های نامناسب مانند ناسزا
 • پاسخ‌های بدون فکر یا ضعیف به سوالات

حتی اگر تمامی موارد را به بهترین شکل انجام دهید، ممکن است باز هم مشکلات مربوط به کیفیت داده، تقلب و پاسخ‌های نامناسب رخ دهند. با این حال، سازمان‌های تحقیقاتی بازار می‌توانند خطرات تقلب و Ghost completes را کاهش دهند. در ادامه، به بررسی استراتژی‌های بیشتری برای کاهش Ghost completes پرداخته می‌شود.

استراتژی های کاهش Ghost completes

Ghost completes به یک مشکل گسترده در صنایع مختلف تبدیل شده است و شرکت‌های تحقیقاتی و کسب و کارهایی که جهت انجام نظرسنجی‌ها با آنها همکاری می‌کنند را آزار می دهد. در ادامه مقاله چندین توصیه برای جلوگیری از پاسخ های تقلبی و کاهش Ghost completes ذکر شده است.

 • اشتراک گذاری لینک‌های امن: مطمئن شوید که لینک‌های شما امن بوده و مانع دسترسی غیر مجاز می شوند. 

استراتژی های کاهش Ghost completes می توانند بسیار تاثیرگذار باشند

 تصویر(5)

 • رمزگذاری لینک‌ها: استفاده از رمزگذاری لینک‌ها می‌تواند به حفظ محرمانگی و اطمینان از صحت داده‌های ارسالی کمک کند. در واقع با رمز گذاری، لینک ها  کمتر قابل تغییر و تقلب خواهند شد.
 • همکاری با یک شریک برای تضمین امنیت: یک شریک فناوری می‌تواند به ایجاد ارتباطات بین خریداران و تامین کنندگان کمک کند. همچنین، این امکان را فراهم خواهد کرد تا به طور همزمان امنیت و اعتبار داده‌ها را بررسی نمایید. 
 • اعتبارسنجی پاسخ‌های واقعی نظرسنجی: با انجام نظرسنجی، یک سرور خاص مسئول جمع آوری نظرات است. این سرور می‌تواند یک پیام به یک سرور دیگر که مسئول ثبت و اعتبارسنجی پاسخ‌های نظرسنجی می باشد، ارسال کند. این پیام نشان می‌دهد که فرآیند نظرسنجی به درستی انجام شده و پاسخ‌های دریافتی معتبر هستند.

جمع بندی 

با اجرای روش هایی که در این مقاله آمده است، بازاریابان محتوا و پژوهشگران می‌توانند شاهد کاهش Ghost completes باشند و با بهبود کیفیت پاسخ‌ها، در نهایت، داده‌های تأثیرگذاری برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه به دست آورند. این راهکارها به بازاریابان و پژوهشگران کمک می‌کنند تا محتوا را ارزشمندتر، مفیدتر و تاثیرگذارتر نمایند و در نتیجه منجر به افزایش اشتراک‌گذاری‌ها و بهبود نتایج سئو در موتورهای جستجو شوند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *