راهکارهای طراحی اینفوگرافیک با استفاده از ابزارهای رایگان
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بهترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک و نحوه ایجاد آن + معرفی 5 ابزار رایگان

اینفوگرافیک‌ها بسیار محبوب هستند. برای ایجاد یک اینفوگرافیک جذاب باید انواع مختلف آنها را امتحان کرده و از ابزار های رایگان کمک بگیرید. اگر طراحی اینفوگرافیک به خوبی انجام شود، می‌توانید توجه کاربران را به خود جلب کرده و نکات کلیدی مهم را در محتوای خود ارائه دهید. استفاده از راهکارهای طراحی اینفوگرافیک در استراتژی بازاریابی، می تواند مفید باشد و به شما کمک کند تا اعتبار برند خود را افزایش دهید.

بهترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

تصویر(1)

اولین مزیت اینفوگرافیک این است که با طراحی مناسب و بیان داده های مهم آن، می توانید سبب ترغیب کاربران به توقف و تمرکز روی اطلاعات شوید. علاوه بر این، استفاده از اینفوگرافیک می‌تواند در روایت داستان و هدایت کاربران به سمت یک فرآیند جدید یا دیدگاه، مفید باشد. بر اساس مطالعات اخیر، 57% بازاریابان B2B در بازاریابی محتوا از اینفوگرافیک ها و نمودارها استفاده می‌کنند. به کارگیری اینفوگرافیک یک روش عالی برای اطلاع رسانی یا متقاعد کردن کاربران است. همچنین، امکان اشتراک گذاری اینفوگرافیک در شبکه های اجتماعی وجود دارد تا بتوانید دسترسی بهتری برای مخاطبان هدف خود ایجاد کنید. مردم به دنبال اطلاعات مختصر و مفید هستند. استفاده از اینفوگرافیک یک روش خلاقانه برای تولید محتوای کوتاه و کارساز می باشد. به کارگیری اینفوگرافیک در انواع بازاریابی محتوا مانند پست‌های بلاگ، صفحات وب، صفحات فرود، ایمیل‌ها و تولید لید مفید است. 

ساختار یک اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها برای بازاریابی مهم هستند. در ادامه به بررسی نحوه ایجاد اینفوگرافیک، راهکارهای طراحی اینفوگرافیک موثر و معرفی برخی از ابزار های رایگان در این زمینه، پرداخته می شود.

راهکارهای طراحی اینفوگرافیک و نحوه ایجاد آن

تصویر(2)

عنوان و زیرعنوان جذاب برای کاربران 

برای بخش های مهم یک اینفوگرافیک جذاب، ابتدا باید موضوع مورد بحث را مشخص کنید. به عبارت دیگر، در قدم اول باید مبحث اصلی را برای اینفوگرافیک خود برگزینید، سپس زیرموضوع‌هایی را که درباره آن می‌خواهید صحبت کنید، انتخاب نمایید. برای هر زیر موضوع، یک عنوان و زیرعنوان مناسب را انتخاب نموده و آنها را در اینفوگرافیک به ترتیب قرار دهید. عنوان و زیرعنوان‌های یک اینفوگرافیک باید با دقت و برنامه‌ریزی مناسبی انتخاب شوند و توصیف کننده مطلب باشند. انجام این کار مهم است تا سریعا بتوانید به کاربر خود نشان دهید که قصد ارائه چه چیزی را دارید.

مقدمه و تحقیقات پیشین

برای موضوعات خود ایده های جدید پیدا کرده و اطلاعات پایه را جمع آوری نمایید. این یک بخش مهم از راهکارهای طراحی اینفوگرافیک شما می باشد. مطمئن شوید اطلاعاتی که انتخاب می‌کنید برای اینفوگرافیک، مناسب و مفید است. این داده ها می تواند شامل آمار، داده‌ها یا حقایق مهم باشند که برای جذب توجه کاربر و به خاطر سپردن اطلاعات، موثر هستند. اطلاعات لازم برای اینفوگرافیک می‌تواند از منابع داخلی مانند داده‌های مشتریان، تحقیقاتی که قبلا انجام داده اید، کارشناسان صنعت یا منابع معتبر دیگر که در طول فرآیند تحقیق یافت می شوند، به دست بیاید. 

طرح و طراحی قالب 

بعد از جمع آوری تمام اطلاعات لازم می توانید انتخاب کنید که کدام داده ها را در اینفوگرافیک خود استفاده نمایید. با طراحی قالب شروع کرده و حتما گرافیک های جذاب، تصاویر و آیکون های زیبا را بیفزایید تا بتوانید مخاطب خود را جلب کنید.

جالب ترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

تصویر(3)

گرافیک‌ها عناصر مفید و زیبایی هستند که به ایجاد جذابیت در اینفوگرافیک‌های شما کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی بهترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک و انواع مختلف آنها که می توانند به شما در نمایش اطلاعاتتان کمک کنند، پرداخته می شود.

بهترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

نکات و راهکارهای طراحی اینفوگرافیک که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • شناسایی مخاطب موردنظر و سازگار کردن اینفوگرافیک با آن.
 • انتخاب نوع اینفوگرافیک مناسب برای اطلاعات
 • انتخاب طرح یا ایجاد چارچوب اولیه
 • انتخاب شاخص‌های عملکرد اصلی
 • با استفاده از عناوین جذاب، به بازاریابی اینفوگرافیک خود بپردازید. 
 • ایجاد یک توضیح جالب برای جذب مخاطبان
 • مطمئن شوید که می توانید اینفوگرافیک خود را به اشتراک بگذارید. 
 • بازنگری اینفوگرافیک و دریافت بازخورد از اعضای تیم.

انواع مختلف اینفوگرافیک و زمان استفاده از آنها

اطلاع از انواع مختلف اینفوگرافیک و زمان استفاده از هرکدام، به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید مخاطبان خود را جذب نمایید. علاوه بر این، می توانید مطمئن شوید که آنها روی اطلاعاتی که مد نظر شما است متمرکز شده اند. در ادامه، انواع مختلف اینفوگرافیک معرفی شده اند:

1. جدول زمانی

از اینفوگرافیک جدول زمانی برای نمایش مراحل مختلف برنامه‌ریزی یک رویداد، ایجاد یک سلسله داستان برای یک موضوع یا نمایش زمانبندی مهم ترین دستاوردهای شرکت، استفاده می‌شود. این نوع اینفوگرافیک، هم برای نمایش نکات مهم در سوابق کاری یا پیش‌بینی یک رویداد قابل استفاده است. علاوه بر این، با استفاده از این اینفوگرافیک می توانید مهلت نمایش پروژه را زمانبندی نموده و زمان پایان هر هدف یا جنبه از پروژه‌ خود را به نمایش بگذارید. به عنوان مثال، اگر شما یک پروژه در حال اجرا دارید و می‌خواهید تاریخ اتمام هر مرحله از پروژه را به صورت یک جدول زمانی نشان دهید، می‌توانید از این نوع اینفوگرافیک استفاده کنید. با این کار، پیشرفت پروژه به صورت واضح قابل مشاهده خواهد بود.

2. نمایش آمار 

از این نوع اینفوگرافیک‌ها برای کمک به کاربران جهت درک آمار و ارقام مهم که در ارائه اطلاعات شما نقش دارند، استفاده می گردد. به کارگیری منابع با کیفیت و متمایز کردن داده ها، می‌تواند به شما کمک کند تا نظر خود را بهتر و قاطعانه‌تر به کاربر برسانید و او را متقاعد کنید. در واقع، استفاده از اینفوگرافیک‌های نمایش آمار، باعث می‌شود تا ارتباط شما با کاربرانتان بر اساس ارقام باشد و این اعداد در راستای هدف شما کار کنند.

ویژگی های اینفوگرافیک و راهکارهای طراحی اینفوگرافیک های مختلف

تصویر(4)

استفاده از این نوع اینفوگرافیک برای نمایش نتایج مطالعه یک شرکت یا نمایش سریع اطلاعات مهم مربوط به آن، مناسب است و می تواند یکی از راهکارهای طراحی اینفوگرافیک خوب و موثر باشد.

3. نمودار فرایند (Flowchart)

مانند اینفوگرافیک جدول زمانی، نمودار فرایند یا Flowchart نیز اجزای اصلی یک رویداد یا پروژه را تحلیل می‌کند اما بیشتر روی مراحل و نکات مهم در مسیر انجام یک کار، متمرکز می گردد. نمودار فرایند یک نمایش تصویری و خلاصه شده از ایده‌های کلیدی است. استفاده از این نمودار برای ساده‌سازی توضیح یک فرایند و کمک به کاربران برای درک بهتر هر مرحله، مفید می باشد. اگر قصد استفاده از نمودار فرایند را دارید، مطمئن شوید که هر مرحله دارای نشانه‌ای به مرحله بعدی است. به عنوان مثال، می‌توانید با استفاده از رنگ‌ها و سایز فونت‌های مختلف، عنوان و محتوای متن را از یکدیگر تفکیک کنید. این کار در مواردی مانند توضیح یک فرآیند جدید در شرکت، ایجاد یک راهنمای نحوه انجام کار یا نمایش یک سلسله مراتب، مفید است.

4. ارائه اطلاعات 

استفاده از اینفوگرافیک اطلاعات، برای نمایش نکات مهم یکی از مهمترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک می باشد. همچنین اگر می‌خواهید یک رویداد یا ایده‌ جدید را به خوبی توضیح دهید، می‌توانید از این نوع اینفوگرافیک استفاده نمایید. اینفوگرافیک اطلاعات، راهکار مناسبی برای خلاصه کردن و ارائه نکات اصلی در مورد یک موضوع است تا اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد.

وجه تمایز راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

تصویر(5)

افزودن اینفوگرافیک‌های اطلاعاتی به پست‌های وبلاگ، در ارائه سریع و موثر اطلاعات به کاربران، کمک می کند. اگر قصد توضیح یک موضوع پیچیده را دارید، باید از عنوان و زیرعنوان‌های جذاب استفاده نمایید. می توانید عنوان و زیر عنوان ها را در بخش های جداگانه به کار گرفته و از رنگ های مختلفی برای متمایز نمودن آنها استفاده کنید. با این حال، بهتر است در انتخاب رنگ ها اغراق نکرده و صرفا چند رنگ را برای ساخت اینفوگرافیک خود برگزینید. 

5. مقایسه 

از اینفوگرافیک مقایسه‌ای، برای مقایسه دو محصول یا خدمات مختلف، استفاده می گردد. به عنوان مثال، می‌توانید با توضیح دادن در خصوص محصول خود یا مقایسه آن با کالا دیگر، به کاربران خود نشان دهید که چرا خدمات ارائه شده توسط شما بهتر است و در چه شرایطی باید از آنها استفاده نمود. از اینفوگرافیک مقایسه‌ای می‌توانید برای تهیه لیستی از مزایا و معایب جنبه های مختلف یک موضوع، استفاده کرد. همچنین، اگر قصد مقایسه نظرات مختلف درباره یک موضوع را دارید، این نوع اینفوگرافیک مناسب می باشد. بهتر است که اطلاعات را به صورت خلاصه و کوتاه ارائه دهید تا کاربر با داده‌های زیاد، سردرگم نشود. 

6. لیست

اکثر مردم در زندگی روزمره خود کارهایی که قصد انجام آن را دارند لیست کرده و یادداشت برداری می کنند تا به آنها عمل نمایند. الگوی ساخت لیست در زندگی روزمره، می‌تواند برای ساخت اینفوگرافیک‌های مفید نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید خلاصه‌ای از نکات و توصیه‌های مهم یک موضوع را ارائه دهید، از اینفوگرافیک لیست استفاده کنید. برای ساخت اینفوگرافیک لیست، اطلاعات را به صورت خلاصه و ساده بیان نمایید. همچنین، بهتر است اطلاعات مرتبط را در طرح اینفوگرافیک، کنار یکدیگر قرار دهید تا مخاطبان گیج نشوند و نکات را به راحتی درک کنند.

7. نقشه ها 

از اینفوگرافیک‌ نقشه‌ برای نمایش اطلاعات مربوط به مکان‌های یک کسب و کار در مناطق جغرافیایی مختلف یا شرح خلاصه‌ای از جمعیت، استفاده می‌شود. یکی دیگر از راهکارهای طراحی اینفوگرافیک استفاده از اینفوگرافیک نقشه است و جهت نمایش تصویری از جهان، کشور یا شهر خاص استفاده می شود تا اطلاعات مهم درباره آن منطقه را به تصویر بکشد.

مهمترین راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

تصویر(6)

فرض کنید شرکت شما یک نظرسنجی یا مطالعه درباره یک منطقه خاص انجام داده و اطلاعات مهمی را جمع آوری کرده است. در این صورت، این اینفوگرافیک می‌تواند برای نمایش این داده ها بسیار مفید باشد. شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از این اینفوگرافیک به صورت تصویری نشان دهند که خدمات آنها در کدام مناطق ارائه می‌گردد و رویدادهای آینده در چه مکان‌هایی برگزار می‌شوند.

8. تعامل 

اگر می‌خواهید یک مطلب پیچیده را برای کاربران خود آسان تر کنید، از اینفوگرافیک تعاملی استفاده نمایید. در این نوع، با کلیک کردن روی قسمت‌های مختلف، می‌توانید با جزئیات بیشتری از موضوع آشنا شوید. این سبک اینفوگرافیک، کاربران را به سمت یک مسیر خاص هدایت نموده و داده‌ها را به بخش‌های کوچک تقسیم می کند تا  کاربران بتوانند به راحتی موضوع را درک کنند. اگر در یک اینفوگرافیک نکات مهمی برای کاربران وجود داشته باشد، می توانید مطالب پر اهمیت را مستقیما و قبل از دیدن بخش های دیگر برگزینید. برای اینکه کاربران به درستی از اینفوگرافیک شما استفاده کنند و به سمت اقدامی که مد نظرتان است، هدایت شوند، باید به تجربه کاربری توجه نمایید و آن را بهینه کنید.

پنج ابزار رایگان برای ساخت اینفوگرافیک

در لیست زیر، چند ابزار عالی و رایگان برای ساخت اینفوگرافیک با قابلیت‌ها و قالب‌های متنوع با قابلیت شخصی سازی، معرفی شده است. برای ساخت اینفوگراف‌هایی که تاثیرگذار هستند، استفاده از یک پلتفرم کاربر پسند بسیار مهم است. پنج ابزار اینفوگرافیک معروف به شرح زیر هستند:

 • Canva
 • Piktochart
 • Visme
 • Snappa
 • Mind The Graph

ابزارهایی برای راهکارهای طراحی اینفوگرافیک

تصویر(7)

جمع بندی

از اینفوگرافیک‌ها به عنوان یک ابزار خلاقانه برای ایجاد محتوا و بازاریابی استفاده می‌شود. آنها یک روش جذاب برای روایت داستان هستند که به کاربران شما کمک نموده تا بتوانند اطلاعات کلیدی مطلب شما را به وسیله راهکارهای طراحی اینفوگرافیک به خاطر بسپارند. برای ساخت یک اینفوگرافیک موثر، بهتر است زمان کافی برای طراحی آن اختصاص دهید. فکر کردن به هدف اصلی اولین قدم برای ساخت اینفوگرافیک محسوب می شود. سپس، می‌توانید به راحتی گرافیک و المان‌های طراحی مناسب برای محتوای خود را بیابید. بدین ترتیب می توانید به کاربران خود کمک نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *