ویژگی های بهترین سرور DNS
مقاله

نحوه انتخاب بهترین سرور DNS متناسب با انواع کسب و کار

برای انتخاب بهترین سرور DNS، باید مطمئن شوید که بتواند به شکلی کارآمد و سازگار، حضور آنلاین کسب و کار شما را بهبود بخشد. قبل از انتخاب dns server مناسب، باید تمام نیازها و الزامات کسب و کار خود را در نظر بگیرید. در ادامه مقاله به بررسی DNS و انتخاب بهترین سرویس سیستم نام دامنه پرداخته می شود.

تعریف DNS یا سیستم نام دامنه

DNS یا سیستم نام دامنه، یک سیستم نام گذاری غیر متمرکز و سلسله مراتبی است که مسئول ترجمه نام های دامنه به آدرس های IP قابل فهم برای ماشین ها می باشد. سیستم DNS یکی از عناصر بسیار مهم و اساسی در شبکه جهانی یعنی اینترنت است. هر بار که کاربر نام دامنه را در نوار آدرس مرورگر وارد می‌کند، فرآیند درخواست DNS آغاز می‌شود. در این فرآیند، مرورگر کاربر، درخواستی را برای سیستم DNS ارسال خواهد کرد تا آدرس IP متناظر با نام دامنه را دریافت کند.

بدون DNS، کاربران برای مشاهده سایت ها باید آدرس IP آنها را به خاطر بسپارند که فرآیندی بسیار پیچیده است. زیرا آدرس‌های IP رشته‌های طولانی از اعداد هستند که ماشین‌ها و سرورها از آنها برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. برای افراد، به خاطر سپردن نام های دامنه گزینه مناسب تر و آسان تری است.

انتخاب بهترین سرور DNS می تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد

تصویر(1)

انتخاب بهترین سرور DNS

بهترین سرور DNS باید بالاترین تطابق را با نیازهای نام دامنه شما داشته باشد. برای مثال، سایت های بزرگ فروشگاهی به یک dns server با منابع و امکانات بیشتر نیاز دارند اما برخی دیگر مانند وبلاگ های شخصی کوچک، نیازی به منابع و ابزارهای زیاد نخواهند داشت. برای انتخاب بهترین سرور DNS باید به نیازهای خودتان توجه نموده و سپس سرویسی را انتخاب کنید که با نیازهای شما هماهنگی بیشتری داشته باشد. در ادامه مقاله به بررسی انواع مختلف DNS و نحوه استفاده از آنها برای کسب و کارها پرداخته می شود.

DNS رایگان 

سرور DNS رایگان برای شرکت‌های کوچک تازه کار، وبلاگ‌های شخصی و سایر کسب و کارهایی که به منابع زیادی نیاز ندارند، بهترین انتخاب است. حجم درخواست‌های ماهانه این گونه سایت ها زیاد نبوده و تقاضای ترافیک آنها نیز بسیار کم می باشد. سرور DNS رایگان، کمک می کند تا دامنه در اینترنت قابل مشاهده باشد. همچنین، شما می‌توانید انواع مختلفی از رکوردهای DNS مانند رکورد A، رکورد AAAA، رکورد MX و... را ایجاد، ویرایش و حذف کنید. علاوه بر این، اگر می‌خواهید از Dynamic DNS استفاده نمایید، DNS رایگان بسیار مفید خواهد بود.

Premium DNS

Premium DNS با ارائه امکانات پیشرفته، بهترین گزینه برای هر گونه سایت با حجم ترافیک متفاوت محسوب می شود. با این حال، اکثر شرکت‌های کوچک و متوسطی که به‌طور آنلاین فعالیت دارند، به دلیل نیازهای خاص خود، از این سرویس پیشرفته استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های بسیار مفید سرور DNS پریمیوم، قابلیت مقیاس‌پذیری است که از طریق پلن های مختلف ارائه می‌شود. با قابلیت مقیاس‌پذیری، سرور DNS پریمیوم قادر است به سرعت با هر موقعیتی سازگار گردد. به‌عنوان مثال، در صورت افزایش تقاضای ترافیک، شما قادر خواهید بود به سرعت پلن پیشرفته‌تری را دریافت نمایید.

سرویس Premium DNS، به شما امکانات و ویژگی های بیشتری را ارائه می دهد. علاوه بر این، شما را قادر می سازد تا به قابلیت های پیشرفته تری مانند، Anycast DNS ،DNS Failover ،Reverse DNS ،DNSSEC و موارد بیشتر دسترسی داشته باشید. با استفاده از سرویس Premium DNS، به نتایج مثبتی نظیر آپتایم بهتر، افزایش امنیت و بهبود سرعت بارگذاری نیز دست خواهید یافت. 

بهترین سرور DNS باید با توجه به نیازهای کسب و کارتان انتخاب شود

تصویر(2)

سرور DNS محافظت شده در برابر حملات DDoS

سرور DNS محافظت شده در برابر حملات DDoS، بهترین روش DNS برای افزایش امنیت است و به کسانی که می‌خواهند از DNS خود محافظت کنند، کمک خواهد کرد. این سرویس تضمین می‌کند که حتی در صورت آغاز یک حمله DDoS، نام دامنه عملکرد بی‌نقصی داشته باشد. این قابلیت اضافی سرور DNS، ابزارها و روش‌های مختلف را به کار می گیرد تا ترافیک را بررسی کرده و از حملات DDoS جلوگیری کند.

GeoDNS

GeoDNS بهترین سرور DNS برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی است که محتوا را به صورت جهانی ارائه می‌دهند و تمایل دارند شبکه توزیع محتوا یا CDN اختصاصی خود را ایجاد کنند. سرورهای DNS به صورت استراتژیک، در مناطق مختلف جهان قرار می گیرند تا به طور کامل نیازهای شرکت های بزرگ را برآورده کنند. GeoDNS یک روش توزیع ترافیک است که بر اساس موقعیت جغرافیایی درخواست‌های DNS اعمال می‌شود.

در هنگام انتخاب سرور DNS، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • حجم ترافیک: با ارزیابی حجم ترافیکی که وب سایت شما دریافت می‌کند، آغاز نمایید. در صورتی که سایت شما ترافیک بالایی دارد، بهتر است از سرویس‌های DNS نظیر DNS پریمیوم، DNS محافظت شده در برابر حملات DDoS یا GeoDNS استفاده کنید زیرا این سرویس‌ها در هنگام افزایش ترافیک می توانند عملکرد سریع را تضمین نمایند.
  • قابلیت مقیاس پذیری: انتخاب یک سرور DNS که با رشد کسب و کار شما متناسب باشد، بسیار حائز اهمیت است. سرویس‌های DNS پریمیوم، قابلیت مقیاس‌پذیری را ارائه می‌دهند.
  • محدوده جغرافیایی: اگر کسب و کار شما به صورت جهانی فعالیت می‌کند، بهتر است سرویس‌های DNS مانند GeoDNS را در نظر بگیرید. این سرویس‌ها با هدایت کاربران به نزدیک ترین سرورها، عملکرد سایت را بهینه می کنند. 

استفاده از بهترین سرور DNS موجب می شود تا عملکرد سایت بهبود یابد

تصویر(3)

  • پشتیبانی فنی: پشتیبانی فنی یک جنبه بسیار حیاتی است که باید در نظر بگیرید.

جمع بندی 

برای انتخاب بهترین سرور DNS، فاکتورهای زیادی وجود دارد که بسته به نیاز سایت خود باید آنها را در نظر بگیرید تا بتوانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین در انتخاب سرور DNS لازم است تا مواردی مانند حجم ترافیک، قابلیت مقیاس پذیری و محدوده جغرافیایی را مورد بررسی قرار دهید.  

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *