تاثیر Traffic Director یا GeoDNS در تقویت عملکرد شبکه dns
مقاله

تقویت عملکرد شبکه DNS با استفاده از Traffic Director یا GeoDNS

آیا می خواهید به کاربران خود بهترین تجربه کاربری را ارائه دهید؟ در این صورت Traffic Director یا GeoDNS به شما کمک خواهد کرد. از طریق آن می‌توانید درخواست های  DNS را توسط نام سرورهای تنظیم شده، هدایت نموده و ترافیک را براساس مناطق مختلف، مدیریت کنید. در این مقاله به نحوه عملکرد و مزایای Traffic Director پرداخته می شود.

تقویت Traffic Director یا GeoDNS

تصویر(1)

Traffic Director یا GeoDNS چیست؟

Traffic Director یا GeoDNS روشی برای مدیریت و کاهش ترافیک دامنه شما با استفاده از مسیردهی مبتنی بر جغرافیا است. به این صورت که مشتریان آسیایی به سرورهای آسیایی و مشتریان اروپایی به نزدیکترین سرورهای اروپایی متصل می شوند و... .   

Traffic Director یک سیستم تعادل بار (load-balancing) ترافیک، مبتنی بر ابر است. این سیستم به بهبود عملکرد شبکه شما کمک می کند و می تواند به طرز قابل ملاحظه ای برای شرکت های متوسط و بزرگ که محتوا را به مکان های مختلف در سراسر دنیا ارائه می کنند، مفید باشد. برخی شرکت ها آن را traffic director و برخی دیگر GTD (مدیریت ترافیک سراسری) یا GeoDNS director می نامند اما بیشتر به عنوان GeoDNS شناخته می شود.

Traffic Director چگونه اجرا می شود؟

Traffic Director یا GeoDNS با ساده سازی تنظیمات، دسترسی به سیستم تعادل بار جهانی را برای شما آسان می کند. برای این کار تنها باید قوانین منطقه موردنظر را تنظیم کنید تا Traffic Director به صورت هوشمند درخواست های DNS را براساس نام سرورهای تنظیم شده، هدایت نماید. Traffic Director موجب می شود تا بازدید کنندگان تجربه کاربری بهتری از وب سایت شما داشته باشند و بر اساس تنظیمات جغرافیایی انجام شده، درخواست ها به نزدیک ترین نام سرورها هدایت شوند. برای مثال، درخواست بازدیدکنندگان در ایران به جای تکیه بر یک سرور مستقر در خارج از کشور، توسط یک سرور آسیایی پاسخ داده خواهد شد. 

چگونگی عملکرد Traffic Director یا GeoDNS

تصویر(2)

Traffic Director به شما اطمینان می‌دهد که کاربران بهترین تجربه کاربری را دریافت کنند. تنظیمات منطقه ای آن به شما کمک می کند تا مشخص کنید که تمام درخواست های DNS کشوری مانند ایران، توسط سروری در تهران پاسخ داده شود. این بدان معنا است که کاربران به نزدیکترین نام سرور متصل هستند. DNS lookup اولین قدم در ایجاد هر درخواست DNS می باشد. به منظور ایجاد بهترین تجربه کاربری، ترافیک های DNS باید به طور موثر و هدفمند هدایت شوند. اگر این کار به درستی انجام نشود منجر به تجربه کاربری ضعیف خواهد شد.

مقایسه  DNS معمولی، Anycast و GeoDNS

اگر از DNS معمولی استفاده می کنید، سرورهای DNS کمی خواهید داشت. بازدید کننده‌ای که سعی در اتصال دارد، به طور تصادفی از یک سرور DNS آدرس IP وب سرور شما را درخواست می‌کند. اگر سرور نزدیک باشد بازدید کننده راضی و اگر دور باشد ناراضی خواهد بود اما در هر دو صورت آدرس IP یکسانی دریافت خواهد کرد. اگر تنها از یک Anycast استفاده می کنید چندین سرور به آدرس IP یکسان پاسخ خواهند داد. بنابراین، بازدید کننده پاسخی از نزدیکترین نام سرور دریافت خواهد کرد. پاسخ سریع است اما باز هم اگر سرور دور باشد، اتصال به وب سرور مقداری زمان خواهد برد. اگر از GeoDNS یا همان Traffic Director استفاده می کنید، بازدید کننده با توجه به موقعیت مکانی خود، آدرس IP متفاوتی دریافت می نماید که این موضوع موجب پاسخ سریع به درخواست DNS و در نتیجه اتصال سریع به وب سرور خواهد شد. 

چرا باید یک GeoDNS داشته باشید؟

  • چند موقعیت جغرافیایی را هدف قرار می دهد.
  • سرورها را در موقعیت مناسبی با توجه به منطقه جغرافیایی کاربر ارائه می دهد.
  • از DNS در برابر حملات DDoS محافظت می کند.
  • مقرون به صرفه است.
  • از EDNS client یا زیر شبکه پشتیبانی می کند.
  • رتبه SEO را بالا می برد.

مزایای Traffic Director یا GeoDNS

تصویر(3)

نتیجه گیری

GeoDNS که برخی آن را Traffic Director می نامند، می تواند به طور قابل توجهی عملکرد شبکه DNS شما را بهبود ببخشد. کاربران سریعتر به وب سایت شما متصل خواهند شد و حتی می توانید به آنها محتوای متفاوتی با توجه به موقعیت آنها ارائه دهید. Traffic Director یا GeoDNS راه‌حلی عالی برای شرکت های مبتنی بر رسانه است که باید محتوای با کیفیت را با بالاترین سرعت ممکن برای کاربران مختلف در سراسر دنیا فراهم کنند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *