نکات مهم در استفاده از Programmatic SEO
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

Programmatic SEO: استراتژی ها، مثال ها و شروع استفاده از آن

در سال 2024، یکی از بهترین روش ها برای هدایت ترافیک به وب سایت، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. با این حال، به لطف پیشرفت‌ها در حوزه فناوری (به‌ویژه هوش مصنوعی)، رتبه‌بندی کلمات کلیدی مختلف برای جذب هرچه بیشتر ترافیک هرگز به این اندازه آسان‌ نبوده است. یکی از جدیدترین روش ها برای رسیدن به موفقیت، Programmatic SEO می باشد.

Programmatic SEO مزایای خاصی دارد اما برای استفاده موثر، باید با نحوه کار آن آشنا شوید. در ادامه، عناصر اساسی این فرآیند بررسی شده و توضیح داده می شود که چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند.

مزایای Programmatic SEO

تصویر(1)

Programmatic SEO چیست؟

Programmatic SEO از فناوری و قالب‌های آماده برای ایجاد صفحات فرود متعدد با محوریت کلمات کلیدی کم‌رقابت استفاده می‌کند. هدف، ایجاد یک الگوی منحصر به فرد و قانع کننده است که می تواند در صورت نیاز تکرار و مجددا مورد استفاده قرار گیرد تا کلمات کلیدی تقریباً یکسانی را در همان فضا هدف قرار دهد. وقتی به درستی انجام شود، می‌توانید هزاران یا میلیون‌ها صفحه وب ایجاد و اعتبار دامنه برند خود را عملاً یک شبه افزایش دهید.

با این حال، از طرف دیگر، اگر محتوا به اندازه کافی معنادار یا با ارزش نباشد، ممکن است فقط صفحات "اسپم" ایجاد کنید که می توانند بیشتر از اینکه مفید باشند ضرر داشته باشند. یکی از جنبه های اساسی Programmatic SEO ایجاد یک قالب صفحه فرود با کیفیت بالا است. هرچه الگوی شما بهتر باشد، شانس موفقیت نیز بیشتر خواهد بود.

نمونه‌های واقعی از Programmatic SEO موفق

برخی سازمان ها و شرکت ها نسبت به سایر صنایع، بیشتر از Programmatic SEO بهره‌مند می‌شوند. معمولا سایت‌های مسافرتی، بیشترین استفاده را از این روش می‌ برند زیرا باید افراد را در شهرها و کشورهای مختلف هدف قرار دهند. به عنوان مثال، Expedia هزاران صفحه فرود متمرکز بر کلمات کلیدی خاص دارد (به عنوان مثال، بهترین هتل‌ها در [شهر]) و فقط نام شهر را برای هر صفحه تغییر می‌دهد. طراحی و محتوا، در تمام صفحات تقریباً یکسان است.

در این مورد، Programmatic SEO به سایت Expedia کمک می‌کند تا فرآیند ایجاد این صفحات را با سرعت و به طور کارآمد انجام دهد. این ویژگی برای Expedia بسیار مهم و حیاتی است زیر قصد دارد خدمات اقامتی خود را در هر شهری ارائه کند.

نمونه شرکت‌هایی که در دنیای واقعی از Programmatic SEO استفاده می‌کنند

Canva

Canva یک ابزار طراحی گرافیک آنلاین است که برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا بدون نیاز به دانلود هیچ نرم‌افزاری، طیف گسترده‌ای از تصاویر و گرافیک‌ها را ایجاد کنند. از آنجایی که Canva گزینه‌های بسیار متنوعی ارائه می‌دهد (مثلاً پست‌های شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت، آیکون‌های ویدیو و غیره)، تمایل دارد برای هر یک از آنها در نتایج جستجو رتبه‌ خوبی داشته باشد.

برای انجام این کار، Canva از Programmatic SEO استفاده می‌کند. این فناوری به Canva کمک می‌کند تا محتوای مشابهی را برای کلمات کلیدی مختلف تولید نماید. به عنوان مثال، Canva می‌تواند صفحه‌ای برای آموزش نحوه ایجاد "کارت ویزیت تجاری" ایجاد کند. سپس، این صفحه را با تغییر کلمه کلیدی "کارت ویزیت تجاری" به "آیکون ویدیو" یا "پست شبکه‌های اجتماعی" مجددا استفاده نماید. با تولید این تعداد صفحه، Canva جایگاه خود را تقویت می‌کند و در بالای نتایج جستجو قرار می‌گیرد.

Zapier

مدل کسب‌وکار Zapier به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا برنامه‌های متفاوت را با «zapping» به یکدیگر متصل کنند و اتوماسیون‌های متفاوتی را در یک زنجیره مشخص ایجاد نمایند. از آنجایی که Zapier تقریباً با هر برنامه ای کار می کند و هزاران یا میلیون ها ترکیب برای آن وجود دارد، می تواند به راحتی از Programmatic SEO استفاده نماید.

به عنوان مثال، هر صفحه فرود نحوه اتصال چندین برنامه با Zapier را توضیح داده و شرکت فقط نام برنامه ها را در هر صفحه تغییر می دهد. حتی می تواند صدها صفحه را برای یک برنامه یا وب سایت و نحوه اتصال آن به هر تعداد برنامه دیگر ایجاد کند. از آنجایی که هر صفحه برای کاربر ارزشمند است، در نهایت باعث افزایش رتبه Zapier برای کلمات کلیدی موردنظر می شوند.

شرکت هایی که از Programmatic SEO استفاده می کنند

تصویر(2)

سایت‌هایی که می‌توانند از Programmatic SEO بهره‌مند شوند عبارتند از:

  • لیست‌ برترین ها - سایت‌هایی که لیست‌ برترین ها را ارائه می دهند، بسیار محبوب هستند زیرا داده‌ها را برای مشتریانی که به دنبال یافتن محصولات یا مکان‌ها می باشند، گردآوری می‌کنند. همچنین ایجاد یک قالب منحصربه‌فرد برای صفحات مشابه بسیار آسان است و می‌توانید داده‌های مربوط به هر لیست را در آن وارد کنید. علاوه بر این، می‌توانید برای طیف گسترده‌ای از موضوعات، مانند اسباب‌بازی‌ها، بازی‌های ویدیویی، لوازم جانبی موبایل و موارد دیگر، رتبه کسب نمایید.
  • معرفی سایت‌های جایگزین - اگر یک محصول محبوب دارید، به احتمال زیاد رقبای زیادی خواهید داشت. می‌توانید یک قالب از بهترین جایگزین‌های یک محصول یا برنامه با رتبه‌ بالا، ایجاد کرده و سپس داده‌ها را جمع‌آوری نمایید تا برای Programmatic SEO استفاده کنید. به عنوان مثال برای "بهترین جایگزین‌های Photoshop"، شما صرفا باید برنامه‌هایی را پیدا کنید که ویژگی‌های طراحی گرافیکی مشابهی را ارائه می‌دهند.

به طور کلی، اطمینان حاصل کنید که جمع‌آوری داده‌ها آسان است و می‌تواند در تمام صفحات قرار گیرد. در حالت ایده‌آل، این داده ها نیازی به تولید محتوای زیادی ندارد و به شما امکان می‌دهند تا صفحات فرود خود را بدون صرف وقت زیاد، سازماندهی کنید.

آیا Programmatic SEO مانند اسپم است؟

اگر Programmatic SEO را به درستی انجام دهید، با اسپم متفاوت خواهد بود اما چون این فرآیند کمی پیچیده است، می تواند سایت شما را تبدیل به اسپم کرده و توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو مسدود شوید. در بیشتر موارد، Programmatic SEO به مهارت‌های کدنویسی نیاز دارد اما اگر علاقه‌ای به کار در بک اند سایت خود ندارید، ابزارهای بدون کدنویسی نیز وجود دارند. البته این ابزارها معمولاً گران‌تر هستند.

برای اینکه Programmatic SEO موجب اسپم شدن سایت شما نشود، باید روی ارزش محتوای خود تمرکز کرده و مطمئن شوید که مجموعه داده‌ها از یک صفحه فرود به صفحه فرود دیگر، تغییر می‌کنند. همچنین با توجه به سایت و محتوای شما، ممکن است به جای هزاران صفحه صرفا بتوانید چند ده صفحه ایجاد کنید.

راهنمای شروع Programmatic SEO

همانطور که مشاهده نمودید، Programmatic SEO می‌تواند ابزاری قدرتمند برای کمک به کسب رتبه‌ بهتر سایت در موتورهای جستجو باشد اما این یک روش سریع نیست و جایگزینی برای ایجاد صفحات با ارزش بالا که به سوالات مشتریان پاسخ می‌دهند، نخواهد بود. در ادامه چند عامل ذکر شده که می‌تواند به شما در شروع مسیر درست، کمک کند:

توجه به ارزش

سایت‌هایی مانند Eater و Expedia از Programmatic SEO بهره می‌برند زیرا قصد دارند تا این نوع صفحات را در سایت خود ایجاد کنند. فناوری فقط روند را تسریع می‌کند اما محتوا همواره برای کاربران ارزشمند است. اگر صرفا سعی دارید برای کلمات کلیدی موردنظرتان رتبه خوبی به دست آورید و به آنچه که در صفحات وجود دارد اهمیت نمی‌دهید، در نهایت با تولید محتوای بی‌ارزش روبرو خواهید شد.

جلوگیری از کپی کردن محتوا

از آنجایی که شما یک قالب واحد را ایجاد می‌کنید، اگر جزئیات بسیار مشابه باشند، محتوای تکراری زیادی در سایت ایجاد می شود. به عنوان مثال، اگر لیستی از محصولات جایگزین ایجاد می‌کنید، ممکن است لیست‌هایی تقریباً یکسانی برای محصولات مشابه داشته باشید. از آنجایی که گوگل محتوای تکراری را مناسب نمی داند، باید مطمئن شوید که محتوای منحصر به فرد کافی در سایت وجود دارد.

Programmatic SEO ابزاری قدرتمند برای کسب رتبه‌ بهتر سایت در موتورهای جستجو است

تصویر(3)

آزمایش الگوها قبل از مقیاس‌بندی

حتی اگر پتانسیل ایجاد هزاران یا میلیون‌ها صفحه از یک الگو واحد وجود داشته باشد، قبل از انجام، چند بار آن را آزمایش کنید. به این ترتیب، می‌توانید مشکلات را برطرف کرده و مطمئن شوید که برنامه ریزی انجام شده به درستی عمل می‌کند. هنگامی که اشکالات را برطرف کردید، می‌توانید آن را گسترش دهید.

سخن پایانی

توجه به این نکته مهم است که Programmatic SEO نباید جایگزین تولید محتوای با کیفیت شود. محتوای شما باید همیشه ارزشمند، مرتبط و معتبر باشد. به جای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی با کیفیت پایین، می توانید محتوای نوشته شده توسط هوش مصنوعی را با کمک یک متخصص تولید محتوا اصلاح و سپس منتشر نمایید. این کار باعث می شود تا محتوای تولید شده، برای کاربر نیز جذاب باشد. در نهایت اگر از Programmatic SEO به درستی استفاده نمایید و نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شده را مدنظر قرار دهید، قطعا به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *