مزایای ایجاد CDN با DNS
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نحوه ایجاد CDN با DNS چگونه است؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN، مسئول تحویل محتوا است. روزانه تعاملات زیادی با CDN انجام می شود مانند زمانی که ویدئویی را تماشا می کنید، مقاله ای می خوانید یا وقتی آنلاین خرید می نمایید. دلیل اصلی وجود CDN کاهش تاخیر است، به عبارتی مدت زمان بین ارسال درخواست و نمایش آن در صفحه را کاهش می دهد. علت‌های مختلفی برای این تأخیر وجود دارد اما دلیل اصلی آن فاصله فیزیکی بین دستگاه شما و سروری است که سایت را میزبانی می‌کند. ایجاد CDN با DNS از طریق کاهش فاصله ها، تاخیر را کمتر کرده و سبب بهبود سرعت می شود. 

نحوه ایجاد CDN با DNS

تصویر(1)

نحوه عملکرد CDN 

CDN برای کاهش فاصله فیزیکی بین کاربران و سرور میزبان، نسخه‌های کش شده از محتوای اصلی را در مکان‌های جغرافیایی مختلفی که با عنوان نقاط Points of Presence یا به اختصار PoP شناخته می‌شوند، نگهداری می‌کند. بدین ترتیب کاربر نیازی برای اتصال به سرور اصلی ندارد. 

مزایای CDN

  • افزایش سرعت بارگذاری محتوا. استفاده از CDN باعث کاهش میانگین تاخیر سایت به میزان 73 درصد نسبت به سایت‌های بدون CDN می‌شود.
  • مدیریت ترافیک سنگین. ترافیک بین نقاط PoPs در CDN به طور عادلانه تقسیم می‌شود و بار زیادی روی سرور اصلی نمی آورد. 
  • کاهش مصرف پهنای باند. 
  • افزایش امنیت. Cdn سبب افزایش ایمنی در برابر حملات DDOS می گردد. هرچه تعداد نقاط PoP بیشتر باشد، احتمال تأثیر بر سرور اصلی شما کمتر است.

از آنجایی که CDN ها سبب افزایش سرعت بارگذاری محتوا می شوند وضعیت سئو سایت بهبود خواهد یافت. به همین دلیل، روز به روز استفاده از CDN ها در حوزه های مختلف تجارت الکترونیک و سرگرمی بیشتر می گردد. 

آیا برای سایت خود به CDN نیاز دارید؟

استفاده از CDN برای مدیریت و ارائه محتوا در اینترنت بسیار اهمیت دارد. برای بهره‌برداری موثر از CDN، باید نحوه عملکرد DNS را درک کرده و بررسی نمایید که آیا برای نیازهای خاص وب سایت شما مفید است یا خیر. تصمیم‌گیری صحیح در این زمینه نیاز به بررسی دقیق و تحلیل هدف‌های سایت دارد. از طریق ایجاد CDN با DNS، مسافت فیزیکی بین کاربر و سرور اصلی کاهش می‌یابد که این باعث بهبود سرعت دریافت محتوا توسط کاربران می‌شود.

تنظیمات ایجاد CDN با DNS

تصویر(2)

آیا برای ایجاد CDN با DNS نیاز به اصلاح تنظیمات آنها است؟ 

DNS مسئول ترجمه نام دامین ها مانند example.com به آدرس IP سرور میزبان مربوطه می‌باشد. برای بهره‌برداری از CDN، نیاز است تنظیمات DNS اصلاح شود تا درخواست‌های کاربران به جای سرور اصلی وب سایت به سمت CDN هدایت شوند. این تغییرات می‌تواند شامل ایجاد رکوردهای CNAME یا تغییر رکوردهای A (آدرس IPv4) و AAAA (آدرس IPv6) باشد تا DNS بتواند درخواست‌ها را به CDN بفرستد.

نحوه ایجاد CDN با DNS

هزینه ایجاد یک CDN با استفاده از Anycast، زیاد است. با این حال، راهکارهای ارزان تری هم نیز وجود دارند. به عنوان مثال، از GeoDNS و سرورهای عادی با آدرس IP منحصر به فرد استفاده نمایید. سرویس GeoDNS، می تواند یک Load Balancing جغرافیایی برای توزیع مناسب ترافیک بین سرورهایی که در نزدیکترین مکان جغرافیایی قرار دارند، ایجاد کند. این رویکرد موجب بهبود عملکرد و سرعت دریافت محتوا توسط کاربران در سراسر جهان می‌شود. همچنین شما می‌توانید در تنظیمات منطقه DNS خود، آدرس IP سرورهای مختلف را براساس مکان بازدیدکنندگان پیکربندی کنید. به عنوان مثال، وقتی کاربری از آمریکا به وب سایت شما دسترسی می‌یابد، سیستم GeoDNS می‌تواند آدرس IP سرور آمریکایی را به او نشان دهد تا بهترین عملکرد و سرعت دسترسی را برای او فراهم کند.

جمع بندی 

جهت ایجاد CDN با DNS باید تنظیمات مربوطه تغییر یافته و درخواست های کاربران را به جای سرور اصلی به CDN هدایت نمایید. ممکن است این تغییرات شامل ایجاد رکوردهای CNAME یا تغییر رکوردهای A و AAAA باشد. با این روش، سرعت بارگذاری محتوا افزایش می یابد. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *