راهنمای حذف تصاویر از نتایج جستجو
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

آپدیت گوگل در مورد حذف تصاویر از نتایج جستجو

در آپدیت اخیر گوگل توصیه هایی درباره حذف تصاویر از نتایج جستجو ارائه شده است. در واقع، بروز رسانی صورت گرفته شامل جزئیات بیشتر در مورد راهکارهای حذف تصاویر مهم و غیر ضروری می باشد. آپدیت گوگل به کاربران کمک می کند تا بهتر متوجه شوند که چگونه تصاویر و محتوای خود را در نتایج جستجو مدیریت کنند. گوگل راهکارهای متعددی برای حذف تصاویر از نتایج جستجو ارائه می دهد که ممکن است برخی تغییرات ساده بوده و تاثیر کمی روی این موضوع بگذارند و گروهی دیگر تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

راهکارهای حذف تصاویر از نتایج جستجو

تصویر(1)

راهکارهای سریع برای حذف تصاویر از نتایج جستجو

برای حذف سریع تصاویر موجود در سایت از نتایج جستجوی گوگل، از ابزار Removals استفاده کنید. با این حال، اگر تصاویر را فقط از نتایج جستجوی گوگل حذف نموده و آنها را در سایت خود حفظ کنید، ممکن است بعد از انقضای درخواست حذف، مجددا در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوند.

عدم دسترسی به تصاویر از طریق CDN یا CMS 

اگر به سایتی که تصاویر شما در آن میزبانی می‌شوند، مانند یک CDN، دسترسی ندارید یا CMS راهکاری برای حذف تصاویر از نتایج جستجو با استفاده از هدر X-Robots-Tag در HTTP با مقدار noindex و توسط robots.txt ارائه ندهد، ممکن است نیاز شود که تصاویر را به طور کلی از سایت خود حذف کنید.

تصاویر و فایل robots.txt

تغییرات بعدی افزودن عباراتی مانند "https://yoursite.example.com/robots.txt" و کلمات دیگر به یک پاراگراف است تا مفهوم پیام واضح تر بیان شود. 

متن زیر که درباره ساختار robots.txt است از:

"قوانین می‌توانند شامل کاراکترهای ویژه باشند تا امکان انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتری فراهم شود. کاراکتر * با هر دنباله‌ای از کاراکترها مطابقت پیدا می‌کند و  الگوها با $ به پایان مسیر اشاره کنند."

تغییر یافته به:

"قوانین می‌توانند شامل کاراکترهای ویژه باشند تا امکان انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتری فراهم شود. به طور خاص، کاراکتر * به معنای هر دنباله‌ای از کاراکترها است که به شما این امکان را می‌دهد چندین مسیر از تصاویر را با یک قاعده، تطابق دهید."

راهنمای حذف تصاویر از نتایج جستجو

تصویر(2)

تغییر راهنما درباره Wildcards در فایل robots.txt

تغییر بعدی به دلیل ارائه جزئیات بیشتر در مورد استفاده از Wildcard ها، اهمیت زیادتری دارد. در این متن، Wildcard ها به استفاده از نماد "*" که به معنای تمامی کاراکترها است، اشاره دارند.

در آپدیت اخیر گوگل متن زیر درباره Wildcards از: 

"کاراکتر Wildcard در نام فایل برای تصاویری که پسوند مشترک دارند:”

تغییر یافته به:

"کاراکتر Wildcard در نام فایل برای تصاویری که پسوند مشترک دارند. برای مثال animal-picture-UNICORN.jpg و animal-picture-SQUIRREL.jpg در مسیر "images" با این الگو مطابقت خواهد داشت."

بخش جدیدی در مورد تگ ربات های Noimageindex

آخرین تغییر مهم، ارائه یک هشدار درباره استفاده از دستور noimageindex است.

متن جدید در راهنمای گوگل به صورت زیر است:

"افزودن تگ ربات noimageindex به یک صفحه خاص، از ایندکس شدن تصاویر جلوگیری می‌کند.  برای مسدود کردن کامل یک تصویر خاص و بدون در نظر گرفتن محل قرارگیری آن در سایت از هدر پاسخ HTTP به نام X-Robots-Tag استفاده کنید و مقدار noindex را به این هدر تگ اختصاص دهید."

جمع بندی 

همانطور که بیان شد، اخیراً آپدیت گوگل توصیه‌هایی مانند استفاده از ابزار Removals، عدم دسترسی به تصاویر از طریق CDN یا CMS ارائه داده است. همچنین، تغییراتی در مورد فایل  robots.txt نیز اعمال شده تا استفاده از Wildcard ها بهتر گردد. اگر تمایل دارید تا سایت شما رتبه خوبی در نتیجه موتورهای جستجو به دست آورد، بهتر است به این آپدیت ها توجه نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *