چگونگی رفع مشکل پرداخت ناموفق در نسخه chrome 84
مقاله

چگونگی رفع مشکل پرداخت ناموفق در نسخه chrome 84

نسخه 84 گوگل شامل تغییراتی در نحوه کار کوکی ها است. کوکی ها استانداردی برای مدیریت session هستند. زمانی که کاربری وارد یک سایت می شود، یک کوکی در مرورگر کاربر ایجاد می شود که حاوی شناسه تصادفی منحصر به فرد با بیش از 30 کاراکتر است. این عدد یک شناسه session نامیده می شود. بنابراین درخواست های بعدی که توسط کاربر به وب سایت ارسال می شود شامل همان شناسه session هستند که اثبات می کنند این درخواست توسط کاربر قبلی ارسال شده است.

کوکی ها قابلیتی در مرورگر هستند که وظیفه ذخیره کردن شناسه session ها و ارسال آنها به مرورگر را برعهده دارند. معمولا وب سایت های فروشگاه آنلاین از کوکی ها برای تشخیص اینکه چه کاربری وارد سایت شده و چه محصولی در سبد خرید او قرار دارد، استفاده میکنند.

متاسفانه، هکر ها روشی برای رهگیری کوکی ها پیدا کرده اند که می توانند با استفاده از شناسه session هویت شخص وارد شده به سایت را جعل کنند. تغییراتی که در گوگل کروم اعمال شده رهگیری این کوکی ها را دشوارتر می کند بنابراین امنیت در سطح اینترنت افزایش می یابد. اما این تغییرات تاثیرات منفی در عملکرد برخی از سایت ها گذاشته است، مانند مشکل پرداخت ناموفق کاربران در زمان استفاده از مرورگر کروم.

گزارش های زیادی از یک روند واحد در میان  وب سایت های تجارت الکترونیکی دریافت شده، به این صورت که زمانی کاربر پول را پرداخت کرده و از بانک به سایت تجارت الکترونیکی هدایت می شود، همه کوکی های session حذف می شوند. بنابراین کاربر به عنوان مشتری که پرداخت را انجام داده شناخته نشده و با خطا مواجه می شود. 

نسخه Chrome 84 محدودیت هایی برای کوکی های شخص ثالث یا (Third-party cookies) اعمال کرده که باعث می شود این کوکی ها به درستی کار نکنند. این مورد می تواند باعث کاهش درآمد و اختلال در عملکرد سایت های فروشگاهی شود. 

کوکی های third party مربوط به دامنه ای متفاوت با سایتی که در حال مشاهده آن در مرورگر هستید، می باشد. به همین علت کاربران پس از پرداخت وجه در درگاه بانکی (که قاعدتا دامنه ای متفاوت با سایت اصلی دارد) و بازگشت به سایت اصلی با خطا مواجه می شوند.  

البته همه کوکی های third party تحت تاثیر این محدودیت قرار نمی گیرند. این مورد تنها شامل کوکی هایی است که از طریق پروتکل ناامن http ارائه می شوند و از مقدار SameSite درستی برخوردار نیستند.

یک کوکی  برای اینکه بتواند به درستی عمل کند باید دارای مقادیر زیر باشد:

SameSite=None; Secure

بنابراین برای رفع این مشکل در سایت های وردپرسی می توان با ورود به فایل wp-config.php در هاست، کد زیر را به خط دوم این فایل اضافه کرد:

define( 'WP_SAMESITE_COOKIE', 'None' );

با این کار مشکل پرداخت های ناموفق در سایت هایی که فروش آنلاین دارند رفع خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *