چگونه می توان به یک توسعه دهنده وب تبدیل شد؟ از کجا باید آغاز نمود؟
مقاله

چگونه می توان به یک توسعه دهنده وب تبدیل شد؟ از کجا باید آغاز نمود؟

توسعه دهنده وب امروزه شغل بسیار پرطرفداری می باشد. توسعه وب یکی از بخش های پردرآمد برای افرادی است که تازه کار خود را شروع می کنند. اگر در حوزه اینترنت دانش کافی دارید، پیشنهاد می شود مقاله زیر را دنبال نمایید.

        تصویر(1)

توسعه وب دارای طیف گسترده ای است، لذا قبل از آغاز فعالیت توصیه می شود که هدف را در ذهن خود روشن سازید.

هدف شما می تواند یک تغییر در شغل فعلی، ایجاد فروشگاه الکترونیکی یا صرفا راه اندازی یک محیط سرگرمی باشد. هر هدفی را که انتخاب می نمایید، اطمینان حاصل کنید که چرایی و چگونگی آن را می دانید. توسعه وب از شاخه های کوچکتر تشکیل شده است. برای موفقیت در این زمینه می توانید فعالیت خود را با انجمن هایی چون BitDegree که دوره های تخصصی بسیاری ارائه می دهد، آغاز نمایید.

توسعه دهنده Front-end

Front-end شامل همه مواردی است که کاربر آنها را مشاهده می نماید. این موارد می تواند شامل  طراحی وب سایت ، منوها ، دکمه ها و ... باشد، از همین رو به خط مقدم نیز اطلاق می شود. همچون فروشنده که ویترین یک فروشگاه است، Front-end نیز رابط تعاملی با کاربر می باشد.

توسعه دهندگان Front-end از لحاظ توانایی های بصری و طراحی می بایست دانش لازم را داشته باشند. البته تنها ظاهر یک وب سایت در حوزه کاری این افراد نمی گنجد بلکه تعامل فکری با کاربر و فهم آسان وب سایت نیز در حیطه فعالیت آنان است.

به عنوان مثال کار توسعه back-end نوشتن کد است؛ کدی که کاربر هیچ گاه مشاهده نمی نماید. همچنین نتیجه عملکرد آنان بر روی بهبود عملکرد سیستم، API ها، کتابخانه ها و موارد مشابه مشاهده می شود.

HTML & CSS

HTML برای نشان دادن مطالب مختلف مانند پاراگراف ها، متن، عناوین، جداول و ... استفاده می شود. با توجه به اینکه این مورد یکی از ساده ترین زبانها برای یادگیری است لذا یک نقطه شروع عالی برای هر توسعه دهنده می باشد. CSS برای سبک کردن مطالب ایجاد شده با HTML استفاده می شود. به وب سایت خود به عنوان یک قوطی سوپ نگاه کنید. HTML و برچسب ها، مواد موجود در سوپ است در حالی که CSS مزه و طعم آن می باشد.

بهترین مکان برای یادگیری توسعه HTML و CSS، سایت هایی چون BitDegree است که در آن می توانید دوره تعاملی HTML و CSS را پیدا کنید. در پایان دوره، حتی یک وب سایت اصلی نیز راه اندازی خواهید کرد. این دوره حدود یک یا دو روز طول می کشد.

JavaScript

هنگامی که درک خوبی در CSS و HTML کسب کردید ، وقت آن است که با جاوا اسکریپت آشنا شوید. استفاده از این مورد برای ایجاد یک وب سایت "زنده " می باشد. JS یک مهارت مطلوب است زیرا مشاغل روی ایجاد وب سایت های پویا و تعاملی متمرکز هستند.

جاوا اسکریپت قابلیت تعامل را در اختیار سایت قرار می دهد. فیس بوک به همراه دکمه هایی چون "لایک"، "بازتوییت" در توییتر و ...  از طریق Javascript کار می کنند. این برنامه به توسعه دهندگان وب کمک می کند تا آنچه کاربر کلیک کرده است را فهرست کنند.

توسعه دهنده Back-end

Backend معمولاً با پایگاه داده ها مرتبط است. باطن وب سایت مانند فضای ذخیره سازی فروشگاه است که خارج از دید بازدیدکنندگان می باشد اما  یک بخش مهم از فروشگاه محسوب می گردد. توسعه دهندگان Backend معمولاً حل کنندگان مشکلات بزرگ هستند و تفکر منطقی را در زندگی روزمره خود گنجانده اند. توسعه دهندگان این بخش از زبان های سمت سرور مانند PHP ،SQL استفاده می کنند.

SQL

اگر وب سایت شما هر گونه اطلاعاتی را از کاربر مانند آدرس های ایمیل، نام ها، نام خانوادگی و غیره جمع می کند، باید این اطلاعات را در یک پایگاه داده ذخیره کند. SQL در پایگاه داده برای فیلتر، اضافه کردن، حذف و ادغام این اطلاعات استفاده می شود. با مراجعه به مثال فروشگاه، تصور کنید که بانک اطلاعاتی محل ذخیره شما است پس داده های زیادی جهت ذخیره سازی وجود دارد اما خوشبختانه شما یک کارمند دارید که از اطلاعات به خوبی مطلع است. او می داند که هر آیتم در کجا ذخیره می شود ولی فقط با زبان SQL صحبت می کند. بنابراین برای اینکه از او چیزی بخواهید یا دستورالعمل هایی را به وی ارائه دهید، لازم است از SQL استفاده کنید.

PHP

برای کارآمدتر کردن وب سایت خود از PHP استفاده نمایید. این زبان برنامه نویسی در هنگام ارتباط با وب سایت و پایگاه داده بسیار عالی است. اگر قبلاً از فرم ورود استفاده کرده اید، به احتمال زیاد با استفاده از PHP ساخته شده است. هنگامی که جزئیات ورود خود را به وب سایت ارائه می کنید، اگر اطلاعات شما تحت PHP باشد، کدهای PHP جهت بررسی صحت اطلاعات، پایگاه داده را بررسی می کنند.

برای توسعه دهنده وب شدن لازم است حتما به یکی از زبان های برنامه نویسی مسلط باشید. PHP زبانی است که فهم و امکان تست و مشاهده آن بسیار آسان می باشد.

سایر ابزارهای وب که ارزش یادگیری دارند.

از ابزارهای اضافی که باید هنگام کار با توسعه وب در نظر بگیرید، Pickeristic و GitHub  است. Pickeristic مقیاس رنگی آسان برای استفاده به شما می دهد تا با کمک آن یک رنگ را انتخاب کنید و فوراً طرح های رنگی سه گانه، آنالوگ، مکمل، تک رنگ و تترادیک را برای راحتی خود شکل دهید.

 

            تصویر(2)

در صورت نیاز به گرفتن کد (HEX ، RGB (a یا( HSL (a برای یک رنگ خاص، می توانید از انتخاب رنگ آن نیز استفاده کنید. کدهای رنگ هنگام کدنویسی با CSS بسیار نیاز می باشند. هر کد مربوط به یک رنگ منحصر به فرد است. Pickeristic همچنین می تواند در ترکیب و تصادفی کردن رنگ ها هنگام ایجاد طرح های منحصر به فرد مورد استفاده قرار گیرد.

برای توسعه دهندگان وب پیشنهاد می شود حتما از GitHub برای پروژه های خود استفاده نمایند. GitHub مجموعه ای از توابع را ارائه می دهد که با استفاده از آن توانایی ایجاد وظایف، برچسب زدن و مدیریت محصولات را فراهم می کند. بسیاری از مکانهای کاری از GitHub استفاده می کنند  و بسیاری از کارفرمایان ممکن است از شما بخواهند که حساب GitHub خود را به آنها نشان دهید تا بتوانند روند تفکر شما را بهتر درک کنند. هنگامی که شما نیاز به همکاری با سایر اعضای تیم دارید، GitHub به یک ابزار اساسی تبدیل می شود.

نتیجه گیری:

زبان های مختلف زیادی وجود دارند که یک توسعه دهنده وب باید به آنها تسلط داشته باشد . مهم نیست که در کجای کار قرار دارید اما راه طولانی پیش رو است. با این حال سکوی یادگیری آنلاین وجود دارد که می تواند به شما در یادگیری کمک کند. پیشنهاد ما برای شروع HTML و CSS است زیرا درک و یادگیری آن به مراتب آسان تر است و می تواند انگیزه شما را افزایش دهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *