SnapChat چگونه درآمد کسب می کند؟
مقاله

SnapChat چگونه درآمد کسب می کند؟

برای درک موفقیت SnapChat، ابتدا باید بدانید این برنامه چیست و چگونه کار می کند؟

در SnapChat، کاربران می توانند پیام های متنی، عکس ها و ویدئو ها را انتقال دهند. پیام های خصوصی بلافاصله پس از باز شدن به صورت خودکار حذف می شوند. اما پست های عمومی پس از 24 ساعت حذف می گردند. همچنین طول فیلم ها فقط می تواند 10 ثانیه باشد. به عبارت دیگر SnapChat پیام رسانی با طراحی ضعیف است. اما با افزایش قابل توجه تعداد کاربران فعال و ارزش این شرکت، مشخص است که طراحی ضعیف آن موجب از دست دادن شوق کاربران نشده است.

SnapChat

تصویر(1)

در نگاه اول، ایده پیام هایی که بعد از مدت مشخصی به صورت خودکار حذف می شوند، وحشتناک به نظر می رسد. این همان چیزی است که دقیقا همکلاسی های Evan Spiegel (طراح SnapChat) در سال 2011 به آن معتقد بودند.  در سال 2017 شرکت Snap (شرکت صاحب سهم SnapChat) در تاریخ 1 مارس ارزش اولیه هر سهم را 17 دلار قیمت گذاری کرد. در حال حاضر ارزش این شرکت حدود 103 میلیارد دلار می باشد. 

حال این سوال به میان می آید که منبع کسب درآمد SnapChat از کجاست؟

در ادامه به چگونگی کسب درآمد SnapChat پرداخته شده است.

محدودیت زمانی _ نقطه قوت در فروش

درخشش SnapChat بر این باور که بعضی چیز ها با محدودیت زمانی ارزشمند تر هستند، خلاصه می شود. ارائه محدودیت زمانی در نمایش پست های عمومی باعث افزایش تعامل شده است. به عنوان مثال: story هایی که موضوعات ورزشی را پوشش می دهند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، زیرا طرفداران ورزش احساس لحظه ای را دوست دارند. برخی از شرکت ها نیز برای افزایش تعامل، story هایی از پشت صحنه شغل خود به نمایش می گذارند. برای مثال: ارائه تصاویری از راه اندازی دفتر جدید، برنامه تفریحی  شرکت یا برنامه های خیریه.

SnapChat ویژگی های هیجان انگیزی را نیز ارائه می دهد. علاوه بر قابلیت ارسال عکس، امکان ایجاد story نیز وجود دارد که به صورت خلاصه ایجاد می شود و توسط دنبال کنندگان آن یوزر قابل مشاهده است. همچنین برای جذب کاربران جلوه های طنز آمیزی را برای تهیه عکس و فیلم ارائه داده است. این فیلتر ها گاها برای ایجاد انیمیشن های خلاقانه و طنز توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ها، قابلیت حذف خودکار پیام ها برای حفظ حریم خصوصی و امنیت بسیار مناسب است. اگر نگران حریم خصوصی هستید ارسال پیام از طریق SnapChat بهتر از  برنامه هایی است که از روش های رمز گذاری شده برای ارسال پیام ها استفاده می کنند. زمانی که محتوای ارسالی شما به محدودیت زمانی رسید هیچ راهی برای بازیابی آن وجود ندارد. بر اساس مواردی که توضیح داده شد، SnapChat ثابت کرده است که یک شبکه انتقال محتوای قدرتمند برای برند هایی است که می خواهند پا به عرصه شبکه های اجتماعی بگذارند.

بنابراین SnapChat چگونه کسب درآمد می کند؟

درست مانند سایر شبکه های اجتماعی مثل  Twitter، Facebook و Instagram پلتفرم SnapChat نیز توسط تبلیغات درآمد کسب می کند.

1- Snap Ads

Snap Ads یکی از مهم ترین قابلیت های تبلیغ در SnapChat است. آنها با نمایش ویدئو های کوتاه 10 ثانیه ای تمام صفحه که به صورت تعاملی هستند، اقدام به تبلیغ می کنند. وقتی تبلیغ نمایش داده می شود، کاربران می توانند صفحه را به بالا بکشند تا به محتوای بیشتر مانند: ویدئو های بیشتر، پست وبلاگ و یا نصب برنامه، دست پیدا کنند.

برای افزایش تعامل، SnapChat با شرکت هایی نظیر 4C ، SocialCode ، TubeMogul و Adaptly اعلام همکاری کرده است. آمار و ارقام حاکی از این است که درآمد SnapChat در سال آینده تقریبا 1 میلیارد دلار خواهد بود. بر اساس گزارشات eMarketer، یکی از دلایل این رشد چشمگیر، محبوبیت بسیار زیاد این برنامه به ویژه در میان افراد زیر 24 سال است.

SnapChat

تصویر (2)

با وجود تلاش های بسیار این شرکت برای افزایش درآمد تبلیغات، یک خط قرمز وجود دارد که نمی توانند از آن عبور کنند و آن هم حریم خصوصی کاربران است. به همین دلیل این شرکت تضمین می کند که مشاغل نمی توانند در پیام های خصوصی کاربران خود تبلیغ کنند.

2- Geofilters

Geofilters قابلیتی است که در app store ها در بخش توضیحات SnapChat مشاهده خواهید کرد. هدف از این قابلیت، ثبت لحظه ها و به اشتراک گذاشتن آن با دنبال کنندگان شما است. با استفاده از این فیلتر های جغرافیایی کاربران نیازی به اضافه کردن جزئیات به صورت دستی ندارند. اگر در یک مرکز خرید، جشن ملی یا در یک مکان مشهور باشند، SnapChat پس زمینه های منحصر به فردی را به آنها ارائه می دهد. کاربران دیگر مجبور نیستند توضیح دهند که کجا هستند، چه کاری انجام می دهند و یا به چه دلیلی در آنجا حضور دارند. در نتیجه به تولید محتوای سریع و اشتراک آن با دنبال کنندگان خود تشویق می شوند.

SnapChat

تصویر (3)

به عنوان مثال اگر کاربر در یک شعبه مک دونالد باشد در عکس او یک برگر و ظرف سیب زمینی ظاهر می شود.

حال چگونه SnapChat از این قابلیت کسب درآمد می کند؟ در نظر داشته باشید که این شرکت بابت استفاده از این فیلتر ها هزینه ای از کاربران دریافت نمی کند. اما اگر شما بخواهید یک Geofilter درخواستی را در دسترس قرار دهید، نیاز است خودتان آنرا ایجاد کنید. در این صورت SnapChat بر اساس دو فاکتور از شما هزینه دریافت می کند: مساحت جغرافیایی منطقه ای که تحت پوشش این فیلتر قرار می گیرد و مدت زمانی که آن فیلتر در دسترس است.

برای شروع، SnapChat بابت هر 20 هزار فوت مربع که حداقل فضای مورد نیاز برای پوشش یک فیلتر است، 5 دلار از شما دریافت می کند. این مساحت معمولا برای یک دفتر کار با اندازه متوسط کافی است. حداکثر فضا نیز 5 میلیون فوت مربع است که برای پوشش چند بلوک شهری مناسب می باشد. 

همچنین Geofilter ها می توانند از هر جایی حدودا بین 1 ساعت تا 30 روز در دسترس باشند. به جز شرکت های بزرگ، کاربران معمولی نیز می توانند این فیلتر ها را برای مناسبت هایی مانند جشن تولد یا عروسی ایجاد کنند. 

3- Sponsored Lens Filters

با توجه به جذابیت بالای فیلتر های لنز برای کاربران SnapChat، شرکت های بزرگ اقدام به ایجاد فیلتر های اسپانسری منحصر به فرد خود کردند. این فیلتر های لنز شبیه فیلتر های جغرافیایی هستند، زیرا ممکن است تنها در مکان خاصی قابل استفاده باشند. البته فیلتر های لنز بسیار پرطرفدار تر و تعاملی تر از فیلتر های جغرافیایی هستند. همچنین این فیلتر ها برای افزایش جذابیت، یک آهنگ نیز پخش می کنند.

برای مثال زمانی که در رستوران KFC هستید، می توانید از فیلتر لنز Colonel Sanders استفاده کنید که شما را مانند لوگوی این رستوران به یک مرد با ریش و موی سفید تبدیل می کند. همچنین این مورد یک انیمیشن ویژه دارد که یک ران مرغ سوخاری را نمایش می دهد و افراد می بایست تکه ای از آنرا بخورند.

SnapChat

تصویر (4)

توجه داشته باشید که فیلتر های جغرافیایی و فیلتر های اسپانسری علاوه بر بهبود تجربه مشتریان مزایای دیگری نیز دارند.

فرض کنید در یک رستوران در حال استفاده از SnapChat هستید و ناگهان صورت شما به یک ساندویچ بزرگ تبدیل می شود، اولین کاری که انجام می دهید این است که آن را با دوستان خود به اشتراک می گذارید. بنابراین برند هایی که در SnapChat تبلیغ می شوند با استفاده از محتوایی که توسط کاربران ایجاد شده اند با قدرت بیشتری در معرض توجه قرار می گیرند.

تصویر (5)

برند هایی که می خواهند با استفاده از فیلتر های اسپانسری تبلیغ کنند نیاز است هزینه ای بالغ بر 750،000 دلار پرداخت کنند.

4- Discover

هنگام استفاده از SnapChat ممکن است متوجه شده باشید که با دو بار کشیدن صفحه به سمت راست، به بخش Discover وارد می شوید. در این بخش می توانید تصاویری که توسط ناشرانی مانند CNN, BuzzFeed, People, Cosmopolitan و … منتشر شده را مشاهده کنید. همچنین تبلیغاتی در میان این تصاویر مشاهده می شود. واضح است که از این بخش نیز کسب درآمد می گردد. اگر چه هیچکس نمی داند که ویژگی Discover چقدر درآمد دارد، اما با توجه به اینکه حدود 20 ناشر معروف با این شرکت همکاری می کنند، مشخص است که درآمد بالایی کسب می شود. این قابلیت همچنین در زمانی که درآمد SnapChat رشد قابل توجهی داشته، ایجاد شده است.

به احتمال زیاد SnapChat و ناشران، درآمد حاصل از تبلیغات را تقسیم می کنند، اما مشخص نیست که هر کدام چقدر دریافت می کنند.

5- Sports Partnerships

SnapChat

تصویر (6)

در سال های اخیر، SnapChat  با سازمان های ورزشی مانند NHL، NFL و MLB مشارکت کرده است. معمولا این سازمان ها در طول برنامه های ورزشی از Live Stories استفاده می کنند تا مخاطبان بیشتری را جذب کنند. درست مانند بخش Discover، میزان درآمد SnapChat از sports partnerships مشخص نیست. اما با توجه به اینکه این اپلیکیشن توجه تعداد زیادی مخاطب جوان و پرشور را جلب می کند، لیگ های بزرگ بر روی پخش برنامه های خود در کانال های هفتگی Discover مانند "چهارشنبه های MLB" سرمایه گذاری می کنند. مدنظر داشته باشید که MLB از سال 2014 شروع به استفاده از SnapChat کرده است. در آن زمان کاربران می بایست حتما اکانت های مدنظر خود را follow  می کردند تا می توانستند story آنها را مشاهده کنند. اما پس از شروع مشارکت، Live Story ها برای کلیه کاربران قابل مشاهده شد.

سخن نهایی

از آنجا که در گذشته نحوه درآمد زایی SnapChat مشخص نبود، افراد بسیار متعجب بودند که چرا این اپلیکیشن دارای ارزش بالایی است. در این مقاله در مورد نحوه درآمد زایی SnapChat  توضیحاتی ارائه شد. امروزه SnapChat یک استراتژی کسب درآمد قدرتمندی دارد که مناسب شرکت ها یا افرادی است که میخواهند هر لحظه را غنیمت بشمارند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *