راهکار های بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه
مقاله

راهکار های بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه

از آنجا که روز شکر گزاری همیشه در آخرین پنجشنبه ماه نوامبر برگزار می شود، روز بعد از آن معمولا یک تعطیلی غیر رسمی تلقی می شود و با توجه به اینکه اغلب مردم در آن روز تعطیل هستند، بسیاری از فروشگاه ها قیمت اجناس خود را کاهش می دهند. بلک فرایدی یا جمعه سیاه بزرگترین روز خرید در سال است و از اوایل دهه 1980 بخشی از فصل تعطیلات آمریکا بوده است. اما به لطف اینترنت، از آن زمان به یک پدیده جهانی تبدیل شده است. به عنوان یک کسب و کار، می توانید هم با صرفه جویی در خریدهای تجاری و هم با کسب درآمد اضافی، از فروش در بلک فرایدی بهره مند شوید.

بلک فرایدی چگونه نام گرفت؟

کلمه "سیاه" یا "بلک" در طول تاریخ برای توصیف روزهایی که در آن حوادث فاجعه باری رخ داده، استفاده شده است. در ایالات متحده، دو جمعه سیاه اتفاق افتاد که به دلیل آسیب رساندن به بازارهای مالی کشور، تاثیرات آنها قابل توجه بود. تلاش های صورت گرفته توسط جِی گولد (Jay Gould) و جیمز فیسک(James Fisk) که دو زمین خوار معروف آمریکایی بودند و قصد انحصار طلا را داشتند، در آمریکا اثرات مخربی بر اقتصاد داشت که البته توسط تزریق به موقع طلا به بازار توسط دولت، تا حد زیادی از زیان های بعدی جلوگیری گردید. با این حال، شاید مهم ترین جمعه سیاه در تاریخ مالی را بتوان به سقوط بازار سهام در 29 اکتبر 1929 نسبت داد. این تراژدی آغاز رکود بزرگ آمریکا بود، یک بحران مالی ده ساله که پیامدهای شدید ملی و جهانی داشت.

مشکی بهتر از قرمز است!

بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه

تصویر(1)

رنگ سیاه قطعاً با رویدادهای ذکر شده، همخوانی داشت. با این حال، جالب است که بدانید این رنگ در اصطلاحات خرده فروشی مفاهیم مثبتی دارد. رنگ "قرمز" برای نمایش بدهی های سنگین یا درآمد منفی بکار برده می شود (در گذشته زیان ها در سوابق مالی با استفاده از جوهر قرمز ثبت می شد). بنابراین از جوهر سیاه برای خبر خوب استفاده می گردد. جوهر سیاه در اکثر دفاتر به معنای معاملات سودآورتر است با این توضیح اگر در محدوده «سیاه» هستید، کسب و کارتان رونق دارد.

در گذشته بلک فرایدی اغلب اولین روزی بود که خرده فروشان پس از یک زیان کلی از ژانویه تا اواسط نوامبر شروع به سود می کردند. بسیاری معتقدند که این اصطلاحات حسابداری نشان می دهند چگونه روز بعد از شکرگزاری به عنوان "بلک فرایدی" شناخته شد.

تعاریف قدیمی تر

اگرچه گزارش‌های مربوط به اصطلاح "بلک فرایدی" به عنوان روز بعد از شکرگزاری در اوایل سال 1951 تأیید شده است اما معنای اصلی آن با آنچه امروز استفاده می شود متفاوت است. در برخی از شهرهای شرقی ایالات متحده، بلک فرایدی به عنوان روزی شناخته می‌شد که کارگران کارخانه‌ ها به بهانه های مختلف از جمله بیماری، مرخصی می گرفتند تا پس از روز شکرگزاری بتوانند استراحت کنند. این مورد منجر به کمبود شدید نیروی کار و از دست دادن سود می شد. در فیلادلفیا در اوایل دهه 50، دو روز بعد از روز شکرگزاری به نام جمعه سیاه و شنبه سیاه معروف شد. این دو روز به دلیل آغاز فصل خرید تعطیلات نه تنها با ازدحام جمعیت و ترافیک همراه بود، بلکه با برخی از رویدادهای ورزشی و مدنی مهم سالانه شهر همزمان شد و کل تعطیلات آخر هفته را برای پلیس و رانندگان اتوبوس به کابوس تبدیل کرد. 

بلک فرایدی در ایران

با توجه به اینکه در این روز قیمت بسیاری از کالاهای خارجی شکسته می شد، در چند سال اخیر ایرانیان بسیاری اقدام به خرید از فروشگاه های خارجی توسط افراد واسط می نمودند. به همین دلیل فروشگاه های اینترنتی داخلی نیز تصمیم گرفتند در رویداد بلک فرایدی روی کالاهای خود تخفیفات قابل توجهی ارائه کنند. از آنجا که این تخفیف سالی یکبار اتفاق می افتد برای کاربران بسیار اهمیت دارد که بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

در فرهنگ ایرانی بلک فرایدی اغلب با ماهیت حراجی های اینترنتی شناخته می شود و دارای مخالفان و موافقان بسیاری است. مخالفان این رویداد اغلب ورود فرهنگ غربی به داخل کشور را محدود نموده و آداب و سنت های غربی را نمی پذیرند و به همین دلیل مایل نیستند تا در تقویم شمسی این مورد درج شود ولیکن این بین می توان جدا از جبهه غربی و شرقی به رویداد فوق به عنوان یک فعالیت در فضای مجازی نگاه نمود که باعث افزایش نرخ سود آوری کسب و کارهای آنلاین می شود. 

در واقع به این رویداد می توان به عنوان کمپینی نگاه کرد که شرکت در آن به اقتصاد هر کشور و گاها به اقتصاد جهانی نیز کمک شایانی می نماید. خوشبختانه امروزه فروشگاه های بزرگ نیز از این همایش پشتیبانی نموده اند و طی نظرسنجی های صورت گرفته در سال گذشته 32 درصد ایرانیان حداقل یک کالا را از این فروشگاه ها در بلک فرایدی خریداری کرده اند.

بررسی ها نشان می دهد در چند سال گذشته جستجوی عبارت "بلک فرایدی" توسط ایرانیان افزایش چشمگیری داشته است. این مورد نشان می دهد که با پیشرفت کسب و کار های اینترنتی، افراد بیشتری تمایل به خرید در این روز پر تخفیف دارند.

با این سرگذشت مسئله این است که چگونه می توان برای افزایش سود در این روز برنامه ریزی کرد؟

راهکار های بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه:

در دنیایی که تکنولوژی و ارتباطات را در جای جای زندگی خود می توان مشاهده نمود، لازم است با جامعه جهانی همگام بود تا باعث پیشرفت کسب و کار خود شد. در این هیاهو رویدادهایی همانند بلک فرایدی فرصت مناسبی را در اختیار شما قرار می دهند تا با یک برنامه ریزی دقیق و استراتژی مناسب بتوانید تجربیات جدیدی به دست آورده و نرخ تعاملات و فروش خود را افزایش دهید. در همین راستا در ادامه برخی نکات جالب و البته خواندنی در اختیارتان قرار داده خواهد شد تا با بکارگیری آنها کسب و کار خود را برای موفقیت در این رخداد آماده نمایید:

1- برنامه مدون و استراتژی دقیقی برای خود تنظیم نمایید:

برای اینکه بتوانید مشتریان خود را به وجد آورید لازم است تا برنامه ریزی خوبی داشته باشید که در همین راستا توصیه می شود نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • برگزار کردن کمپین های محرک همانند اطلاع رسانی در کانال های مجازی از چند روز قبل، قرار دادن یک روزشمار در سایت، تبلیغات ایمیلی و … .
  • تنظیم مدت زمان مناسب برای ارائه تخفیف. به طور مثال می توانید تخفیف خود را به صورت مدت دار (چندین روز) در نظر بگیرید که ترافیک بالایی را به دست آورید… .
  • تحریک نمودن کاربران با اعلام کد ها به صورت مبهم نیز می تواند افراد زیادی را جلب نماید. به طور مثال 90 درصد تخفیف خرید هاست و … .
  • زمان بندی دقیق برای ارائه بنرهای تخفیفاتی در سایت، کانال های مجازی یا تبلیغات ایمیلی.

2- تخفیفات خود را به صورت عامه پسند ارائه دهید:

توجه داشته باشید که در اینگونه رویدادها کسب و کار شما به هیچ وجه به دلیل پایین آوردن قیمت ها نباید دچار لطمه شود اما باید به گونه ای باشد که کاربران شما نیز نتوانند آن را رد نمایند. به طور مثال اگر محصولات گروه A در رویداد های معمولی دارای تخفیف 15 درصدی بودند و این مورد شامل محصولات گروه B نمی شد، هم اکنون می توانید برای گروه B نیز در بلک فرایدی تخفیف مثلا 10 درصدی در نظر بگیرید.

3- توجه داشته باشید که مشتریان خاص به دنبال تخفیف های خاص نیز هستند:

قطعا شما نیز در فعالیت و کسب و کارهای خود دارای مشتریانی هستید که آنها را در دسته VIP قرار می دهید. به عنوان یک استراتژی موثر می توانید برای این افراد تخفیف های خاص و البته بیشتر را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که قطعا تعداد این افراد زیاد نیست اما جلب اعتماد آنها در دراز مدت منجر به سود رسانی بیشتر می شود لذا می توانید برای آنها تخفیفات بیشتر از حالت اول در نظر بگیرید. 

4- زمان، فاکتور مهمی برای شما است:

در نظر داشته باشید که همواره بیشترین فروش در روز بلک فرایدی رخ می دهد اما شما باید بتوانید یک جو مثبت ایجاد نمایید لذا توصیه می شود تا این تخفیف ها را برای چند روز ادامه دهید که کاربران شما از تمام محصولات آگاه شوند. اغلب افراد دقیقه نودی ترجیح می دهند تا خرید را به دقایق آخر موکول کنند از همین رو توصیه می شود برای این گروه نیز یک زمان مناسب در نظر بگیرید. یکی از مواردی که در این زمینه باید به آن توجه نمایید، نوع تبلیغات است. شما باید بررسی نمایید که با توجه به نوع فعالیتتان، چه نوع تبلیغی مناسب کار شما است. تحقیقات نشان داده است که تبلیغات ویدیویی بیش از سایر انواع تبلیغات می توانند  روی مخاطب تاثیر بگذارند.

بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه

تصویر(2)

5- نوع محصولات تخفیفی خود را انتخاب نمایید:

اگر به عنوان فروشنده می خواهید که بلک فرایدی روی فروش دسته خاصی از محصولات تاثیر مثبت داشته باشد و اینگونه توجه مشترکین به یک محصول خاص جلب شود، بهتر است تا تنها روی برخی از محصولات خود تخفیف بگذارید. این کار یک مزیت بزرگ دارد و آن هم این مهم می باشد که سود تدریجی شما افزایش می یابد و حاشیه سود بیشتری را تولید می کند.

6-  سایت خود را قبل از برگزاری کمپین بارها و بارها چک کنید:

برای اینکه بتوانید بهترین بازخورد را دریافت نمایید لازم است تا سایت خود را از جنبه های مختلف بررسی کنید. سایت شما باید کاملا بهینه باشد، سرعت خوبی داشته باشد و مشتری بتواند به راحتی محصول مد نظر خود را بیابد. از همین رو در نظر داشتن فاکتورهای زیر به شما کمک شایانی می نمایند:

  • بهینه کردن سایت برای پاسخگویی در برابر انبوه مشتریان: اگر سرعت سایت شما پایین باشد یا کاربرپسند نباشد، خریدار رغبت خود را برای خرید و بازگشت به سایت از دست می دهد لذا تا جایی که امکان دارد به فکر افزایش سرعت سایت خود باشید.
  • در طول کمپین، سایت نباید از دسترس خارج شود: در نظر داشته باشید که هر ساعتی که سایت شما از دسترس خارج شود، رقبابه راحتی از شما جلو می زنند. از همین رو آپتایم سرور وب سایت را بررسی کرده و نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.
  • از سایت خود بکاپ منظم در روزهای کمپین تهیه نمایید. این مورد برای مواقعی که برنامه به خوبی پیش نمی رود، گزینه خوبی خواهد بود.

7- با مشتری خود یک ارتباط نزدیک برقرار نمایید:

اگر شما بتوانید احساسات و عواطف مشتری خود را برانگیزید، به راحتی خواهید توانست تا آنان را به سمت هدف خود سوق دهید. برای روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه کنید:

تصور نمایید که شما برای بلک فرایدی قصد ارائه تخفیف روی عینک آفتابی را دارید، یک استراتژی موثر این موضوع می باشد که در ابتدای کمپین بنری با عنوان " ارائه تخفیف 20 درصدی برای عینک های آفتابی در بلک فرایدی" در کانال های ارتباطی خود با مشتری درج نمایید اما یک الی دو روز پس از آغاز، بنر یا هشتگ جدیدی با عنوان " بزرگترین تخفیف عینک های آفتابی تا به امروز در بلک فرایدی" را منتشر کنید. با این کار شما می توانید کاربران بیشتری را جلب کرده و فروش خود را بالا ببرید.

8- یک فهرست از  ایمیل مشتریان خود تهیه نمایید:

ایمیل ها هنوز یک راهکار عالی در بحث بازاریابی و افزایش فروش می باشند. از همین رو توصیه می شود تا قبل از این رویداد حتما یک لیست از ایمیل های مشتریان خود ایجاد نموده و آنها را دسته بندی نمایید. به طور مثال در لیست خود مشخص نمایید که کدام مشتری ها بیشترین خرید را داشته اند، کدام یک فقط در سایت محصولات را بررسی می نمایند، کدام موارد به صورت فصلی خریداری می کنند و …

وقتی این لیست را آماده نمودید لازم است تا برای آنها آفر هایی در نظر بگیرید که بتواند هیجان لازم را ایجاد کند. طبیعتا نیاز می باشد تا برای هر مشتری یک نوع آفر مخصوص در نظر بگیرید. گزینه هایی همانند ارسال رایگان، کارت هدیه و … موارد خوبی می باشند که در ایمیل های تبلیغاتی نظر افراد را جلب می نمایند.

9- سایت برای استفاده با موبایل باید بهینه شده باشد:

برای اینکه بتوانید از رویداد بلک فرایدی به خوبی برای پیشبرد اهداف و افزایش سود خود استفاده نمایید، لازم است تا به تمام جنبه های سایت توجه داشته باشید. امروزه اغلب افراد دارای یک گوشی هوشمند می باشند و از آن برای خرید استفاده می کنند. به همین دلیل باید این احتمال را در نظر بگیرید که وبسایت شما در موبایل باید کاملا واکنشگرا باشد. جالب است که بدانید در سال 2019 حدود 52 درصد از فروش های صورت گرفته در بلک فرایدی از طریق گوشی های موبایل بوده است. سایت شما در موبایل باید قابلیت زوم نمودن، چپ و راست رفتن و مواردی از این قبیل را داشته باشد.

بالا بردن میزان فروش در جمعه سیاه

تصویر(3)

جمعه سیاه در میهن وب هاست:

با توجه به اینکه طی پاندمی اخیر، کرونا میزان خرید و فروش های حضوری را به طور قابل توجهی کاهش داده است، بسیاری از برندها برنامه ها و استراتژی های فروش خود را تغییر داده و از ساز و کارهای فروش آنلاین پشتیبانی نموده اند. خوشبختانه فعالیت در دنیای مجازی موجب می شود تا افراد زودتر از آن چیزی که فکر می کنند، پیشرفت نمایند اما لازمه این پیشرفت، داشتن یک کسب و کار موفق در بستری مناسب داخل فضای اینترنت است. در همین راستا میهن وب هاست نیز برای اینکه بتواند به شما عزیزان کمک نماید تا بستر لازم برای دیده شدن خود را فراهم آورید، همانند سال های گذشته در رویداد جمعه سیاه شرکت نموده و برخی از سرویس های خود را با قیمتی باورنکردنی در اختیار شما قرار می دهد. برای اینکه از درصد تخفیف های استثنایی میهن وب هاست آگاه شوید کانال های ارتباطی شرکت اعم از تلگرام، اینستاگرام، وب سایت و … را فراموش نکنید. 

توجه داشته باشید که شما می توانید از رویداد بلک فرایدی جهت تجربه ای عالی در معامله خود بهره ببرید اما از سوی دیگر می توانید از این فرصت استفاده نموده و فعالیت خود را نیز با حداقل سرمایه پایه ریزی کنید. با این توضیح، اگر هنوز کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی ننموده اید یا اگر هاست دارید و از قطعی ها و نحوه پشتیبانی شرکت هاستینگ خود در عذاب هستید، میهن وب هاست فرصتی را برای شما فراهم آورده است تا با کمترین هزینه، یک سخت افزار رویایی و قوی را خریداری کنید. این تخفیف ها تکرار شدنی نیستند پس با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *