معرفی ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس
مقاله

مهمترین ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس که آن را متمایز می نماید

وردپرس تقریباً 35٪ از کل وب سایت های موجود در اینترنت را به سمت خود کشانده و موفق ترین سیستم مدیریت محتوا می باشد. اما، موفقیت خود را مدیون چه موردی است؟ پاسخ، سادگی کار کردن با آن می باشد. مدیریت وب سایت های وردپرسی با رابط کاربری ساده و ظاهر پیچیده، بسیار آسان است. گزینه های سفارشی سازی فراوان و تسلط بر Google SERP با بیش از 2.28 میلیارد نتیجه در سال، بازار موفق وردپرس را به نمایش می گذارد.

ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس به حدی است که بیش از 35% کل سایت های جهان با وردپرس ساخته شده است.

تصویر(1)

وردپرس چند زبانه است. وب سایت های وردپرسی به 196 زبان در دسترس هستند. با توجه به ویژگی ها و مزایای ارائه شده، وردپرس بر بازار جهانی حاکم می باشد. برخی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس در این مقاله آورده شده اند.

کاربر پسند

وردپرس یک پلتفرم مدیریت محتوای متن باز است. انجمن های پشتیبانی قوی و دلایل بسیار دیگری برای انتخاب وب سایت وردپرس وجود دارند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح داده شده است:

1. وردپرس جهانی است

وردپرس توسط 64.6 درصد از کل سیستم های مدیریت محتوا و 35.6 درصد از کل وب سایت ها، مورد استفاده قرار می گیرد. این آمار به وجود میلیون ها وب سایت مبتنی بر وردپرس اشاره می کند؛ دلیل اینکه اکثر شرکت ها وردپرس را ترجیح می دهند، قابلیت ها و ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس بوده که باعث جلب اعتماد می شود.

2. منبع باز و رایگان 

وردپرس یک پلتفرم CMS متن باز می باشد و تنها مبلغی که برای راه اندازی سایت با آن لازم است بپردازید، هزینه هاست و نام دامنه خواهد بود. ارتقا و بروزرسانی افزونه های آن نیز رایگان می باشد.

3. نصب وردپرس آسان است

وردپرس به راحتی با چند کلیک نصب می شود یا با استخراج فایل نرم افزار دانلود شده در دایرکتوری روت، می توان آن را نصب نمود.

4. فرآیند راه اندازی آسان وردپرس برای مبتدیان مناسب می باشد

شخصی که هیچ پیشینه فنی ندارد نیز می تواند به راحتی در عرض چند دقیقه یک وب سایت وردپرس راه اندازی کند.

5. مدیریت و کار با آن آسان است

پیشخوان وردپرس بسیار جامع است. دسترسی به همه گزینه ها، از طریق پیشخوان فراهم شده و می توانید تمام قابلیت ها را از یک پیشخوان جامع، مدیریت کنید.

6. تجربه UI/UX عالی

یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس رابط و تجربه کاربری غنی آن می باشد. پیشخوان وردپرس، بخش UI را تشکیل می دهد و محتوایی که مناسب کاربران هدف تهیه شده، کمک می کند تا آنها تجربه کاربری مناسبی داشته باشند. وردپرس در طول سال ها با کار روی این جنبه ها، تکامل یافته است.

تجربه UI/UX عالی یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس

تصویر(2)

پشتیبانی

وردپرس انجمن های پشتیبانی مختلف و گروه های رسانه های اجتماعی گسترده ای دارد. برخی از خدمات پشتیبانی که وردپرس ارائه می دهد در ادامه ذکر شده اند:

7. وردپرس دسترسی از راه دور را فراهم می کند

با استفاده از خدمات میزبانی ابری می توان به وب سایت های وردپرسی از هر کجا و در هر زمانی دسترسی داشت.

8. دانش و پشتیبانی گسترده

محتوای آموزنده تری به جز وب سایت ها نیز برای وردپرس موجود می باشد. انجمن‌ها و کاربران فعال برای ارائه بهترین پشتیبانی در رابطه با مشکلات به وجود آمده، در دسترس هستند.

9. گوگل از وب سایت های وردپرسی پشتیبانی می کند

گوگل وب سایت هایی با ساختار کدنویسی مخرب یا نامناسب را ایندکس نمی کند و وب سایت هایی با کدهای واضح و رابط کاربری ساده را ترجیح می دهد.

10. پلتفرم سازگار 

وب سایت هایی که با وردپرس ساخته می شوند با هر اندازه ای از صفحه نمایش، سازگاری دارند.

11. مدیریت آسان API با وردپرس

API مخفف Application Programming Interface می باشد و اساسا یک رابط برای پلتفرم های مختلف فراهم می کند. وردپرس قادر است چندین API را به روشی ساده توسط برخی از افزونه های اختصاصی، مدیریت نماید.

منابع جامع

وردپرس با انبوهی از منابع رایگان و پولی عرضه می شود. برای درک دلایل انتخاب وب سایت های وردپرسی، آنها در دسته بندی های مختلفی قرار داده شده اند:

12. کتابخانه افزونه های موجود در وردپرس

شاید یکی از مهمترین ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس تعداد زیاد افزونه هایی است که ارائه می دهد و تقریباً پاسخگوی تمام نیازهای کاربران می باشد. در صورتی که کاربران درخواست‌های بیشتری داشته باشند، ارائه‌دهندگان خدمات توسعه، افزونه‌های دلخواه وردپرس را در اختیار آنها قرار خواهند داد.

13. مجموعه انواع قالب ها

وردپرس مجموعه ای از قالب ها را به کاربران خود ارائه می دهد. قالب های رایگان و همچنین غیر رایگان در دسترس هستند.

14. هیچ محدودیتی برای سفارشی سازی وجود ندارد

نیاز به قالب بهتر و بهینه تر، همواره وجود دارد و در وردپرس نیز همین طور است. پلتفرم وردپرس این امکان را به کاربر می دهد تا در صورت نیاز، کد را ویرایش کند.

15. سازگاری با سایر سرویس ها

از آنجایی که وردپرس بسیار محبوب بوده و در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد، به راحتی با سایر سرویس ها مانند درگاه های پرداخت سازگار می شود تا بهترین تجربه کاربری را داشته باشد.

یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس سازگاری با درگاه پرداخت های متفاوت می باشد.

تصویر(3)

مناسب برای سئو

اگر وب سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده، بهتر است بدانید که بهینه سازی برای موتورهای جستجو، به اندازه امنیت وب سایت اهمیت دارد. در ادامه ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای سئو، بیان شده است:

16. به راحتی می توان وردپرس را برای موتورهای جستجوی مختلف بهینه سازی کرد

در مخزن افزونه های موجود، دو افزونه اصلی مبتنی بر سئو به ترتیب، Yoast SEO و All-In-One وجود دارند. این افزونه ها راه حل های اولیه سئو مانند استفاده مناسب از کلمات کلیدی در محتوا و تگ هایی مانند  H1، Alt و غیره را ارائه می دهند.

17. امنیت تراکنش ها با استفاده از SSL

امروزه SSL بیش از یک گواهینامه و به عنوان استانداردی امنیتی شناخته می شود. وب سایت های دارای گواهینامه SSL دارای حرف "S" به همراه HTTP هستند. این بدان معنی است که URL های چنین وب سایت هایی به جای HTTP، با HTTPS آغاز می شوند. در وردپرس، استفاده از گواهینامه SSL تنها با چند کلیک امکان پذیر خواهد بود.

18. مدیریت پیوندهای یکتا در وردپرس فوق العاده است

مدیریت پیوند های یکتا یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که به کاربران این امکان را می دهد تا در عرض چند دقیقه لینک های یکتایی را ایجاد نمایند که باعث بهبود سئو می شود. افزونه های وردپرس برای پیوندهای یکتا، به ادمین اجازه می دهند تا لینک یا ساختار متفاوتی برای هر زبان تنظیم کند.

19. وردپرس قابلیت فعال یا غیر فعال کردن پلاگین ها را ارائه می دهد

کاربران وردپرس به راحتی می توانند افزونه ها را تنها با چند کلیک غیرفعال یا فعال کنند. به بخش افزونه ها مراجعه و در صورت نیاز افزونه های جدید را فعال کنید.

20. وردپرس امکان ریدایرکت آسان را فراهم می کند

کاربران در وردپرس می توانند با اضافه کردن یک کد کوتاه به فایل htaccess. موجود در مسیر اصلی وردپرس یا به کارگیری یک افزونه، امکان ریدایرکت را فراهم کنند. این ویژگی، به ویژه زمانی که در حال انتقال وب سایت خود به دامنه دیگری هستید، بسیار کاربردی می باشد.

21. ویرایشگر محتوا تعامل بهتری را فراهم می کند

از طریق ویرایشگر محتوای وردپرس، کاربر می تواند به راحتی و تنها با چند کلیک صفحات را به هم متصل کند، همچنین پلاگین هایی نیز وجود دارند که به صورت خودکار اینترفیس ایجاد می کنند.

ویژگی های کاربردی

هیجان انگیزترین نکته در مورد وردپرس، مجموعه نامحدود امکانات آن می باشد. در ادامه به بررسی بخش هایی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس در این زمینه پرداخته شده است:

22. فیدهای RSS داخلی

کاربران وردپرس می‌توانند با استفاده از افزونه‌هایی مانند RSS Aggregator، وبلاگ‌های پلتفرم‌های دیگر را به عنوان فید RSS در صفحه وبلاگ خود به نمایش بگذارند. این فیدها زمانی که می‌خواهید یک وب‌سایت پویا داشته باشید و مخاطبان خود را از آنچه در حال وقوع است مطلع کنید، بسیار مفید هستند.

23. ویرایشگر تصویر در وردپرس

شما می توانید پس از آپلود تصویر در گالری، آن را برش داده، اندازه آن را تغییر دهید یا حتی حجم آن را فشرده کنید. برای بهینه سازی مناسب محتوای خود نیز می توانید تگ ها و عناوین مناسب را برای تصاویر وردپرس خود درج نمایید.

24. مدیریت تصویر و گالری در وردپرس

وردپرس دارای مدیریت گالری و فایل های تصویری در داشبورد خود می باشد. کاربران می توانند یک گالری از تصاویر و دیگر فایل های رسانه ای مانند ویدئوها و فایل های صوتی ایجاد کنند.

25. تعبیه و گنجاندن ویدیوها در محتوا

وردپرس درج ویدیوها از سایت های مختلف مانند یوتیوب را پشتیبانی می نماید و کاربران می توانند کد کوتاه ویدئو را به HTML صفحه اضافه کرده یا صرفا URL ویدیو را در فضای ویرایشگر محتوا قرار دهند.

26. پشتیبانی از فروشگاه آنلاین با ووکامرس

اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین دارید، برای شروع می توانید افزونه ووکامرس را در سایت وردپرسی خود نصب نمایید. این افزونه وردپرس، متن باز و رایگان می باشد و یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که بسیار پرطرفدار و پرکاربرد می باشد.

27. فرآیند پشتیبان گیری و بازیابی آسان

ارائه دهندگان هاست وردپرسی و افزونه ها، دارای قابلیت های مختلف پشتیبان گیری و بازیابی هستند تا هر لحظه بتوان نسخه پشتیبان تهیه یا فرآیند پشتیبان گیری را قبل از هر بروز رسانی، انجام دهند.

28. سازگاری با هاست های ویندوزی و لینوکسی

وردپرس با هاست لینوکس و ویندوز سازگار می باشد و تنها امکاناتی که نیاز دارد پشتیبانی از PHP ،SQL و Apache است.

سازگاری با هاست های متفاوت یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس می باشد.

تصویر(4)

تجربه کاربری عالی

وردپرس برای مخاطبان راحتی به همراه دارد.

29. کمترین میزان اسپم یا بدون اسپم

یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس، مبارزه با اسپم است. کاربر می تواند تنظیمات را برای فیلتر کردن تمام نظرات اسپم و بررسی های منتشر شده در وب سایت وردپرس خود، فعال کند.

30. سازگاری با رسانه های اجتماعی و دکمه های اشتراک گذاری

افزونه های ارتباط با رسانه های اجتماعی در وردپرس وجود دارند تا به راحتی بتوان پلتفرم های رسانه های اجتماعی و اشتراک گذاری محتوا را مدیریت نمود.

سیستم مدیریت محتوای عالی

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان است که بیش از 40 درصد وب سایت ها از آن استفاده می کنند و ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس باعث افزایش روز افزون این آمار نیز می شود.

31. ویرایشگر محتوای وردپرس با امکانات زیاد برای وبلاگ نویسان

ویرایشگر محتوای وردپرس کامل بوده و به شما اجازه می دهد تا اشکال مختلف محتوا را به شیوه ای که می خواهید درج کنید. وردپرس یک CMS همه کاره است که انواع ویرایشگرهای محتوا مانند ویرایشگر بلوک، گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک را ارائه می دهد.

ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس در ویرایشگر متن بسیار کاربردی است.

تصویر(5)

32. محتوای خود را ذخیره کنید

وبلاگ نویسان در وردپرس این امکان را دارند که محتوای خود را به صورت پیش نویس ذخیره کرده و در زمان دلخواه منتشر کنند. همچنین می توانید برای بررسی و بازبینی، محتوای خود را به صورت خصوصی منتشر کنید. علاوه بر این، در صورت قطعی برق، یا اتفاقات ناگهانی، همواره محتوای بروز شده خود را در وضعیت پیش نویس خواهید داشت. توصیه می شود هر بار که تغییری در پست خود ایجاد می کنید، روی دکمه "بروزرسانی" کلیک نمایید.

33. مدیریت زمان با وردپرس

از طریق چندین افزونه مدیریت پروژه وردپرس، کاربران و وبلاگ نویسان می توانند پروژه های خود را به شیوه ای مناسب و در بازه های زمانی معین، مدیریت کنند.

34. انتشار برنامه ریزی شده از طریق ویرایشگر وردپرس با یک کلیک

زمانی که کاربر قصد منتشر کردن محتوا را دارد، می تواند با کلیک روی دکمه "انتشار" بلافاصله آن را منتشر کرده یا جهت انتشار خودکار محتوا، زمان موردنظر را تنظیم کند.

35. از تگ های های سفارشی پشتیبانی می کند

رابط کاربری در وب سایت های وردپرس به واسطه وجود این ویژگی بسیار ساختارمند شده است و کاربر می تواند دسته بندی ها و تگ های دلخواه را برای صفحات و پست ها ایجاد کند و هنگام وبگردی نمای تقسیم بندی شده ای از صفحات و پست ها داشته باشد.

36. پشتیبانی از پیش نمایش با یک کلیک

چند بار پس از انتشار صفحه قصد ایجاد تغییراتی در آن را داشته اید؟ ویرایشگر محتوای وردپرس به شما کمک می کند تا پیش نمایش محتوای خود و طرحی که بعد از انتشار قابل مشاهده خواهد بود را تنها با یک کلیک در اختیار داشته باشید.

37. از اتصال مطالب پشتیبانی می کند

یکی دیگر از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس این است که از اتصال محتوا پشتیبانی می کند. می توانید به راحتی از تگ های متعارف یا دستورالعمل های noindex استفاده کنید. در نتیجه موتورهای جستجو شما را به دلیل محتوای ظاهراً "غیر مجاز"، جریمه نمی‌کنند.

38. بازاریابی ایمیلی مناسب

یکی از دلایل انتخاب وردپرس برای وب سایت شما می تواند پشتیبانی از بازاریابی ایمیلی باشد. شما می توانید کمپین های بازاریابی ایمیلی خود را از طریق سرویس دهندگان مختلف مانند MailChimp و Mailster برنامه ریزی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید ثبت نام برای خدمات و یکپارچه سازی کمپین های آنها با اکانت وردپرس شما است.

39. کارهای دسته جمعی 

اگر یک دسته بندی یا یک تگ جدید ایجاد کرده اید، به سادگی می توانید پست هایی را که می خواهید این دسته بندی های جدید به آنها اضافه شوند، انتخاب کنید. جهت انجام این کار، لازم است تا در لیست موردنظر روی دکمه "ویرایش" در زیر مجموعه "کارهای دسته جمعی" کلیک کرده و از طریق دکمه "اجرا"، تغییرات خود را اعمال نمایید.

امکان ویرایش انبوه پست ها، صفحات، تگ ها یا دسته بندی ها، یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس است.

بهشت توسعه دهندگان

بد نیست وردپرس را بهشت توسعه دهندگان بنامید. وردپرس به شما اجازه می دهد تا قابلیت های نامحدودی را به سیستم مدیریت محتوای خود اضافه کنید.

40. فشرده سازی کدهای CSS, HTML, JS در وردپرس

موارد مختلفی وجود دارد برای اینکه بخواهید CSS ،HTML و JS را در وب سایت خود فشرده کنید. حتی زمانی که می خواهید وب سایت خود را ارتقا دهید، بهتر است که CSS را فشرده نمایید. کار کردن روی کد به اندازه فشرده سازی CSS ،HTML و JS کمک نخواهد کرد. وردپرس افزونه هایی برای فشرده سازی تمام کدها از HTML گرفته تا CSS و JS دارد. از آنجایی که گوگل کدهای طولانی را مخرب می داند، افزونه های فشرده ساز کد در وردپرس، برای جلوگیری از چنین شرایطی کاربرد زیادی دارند.

41. مدیریت کش با وردپرس

وردپرس حافظه کش را از طریق افزونه های های مدیریت حافظه کش معتبر مانند W3 Total Cache مدیریت می کند.

این کار به وب سایت شما سرعت بخشیده و در عین حال، مخاطبان زیادی را برای شما به ارمغان می آورد.

42. یک حساب کاربری برای چند وب سایت وردپرسی

با ایجاد یک حساب کاربری در wordpress.com و اتصال تمام وب سایت ها و پورتال های خود به یک حساب واحد، می توانید چندین وب سایت را از طریق یک حساب کاربری مدیریت کنید.

43. مناسب برای وب سایت های استاتیک و پویا

وردپرس به اندازه ای انعطاف پذیر بوده که از پس کارهای متعدد به طور موثر بر آید. از این رو برای وب سایت های استاتیک و پویا مناسب می باشد.

44. ابزارک های آماده

وردپرس در راستای سازگاری با قالب ها می تواند از ابزارک ها نیز پشتیبانی کند اما کاربران می توانند به کمک افزونه ها، ابزارک های دلخواه را نیز به وب سایت خود اضافه کنند.

45. نقشه سایت خود را با وردپرس مدیریت کنید

نقشه سایت به گوگل گزارش می دهد که کدام صفحات و فایل ها برای سایت شما مهم هستند و اطلاعات ارزشمندی در مورد آنها ارائه می دهد. بنابراین، با افزونه های سئو موجود در وردپرس، مدیریت نقشه سایت آسان تر خواهد بود.

46. داده های سایت خود را در پیشخوان وردپرس آنالیز نمایید

کاربران می توانند با اتصال وردپرس به Google Analytics و به کمک افزونه های موجود، اطلاعات وب سایت خود را  تجزیه و تحلیل کنند.

یکی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوا وردپرس سازگاری با گوگل آنالیتیکس است. 

تصویر(6)

47. مدیریت آسان فایل های htaccess. و Robot.txt در وردپرس

ابزارهای مختلفی وجود دارند که به کاربران این امکان را می دهند تا به جای استفاده از FTP یا ورود به هاست خود، تغییرات جزئی را در فایل htaccess. یا robot.txt وب سایت خود، از طریق پیشخوان وردپرس اعمال کنند.

جمع بندی

ویژگی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس، این CMS را به یک سایت ساز قدرتمند تبدیل نموده که از طریق آن، مدیر وب سایت بیشترین میزان کنترل را روی سایت خود خواهد داشت و همچنین با قابلیت های فراوان، امکان توسعه وب سایت را از هر نقطه ای فراهم می کند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *