معرفی بک لینک PBN
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بک لینک PBN چیست؟ آیا ارزش پیاده سازی دارد؟

فرایند link-building (ایجاد لینک از سایر سایت ها به سایت خود)، کاری سخت و دشوار است. وقتی شبکه ای از بک لینک ها که با تلاش فراوان ساخته شده اند به سرعت نتیجه خود را نشان ندهند، شاید مدیران سایت ها به این فکر کنند که شبکه ای از وب سایت ها را در اختیار گرفته و خود لینک دهی را در آن شبکه، انجام دهند. اگر این چنین بود، کسب درآمد از دنیای اینترنت بسیار ساده تر می شد اما آیا این کار امکان پذیر است؟

متاسفانه این ایده جدید نبوده و سال ها است که تحت عنوان "شبکه خصوصی بلاگ" یا همان Private Blog Networks به اختصار بک لینک PBN، پیاده سازی می شود اما استفاده از PBN ها خلاف دستورالعمل های Google بوده و استفاده از آنها می تواند عواقب بدی داشته باشد.

استفاده از بک لینک PBN از دید گوگل عواقب بدی دارد.

تصویر(1)

آیا باید از PBN ها استفاده کرد؟

در بیشتر سناریو های موجود برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی، استفاده از بک لینک های PBN ایده مناسبی نیست. استفاده از بک لینک PBN می تواند منجر به جریمه های سنگین از سوی موتور های جستجو شده و افت رتبه زیادی را رقم بزند. البته این استراتژی پر ریسک می تواند در کوتاه مدت نتیجه خوبی روی رتبه سایت داشته و موجب خوشحالی صاحبان سایت ها شود. اما باید به این نکته توجه داشت که اگر از شبکه بلاگ خصوصی شخصی برای یک سایت استفاده نشود و اقدام به خرید بک لینک از دیگر PBN های موجود در اینترنت گردد، آن سایت وابستگی 100 درصدی به سایر شبکه ها خواهد داشت و اگر آن PBN تصمیم بگیرد روزی سایت را از لیست خدمات خود خارج نماید، تمام زحمات مدیر آن سایت به هدر خواهد رفت. از این رو، اتکای کامل به PBN ها نمی تواند تصمیم تجاری هوشمندانه ای باشد.

بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN یا شبکه خصوصی بلاگ بک لینک های شبکه ای است و دلیل آن لینک دهی بیشتر می باشد.

تصویر(2)

بک لینک های شبکه بلاگ خصوصی یا PBN، به لینک هایی گفته می شود که بر مبنای شبکه ای از وب سایت های شخصی ساخته می شوند. دلیل وجود سایت های PBN صرفا این موضوع است که بتوانند به سایت مشخصی لینک دهی نمایند و رتبه سایت را بهبود بخشند.

به دلیل این که الگوریتم های گوگل لینک های اشاره کننده به یک سایت را معیاری برای رتبه بندی آن می دانند. بک لینک PBN می تواند روشی برای افزایش رتبه باشد. اگر سایتی بتواند بک لینک های زیادی کسب نماید، یعنی محتوای جذابی داشته است. از این رو میزان جذب بک لینک معیاری برای سنجش کیفیت محتوای سایت ها بوده و بر رتبه آنها تاثیر می گذارد. 

اما اگر بخواهید با استفاده از PBN ها تعداد زیادی بک لینک ایجاد کنید، به معنی کیفیت و جذابیت محتوای سایت نیست بلکه سو استفاده از سیستم رتبه بندی نتایج جستجو خواهد بود. به همین دلیل، موتور های جستجو با PBN ها برخورد خوبی ندارند. PBN ها در زمانی نه چندان دور، عوامل تاثیرگذاری در رتبه بندی سایت ها بودند اما امروزه موتورهای جستجو همچون گوگل، در کشف این شبکه ها بسیار توانمند شده اند و افرادی که از این شبکه ها برای رشد مصنوعی رتبه سایت خود استفاده می نمایند را مورد مجازات های سختی قرار می دهند.

PBN ها چگونه ساخته می شوند؟

نحوه ایجاد بک لینک PBN و تاثیر آن بر سئو وب سایت

تصویر(3)

اگر بک لینک ها از دامنه های معتبر دریافت شده باشند، می توانند در رتبه سایت بسیار تاثیر گذار باشند. اما ایجاد سایت های واقعی و معتبر متعدد می تواند کاری پر هزینه و وقت گیر باشد. بدین منظور، افرادی که می خواهند PBN و بک لینک PBN را ایجاد نمایند، از روش های کم هزینه و سریع تری استفاده می کنند.

این افراد سایت ها را روی دامنه هایی که به تازگی منقضی شده اند و هنوز محتوایشان در سطح اینترنت موجود است، راه اندازی می نمایند. در این صورت اعتباری که از قبل برای آن دامنه ها ایجاد شده است را در اختیار خواهند داشت و مالک جدید صرفا محتوای جدیدی را تحت همان دامنه منتشر خواهد کرد. در حالی که تولید محتوای با کیفیت بسیار گران است، صاحبان PBN ها به لطف اعتبار دامنه های منقضی شده ای که به دست آورده اند به راحتی می توانند محتوای بی کیفیت و ارزان تولید کنند. امروزه این تولید متن را به کمک ابزار هوش مصنوعی انجام می دهند.

صاحبان PBN ها برای این که احتمال شناسایی شدن سایت ها و وبلاگ های موجود در شبکه خود را کاهش دهند، اقدام به راه اندازی سایت ها در شرکت های هاستینگ متفاوت می کنند. سپس محتوایی را قرار می دهند که به سایت اصلی خودشان ارتباطی نداشته باشد و حتی قالب های متفاوتی برای سایت های موجود در شبکه خود نصب و راه اندازی می کنند.

چگونه می تواند بک لینک PBN ایجاد نمود؟

دو روش اصلی برای ایجاد بک لینک در PBN وجود دارد:

 • اولین روش این است که شخصا اقدام به ایجاد یک شبکه PBN گردد. در این صورت از آن PBN صرفا برای افزایش اعتبار یک سایت مشخص استفاده خواهد شد. اگر این روش انتخاب شود، هویت PBN مخفی مانده و به صورت انتخابی می توان اقدام به لینک دهی از شبکه موجود به سایت اصلی نمود. اگر این شبکه ها به درستی مورد استفاده قرار گیرند، می توانند به صورت موقت تاثیر مثبتی روی رتبه سایت داشته باشند.
 • دومین روش برای دریافت بک لینک PBN، خرید آنها از PBN های موجود در سطح اینترنت است. در صورت انتخاب این مسیر، می توان به سرعت حجم بالایی از بک لینک را دریافت نمود اما افرادی که این PBN ها را ایجاد و پشتیبانی می کنند، معمولا نکات پیرامون مخفی نگه داشتن هویت شبکه را کمتر رعایت می نمایند. حتی ممکن است به خریدار بک لینک، اطلاعات و آدرس سایت های خود را نیز بدهند. به همین دلیل بعید به نظر می رسد که چنین شبکه هایی بتوانند تاثیر زیادی روی بهبود رتبه وب سایت ها داشته باشند. متاسفانه برخی از این PBN ها اقدام به کلاهبرداری از خریداران بک لینک می نمایند و لینک های بی اثر و غیر مفید برای سایت های آنها ایجاد می کنند.

هر شبکه ای از وب سایت ها، معادل PBN نیست

برخی از افراد خود صاحب چندین سایت هستند و از این سایت ها برای ایجاد بک لینک متقابل استفاده می کنند. این شبکه ها مانند PBN ها نیستند. هیچ ایرادی برای ایجاد لینک بین سایت هایی که مالک آن هستید، وجود ندارد و تا زمانی که این لینک دهی منطقی باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد. بسیاری از مدیران سایت های دارای رتبه بالا، بک لینک هایی از سایت هایی که صاحب آنها هستند به سایت اصلی خود ایجاد می کنند. زمانی یک شبکه از سایت ها تبدیل به PBN می شوند که هدف ایجاد هر کدام از سایت های موجود در آن شبکه، صرفا لینک دهی به دیگر سایت ها باشد.

نظر گوگل درباره بک لینک PBN چیست؟

نظر گوگل واضح و مشخص می باشد: "علاقه ای به PBN ها ندارد". درست است که دستورالعمل صادر شده برای وبمسترها مستقیما PBN ها را مورد خطاب قرار نمی دهد اما مباحثی را مطرح می نماید که به صورت غیر مستقیم به PBN ها مربوط می شود.

بک لینک PBN از دید گوگل نوعی تقلب محسوب می شود

تصویر(4)

گوگل هر لینکی که قصد دارد اقدام به تقلب در رتبه بندی سایت های نتایج جستجوی گوگل نماید را به عنوان تخطی کننده از دستورالعمل های وبمستر گوگل (Google's Webmaster Guidelines) در نظر خواهد گرفت. اگر بخواهید به دستورالعمل های گوگل پایبند باشید، نباید از PBN ها استفاده کنید.

البته مثال هایی در صنعت سئو وجود دارند که ناقض دستورالعمل های گوگل هستند اما بهتر است در مورد استفاده از بک لینک PBN احتیاط نموده و تا جای ممکن از آن استفاده نکرد. امروزه موتور های جستجو مهارت بالایی در شناسایی PBN ها به دست آورده اند و بسیاری از سایت هایی که از PBN استفاده می کنند را شناسایی و رتبه آنها را به طور کلی از بین می برند و از نمایش در نتایج جستجوی خود نیز حذف می نمایند.

اگر از PBN ها را استفاده کنی چه اتفاقی می افتد؟

اگر روش خرید بک لینک از PBN ها را انتخاب کرده اید، احتمال وقوع موارد زیر بالا خواهد بود:

 1. هدر دادن پول

اولین نتیجه این خواهد بود که علیرغم هزینه انجام شده، هیچ تاثیر مثبتی روی رتبه بندی سایت مشاهده نمی شود. سایت نه افزایش رتبه پیدا می کند و نه با کاهش رتبه روبرو می گردد. این حالت معمولا زمانی رخ می دهد که تعداد اندکی بک لینک PBN در سایت قرار داشته و گوگل نیز از آن مطلع باشد. موتورهای جستجو، این حجم کم از بک لینک PBN را نادید می گیرند. گوگل به تازگی روال بی اعتنایی به بک لینک های دارای منشا PBN را پیش گرفته است. این موضوع نیز احتمالا برای کاهش اثر حملات سئوی منفی می باشد. در این حملات، لینک هایی از سایت های بدنام و مراجع اسپم به سوی سایت های هدف ساخته می شود تا رتبه آنها را دچار تنزل نمایند.

اگر گوگل بدون در نظر گرفتن این موضوع اقدام به جریمه سایت های دارای بک لینک PBN کند، مدیر یک سایت برای کاهش رتبه سایت رقیب خود می تواند اقدام به خرید بک لینک های مشکل دار کرده و اینگونه رتبه آن سایت را کاهش دهد. اگر گوگل اطمینان حاصل نکند که بک لینک ها به صورت مصنوعی و در تعداد بالا ایجاد می شوند، از جریمه سایت صرف نظر می کند. این موضوع موجب منصفانه تر شدن الگوریتم های رتبه بندی نیز خواهد شد.

 1. یک پیام manual penalty دریافت خواهید کرد

جریمه دستی یا manual penalty زمانی رخ می دهد که یک بازبین انسانی، متوجه غیر عادی بودن لینک های شما شود. اگر manual penalty رخ دهد، مدیر سایت در Google Search Console خود پیامی مبنی بر این موضوع دریافت خواهد کرد. متاسفانه manual penalty می تواند موجب کاهش رتبه سایت یا حتی حذف آن از نتایج جستجوی گوگل گردد.

البته خوشبختانه این اخطار به معنی تصمیم گیری نهایی گوگل نیست. می توان با حذف لینک ها از طریق ارسال یک فایل disavow (یک فایل متنی حاوی لینک ها) به گوگل و اعلام لینک های مخرب، اقدام به رد اخطار manual penalty کرد و سپس درخواست بازبینی را ثبت نمود. در این حالت، موتور جستجو می تواند رتبه سایت را به حالت اولیه خود بازگرداند.

 1. بهبود رتبه سایت امکان پذیر خواهد بود

به راحتی می توان گفت که PBN ها موثر نیستند و از کنار آن گذر کرد اما واقعیت این است که اگر اقدام به ایجاد PBN شخصی گردد و از آن به درستی، با احتیاط و در مقیاس کم استفاده شود، می تواند نتایج مثبتی در رشد رتبه سایت برای بازه زمانی کوتاهی داشته باشد (حداقل تا زمانی که گوگل آن شبکه را شناسایی نکند).

مشکل ایجاد چنین PBN هایی این است که همواره خطر جریمه شدن از سوی گوگل وجود دارد. ممکن است هر لحظه این اتفاق رخ دهد و تمام تلاش ها و هزینه ها به هدر رفته و رتبه سایت به صورت کامل از بین برود. 

نتایج مثبت بک لینک PBN زمانی به وجود می آید که افراد خود اقدام به ایجاد PBN شخصی نمایند. اگر بک لینک از دیگر شبکه های PBN خریداری شود، احتمالا هیچ تاثیری در رتبه سایت نخواهد داشت.

تشخیص بک لینک های PBN

موضوع تاثیر منفی بک لینک PBN مورد بحث قرار گرفت اما چگونه می توان لینک های PBN را شناسایی نمود و از تاثیر منفی آنها جلوگیری کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب می گردد سایتی ناخواسته پذیرای لینک های PBN شود. از جمله این دلایل عبارتند از: 

 1. فرایند ایجاد لینک یا همان link-building، با کیفیت پایینی انجام شده باشد و نتیجه آن تولید لینک های مبتنی بر PBN ها بوده است.
 2. امکان دارد سایت تحت حمله سئوی منفی قرار گرفته باشد.
 3. سایتی که از آن بک لینک دریافت شده، تغییر کاربری داده و عضوی از یک PBN شده است.

خوشبختانه ابزارهای سئو موجود در اینترنت، امکان تشخیص این بک لینک ها را دارند. برای نمونه نتایج سایتی در ابزار آنالیز سایت ahref در تصویر(5) نشان داده شده است:

ابزار های تشخیص بک لینک PBN 

تصویر(5)

این گزارش تمام بک لینک هایی که برای سایت example.com وجود دارند را نشان می دهد. نشانه هایی که بک لینک های PBN را نمایان می سازند عبارت اند از: 

 • انکر تکست های مشکوک
 • ترافیک ارگانیک کم با وجود لینک های زیاد
 • جهش های ناگهانی در ترافیک ورودی
 • ریدایرکت صورت گرفته از سوی دیگر دامنه ها

شایان ذکر است که معمولا PBN ها روی دامنه هایی که منقضی شده اند، ساخته می شوند لذا ممکن است اعتبار دامنه بالایی نیز داشته باشند. اگر بک لینکی مشکوک باشد، بهتر است سایت مبدا آن مورد بررسی قرار گیرد. موارد زیر می توانند در تشخیص سایت عضو بک لینک PBN کمک کنند:

 • این سایت ها محتوای نامناسبی دارند.
 •  لینک های خروجی مشکوکی دارند.
 • بخشی با عنوان "درباره ما" یا "ارتباط با ما" ندارند.

جمع بندی

پاسخ به این سوال که آیا استفاده از بک لینک PBN توصیه می شود یا خیر، در هاله ای از ابهام قرار دارد. از یک طرف بک لینک های PBN روشی سریع و کم دردسر برای فرآیند ایجاد لینک یا همان link-building هستند. از سوی دیگر، استفاده از آنها شامل ریسک بالای جریمه شدن از سوی موتورهای جستجو می باشد. ممکن است استفاده از بک لینک های PBN در کوتاه مدت تاثیر مثبت و مفیدی داشته باشند اما در دراز مدت می توانند آسیب جدی به رتبه سایت وارد نمایند. ایجاد ترافیک قانونی ممکن است دشوار و زمانبر باشد اما روشی کم خطر برای دریافت بک لینک است. همچنین این اطمینان وجود دارد که کسب و کار مورد نظر روی پایه های محکمی بنا می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *