بررسی منابع ترافیک وب سایت
مقاله

منابع ترافیک وب سایت و انواع مختلف آن

هدف هر سایتی ایجاد ترافیک و لید می‌باشد، بنابراین یکی از روش‌های مناسب برای جذب افراد بیشتر، بهینه‌سازی سایت است. میزان ترافیک یک وب‌سایت عامل تعیین کننده ای برای موفقیت آن در تولید لید و کسب درآمد خواهد بود.

ظاهر و تجربه کاربری وب‌سایت بسیار مهم است و باید بدانید که چگونه می‌توانید مشتریان و کاربران را به سوی آن جذب نمایید. اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را به یک ابزار تولید لید تبدیل کنید، لازم است جزئیات منابع ترافیک آن را مدنظر داشته باشید.

می توانید روی منابعی که در ادامه اشاره شده است، تمرکز کنید:

 • 34 درصد از میزان کل ترافیک وب‌سایت به واسطه ترافیک ارگانیک است. 
 • 5 درصد ترافیک از طریق جستجوی پولی به دست می‌آید.
 • 6 درصد مربوط به شبکه‌های اجتماعی است.
 • 5 درصد آن به واسطه ایمیل مارکتینگ ایجاد می شود.
 • 10 درصد به وسیله معرفی به دست می آید.
 • بیش از 40 درصد آن توسط ترافیک مستقیم به دست می‌آید، بنابراین باید روی این بخش، بیشتر تمرکز نمود.

منابع ترافیک وب سایت و میزان تاثیر آنها 

تصویر(1)

منابع ترافیک وب سایت، بخش مهمی از استراتژی بازاریابی هستند. در ادامه 6 نوع مختلف از منابع ترافیک وب سایت به تفکیک آورده شده است. این منابع کمک می‌کنند تا بتوانید تصمیمات بازاریابی آگاهانه‌ای در خصوص وب‌سایت و عملکرد آن بگیرید. همچنین در صورت نیاز، شکاف‌های موجود را نیز پر نمایید.

انواع مختلف منابع ترافیک وب سایت:

1. ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک به ترافیکی گفته می‌شود که کاربر از طریق موتورهای جستجو سایت شما را یافته و به آن ورود می‌کند. ترافیک ارگانیک بسیار مهم بوده و بازاریابی دیجیتال به افزایش آن کمک خواهد کرد. محتوایی که امروز در وب‌سایت خود درج می‌کنید، احتمالاً منبع ترافیک روزها، ماه‌ها و سال‌های آینده هستند. به همین دلیل است که بازاریابی محتوا حائز اهمیت بوده و آن را به عنوان بخشی کلیدی از یک استراتژی بازاریابی موفق، معرفی می‌کنند.

70 درصد از لینک‌هایی که کاربران موتورهای جستجو روی آنها کلیک می‌کنند، ارگانیک هستند. جستجوی ارگانیک، با ارزش‌ترین کانال بازاریابی دیجیتالی موجود می‌باشد. نکته قابل توجه این است که اگر مشتری به دنبال محصول یا خدماتی باشد که با محتوای شما مطابقت دارد، باید در دسترس او باشید.

ساده ترین روش افزایش ترافیک ارگانیک، سئو و بازاریابی محتوا می‌باشد. هر چه کلمات کلیدی مناسب‌تری را انتخاب نمایید، لینک‌های شما در نتایج موتورهای جستجو نیز رتبه بالاتری کسب خواهند کرد. هر بار که تغییراتی در وب‌سایت خود ایجاد یا مطلب جدیدی منتشر می‌کنید، Google به ربات‌های خود اعلام می‌کند که محتوای جدیدی ایجاد شده است. به همین دلیل، همواره توصیه می‌شود محتوای با کیفیت بالا تولید و منتشر کنید. کسب نتیجه خوب از جستجوی ارگانیک، زمان بر می‌باشد اما این جستجوها ماندگار بوده و ارزش تلاش و سرمایه گذاری را دارند.

ترافیک ارگانیک یکی از موثرترین منابع ترافیک وب سایت 

تصویر(2)

2. ترافیک مستقیم

ترافیک مستقیم به ترافیکی اطلاق می‌شود که در آن بازدیدکنندگان یا کاربران، بدون هیچ واسطه‌ای وارد سایت شما شده اند.

اگر کارمندان یک شرکت به سایت آن مجموعه ورود کنند، می‌تواند به‌عنوان ترافیک مستقیم در نظر گرفته شود. بنابراین تیم پشتیبانی این شرکت برای کسب آمار درست و دقیق، باید IP‌های کارمندان را نادیده بگیرد تا داده‌های درستی به دست آید.

در ادامه چند دستورالعمل برای مستثنی کردن آدرس IP از Google Analytics، آورده شده است:

 • وارد Google Analytics شوید.
 • پروفایل خود را انتخاب کنید.
 • وارد منوی Admin را شوید.
 • در قسمت Account گزینه All Filters را انتخاب کنید.
 • روی Add Filter کلیک نمایید.
 • به فیلتر یک نام اختصاص بدهید (به عنوان مثال می‌توانید از آدرس IP خود استفاده کنید)
 • نوع فیلتر را به صورت predefined بگذارید.
 • در این شرایط سه بخش Exclude و traffic from the IP addresses و that are equal to نمایش داده می شود.
 • آدرس IP خود را وارد کنید.

در منابع ترافیک وب سایت ترافیک مستقیم چه تفاوتی با ارگانیک دارد؟

تصویر(3)

3. ارجاعات یا معرفی

معرفی یا ارجاع از وب‌سایتی دیگر، یکی از انواع مختلف منابع ترافیک وب سایت است که از طریق آن کاربران یا بازدیدکنندگان می توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند. لینکی که کاربر با کلیک روی آن، به سایت شما هدایت می‌شود، بک لینک نام دارد. این نوع از ترافیک برای رتبه سئو بسیار مفیدتر از ترافیک مستقیم خواهد بود.

بک لینک‌ها به وب‌سایت اعتبار می‌بخشند. هر چقدر تعداد بک لینک ها بیشتر باشد، موتورهای جستجو نیز محتوای آنها را ارزشمندتر، معتبرتر و دقیق‌تر می‌دانند. اگر این ترافیک از سایتی معتبر باشد، موتورهای جستجو آن را با ارزش و مثبت در نظر می‌گیرند. هرچه لینک‌های با کیفیت تر و مرتبط تری کسب کنید، موتورهای جستجو اعتبار بیشتری به محتوای شما می‌دهند.

راه‌های زیادی برای جذب ترافیک بیشتر از طریق بک لینک‌ها وجود دارد:

 • وب‌سایت خود را به دایرکتوری‌های آنلاین اضافه نمایید.
 • با اینفلوئنسرهایی که به کسب و کار شما مرتبط هستند ارتباط برقرار نمایید.
 • از شرکت هایی که با آنها ارتباط دارید، درخواست بک لینک کنید.
 • در وبلاگ‌ها و انجمن‌های دیگر نظر دهید.

همچنین می‌توانید با ابزارهای نظارت بر بک لینک‌ها، استراتژی‌ لینک‌سازی رقبای خود را بررسی نمایید.

4. جستجوی پولی

جستجوی پولی دقیقا برعکس ترافیک ارگانیک بوده و منبع اصلی آن، کمپین‌های PPC یا همان پرداخت به ازای کلیک می‌باشد. یکی از سرویس‌های مطرح تبلیغات پولی، Google AdWords است. این ابزار یک پلتفرم رایج مدیریت تبلیغات PPC بوده اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند.

بازاریابی محتوا و سئو، هر دو روش‌هایی عالی برای ایجاد ترافیک می‌باشند اما زمان بر هستند. در جستجوی پولی، زمان کمتری برای این کار صرف خواهد شد. تبلیغات می‌توانند منجر به ایجاد لیدهایی شوند که ممکن است هرگز از طریق جستجوی معمولی به دست نیاورید.

هیچ پاداشی بدون ریسک کردن به دست نمی‌آید. تبلیغات با توجه به نوع کلمه کلیدی موردنظر، ممکن است بسیار گران باشند، خصوصا اگر به دنبال کلمات کلیدی با رتبه بالا و پرطرفدار هستید.

5. بازاریابی ایمیلی

هر زمان که قصد انجام ایمیل مارکتینگ دارید، بهتر است لینک هایی را درون ایمیل درج نمایید که کاربران را به وب‌سایت شما هدایت نمایند. استفاده از این لینک‌ها به عنوان یک CTA بسیار مهم خواهد بود.

اشتراک در وبلاگ، بخش مهمی از فرآیند تولید لید می‌باشد. وقتی از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی انجام می‌دهید که پست یا مقاله جدیدی منتشر کرده اید، کاربران به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند.

استفاده از ایمیل به عنوان یکی از منابع ترافیک وب سایت

تصویر(4)

6. رسانه‌های اجتماعی

این نوع ترافیک، از رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و ... نشات می‌گیرد. با افزایش فالوورها، ترافیک شما نیز افزایش خواهد یافت. این بدان معنا نیست که باید به طور مداوم و هر روز محتوای جدید منتشر کنید، بلکه باید استراتژی‌های دیگری را نیز برای جذب مخاطب در نظر بگیرید. اشتراک گذاری محتوا و لینک دادن آن به مطالب وب‌سایت، در جذب فالوور کمک شایانی می‌کند.

این نوع از لینک دهی، رایگان است، مگر اینکه برای تبلیغ محصولات یا خدمات خاص، هزینه‌ای پرداخت نمایید. اگر برای رسانه‌های اجتماعی هزینه کنید، این منبع به ترافیک پولی تبدیل می‌شود.

الگوریتم‌های گوگل، لینک‌های دریافتی از رسانه‌های اجتماعی را به عنوان معیار رتبه بندی جستجو در نظر نمی‌گیرند. بنابراین لینک‌های فیسبوک هیچ تاثیری بر رتبه سئوی صفحه شما ندارند اما از ترافیک‌ دریافتی، بهره‌مند خواهید شد. با توجه به اینکه افراد زمان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنند، این پلتفرم‌ها نقشی حیاتی در افزایش ترافیک سایت شما دارند.

نتیجه

اگرچه در مورد 6 نوع منبع ترافیک مختلف و ویژگی‌های آنها توضیح داده شد اما واقعیت این است که شما به تمامی آنان برای سایت خود نیاز خواهید داشت. بهتر است به طور منظم منابع ترافیک وب سایت خود را از طریق ابزارهایی مانند Google Analytics یا ابزارهای دیگر، تجزیه و تحلیل کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید کدام روش تاثیر بیشتری بر ترافیک شما داشته و کدام یک به توجه و تلاش مضاعف نیاز دارد. 

ترافیک ارگانیک دریافتی از طریق محتوا و سئو، بهترین و موثرین ترین منبع افزایش بازدید و فروش هستند. اگر سایت شرکت شما به لیدهای دیجیتالی بیشتری نیاز دارد، بهتر است با استراتژی‌های مختلف افزایش ترافیک، آشنایی داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *