معرفی موقعیت صفر گوگل (P0)
مقاله

موقعیت صفر گوگل (P0) و هر آنچه که باید در خصوص آن بدانید

موقعیت صفر گوگل (P0)، مکانی است که مورد علاقه سئوکاران می‌باشد. اگر تا به حال از سئو برای افزایش رتبه سایت خود در نتایج جستجو استفاده کرده‌اید، اهمیت کسب رتبه P0 را درک نموده اید. با این حال، باید بدانید که موقعیت صفر در گوگل چیست و چرا برای استراتژی سئوی شما اهمیت دارد.

در این مقاله، نکات طلایی مهم SERP بررسی می‌شود تا بتوانید معنای موقعیت صفر گوگل (P0) برای کسب و کار خود را درک کنید.

موقعیت صفر گوگل (P0) چیست؟

موقعیت صفر گوگل (P0) به اولین نتیجه جستجوی گوگل که در بالای لیست‌ نتایج ظاهر می‌شود، اشاره دارد. همچنین P0 با عنوان featured snippet نیز شناخته می‌شود. هدف P0 این است که مستقیماً به سؤالات جستجوکنندگان پاسخ دهد.

به عنوان مثال برای درک بهتر "موقعیت صفر گوگل (P0)" می‌توانید کلمه "how do I get a passport" را جستجو کنید. نتیجه موقعیت صفر بلافاصله بعد از تبلیغات پولی یا ابتدای صفحه جستجو قرار می‌گیرد.

آشنایی با موقعیت صفر گوگل (P0)

تصویر(1)

نتیجه موقعیت صفر گوگل (P0)، به جستجوکنندگان پاسخی مستقیم همراه با فهرستی گام به گام از نحوه دریافت پاسپورت و لینکی به وب‌سایت برای کسب اطلاعات بیشتر، ارائه می‌دهد. اکنون که با موقعیت صفر آشنایی پیدا کردید، در ادامه تاریخچه کوتاهی از آن ذکر می‌شود.

تاریخچه موقعیت صفر

در طول چند سال گذشته، جستجوی گوگل به تکامل خود ادامه داده است تا جستجوکنندگان پاسخ‌های سریع و ارزشمندی برای جستجوی خود دریافت کنند. ابتدا گوگل برای پاسخگویی مستقیم به سوالات جستجو، نمودار دانش یا Knowledge Graph را راه‌اندازی کرد. نمودار دانش کاملاً بر اساس اطلاعات وارد شده توسط انسان از پایگاه‌ داده هایی مانند Freebase و Wikidata بود. به عنوان مثال با جستجوی سؤال "who is the CEO of Apple"، پنل دانش یا کادر پاسخ فوری، بر اساس اطلاعات Google Knowledge Graph نمایش داده می‌شود.

بررسی موقعیت صفر گوگل (P0)

 

تصویر(2)

گوگل یک گام به جلوتر برداشته و اکنون از تریلیون‌ها صفحه موجود در فهرست خود برای ارائه پاسخ فوری، استفاده می‌کند. گوگل با ارزیابی ارتباط محتوای سایت‌ها با عبارت جستجو شده، Featured Snippets را راه‌اندازی کرد که اطلاعات را مستقیماً از متن وب‌سایت‌ها می‌گیرد. به عنوان مثال، جستجوی "how to write a check" نتیجه P0 را به همراه فهرستی از مراحل و لینک به سایت مربوطه، ارائه می‌دهد.

از موقعیت صفر گوگل (P0) چه می دانید؟

تصویر(3)

موقعیت صفر گوگل (P0) از کجا می‌آید؟

هنگامی که افراد به صورت آنلاین جستجو می‌کنند، الگوریتم‌های Google صفحاتی که به سؤالات جستجوکنندگان پاسخ می‌دهند را شناسایی خواهند کرد. گوگل نتایج برتر را به صورت Featured Snippets یا نتایج موقعیت صفر، نمایش می‌دهد. نتایج موقعیت صفر گوگل (P0) علاوه بر پاسخ مستقیم به جستجوها، شامل URL و عنوان صفحه حاوی اطلاعات است.

اگر شخصی اطلاعات مربوط به کسب و کار، محصولات یا خدمات شما را جستجو کند، مطمئنا می‌خواهید در جایگاه صفر قرار گیرید. کسب موقعیت P0 برای تجارت شما بسیار مهم است.

چرا P0 مهم است؟ این جایگاه در واقع موقعیت طلایی سئو می‌باشد

اگر در حال حاضر یک استراتژی برای سئو دارید، اهمیت قرار گرفتن در بالای نتایج جستجو را درک می‌کنید.

با مشاهده کسب‌و‌کار خود در ابتدای نتایج جستجوی مرتبط با کلمات کلیدی موردنظرتان، می‌توانید کلیک‌ها، لیدها و در نهایت درآمد بیشتری را کسب نمایید. موقعیت صفر به شما امکان می‌دهد تا از آن برای جذب ترافیک مرتبط به وب سایت خود، استفاده کنید. در ادامه مقاله، دلیل اینکه چرا سئو برای اهداف تجاری شما اهمیت دارد، مورد بررسی قرار گرفته است.

موقعیت صفر به شما کمک می‌کند قلمرو SERP بیشتری را اشغال کنید

در ابتدا، کسب موقعیت صفر گوگل (P0) به کسب و کار شما اجازه می‌دهد تا قلمرو خود را در SERP‌ها گسترش دهید.

نتایج P0 با ارائه اطلاعات بیشتر نسبت به نتایج جستجوی سنتی، فضای بیشتری را در صفحات نتایج به خود اختصاص می‌دهند. در نتیجه رقبای شما را به رتبه‌های پایین‌تر در صفحه، سوق خواهند داد. نتایج P0 به کسب‌و‌کار شما اجازه می‌دهد تا از طریق آن اعتبار کسب کند. همچنین به جستجوکنندگان کمک خواهد کرد تا درباره کسب و کار، محصولات و خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

موقعیت صفر نرخ کلیک شما (CTR) را افزایش می‌دهد

کاملا محرز است که اولین نتیجه SERP، بیشتر کلیک‌ها را دریافت می‌کند. موقعیت جذاب P0، این امکان را فراهم می‌کنند که از رتبه اول فراتر بروید و کلیک‌ و ترافیک بیشتری را برای سایت خود کسب نمایید.

صاحبان سایت نگران هستند که پاسخ‌های مستقیم، موجب کاهش کلیک‌ها شوند اما تحقیقات، خلاف این را نشان داده است. دارندگان موقعیت صفر گوگل (P0) افزایش نرخ کلیک (CTR) را گزارش می‌کنند. این کلیک‌ها اولین گام برای کسب لید، تعامل و درآمد بیشتر هستند که برای کسب‌وکارها در هر صنعتی، بسیار ارزشمند است.

نتایج موقعیت صفر گوگل (P0) برای جستجوی صوتی ضروری هستند

از آنجایی که موتورهای جستجو از اطلاعات موقعیت صفر برای نتایج جستجوی صوتی استفاده می‌کنند، بهینه سازی محتوای سایت برای P0 ضروری است. در غیر این صورت، ترافیک ارزشمند جستجوی صوتی، لیدها و درآمد را از دست خواهید داد.

نتایج موقعیت صفر، رایج تر می‌شوند

بر اساس ژورنال موتورهای جستجو، بیش از 12 درصد از نتایج جستجو حاوی نتایج P0 هستند. 

نتایج موقعیت صفر، ترافیک SERP را به سمت خود جذب می‌کند. اگر سایت خود را برای P0 بهینه‌سازی نکنید، رقبای شما در نتایج جستجو از شما سبقت خواهند گرفت. از آنجایی که نتایج موقعیت صفر همچنان در حال گسترش می‌باشد، بهینه‌سازی سایت برای P0 از همیشه مهم‌تر شده است.

نحوه قرار گرفتن در موقعیت صفر

به طور کلی، در حال حاضر 7 نوع محتوا امکان کسب رتبه در موقعیت P0 را دارند. اگر می‌خواهید به رتبه‌بندی P0 برسید، باید این فرمت‌ها را به استراتژی تولید محتوای خود اضافه کنید.

فرمت‌های موقعیت P0، معمولاً شامل قالب‌های زیر هستند:

  • پاراگراف ها
  • لیست‌های دارای شماره یا علامت‌گذاری شده
  • جداول
  • فیلم‌ها
  • تصاویر
  • نمودارها

علاوه بر موارد بالا، انواع خاصی از محتوا برای دستیابی به موقعیت صفر، به خوبی عمل می‌کنند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

1. پاسخ به سوالاتی مانند : چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا

Featured snippets ها برای پاسخ به 5 سوال فوق، به وجود آمده اند. اگر محتوای شما به طور مختصر و دقیق به این سوالات پاسخ دهد، احتمالاً در موقعیت صفر قرار خواهید گرفت. مانند نتیجه سوال "why is the sky blue" به معنی "چرا آسمان آبی می‌باشد؟" که در تصویر زیر مشخص شده است.

موقعیت صفر گوگل (P0) چه تاثیری روی سئو دارد

تصویر(4)

2. چگونگی انجام کار یا روش راه اندازی

جستجوهای چگونگی یا نحوه انجام کارها یا روش راه اندازی نیز برای نتایج موقعیت صفر گوگل (P0)مهم هستند. برای مثال، جستجوی قدیمی "how to tie a tie" به معنی "نحوه گره زدن کراوات" اطلاعات P0 زیر را ارائه می‌کند.

موقعیت صفر گوگل (P0) و نکاتی که باید در نظر داشته باشید

تصویر(5)

بسیاری از جستجوهایی که با کلمات "چگونه" انجام می‌شوند، نتایجی با دستورالعمل‌های گام به گام برای هدایت جستجوکنندگان، ارائه می‌دهند.

در مثال بالا، یک لیست شماره گذاری شده‌ نمایش داده شده که یک تصویر گرافیکی آن را تکمیل کرده است.

3. تعاریف

تعاریف، برای تصاحب featured snippet به خوبی عمل می‌کنند. جستجوکنندگانی که به دنبال معنا و تعریف خاص برای یک موضوع هستند، پاسخ‌های سریع می‌خواهند و نتایج بخش P0، اطلاعات مورد‌نیاز را در اختیار آنها قرار می‌دهند. نتیجه P0 زیر برای "define hat trick" به معنی "تعریف هت تریک"، به جستجوکنندگان کمک می‌کند تا به صورت مختصر و دقیق معنای اصطلاح را به دست آورند.

موقعیت صفر گوگل (P0) و تاثیر آن در سئو

تصویر(6)

4. مقایسه ها

اغلب جستجوکنندگان، هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید برندها یا محصولات، تمایل دارند تا یک مقایسه سریع داشته باشند. نتیجه P0 زیر برای جستجوی "Nike vs. Adidas"، یک نمای کلی از برندهای رقیب را جهت کسب اطلاعات بیشتر، ارائه می‌دهد.

تصویر(7)

5. اطلاعات قیمت یا هزینه

جستجوهای مربوط به قیمت یا هزینه نیز نتایج موقعیت صفر گوگل (P0) را به همراه دارند که به جستجوکنندگان اطلاعات مفیدی در مورد میزان مبلغ مورد انتظار، ارائه می‌دهند. 

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید بدانید هزینه تعطیلات در آلاسکا چقدر خواهد بود، نتیجه جستجو یک تخمین سریع در قالب P0  ارائه می‌دهد.

موقعیت صفر گوگل (P0) و تاثیر آن روی رتبه سایت

تصویر(8)

6. فهرست‌ برترین یا بهترین ها

فهرست‌های برترین یا بهترین محصولات، به جستجوکنندگان در فرآیند خرید کمک می‌کند. به عنوان مثال، سوال "best chocolate brands" به معنی "بهترین برند شکلات"، نتایج زیر را نمایش می‌دهد.

آشنایی با موقعیت صفر گوگل (P0)

تصویر(9)

7. سوالات متداول

این مورد نباید با صفحات سوالات متداول که معمولاً حاوی پاسخ به مجموعه وسیعی از سؤالات هستند، اشتباه گرفته شود. محتوای سوالات متداول P0، به سوالات رایج در مورد یک موضوع خاص پاسخ می‌دهد. نتایج آن نیز از صفحاتی استخراج می‌شود که پاسخ‌های کاملی در مورد موضوعاتی مانند "dairy-free options Ben & Jerry’s" ارائه می‌دهند.

موقعیت صفر گوگل (P0) چیست؟

تصویر(10)

جمع بندی

برای مدتی طولانی، مهمترین بخش بهینه‌سازی موتورهای جستجو، کسب رتبه نخست در نتایج جستجو بوده است. اکنون زمان آن رسیده تا این موضوع تغییر کند و موقعیت صفر، موقعیت برتر در گوگل باشد.

تکنیک های مربوط به سئو سایت، همواره در حال تغییر هستند. همواره تاکتیک‌های جدید و فناوری‌های جدیدی معرفی می شوند که استفاده از آنها می‌تواند دشوار باشد. موقعیت صفر گوگل یا همان P0، در حال حاضر آخرین ترفند گوگل برای کمک به کاربران در یافتن محتوای موردنظر است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *