استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک
مقاله

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک چیست؟

هنگامی که کسب‌و‌کارهای کوچک فعالیت خود را آغاز می‌کنند، بیشتر تمرکز آنها بر این مورد است که چگونه پاسخگوی اولین مشتریان خود باشند. آنها ممکن است به اشکال سنتی تبلیغات، مانند تبلیغات چاپی، ارسال دعوتنامه یا حتی تبلیغات در فضای باز، اتکا نمایند. برخی کسب‌وکارها تصور می‌کنند که اگر محصول یا خدمات خوبی ارائه نمایند، می توانند مشتریان خود را افزایش دهند. این استراتژی شاید تا حدودی کسب و کار شما را رونق دهد اما یک راه بهتر و راحت تر نیز وجود دارد که اهمیت و مزایای دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک را اثبات می کند.

کسب و کارهای کوچک باید بازار جهانی مشتریان آنلاین را در نظر گرفته و از تلفیق بازاریابی سنتی و دیجیتالی بهره ببرند. این نوع کسب و کارها، هر چقدر هم که جدید باشند، می توانند از کانال های دیجیتال به عنوان راهی برای تولید لیدها و جذب مشتریان، استفاده کنند. 

دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک می تواند یک سکوی پرتاب باشد.

تصویر(1)

در ادامه، مزایای دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک و همچنین راه‌هایی که می‌توان از پلتفرم‌های آنلاین جهت کمک به رشد کسب‌وکار استفاده کرد، ذکر شده است.

مزایای بازاریابی آنلاین

مشتریانی که می‌توانید به صورت آنلاین جذب کنید، بسیار بیشتر از تعدادی هستند که به صورت محلی قادر به جذب آنها می‌باشید. با استفاده از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید به روشی مقرون به صرفه، مقیاس پذیر و قابل اندازه گیری، به مخاطبان جهانی دست پیدا کنید.

برخی از مزایای کلیدی بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

 • توانایی تعامل با مشتریان و اطلاع از آنچه به دنبالش هستند که در نهایت شناخت بهتر مشتریان را به همراه دارد.
 • توانایی دسترسی به هر شخص و در هر مکانی را دارید. زیرا هیچ مرز جغرافیایی در دنیای دیجیتال وجود ندارد.
 • هدف قرار دادن مخاطب موردنظر در زمان مناسب و شخصی سازی از طریق بازاریابی دیجیتال، ساده تر می باشد.
 • می توانید در هر مرحله از فرآیند خرید، با مشتریان خود ارتباط برقرار نمایید.
 • با هزینه کمتر به مشتریان بیشتری دست پیدا کنید.
 • مخاطبان را شناخته و برای ایجاد وفاداری به برندتان، تعامل خود را افزایش دهید. 
 • واکنش های مربوط به اقدامات بازاریابی خود را پیگیری و بر آنها نظارت کنید.

آغاز دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک

اگر قبلاً از دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک یا بزرگ خود استفاده نکرده باشید، می تواند ترسناک به نظر برسد. پلتفرم‌ها و اصطلاحات بازاریابی دیجیتالی مختلفی وجود دارد که شاید آن را گسترده‌تر از آنچه که می‌باشد، جلوه دهد. کسب و کارهای کوچک شاید تصور کنند زمان یا پول لازم برای رقابت آنلاین را ندارند. در نتیجه، ترجیح می‌دهند که آهسته پیش رفته و به یک یا دو نوع از تبلیغات سنتی پایبند باشند، با این فرض که کسب‌وکارشان با گذشت زمان، تکامل و ارتقا می‌یابد.

آغاز فرآیند دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک می تواند بسیار مهم و ترسناک باشد.

تصویر(2)

واقعیت این است که بازار دیجیتال، رقابتی بوده و تبلیغات براساس مشتریان هدف می‌تواند به افزایش ترافیک کمک کند. مشتریان برای پیدا کردن کسب‌وکارتان با مشکل مواجه می‌شوند مگر اینکه در مکان‌هایی که آنها حضور دارند، شما نیز ظاهر شوید. بهترین راه جهت اطمینان از موفقیت، تبلیغ کسب‌و‌کارتان در مقیاس جهانی و هدف‌گذاری برای جذب مشتریانی است که به خدمات یا محصول شما علاقه‌مند هستند.

برای مشتریان آنلاین خود، برنامه‌ریزی کنید

هنگامی که شخصی به کسب‌و‌کار شما علاقه‌مند باشد، معمولا اولین کاری که انجام می‌دهد این است که به صورت آنلاین در مورد آن تحقیق می‌کند. امروزه در عصر دیجیتال، مشتریان انتظار دارند یک وب سایت یا کانالی در شبکه‌های اجتماعی در موردتان بیابند. ممکن است بخواهند بدانند که دیگران درباره شرکت شما چه می‌گویند و آیا مکان مناسبی جهت سرمایه گذاری خواهد بود. برای کسب‌وکارهای محلی، معمولا 87 درصد از مشتریان، نظرات آنلاین را مطالعه می‌کنند.

بنابراین اگر یک مشتری نتواند شما را در اینترنت بیابد، شاید به این نتیجه برسد که کسب و کارتان قانونی نیست. از طرف دیگر، احتمال دارد که بسیاری از این افراد تصمیم بگیرند که تجارت شما را جدی نگرفته و کسب‌و‌کار دیگری را انتخاب نمایند. 

در دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک  می توانید برنامه ریزی دقیق تری نمایید.

تصویر(3)

فعالیت رقبای خود را زیر نظر بگیرید 

برای موفقیت در کسب و کارتان، باید به فعالیت های انجام شده توسط رقبایتان نیز توجه کنید. رقبای خود را به عنوان کسی که باید او را شکست دهید، در نظر نگیرید، بلکه سعی نمایید تا از آنها موارد مفیدی را بیاموزید. وقتی به فعالیت‌های آنلاین رقبای خود می‌نگرید، می‌توانید در مورد ایده‌هایی که کاربرد دارند یا به هیچ عنوان کارایی ندارند اطلاعات کسب نمایید.

در هر کسب و کاری که فعالیت می‌کنید، احتمال حضور رقبا نیز در فضای مجازی و اینترنت وجود دارد. توجه داشته باشید که آنها از چه نوع محتوایی استفاده می کنند، آیا وبلاگ دارند یا محتوای تصویری مانند ویدیوها را منتشر می نمایند؟ چگونه از طریق برند خود ارتباط برقرار می کنند و چه نکاتی آنها را منحصر به فرد کرده است؟ آیا می توانید از آنها بهتر باشید و فعالیت های خود را گسترش دهید؟

یک راه مناسب برای اطلاع از نوع فعالیت رقبای خود، تحقیقات است. بررسی کنید که آنها از چه پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند، آیا روی کلمات کلیدی خاصی متمرکز شده‌اند؟ آیا اینفلوئنسرهایی هستند که به آنها برای جذب ترافیک بیشتر کمک می نمایند؟ خوشبختانه ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد که می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. برخی از این ابزار ها در ادامه آورده شده است:

 • Semrush - جهت بررسی رتبه کلمات کلیدی و افزایش ترافیک ابزاری مناسب می‌باشد. 
 • Ahrefs - برای یافتن محتوای مرتبط با رقبا مفید است.
 • Moz - پلتفرمی جهت بررسی رتبه کلمات کلیدی
 • BuzzSumo - انواع محتوای محبوب و اینفلوئنسرها را ردیابی می کند.
 • Google Alerts - ابزاری جهت ردیابی رقیب انتخابی است.
 • Ontolo - ابزاری مناسب برای بک لینک و بازاریابی محتوا می باشد.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک

تصویر(4)

در دسترس مشتریان خود باشید

همانطور که پیشتر عنوان شد، کسب و کار شما باید به گونه‌ای باشد که در معرض دید مشتریان شما قرار بگیرد. به طور کلی، محصولات یا خدماتی که برای کمک به افراد تولید و ارائه می شوند اگر در اینترنت حضور نداشته باشند، دیده نخواهند شد.

اکثر محصولات با جستجو در گوگل یافت می شوند. اگر در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی حضور دارید اما رقبای شما رتبه بالاتری در هنگام جستجو دارند، ممکن است آنچنان که باید عملکرد مناسبی نداشته‌اید. همراه با ایجاد وب سایت، یادگیری بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO) نیز اهمیت زیادی دارد. این مورد به شما کمک می کند تا اولین سایتی باشید که گوگل نمایش می دهد و از رقبای خود پیشی بگیرید.

کلمات کلیدی در انجام این کار بسیار مهم هستند و به شما کمک خواهند کرد. بنابراین جهت انتخاب کلمات کلیدی مناسب نهایت دقت را به خرج داده و اطمینان حاصل کنید که بهترین ها را برگزیده‌اید.

همچنین می توانید با درج سوالات متداول مشتریان خود و پاسخ‌های کوتاه و مفید به آنها، کاربران خود را بیش از پیش راهنمایی نمایید. از جمله پرسش‌هایی که ممکن است ذهن مشتریان شما را درگیر کرده باشد می‌توان به آدرس محل کسب‌و‌کار، ساعات کاری و جزئیات محصول یا خدمات اشاره نمود. با مشاهده و جستجوی وب‌سایت شما و رقبا، مشتریان باید بتوانند ساعات کاری، قیمت‌ها، پیشنهادات ویژه و موارد دیگر را مقایسه کرده و بهترین تصمیم را بگیرند.

می‌توانید از بازاریابی دیجیتال به عنوان راهی برای در دسترس قرار گرفتن و دیده شدن توسط افرادی که هدف شما هستند، استفاده نمایید. با حضور در اینترنت، کسب و کارتان گسترش یافته و حتی زمانی که حضور فیزیکی ندارید نیز به فعالیت و کسب درآمد، ادامه می‌دهد.

می توانید محیطی ایجاد نمایید تا کاربران و مشتریان، در طول شبانه روز به محصولات شما دسترسی داشته باشند. یعنی مشتریان بتوانند تنها با چند کلیک ساده، ایمیل ارسال کرده، خرید انجام دهند یا موجودی محصولات را مشاهده نمایند. علاوه بر این، مشتریان احتمالی که نمی توانند به صورت حضوری مراجعه کنند، از طریق رسانه های اجتماعی و سایت با کسب و کار شما ارتباط برقرار کرده و خرید خود را انجام می دهند. 

مخاطب هدف خود را بشناسید

یکی از مشخصه های بارز دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک این است که به شما امکان تعامل با مشتریان را می دهد. می‌توانید به صورت آنلاین آنها را راهنمایی کرده و در رسانه‌های اجتماعی یا از طریق وبلاگ، با آنها مکالمه کنید یا نظرسنجی انجام دهید. به پاسخ‌هایی که از طریق نظرسنجی دریافت می شود، توجه نمایید.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک مخاطبان خود را بشناسید.

تصویر(5)

از طریق تعامل آنلاین با کاربران، می‌توانید دریابید که مشتریان به دنبال چه محصولاتی هستند. دغدغه ها و مشکلات آنها را متوجه شوید و راه حل های مناسب را ارائه دهید. دیجیتال مارکتینگ جهت شناخت مشتریان به شما کمک می‌کند تا بتوانید متناسب هر شخصیت با آنها ارتباط برقرار کرده و هدف‌ خود را شفاف‌سازی نمایید. از این رو، کسب و کار شما به شریکی قابل اعتماد برای کاربران تبدیل می شود. به یاد داشته باشید، افراد تمایل به خرید از کسب و کارها و سایت‌هایی دارند که تجربه خوبی برای آنها به همراه داشته است.

با هزینه کمتر، بازاریابی بیشتری انجام دهید

معمولا تعداد اندکی از تبلیغات سنتی وجود دارند که می‌توانند به اندازه دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک مقرون به صرفه باشند. کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها، دائما در تلاش هستند تا با بودجه ای اندک، از طریق بازاریابی به موفقیت بیشتری دست پیدا کنند. 

تبلیغات آنلاین می توانند بودجه کسب و کار را حفظ کنند و این امکان را فراهم نمایند تا بتوانید مخاطب هدف خود را بشناسید. نکته کلیدی در تبلیغات رسانه‌های اجتماعی این است که باید پلتفرمی را انتخاب کنید که برای شما و برندتان، بیشترین کارایی را به همراه دارد. به عنوان مثال، صرفا TikTok را به دلیل اینکه ترند شده، انتخاب نکنید یا اگر تمایلی به تجارت B2B ندارید در لینکدین تبلیغات انجام ندهید. در مورد کانال‌های اجتماعی تحقیق نموده و کانالی را انتخاب کنید که با انتظارات شما مطابقت دارد.

قابلیت های بازاریابی دیجیتال کسب و کار خود را متحول کنید

اولین گام برای توسعه وب سایت و کسب کارتان، ایجاد درک درستی از بازاریابی دیجیتال و تاثیر مثبت آن بر تجارت شما می‌باشد. با کمک ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ترافیک وب سایت خود را افزایش داده و مشتریان بیشتری را به سمت کسب و کار خود جذب نمایید.

جمع بندی

دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل کوچک پلتفرمی منعطف ارائه می‌دهد تا بتوانید تمام مواردی که برای جذب کاربران و مشتریان جدید نیاز دارید را در اختیار داشته باشید. نداشتن وقت، دانش کافی یا بودجه مناسب، نباید از حضور شما در رسانه های اجتماعی جلوگیری نماید. برای هر تجارت و موقعیت، گزینه ای مطلوب وجود دارد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *