تفاوت MQL و SQL
مقاله

بررسی تفاوت MQL و SQL

لید، به مشتریان احتمالی گفته می شود که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به محصول یا خدمات شما علاقه مند می شوند. لید ها، منحصر به فرد بوده و نیازها و انگیزه های خاص خود را دارند. مشتریان در پروسه خرید دچار چالش های زیادی می شوند لذا باید از ترفندهای مختلف استفاده کنید تا در زمان مناسب، آنها را به سمت هدف خود، سوق دهید. اگر عجله کنید یا دیر برسید، ممکن است یک لید از دست برود. در اکثر شرکت ها، ابتدا بخش بازاریابی روی لید کار می کند و سپس بخش فروش، مسئولیت را بر عهده می گیرد. این انتقال زمانی انجام می شود که یک MQL به SQL تبدیل گردد. به عبارت دیگر، لید واجد شرایط بازاریابی (MQL) به لید واجد شرایط فروش (SQL)، تغییر شکل می دهد. در ادامه به تفاوت MQL و SQL پرداخته می شود.

معرفی ویژگی ها و تفاوت MQL و SQL

تصویر(1)

لید واجد شرایط بازاریابی (MQL)

شما می توانید بر اساس مشخصات و رفتار مشتری، تعیین کنید که یک لید به کدام دسته تعلق دارد (MQL یا SQL). لیدهای واجد شرایط بازاریابی، از طریق اقدامات خود نشان می دهند که به محصول شما علاقه‌مند هستند. در لیست زیر چند نشانه ذکر شده است که MQL ها را از کاربرانی که هیچ علاقه ای به شرکت شما ندارند، متمایز می کند. همین مورد نیز تفاوت MQL و SQL را نشان می دهد:

 • آنها روی یک لینک کلیک می کنند.
 • به مرور سایت شما می پردازند.
 • از بخش های جذاب مانند دانلود راهنما، شرکت در نظرسنجی و غیره استفاده می کنند.
 • محصولات را مشاهده کرده و به سبد خرید اضافه می کنند.
 • به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد شرکت یا محصول شما خواهند بود.
 • در خبرنامه عضو می شوند.
 • در یک وبینار رایگان شرکت می کنند.
 • پست های وبلاگ شما را می خوانند.
 • با شما ارتباط برقرار می نمایند و در شبکه های اجتماعی پیام ارسال می کنند.
 •  با چت بات گفتگو کرده یا درخواست تماس ثبت می کنند.

لیدهای Marketing Qualified Leads یا MQL با نام engaged leads یا "لیدهای جذب کننده" نیز شناخته می شوند. به یاد داشته باشید که اگرچه MQL ها با مشخصات مخاطب هدف شما مطابقت دارند اما تمایلی به خرید نخواهند داشت. شرکت ها، MQL را از طریق سئو، تبلیغات PPC در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا و ایمیل به دست می آورند.

بررسی تفاوت MQL و SQL

تصویر(2)

لید واجد شرایط فروش (SQL)

مشخصه لیدهای واجد شرایط فروش یا SQL (Sales qualified lead)، آمادگی کامل برای خرید است. آنها در رویدادهای تبلیغاتی بسیار فعال هستند و در مورد جزئیات خرید، با مدیران صحبت می‌کنند. SQL ها لیدهای اثبات شده یا امیدوارکننده هستند.

اقدامات ویژه ای که مختص SQL ها است به قرار زیر می باشند:

 • آنها چندین بار از سایت شما بازدید می کنند.
 • خبرنامه ها را می خوانند و به پیشنهادات واکنش نشان می دهند.
 • از شرکت و محصولات شما به خوبی مطلع هستند.
 • به دموی محصول علاقه مند هستند.
 • آمادگی گفتگو با نماینده فروش را دارند.
 • به توصیه مشتریان قبلی، با شما ارتباط برقرار می کنند.
 • قصد خرید فوری دارند یا تاریخ خاصی را برای خرید در نظر گرفته اند.

کسب و کارها باید با تفاوت MQL و SQL آشنایی داشته باشند

برای درک بهتر تفاوت MQL و SQL در جدول زیر به صورت خلاصه توضیحات  آورده شده است:

 

لید واجد شرایط بازاریابی یا MQL

لید واجد شرایط فروش یا SQL

موقعیت در قیف فروش

زودتر از SQL وارد قیف فروش می شوند.

به بخش پایانی قیف فروش نزدیک هستند.

سرعت پردازش لید

باید کارهای مقدماتی انجام شود و زمان زیادی طول می کشد تا مشتری احتمالی، وارد MQL شود. همین امر در مورد انتقال از MQL به SQL نیز صدق می کند: لید به تدریج تغییر می کند که می تواند هفته ها و ماه ها به طول بیانجامد.

هنگامی که کاربر تبدیل به SQL می شود، تمام فرآیندهای مرتبط با آن تسریع خواهند شد. در اینجا مهم است که فعال باشید. تاخیر می تواند منجر به از دست دادن مشتری شود.

تعداد لیدها

در تجارت، همیشه تعداد MQL ها نسبت به SQL ها بیشتر است.

در حالت ایده آل، در نتیجه اقدامات بازاریابی مناسب، هر MQL باید به یک SQL تبدیل شود اما در عمل این اتفاق نمی افتد.

میزان جذب مشتری

MQL ها به تازگی با شما و پیشنهادتان آشنا شده اند. در مقایسه با SQL، لیدهای MQL، تعامل و وفاداری کمتری دارند.

SQL ها بیشتر به شرکت، کمپین های بازاریابی و محصولات شما علاقه‌مند هستند. آنها از اینکه محصولات شما نیازهای آنها را برطرف می کند، مطمئن هستند.

جدول(1)

آشنایی با تفاوت MQL و SQL

تصویر(3)

هر کسب و کار باید بتواند با تفاوت MQL و SQL آشنا شود، زیرا نحوه کار با یک لید خاص، به درک این موضوع بستگی دارد. یک رویکرد مشخص، منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه شما خواهد شد. تعیین میزان آمادگی مشتریان برای خرید با حدس و گمان، اشتباه است. در همین راستا توصیه می شود ارتباط بخش‌های بازاریابی و فروش خود را با یکدیگر برقرار کنید. این کار اثربخشی کار با لیدها را دو چندان خواهد کرد. یک کسب و کار قدرتمند، با ورودی‌های زیاد MQL که بیشتر آنها به SQL تبدیل خواهند شد، شناخته می شود. سود شرکت، مستقیما به این شاخص بستگی دارد.

نتیجه گیری

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که MQL و SQL در هر شرکت، بخشی جدایی ناپذیر از قیف فروش هستند. شما نمی توانید یکی از آنها را بدون دیگری داشته باشید. از همین رو باید با تفاوت MQL و SQL آشنا شوید. دقت نمایید که همکاری تیم‌های بازاریابی و فروش جهت توسعه محتوا و استراتژی های تولید لید، بسیار مهم است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *