بهبود تجربه کاربری در اپلیکیشن های تحت وب
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

8 روش بهبود تجربه کاربری در اپلیکیشن های تحت وب

تجربه کاربری زمانی که وب سایت ها تنها از متن ساده و لینک ها تشکیل شده بودند، به وجود آمد. در ابتدا چندان به تجربه کاربری توجه نمیشد و تمرکز بر عملکرد وب سایت و فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز کاربران بود. امروزه کاربران به تمام اپلیکیشن ها به صورت آنلاین دسترسی دارند که به آنها کمک می کند تا علاوه بر افزایش بهره وری در محیط کار، زندگی روزمره خود را مدیریت کنند. طراحان تجربه کاربری باید با تلاش فراوان، نیاز کاربران را کشف نمایند و با ایجاد روالی مناسب، بازدهی مشتریان را بهبود دهند. امروزه کاربر اپلیکیشن تحت وب، تمایل دارد اقدامات موردنظر خود را با کمترین تلاش و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. در این مقاله اطلاعاتی پیرامون بهبود تجربه کاربری مطالعه خواهید نمود.

بهبود تجربه کاربری در انواع اپلیکیشن های موبایل

تصویر(1)

چرا بهبود تجربه کاربری مهم است؟

برای انتقال یک تجربه کاربری خوب، باید نیازهای مشتریان، انگیزه‌ها، توانایی‌ها و محدودیت‌های آنها را عمیقا درک کنید. در این راستا باید خود را جای کاربر قرار دهید تا بتوانید محصولی ایجاد نمایید که نحوه انجام کارها را بهبود بخشد. بهبود تجربه کاربری می تواند در هر اپلیکیشن معنایی متفاوت داشته باشد. موضوعات مختلفی در فرآیند طراحی تجربه کاربری گنجانده شده اند که شامل مسیر حرکت مشتری در اپلیکیشن، ساختار اطلاعات، طراحی بصری، قابلیت دسترسی، قابلیت استفاده و طراحی تعاملی می‌شود. درک اینکه چگونه هر جنبه از تجربه کاربری، تجربه کلی مشتری شما را شکل می‌دهد و نحوه اجرای آن، مهم است.

دلایلی که نشان می دهد چرا بهبود تجربه کاربری محصولات امری مهم است:

 • یک تجربه کاربری که با دقت طراحی شده باشد، تعاملات مثبت را توسعه می دهد. وقتی مشتریان از تعامل با محصولات شما لذت می برند شما نیز به نوبه خود رضایت مشتری، وفاداری و نرخ تبدیل (درصدی از بازدید کنندگان وب سایت که خرید می کنند) بالایی را دریافت خواهید کرد.
 • تجربه کاربری با تعریف مسیر حرکت مشتری در اپلیکیشن، به ایجاد یک رابطه دوطرفه بین شما و کاربر، کمک می کند.
 • با طراحی یک تجربه کاربری یکپارچه برای مشتریان، می توانید بهره وری آنها را بهبود ببخشید تا به استفاده از محصول تان ادامه دهند.

8 راه بهبود تجربه کاربری

 1. از یک شیوه مشورتی برای ایجاد بهترین تجربه کاربری استفاده کنید

شما باید پیش از اجرای عناصری که به بهبود تجربه کاربری خوب کمک می کنند، مشتریان خود را بشناسید. آشنایی با عادت ها، توانایی ها و نیازهای کاربران، همراه با تحقیق در مورد مسیر حرکت آنها در اپلیکیشن امری ضروری خواهد بود. با کاربران فعلی و احتمالی محصولات خود در ارتباط باشید تا مشخص شود آنها چه مشکلاتی را تجربه می کنند و تمایل دارند چگونه این مشکلات رفع شوند. طراحی تجربه کاربری باید بر اساس داده های کمی و کیفی مشتریان احتمالی شما باشد. از نظرسنجی و تحقیق استفاده کنید تا متوجه شوید چه جزئیاتی در ارائه محصولتان از قلم افتاده و برای برطرف کردن آن به چه چیزی نیاز دارید. جا انداختن محصولی که تقاضا برای آن وجود دارد، ساده تر است تا اینکه بخواهید آنها را متقاعد کنید که به یک محصول جدید نیاز دارند.

روش های بهبود تجربه کاربری

تصویر(2)

 1. یک تاثیر اولیه خوب ایجاد کنید

کاربران جدید خدمات شما، ممکن است برای اولین استفاده از محصول تان به یک راهنمایی ساده نیاز پیدا کنند. کارهایی که لازم است مشتریان در هر مرحله انجام دهند را به صورت واضح شرح دهید. جهت ارائه تجربیات پیچیده مانند ارائه یک اپلیکیشن حرفه ای، ممکن است نیاز به ارائه راهنمای اضافی داشته باشید. کاربران حرفه ای هنگام یادگیری ابزارهای پیچیده به راحتی فایل‌های آموزشی را باز می کنند. با این حال، مشتریان خدمات B2C (کسب و کار با مشتری - Business to Consumer) بی حوصله تر خواهند بود و توقع دارند بدون خواندن راهنمای اضافی، به راحتی بتوانند از محصول شما استفاده کنند. فارغ از سطح مهارت مشتری، هنگامی که کاربران شروع به استفاده از اپلیکیشن تحت وب شما می نمایند، نشانه‌هایی از توجه به تجربه کاربری آنها، مشاهده خواهید کرد.

 1. فرایند را ثابت نگه دارید

هنگامی که کاربر با محصول شما تعامل برقرار می‌کند فرآیند را ثابت نگه دارید تا آنها به راحتی بتوانند مسیر خود را بیابند. کاربران معمولا می خواهند به سرعت کارها را انجام دهند. یک ساختار طراحی ساده به مشتریان اجازه می‌دهد تا بدون آنکه نحوه استفاده از محصول شما را بدانند، به هدف خود برسند. هنگامی که فرایند ثابت باشد، احتمال اینکه مشتری درخواست خود را تکمیل کند و پاسخ درخواست خود را بیابد، بسیار بالا خواهد بود. برای حفظ بهبود تجربه کاربری، باید مسیر حرکت مشتری را ترسیم کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا نیاز مشتریان هنگام تعامل با محصول خود را درک نمایید و راهکار مناسبی برای رفع نیازهای آنها ارائه دهید.

بهبود تجربه کاربری و روش های آن 

تصویر(3)

 1.  مشتریان را راهنمایی کنید

همانطور که اپلیکیشن ها پیچیده تر می شوند، شما باید راه های هوشمندانه ای برای راهنمایی مشتریان خود بیابید. از CTA ها کمک بگیرید تا کاربران به راحتی بتوانند آنچه که می خواهند را به دست آورند. اپلیکیشن های تحت وب امروزی، می توانند شامل مجموعه‌ای از ویژگی ها و تعاملات پیچیده شوند. برای برآورده کردن نیازهای مشتری خود، راهنمایی های متنی را در مکان مورد نیاز ارائه دهید.

کاربران حرفه ای ممکن است از محصول شما به صورت غیر خطی استفاده کنند. بهتر است آنها را مجبور به عبور از یک مسیر خاص نکنید بلکه به آنها اجازه دهید در صورت نیاز به جستجو بپردازند و به منابع دیگر رجوع نمایند. باید هنگامی که مشتری در بن بست قرار می گیرد، یک راه نجات ارائه دهید. راه حل آن یک چت بات است که مشتریان را به راهنمای مناسب هدایت می کند. به خصوص اگر آنها به دنبال نمونه کدهای پیچیده یا اطلاعات تخصصی باشند که قرار گرفتن آنها در رابط کاربری، بسیار طولانی خواهد شد.

 1. طراحی مقیاس پذیر انجام دهید

اپلیکیشن‌های تحت وب به خصوص آنهایی که برای یک سازمان طراحی شده اند باید امکانات بیشتری برای پاسخگویی به طیف گسترده ای از مشتریان، در نظر بگیرند. مشتریان باهوش ممکن است برای انجام کارهایشان به مجموعه کاملی از ابزارها نیاز پیدا کنند. سلسله مراتب بصری در طراحی یک نرم افزار تحت وب، باید نسبت به وظایف کلیدی که کاربر شما تلاش می کند به اتمام برساند، تاکید داشته باشد. تمرکز استراتژیک بر پرکاربرد ترین اقدامات نیز به مشتریان شما کمک خواهد کرد تا کارهای خود را به صورت موثر انجام دهند. از فضاهای خالی استفاده کنید تا به کاربران در یافتن آنچه که نیاز دارند کمک نمایید و در عین حال با بهبود سلسله مراتب بصری، موارد مهم را متمایز کنید.

بهبود تجربه کاربری وب سایت ها

تصویر(4)

 1. بر قابلیت دسترسی تمرکز کنید

دسترسی پذیری وب به فرآیند طراحی و توسعه وب سایت به گونه ای اشاره دارد که دسترسی افراد دارای معلولیت را محدود نمی کند. هنگامی که بر قابلیت دسترسی تمرکز می کنید باید محدوده ای از ناتوانی ها، تغییر توانایی ها و محدودیت های موقعیتی را در نظر بگیرید. تیم های مهندسی و طراحان تجربه کاربری باید قابلیت دسترسی را به وسیله تمرکز بر کدها، طراحی و آزمایش، بهبود بخشند. طراحان باید کنتراست مناسب را در صفحه نمایش برای خواناتر کردن متن اعمال کنند یا برای انتقال اطلاعات مهم به کاربران صرفا از یک رنگ استفاده نکنند. توسعه دهندگان باید بهترین شیوه ها را هنگام نوشتن کد خود برای پشتیبانی از صفحه خوان ها، پیمایش توسط صفحه کلید و دیگر تکنولوژی های کمکی، از طریق HTML پیاده سازی نمایند.

 1. بازخورد مشتریان را دریافت کنید

برای اینکه یک کسب و کار موفق باشد باید به آنچه مشتریانش می گویند، توجه کند. درخواست مداوم بازخورد از مشتریانتان تضمین خواهد کرد که می توانید با نیازهای در حال تغییر یا در حال رشد آنها، هماهنگ باشید. از روش های هوشمندانه ای برای دریافت بازخورد از مشتریان درباره تجربه آنها از محصول خود، استفاده کنید. تیم پشتیبانی شما می تواند منبع ارزشمندی برای جمع آوری بازخورد مشتریان باشد.

همچنین می توانید از کاربران نظرسنجی کنید تا مستقیما درباره تجربیات استفاده محصولتان، از آنها سوال کنید. سوالاتی مانند "برای بهبود تجربه کاربری شما چه کاری میتوان انجام داد؟" را در نظر بگیرید. سوالات باید صریح باشند اما نباید مشتریان را به سمت خاصی هدایت کنند. در مقابل باید به کاربران اجازه دهند تا به صراحت نظرات خود را بگویند یا بازخورد منفی بدهند. سپس می توانید از پاسخ ها برای ارزیابی طراحی تجربه کاربری خود و انجام تنظیمات مناسب استفاده کنید.

بهبود تجربه کاربری برای افزایش سرعت اپلیکیشن ها

تصویر(5)

 1. سرعت اپلیکیشن خود را افزایش دهید

مشتریان توقع دارند وب سایت شما بسیار سریع باشد و اگر محتوای شما به آرامی بارگذاری شود سریعا به یک رقیب مراجعه خواهند کرد. CDN ها یا شبکه های توزیع محتوا می توانند سرعت سایت را با ارائه محتوای کش شده از سرورهای نزدیک تر به مشتریان و کاهش زمان بارگذاری نرم افزار و وب سایت، بهبود بخشند.

نتیجه گیری

کاربران اپلیکیشن شما انتظار دارند هر بار که مراجعه می‌کنند، یک تجربه کاربری سریع، مفید و یکپارچه داشته باشند. با این حال، شما باید اپلیکیشن خود را طوری طراحی کنید که مطمئن شوید آنها مسیر خود را می یابند و می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *