روش های بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

6 روش برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر در نتایج جستجوی گوگل

کسب رتبه یک در نتایج جستجوی گوگل، بهترین اتفاقی است که می تواند برای هر سایتی رخ دهد. این امر غیر ممکن نبوده اما آسان هم نیست. امکان دارد سایتی در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود اما بین سه نتیجه اول نباشد. برای بهبود آن چه می توان کرد؟ چه اقداماتی می توان برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر انجام داد؟ چگونه می توان از رتبه موجود در صفحه نتایج جستجو، برای بهبود رتبه سایت استفاده نمود؟ 

برای رسیدن به پاسخ این سوال، چند تکنیک سئو بررسی خواهد شد. این تکنیک‌ها می توانند نرخ کلیک یا Click-Through Rate و به اختصار CTR دریافتی از نتایج گوگل را بهبود دهند.

نحوه مشاهده CTR در گوگل

ابتدا باید بررسی شود که میزان CTR دریافتی از نتایج جستجوی گوگل چقدر است. بدین منظور وارد Google Analytics خود شده و به مسیر Acquisition > Search Console > Queries مراجعه کنید. در این بخش تمامی کوئری‌هایی که بازدیدکنندگان را به سایت شما رسانده اند، قابل مشاهده هستند:

چگونگی مشاهده و بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(1)

برای مشاهده صفحات پر ترافیک سایت نیز می توان به مسیر Acquisition > Search console > Landing pages مراجعه نمود. این بخش شامل ترافیک صفحات بوده و CTR را نیز نمایش می دهد:

نحوه مشاهده صفحات پرترافیک و اعمال تغییرات برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر 

تصویر(2)

6 روش بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

1- استفاده از امتیاز دهی ستاره ای برای نمایش در نتایج گوگل

نمایش رتبه‌بندی ستاره‌ای یک مطلب در نتایج گوگل روشی قدرتمند جهت دریافت CTR بالا است. نمایش رتبه‌بندی ستاره‌ای موجب تمایز مطلب شما در نتایج گوگل شده و منجر به بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر می شود.

این عمل موجب نمایش اطلاعات بیشتر در نتایج جستجو شده و همزمان ترافیک بیشتری وارد سایت خواهد کرد. اگر مقاله مروری بر یک موضوع خاص باشد، می توان از رتبه بندی ستاره ای گوگل (Google Rich Snippet) جهت متمایز کردن مقاله استفاده نمود. 

این رتبه‌بندی ستاره‌ای برای درجه‌بندی محصولی که مورد بررسی قرار گرفته است، استفاده می گردد. وجود رتبه‌بندی ستاره‌ای، موجب تمایز آن مقاله حتی در رقابت بین کلمات کلیدی مشترک با دیگر وب سایت‌ها خواهد شد. WP Review Pro یکی از بهترین افزونه‌های وردپرس برای نمایش رتبه بندی ستاره ای مقالات در نتایج جستجوی گوگل است. همچنین این افزونه امکان اضافه کردن بخش نظرسنجی برای پست‌های وردپرس را نیز فراهم می سازد. نتیجه استفاده از این افزونه مانند تصویر(3) خواهد بود.

امتیاز های ستاره ای و تاثیر آن بر بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(3)

با این حال، این یک افزونه غیر رایگان است.

به عنوان راهکاری رایگان، بهتر است از افزونه Rank Math SEO استفاده گردد. این افزونه یکی از بهترین جایگزین‌ها برای افزونه Yoast seo می باشد. با استفاده از این افزونه امکان تعریف انواع schema از جمله schema محصولات وجود دارد. در schema  محصولات نیز می توان نمره یک محصول را مشخص نمود که موجب نمایش رتبه بندی ستاره ای آن در نتایج گوگل می شود.

در کنار رتبه‌بندی ستاره‌ای، می توان Call-To-Action یا به اختصار CTA را نیز به ابتدا یا انتهای صفحه محصول افزود. وجود CTA در چنین صفحاتی موجب افزایش CTR خواهد شد. معمولا بلاگر ها پست‌هایی در نقد و بررسی محصولات، سرویس‌ها، نرم‌افزار‌ها و گوشی‌های موبایل منتشر می‌نمایند. باید از رتبه‌بندی ستاره‌ای در آن پست‌ها استفاده شود تا شاهد رشد و بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر از نتایج گوگل باشند.

2- مدیریت زمان انتشار و آپدیت محتوا در نتایج گوگل

تاریخ مقاله برای افرادی که به دنبال جدیدترین مطالب پیرامون کلمه کلیدی جستجو شده خود هستند، بسیار مفید واقع می شود. اگر یک بلاگ قدیمی داشته باشید که مقالات موجود در آن، تمامی معیار‌های سئو را رعایت کرده باشند، همچنان ممکن است CTR مناسبی در نتایج جستجوی گوگل دریافت نکنید.

دلیل این امر نیز تاریخ مقالات منتشر شده است. برای رفع این مشکل باید از "تاریخ بروزرسانی" به عنوان یک سلاح قدرتمند استفاده نمود. استفاده از "تاریخ بروزرسانی" در کنار "تاریخ انتشار" موجب نمایش آن پست در نتایج جدید گوگل می شود.

البته باید هر دو تاریخ "انتشار" و "بروزرسانی" را برای مقاله در نظر گرفت تا دید درستی برای بازدیدکنندگان ایجاد گردد. همچنین نباید از این روش برای دور زدن گوگل استفاده نمود. گوگل امکان شناسایی مقالاتی که تغییری در متن خود نداشته و صرفا اقدام به تغییر تاریخ بروزرسانی نموده‌اند را دارد و این سایت‌ها را جریمه می کند.

3- هدف گذاری در ایجاد توضیحات و عنوان متا

گوگل و دیگر موتور‌های جستجو، از "عنوان متا" در کنار "توضیحات متا" برای نمایش اطلاعات در نتایج جستجوی خود استفاده می‌کنند. نوشتن عنوان متا بر اساس CTA می تواند موجب افزایش نرخ کلیک گردد. استفاده از کلمات کلیدی در زمان نوشتن توضیحات متا نیز موجب کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو خواهد شد.

علاوه بر این، توضیحات و عنوان متا باید مبتنی بر نیاز بازدیدکنندگان باشد. توجه به این نکته می تواند رشد و بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر از نتایج جستجوی گوگل را رقم بزند. برای بهره بردای هرچه بهتر از این تکنیک، باید مسیر زیر طی گردد:

  • وارد کنسول جستجوی گوگل خود شوید.
  • در بخش "Performance" روی گزینه "Search results" کلیک نمایید (این منو برای دامنه های ir زیر "Overview" قرار دارد).
  • یک فیلتر برای صفحه یا پستی که قصد بهینه سازی آن را دارید، ایجاد نمایید.

توجه به توضیحات متا برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(4)

پس از کلیک روی "Apply"، نتایج قابل مشاهده خواهند بود:

ایجاد فیلتر برای توضیحات متا در جهت بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(5)

در این صفحه تمام کوئری‌هایی که موجب ورود بازدیدکنندگان به صفحه خاصی شده اند، نمایش داده می شوند. در کنار کوئری‌ها می توان تعداد کلیک، میزان impressions، CTR و میانگین رتبه در نتایج گوگل را نیز مشاهده نمود. اکنون بر اساس این داده‌ها می توان "عنوان متا" و "توضیحات متا" را اصلاح کرد تا نتایج بهتری کسب گردد. این روش یکی از قوی ترین تکنیک‌ها برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر، از نتایج گوگل است.

جهت اصلاح توضیحات و عنوان متا در سایت‌های وردپرسی، می توان از افزونه‌های Rank Math SEO و Yoast SEO استفاده کرد.

4- از شمای FAQ استفاده گردد

برای کاربرانی که از وردپرس استفاده می کنند، پیاده سازی FAQ Schema آسان خواهد بود. استفاده از FAQ Schema برای بخش سوالات متداول و صفحات پر محتوا بسیار مناسب است. در تصویر(7) یک نمونه از پیاده سازی FAQ Schema و نمایش آن در گوگل، قابل مشاهده می باشد:

استفاده از FAQ برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(6)

برای پیاده سازی این schema می توان از افزونه Yoast SEO استفاده کرد. اگر از وردپرس به همراه این افزونه استفاده می شود، کافی است بلاک FAQ را به محتوای پست خود اضافه نمایید:

استفاده از یواست برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(7)

5- پیاده سازی Breadcrumbs

ایجاد ناوبری breadcrumbs یک تکنیک پیوند یکتا بوده و می تواند موجب بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر از نتایج جستجوی گوگل گردد. این روش علاوه بر افزایش CTR موجود بهبود رتبه سایت نیز می شود.

breadcrumbs و تاثیر آن در بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر 

تصویر(8)

بیشتر افزونه‌ها مانند Yoast SEO و Rank Math به صورت پیشفرض چنین ویژگی را ارائه می کنند و فعال سازی آن با یک کلیک امکانپذیر است.

6- استفاده از favicon بهتر

از سال 2020 گوگل نمایش favicon در نتایج جستجو را اضافه کرده است. اگر در سایتی از favicon پیش فرض یک قالب استفاده شده باشد، باید آن را به favicon اختصاصی تغییر داد. زیرا favicon تاثیر بسزایی در افزایش CTR دارد.

استفاده از favicon برای بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر

تصویر(9)

جمع بندی

معیار‌های دیگری مانند Accelerated Mobile Pages یا AMP، تصاویر بند انگشتی ویدیو‌ها و پیش نمایش سریع نیز وجود دارند که تاثیر بسزایی در بهبود CTR و دریافت کلیک بیشتر از نتایج جستجوی گوگل خواهند داشت. اگر راهکار‌های پیشنهادی در این مقاله پیاده سازی شوند، بهبود چشم گیری در رتبه مطالب سایت در نتایج گوگل، رخ خواهد داد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *