تکنیک های سئو در دوران هوش مصنوعی
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

چالش های سئو در دوران هوش مصنوعی: آیا گوگل متوجه محتوای AI می شود؟

با افزایش تعداد ابزارهای هوش مصنوعی جهت نویسندگی و تولید محتوا، مطالب ایجاد شده توسط این نوع ابزارها نیز گسترده تر شده است. به همین دلیل امکان دارد این پرسش مطرح شود که آیا گوگل می تواند محتوای هوش مصنوعی را شناسایی کند؟ پاسخ این سوال مبهم می باشد. بله، ممکن است بتواند برخی از مطالب تولید شده توسط هوش مصنوعی را شناسایی کند اما شاید در آینده نتواند این کار را انجام دهد. در ادامه به بررسی چالش های سئو در دوران هوش مصنوعی پرداخته خواهد شد.

چگونگی سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(1)

محتوای هوش مصنوعی چیست؟

محتوای هوش مصنوعی، به محتوایی گفته می شود که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی (AI) ایجاد می گردد. این نوع محتوا می تواند یک متن ساده، تصاویر پیچیده یا بخشی تعاملی باشد. محتوای هوش مصنوعی توسط الگوریتم هایی ایجاد می شود که برای تولید محتوا بر اساس ورودی یا داده های کاربر برنامه ریزی شده اند. این مورد به عنوان هوش مصنوعی مولد نیز شناخته می شود. چندین نوع محتوای AI را می توان توسط هوش مصنوعی مولد تولید نمود:

 • متن: مانند مقالات، داستان‌ها، شعرها، توضیحات و پاسخ‌های چت بات ها.
 • تصاویر: مانند تصاویر و اینفوگرافیک ها.
 • شنیداری: مانند موسیقی، گفتار و جلوه های صوتی.
 • ویدئو: مانند ویدئوهای متحرک، تبلیغات و صحنه های فیلم.
 • صدا: مانند سخنرانی برای دستیاران مجازی، گویندگی و صداگذاری.
 • پردازش زبان طبیعی: مانند ترجمه زبان، تحلیل احساسات و خلاصه نویسی.
 • واقعیت مجازی و واقعیت افزوده: مانند مدل‌های سه بعدی، محیط‌ها و انیمیشن‌ها.
 • کد و برنامه نویسی: مانند نرم افزار، اپلیکیشن ها و بازی ها.
 • اطلاعات و پیش بینی های مالی: مانند پیش بینی سهام، گزارش های مالی و تجزیه و تحلیل ریسک.
 • اطلاعات و پیش بینی های علمی: مانند پیش بینی آب و هوا، تحقیقات علمی و کشف دارو.

زمانی که متخصصین سئو درباره گوگل به گفتگو می پردازند، به این فکر می کنند که آیا می توان متن تولید شده توسط AI را تشخیص داد یا خیر. همانطور که عنوان شد، تصاویر، ویدئوها و غیره نیز می توانند توسط هوش مصنوعی تولید شوند. اخیرا شاهد انواع مختلف ویدیوهای هوش مصنوعی هستید که هر روز پیشرفت بیشتری می کنند. و هر روز سئو در دوران هوش مصنوعی سخت تر و با چالش بیشتری همراه است.

روش های سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(2)

گوگل چگونه می تواند محتوای هوش مصنوعی را تشخیص دهد؟

برای شناسایی کیفیت سئو در دوران هوش مصنوعی اگر روی متن تولید شده توسط هوش مصنوعی تمرکز کنید، راه های مختلفی برای تشخیص آن توسط گوگل وجود دارد. برای درک چگونگی انجام این کار، ابتدا باید بدانید که هوش مصنوعی چگونه می تواند متن تولید کند. متن تولید شده توسط هوش مصنوعی با استفاده از فرآیندی به نام تولید زبان طبیعی (NLG) ایجاد می شود. NLG نوعی هوش مصنوعی بوده که از الگوریتم‌هایی برای تولید متنی شبیه انسان براساس داده‌های ورودی، استفاده می‌کند. الگوریتم ها توسط مجموعه بزرگی از داده ها آموزش داده می شوند. گوگل می‌تواند از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی نیز برای تشخیص متن تولید شده توسط هوش مصنوعی با مشاهده نشانه‌هایی مانند ساختار متن، دستور زبان و گرامر، استفاده نماید. به عبارت دیگر این الگوریتم‌ها می‌توانند الگوهایی را در متن شناسایی کنند که نشان‌دهنده محتوای هوش مصنوعی هستند.

مثال:

"آیفون جدید با فناوری دوربین پیشرفته و طراحی زیبای خود انقلابی در بازار گوشی های هوشمند ایجاد کرده است. این دستگاه دارای سیستم لنز دوگانه و الگوریتم های پیشرفته پردازش تصویر می باشد که آن را به گزینه ای عالی برای علاقمندان به عکاسی تبدیل می کند."

این متن را می توان به روش های مختلف، متن تولید شده توسط هوش مصنوعی  شناسایی کرد:

 • ساختار متن تکراری بوده و عبارات و کلمات مشابه چندین بار استفاده شده اند.
 • دستور زبان و گرامر صحیح بوده اما ممکن است فاقد تنوع و پیچیدگی طبیعی موجود در متن نوشته شده توسط انسان باشد.
 • متن ممکن است از انسجام بالایی برخوردار باشد اما ظرافت موجود در متن نوشته شده توسط انسان، در آن مشاهده نمی شود.

فواید سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(3)

چرا گوگل سعی می کند محتوای هوش مصنوعی را شناسایی کند؟

گوگل در تلاش است تا بهینه ترین نتایج جستجو را به کاربران ارائه دهد و دائماً سعی می کند تا این روند را بهبود بخشد. یکی از فاکتورهای اصلی این بهینه سازی، متوقف نمودن نمایش محتوای اسپم می باشد. بخش عمده ای از محتوای اسپم، به صورت خودکار تولید شده اند. خروجی اسکریپت‌های مختلف اغلب کیفیت پایینی دارند و از کلمات کلیدی زیادی تشکیل شده اند. از این رو برای دستکاری رتبه‌بندی موتورهای جستجوی از آنها استفاده می‌شود. گوگل تلاش کرده است تا با شناسایی و حذف این نوع محتوا از SERP، دقت نتایج جستجوی خود را حفظ نماید.

در دستورالعمل های گوگل تولید محتوا با هوش مصنوعی به صورت زیر تعریف می کنند:

"محتوای تولید شده به صورت خودکار، معمولا بدون معانی و مفهوم انسانی خلق شده است. عموما از این نوع محتوا جهت دستکاری رتبه بندی استفاده شده و فایده زیادی برای کاربران ندارد."

آنچه در اینجا مهم است، تمایز بین"محتوای اسپم تولید شده به صورت خودکار" و "محتوای هوش مصنوعی" می باشد. گوگل تایید کرده است که مخالف محتوای هوش مصنوعی نیست.

کیفیت سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(4)

چرا باید از شناسایی توسط گوگل جلوگیری کرد؟

بحث های زیادی در مورد نحوه جلوگیری از تشخیص محتوای تولیدی هوش مصنوعی توسط گوگل، برای سئو در دوران هوش مصنوعی وجود دارد. دلیل تلاش برای پنهان کردن این موضوع که یک ماشین در ایجاد محتوا نقش داشته است چیست؟ این موضوع به سه بخش مختلف تقسیم می شود:

 1. سئو کارانی که معتقدند گوگل مخالف محتوای هوش مصنوعی است (که دیگر اینطور نیست)
 2. سئو کارانی که به مورد اول شک دارند و اگر گوگل نتواند آن را به عنوان محتوای هوش مصنوعی تشخیص دهد، احساس امنیت بیشتری می کنند.
 3. سئو کارانی که از هوش مصنوعی برای اهداف اسپم استفاده می نمایند.

سئو کارانی که در یکی از این  3 دسته قرار می گیرند، تلاش زیادی می کنند تا از شناسایی متن تولید شده توسط هوش مصنوعی جلوگیری نمایند. هدف از اینکار احساس امنیت بیشتر و عدم جریمه شدن توسط الگوریتم های رتبه بندی گوگل می باشد. شاید تصور کنید که ممکن است در آینده به دلایل ذکر شده توسط موتورهای جستجو جریمه شوید اما همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، هوش مصنوعی هر روز پیشرفته تر می شود. از این رو خطوط میان هوش مصنوعی و انسان محوتر خواهد شد.

تکنیک های سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(5)

4 روش جهت جلوگیری از تشخیص هوش مصنوعی توسط گوگل

اگر در یکی از سه گروه عنوان شده قرار دارید، چگونه باید محتوایی تولید کنید که مطمئن باشید، گوگل قادر به تشخیص آن نیست؟ روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • از یک هوش مصنوعی با قابلیت تولید متنی که کمتر قابل شناسایی باشد، استفاده نمایید.
 • از یک ابزار دیگر برای استتار متن تولید شده توسط AI بهره ببرید.
 • از ابزاری استفاده کنید که هوش مصنوعی پیشرفته تری دارد. 
 • ترکیب نوشتن انسان و هوش مصنوعی را امتحان نمایید.

از یک هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن که کمتر قابل شناسایی باشد، استفاده نمایید

نخستین روش جهت استتار متن تولید شده توسط هوش مصنوعی، ارائه دستورالعمل های مختلف به هوش مصنوعی است تا متنی که تولید می کند ماشینی نباشد و بیشتر شبیه انسان شود. با استفاده از مدل های پیشرفته‌تر تولید زبان، مانند تکنیک‌هایی که به متن، لحن و سبک دقت می کنند، متن تولید شده قابلیت تشخیص کمتری داشته و شناسایی آن برای سایر الگوریتم‌های یادگیری ماشین دشوارتر خواهد بود. همچنین می توان از محرک هایی استفاده کرد که زمینه احساسی بیشتری را در متن فراهم می کنند:

"به جای ارائه محرک هایی که فاقد زمینه احساسی هستند، محرک هایی را ارائه دهید که زمینه احساسی بیشتری را فراهم می کنند، مانند "نامه ای از یک مادر به پسرش بنویسید که به دانشگاه می رود." 

یا از محرک هایی استفاده کنید که زمینه خلاقانه‌تری را ارائه می دهند. مانند "شعری بنویسید که حس عاشق شدن را توصیف کند".‌

ویژگی های سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(6)

از یک ابزار دیگر برای استتار متن تولید شده توسط AI بهره ببرید

روشی متفاوت برای استتار متن ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، بازنویسی آن به کمک یک هوش مصنوعی دیگر می باشد. Quillbot به عنوان یک پلتفرم پیشرو برای انجام این کار شناخته می شود. دریافت متن از یک هوش مصنوعی و ارسال آن به یک هوش مصنوعی دیگر برای بازنویسی، می تواند کمی عجیب به نظر برسد. این راهکار زمانی می تواند مفید باشد که متن اولیه کیفیت پایینی داشته باشد. Quillbot می تواند به شیوه‌ای خاص آن را  بازنویسی کند. 

از ابزاری استفاده کنید که هوش مصنوعی پیشرفته تری دارد

همانطور که مدل های زبان تکامل می یابند، متون با کیفیت بالاتر و بهتری نیز تولید می کنند. این نکته می تواند تشخیص متن توسط گوگل را دشوارتر کند. زیرا تنوع بیشتری در متن وجود خواهد داشت و انسانی تر به نظر می رسد. بنابراین اگر ابزارهایی را استفاده کنید که از مدل‌های پیشرفته‌تری، مانند GPT-3 استفاده می‌کنند، می‌توانید متن‌هایی که بیشتر شبیه انسان هستند، تولید نمایید. به همین ترتیب احتمال اینکه توسط دیگران قابل تشخیص باشد کمتر می‌شود.

کاربرد انسان یا ماشین برای سئو در دوران هوش مصنوعی

تصویر(7)

ترکیب نوشتن انسان و هوش مصنوعی را امتحان نمایید

آخرین روش جهت جلوگیری از شناسایی متن توسط گوگل این است که متن نوشته شده انسان و هوش مصنوعی را با یکدیگر ترکیب کنید. این مورد یعنی برای سئو در دوران هوش مصنوعی می توانید متنی را که توسط هوش مصنوعی نوشته شده است را در اختیار یک نویسنده واقعی قرار داده و از وی بخواهید آن را ویرایش کند تا طبیعی تر به نظر برسد. از طرف دیگر می‌توانید این کار را به روش دیگری انجام دهید و هنگام نوشتن مقاله از هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به  این فرآیند استفاده کنید. این روش بهترین راهکار برای افزایش سرعت و دقت نوشتن توسط هوش مصنوعی بوده و برای انسان نیز متن تولید شده طبیعی به نظر می رسد. با ترکیب نوشته انسان و هوش مصنوعی، می توانید مطمئن شوید که محتوا طبیعی تر به نظر می رسد و کمتر ماشینی است. این نکته یک راه عالی برای اطمینان از عدم شناسایی محتوای شما به عنوان متنی که توسط هوش مصنوعی تولید شده، می باشد.

نتیجه گیری

آیا گوگل می تواند محتوای هوش مصنوعی را شناسایی کند؟ بله، به احتمال زیاد آنها می توانند تشخیص دهند که برخی از مطالب توسط هوش مصنوعی تولید شده اند. به این نکته توجه داشته باشید که هوش مصنوعی هر روز پیشرفته تر از روز قبل شده و در آینده ممکن است الگوریتم های گوگل قادر به شناسایی آن نباشند. برای سئو در دوران هوش مصنوعی توصیه می شود که تمام متن را به صورت خودکار تولید نکنید بلکه برخی از بخش های آن را شخصا بنویسید. در نهایت آنها را با یکدیگر ترکیب نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *