رازهای الگوریتم اینستاگرام جهت کسب رتبه بالاتر
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

رازهای الگوریتم اینستاگرام: چگونه در Story، Feed، Reels و Explore رتبه بالاتری کسب کنید؟

در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال 2023، معیار رتبه بندی، دسترسی و shadowbanning پرداخته می شود. Adam Mosseri به عنوان مدیر اینستاگرام، پست ها و ویدیوهای جدیدی منتشر کرد و در آن نحوه عملکرد و رازهای الگوریتم اینستاگرام برای Story، Feed، Reels و Explore را توضیح داد. البته علاوه بر رتبه بندی، به موضوعاتی مانند shadowbanning، بررسی وضعیت اکانت و بهترین روش ها برای افزایش فالوور در اینستاگرام نیز پرداخته می شود.

افزایش رتبه به وسیله آشنایی با رازهای الگوریتم اینستاگرام 

تصویر(1)

به گفته Adam Mosseri، اینستاگرام الگوریتم های مختلفی برای نمایش محتوا دارد که در واقع، شامل مجموعه ای از فرایندها است که با همکاری یکدیگر محتوای موردنظر کاربر را شخصی سازی می کنند. دلیل استفاده اینستاگرام از الگوریتم ها این است که به هر کاربر، محتوایی مطابق با علایقش نمایش دهد. هدف اینستاگرام از رتبه‌بندی، ایجاد یک تجربه شخصی‌سازی شده است که به واسطه آن، کاربران برای مدت طولانی‌تری در اینستاگرام فعالیت کنند.

رتبه‌بندی استوری ها: نحوه عملکرد الگوریتم استوری اینستاگرام  

اولین بخشی که پس از ورود به اپلیکیشن اینستاگرام در بالای صفحه مشاهده می کنید، یک ردیف از استوری های کاربرانی است که آنها را فالو کرده اید. برای تعیین اینکه کدام استوری در ابتدای لیست قرار بگیرد، اینستاگرام  تمام استوری هایی که طی 24 ساعت گذشته مشاهده نموده اید را تجزیه و تحلیل می کند. در نهایت حدس می زند که کدام استوری ها ممکن است برای شما جذاب باشند.

استفاده از رازهای الگوریتم اینستاگرام برای افزایش نرخ بازدید

تصویر(2)

در واقع اینستاگرام پیش بینی خواهد کرد که احتمال بازکردن، پاسخ دادن یا لایک نمودن کدام استوری ها توسط کاربر، بیشتر می باشد. بدین منظور، تعاملات قبلی کاربران با استوری ها را بررسی می کند. موارد تاثیر گذار بر ترتیب نمایش استوری ها در اینستاگرام به شرح زیر است:

 • هر چند وقت یکبار استوری های افراد را مشاهده می کنید؟
 • میزان برقراری ارتباط  شما با استوری یک شخص چقدر است؟
 • با توجه به تعداد پیام‌هایی که به تولید کننده محتوای استوری ارسال کرده‌اید، چقدر به او نزدیک هستید.

رتبه‌بندی فیدها: رازهای الگوریتم اینستاگرام برای Feed

هدف فید اینستاگرام این است که توجه کاربران را به بهترین محتوای پست شده از آخرین زمان ورود آنها، جلب کند. فید ترکیبی از محتوای صفحات فالو شده و اکانت هایی است که بر اساس پیش بینی ها مورد پسند شما هستند.

افزایش نرخ بازدید با آشنایی رازهای الگوریتم اینستاگرام 

تصویر(3)

این پیش بینی ها بر اساس سیگنال های اصلی زیر صورت خواهد گرفت:

 • احتمال اینکه برای پستی کامنت گذاشته و آن را لایک کنید یا به اشتراک بگذارید، چقدر است؟ 
 • احتمال اینکه روی پروفایل شخص یا صفحه ای که پست را ارسال کرده است، کلیک کنید، چقدر خواهد بود؟
 • چه مقدار زمان برای مشاهده یک پست صرف می کنید؟

یکی از رازهای الگوریتم اینستاگرام این است که با استفاده از میزان تعاملات، محبوبیت پست، اطلاعات نویسنده و همچنین ارتباط شما با تولید کننده محتوا، ترتیب نمایش مطالب را مشخص می کند.

رتبه‌بندی Reels: نحوه عملکرد الگوریتم Reels اینستاگرام

هدف ریلز سرگرم نمودن کاربران است. اینستاگرام اکثر Reels ها را از صفحاتی که فالو نکرده اید، نشان خواهد داد. این پلتفرم ابتدا به بررسی ریلز هایی که از قبل با آنها تعامل داشته اید و مواردی که توسط کاربران با سلیقه مشابه شما لایک شده‌اند، می پردازد. سپس، ریلز هایی که پیش بینی می کند تا انتها تماشا می کنید و به اشتراک می گذارید، انتخاب خواهد کرد. 

رازهای الگوریتم اینستاگرام و افزایش بازدید ریلز

تصویر(4)

در واقع، اینستاگرام برای پیش بینی ریلز مورد پسند شما، از اطلاعات زیر استفاده خواهد کرد:

 • ریلز هایی که از قبل مشاهده نموده اید. 
 • اطلاعات مربوط به ریلز
 • اطلاعات تولید کننده ریلز 
 • تعداد دفعات تعامل شما با تولید کننده محتوا

با ترکیب این اطلاعات، یک صفحه جذاب، سرگرم کننده و لذت بخش ایجاد خواهد شد.

رتبه‌بندی اکسپلور: رازهای الگوریتم اینستاگرام در رابطه با اکسپلور

اکسپلور اینستاگرام مانند ریلز، در تلاش است تا برترین مطالب را از صفحاتی که فالو نکرده اید، به شما نشان دهد. در نتیجه، به کمک اکسپلور می توانید پست های مورد علاقه خود را بیابید.

چگونگی رسیدن به اکسپلور با رازهای الگوریتم اینستاگرام 

تصویر(5)

اینستاگرام پست هایی که احتمال لایک، ذخیره یا اشتراک گذاری آنها توسط شما وجود دارد را پیش بینی می کند. در این زمینه از اطلاعاتی مانند موارد زیر، استفاده خواهد کرد:

 • محبوبیت پست
 • موضوعات مورد علاقه شما
 • اطلاعات تولید کننده محتوا
 • میزان ارتباط با تولید کننده پست

Shadowbanning و وضعیت پیج

Adam Mosseri، علاوه بر توضیح نحوه عملکرد رتبه بندی  پست در بخش های مختلف اینستاگرام، به shadowbanning نیز می پردازد. برخی بر این باورند که محتوای آنها به دلیل عدم رسیدن به تعداد بازدید مورد انتظار، shadowban شده است. اگرچه شایعاتی وجود دارد که اینستاگرام دسترسی به صفحات را کاهش می دهد تا کاربران را مجبور به پرداخت هزینه تبلیغات نماید اما Adam Mosseri صحت این ادعا را رد کرده است. او ادعا می کند که برای اینستاگرام بهتر خواهد بود که افراد را به سمت محتوای جذاب هدایت نماید تا بتوانند مدت زمان بیشتری را در این اپلیکیشن صرف نمایند. بدین ترتیب، درآمد تبلیغاتی اینستاگرام افزایش خواهد یافت. 

نحوه افزایش فالوور در اینستاگرام

بهترین روش ها برای افزایش فالوور و دسترسی به اینستاگرام به شرح زیر است:

 • هر فردی دارای نیازها و علایق خاص خود است و تولید کنندگان محتوا باید موارد مختلفی که می تواند سبب افزایش تعامل کاربر شود را آزمایش کنند. 
 • از آمار و اطلاعات برای اطلاع از اینکه کدام نوع محتوا بیشترین تعامل و بازخورد را از سمت فالوورهایتان به دنبال دارد و در نتیجه سبب بهبود کیفیت می شود، استفاده نمایید.
 • با سایر تولید کنندگان محتوا در حوزه کاری خود همکاری کنید تا با تولید محتوای خلاقانه، کاربران جدیدی به دست آورید.
 • وضعیت پروفایل خود را بررسی نموده و مطمئن شوید که دستورالعمل های اینستاگرام را رعایت کرده اید. بدین ترتیب هیچ گونه محدودیتی در نمایش محتوای شما رخ نخواهد داد. 

دلیل وجود الگوریتم های مختلف برای Feed، Explore و Reels چیست؟ 

هر کدام از این بخش‌ها، اهداف منحصر به فردی دارند و به همین دلیل، رازهای الگوریتم اینستاگرام برای هر کدام از آنها متفاوت است:

 • هدف اصلی صفحه Feed، نمایش محبوب‌ترین مطالب اینستاگرام به شما است.
 • هدف اصلی  Reels، سرگرم کردن کاربر می باشد.
 • هدف اصلی Explore، یافتن موضوعات جدید است.

حذف مطالب توسط اینستاگرام

هدف اینستاگرام این است که با ارائه محتوای مورد علاقه کاربران، آنها را برای مدت زمان طولانی‌تری در پلتفرم خود نگه دارد و بدین ترتیب، درآمد تبلیغاتی را افزایش دهد. بنابراین، حذف محتوای افراد و وادار نمودن غیر مستقیم آنها به پرداخت هزینه جهت تبلیغات، برای اینستاگرام سودمند نخواهد بود.

Shadowbanning چیست ؟

Shadowbanning شامل کاربرانی است که احساس می کنند مطالب آنها به میزانی که شایسته است، دیده نمی شود.

عوامل زیر می توانند سبب کاهش دسترسی به محتوا گردند:

 • مشکلات امنیتی در پروفایل وجود داشته باشد.
 • حذف آخرین محتوای منتشر شده توسط اینستاگرام
 • عدم علاقه دنبال کنندگان به محتوای تولید شده.
 • فعالیت کمتر فالوورهای شما در اینستاگرام

اینستاگرام به دنبال روشی است تا پست افراد تولید کننده محتوا بیشتر دیده شود.

جمع بندی 

برای کسب رتبه برتر باید با رازهای الگوریتم اینستاگرام آشنا باشید، برای این منظور ابتدا وضعیت پروفایل خود را بررسی کنید تا مشکلات امنیتی احتمالی را یافته و برطرف نمایید. در مرحله بعد، از فالوورهای خود بخواهید که صفحه شما را به لیست علاقه مندی های خود اضافه کنند تا اینستاگرام محتوای آن را در بالای صفحه فیدهای کاربران نمایش دهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *