هوش محاوره ای و تاثیر آن در سئو
مقاله

هوش محاوره ای: چالش ها و فرصت هایی برای محتوا و سئو

هوش محاوره ای (Conversational Intelligence) و هوش مصنوعی، سال‌ها است که مورد استفاده قرار گرفته اند. پیاده سازی هوش مصنوعی و محاوره ای، نتایج زیادی به همراه داشته است که برای نمونه می توان از پیام رسان فیسبوک (متا) تا تکامل فناوری‌های صوتی مانند الکسا و سیری را نام برد. رشد اخیر اپلیکیشن های مبتنی بر چت و ادغام هوش مصنوعی محاوره ای و مولد (generative AI) در موتورهای جستجو مانند بینگ و گوگل، به اهمیت هوش محاوره ای افزوده است.

هوش محاوره ای چیست؟

فرصت های هوش محاوره ای

تصویر(1)

در ساده ترین تعریف، هوش محاوره ای مهارت برقراری ارتباط مطمئن برای دستیابی به نتایج موفق است. این فرایند شامل توانایی های مختلفی مانند گوش دادن فعال، همدلی، سازگاری، لحن واضح و ایجاد ارتباط می باشد. این طیف وسیع از مهارت‌ها به همراه درک ارتباطات انسانی، در ایجاد مکالمات مؤثر کمک می‌کند.

محل استفاده هوش مصنوعی محاوره ای

در چند سال گذشته، ظهور چت بات ها و دستیارهای صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI)، تغییرات قابل توجهی در همه حوزه ها ایجاد کرده است. استراتژی‌های بازاریابی نیز تکامل یافته‌اند تا این تغییر را از طریق هوش محاوره ای، جستجو و سئو، منعکس کنند. می توان اثر این تغییرات را در تکامل هوش مصنوعی محاوره ای، نحوه جستجو و سئو مشاهده کرد. در بازاریابی جستجو، هوش مصنوعی محاوره ای حول محور آمارهای مبتنی بر داده شکل گرفته است. همچنین، ادغام هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با هدف بهبود تجربه کاربری و افزایش میزان تعامل با کاربران صورت می گیرد.

اطلاعات به دست آمده از تحلیل دادها را می توان برای درک بهتر خواسته های مشتریان و شناسایی الگوهای رفتاری آنها، مورد استفاده قرار داد. هوش مصنوعی از پردازش زبان طبیعی برای درک بهتر و تفسیر زبان محاوره ای انسان، بهره می برد.

تفاوت های هوش مصنوعی محاوره ای با هوش مصنوعی مولد

تفاوت های هوش محاوره ای و مولد

تصویر(2)

در حالی که هوش مصنوعی مولد (generative AI) به طور فزاینده ای حاوی عناصر محاوره ای است اما هوش مصنوعی محاوره ای و هوش مصنوعی مولد، در اهداف اصلی خود تفاوت هایی دارند:

 • هوش مصنوعی محاوره ای بر درک و واکنش به زبان انسان متمرکز است، در حالی که هوش مصنوعی مولد تولید خودکار محتوا را انجام می دهد.
 • هوش مصنوعی محاوره ای با پردازش ورودی های زبان طبیعی و تولید پاسخ های مشابه، مکالمه انسانی را شبیه سازی و تقلید می کند. از سوی دیگر، هوش مصنوعی مولد با پردازش داده ها یا ورودی ها برای تولید خروجی های معتبر، محتوای جدید ایجاد می نماید.
 • هوش مصنوعی مولد با داشتن توانایی ایجاد اشکال مختلف محتوا، فراتر از درک و پاسخگویی به زبان انسان است. همین موضوع آن را از هوش مصنوعی محاوره ای متمایز می کند.
 • هوش مصنوعی محاوره ای، سرویس های مختلفی مانند خدمات رسانی به مشتریان، ترجمه زبان و دستیاران شخصی را در بر می گیرد. با این حال، هوش مصنوعی مولد عمدتاً در تحقیقات و تولید محتوای خودکار استفاده می‌شود. 

هوش مصنوعی محاوره ای و سئو

سئو محاوره ای (Conversational SEO) با هدف بهینه سازی محتوای وب سایت برای پاسخ به سوالات زبان طبیعی مورد استفاده در جستجوی صوتی و تعاملات چت بات ها، ایجاد شده است.

هوش محاوره ای در سئو

تصویر(3)

جهت پیاده سازی سئو مبتنی بر هوش مصنوعی محاوره ای، باید محتوای سایت را با توجه به نحوه پاسخگویی دستیاران صوتی و چت بات ها تنظیم نمود. سئوی محاوره ای پرس و جوهای طبیعی تر و شبیه به انسان را هدف قرار می دهد اما سئوی مرسوم و متداول، مبتنی بر کلمات کلیدی عمل می نماید. یک چت بات یا دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی، محتوای مفید تولید کرده و با پاسخ به سوالات کاربران و ارائه پیشنهادات، کمک های دقیق و کارآمدی ارائه می نماید. برخی از این عملکردهای مفید عبارتند از:

 • ارائه اطلاعات خاص
 • راهنمایی کاربران در فرآیندهای پیچیده
 •  پیمایش و ناوبری در نرم افزارهای پیشرفته

هوش محاوره ای و هوش محتوایی، برای بهبود رتبه وب سایت و بهینه سازی محتوای آن حیاتی است. هوش محتوایی، تکنیکی است که در آن از نرم افزار و هوش مصنوعی برای بررسی تاثیر محتوا استفاده می کند. تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده ها، اطلاعات ارزشمندی در مورد علایق، اهداف و ترندها ایجاد خواهد کرد. شما می توانید استراتژی های رقابتی را تجزیه و تحلیل کنید و محتوای سایت خود را توسط داده های بروز و درک رفتار کاربر، بهینه سازی نمایید. استفاده درست از اطلاعات و آمار به دست آمده، منجر به تصمیم گیری بهتر در زمینه انتشار محتوا می شود.

استفاده از هوش مصنوعی محاوره ای و همگرایی با هوش مصنوعی مولد

فواید هوش محاوره ای

تصویر(4)

معرفی Search Generative Experiences گوگل یا به اختصار SGE، در حال تغییر نحوه برخورد بازاریابان با محتوا و سئو می باشد. SGE نشان دهنده تکامل بیشتر SERP بوده و سئوکاران مدتها است که به کار با آن عادت کرده اند. SERP جدید، هر دو عنصر هوش مصنوعی مولد و محاوره ای را شامل می شود زیرا درک و بهینه سازی برای جستجوی محاوره ای، بسیار با اهمیت شده است.

هوش مصنوعی محاوره‌ای و مولد شروع به ادغام کرده‌اند.

برخی از حوزه‌های کلیدی که باید در آینده روی آنها متمرکز شد، عبارتند از:

 • مشتریان خود را درک کنید: جهت استفاده موفقیت آمیز از سئوی محاوره ای، ابتدا باید زبان مشتریان و انواع سوالاتی که احتمال دارد بپرسند را درک نمود. در این صورت می توان محتوایی ایجاد کرد که مستقیماً به سوالات بپردازد.
 • بهبود تجربه کاربری: یک تجربه کاربری جذاب و تعاملی در سایت خود ایجاد کنید تا چت بات ها بتوانند با استفاده از آن به سوالات کاربران پاسخ دهند. این موضوع می تواند زمان صرف شده جهت مشاهده و مرور سایت را بالا برده و نرخ تبدیل و درآمد را افزایش دهد.
 • محتوای خود را شخصی سازی کنید: هوش مصنوعی محاوره ای، بر اساس تعاملات قبلی و سابقه جستجو، محتوای شخصی سازی شده را به کاربران پیشنهاد می دهد. این امر موجب بهبود تعامل و ارتباط کاربر می گردد که از عوامل ضروری در سئو است.
 • بهینه سازی برای کلمات کلیدی محاوره ای: می توانید با بهینه سازی محتوا برای عبارات محاوره ای خاص، سایت خود را با سوالات رایج مشتریان، بهتر مطابقت دهید.
 • تمرکز بر معناشناسی: هوش محاوره ای می تواند محتوا را با درک متن و هدف سوالات، بهینه سازی کند. این موضوع به موتورهای جستجو کمک خواهد کرد تا روابط بین کلمات را درک کنند و با گروه بندی آنها، مفاهیم خاصی را نشان دهند.
 • تست و اصلاح: آزمایش و اصلاح مستمر استراتژی های سئو محاوره ای، برای دستیابی به موفقیت حیاتی است. با بررسی نتایج تجزیه و تحلیل چت بات ها، می توان محتوا را برای پاسخ بهتر به مشتریان احتمالی و سوالات آنها، اصلاح نمود.
 • محتوای سایت را برای پاسخ به جستجوهای صوتی بهینه کنید: هوش مصنوعی محاوره ای به رشد جستجوی صوتی کمک کرده است. محتوا را با عبارت‌های محاوره‌ای بیشتر، بهینه کنید تا با نحوه مکالمه طبیعی افراد هماهنگ شود. 

جمع بندی

هوش محاوره ای، اساس ایجاد چت بات ها، دستیاران مجازی و سایر برنامه هایی است که شامل تعامل انسان و ماشین می شوند. مزایای زیادی برای محتوا و سئو نیز دارد که از جمله آنها می توان به جستجوی بهتر پیرامون هدف کاربر، ایجاد محتوای بهتر، بهبود تجربه کاربری، افزایش کارایی و بهینه سازی سئو و عملکرد کلی اشاره کرد. بهبود تعاملات روزمره، درک بهتر و تقویت ارتباط عمیق تر با کاربران، از دیگر نتایج استفاده Conversational Intelligence یا هوش محاوری ای خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *