تاثیر تولید محتوا با هوش مصنوعی بر سئو
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

تولید محتوا با هوش مصنوعی و تاثیر آن بر بهبود سئو

تولید محتوا با هوش مصنوعی، موضوع پرطرفداری در بین بازاریابان، وبلاگ نویسان و کارشناسان بهینه‌سازی موتورهای جستجو به شمار می رود. بیشتر بازاریابان از نسخه های قدیمی ابزارهای نوشتاری هوش مصنوعی ناراضی بودند اما ChatGPT توانسته توجه همه، حتی افراد غیر بازاریاب را به خود جلب کند. گوگل مشکلی با تولید محتوای با کیفیت توسط هوش مصنوعی ندارد. در ادامه مقاله به مواردی که ممکن است دیدگاه شما را در خصوص تولید محتوا با هوش مصنوعی تغییر دهد، پرداخته می شود.

گوگل تولید محتوا با هوش مصنوعی را می پذیرد

تصویر(1)

تولید محتوا با هوش مصنوعی چیست؟

اکثر ابزارهای تولید محتوای هوش مصنوعی، از برنامه‌ها و الگوریتم‌های رایانه‌ای برای ایجاد متن نوشتاری یا گفتاری استفاده می‌کنند. تولید محتوا با هوش مصنوعی، از طریق پردازش زبان طبیعی یا NLP و الگوریتم های یادگیری ماشین انجام می شود و به رایانه ها امکان درک زبان انسان و استخراج اطلاعات را می دهد.    

تولید محتوا توسط هوش مصنوعی دارای کاربردهای مختلفی از جمله موارد زیر است: 

 • تولید محتوا برای سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی: تولید محتوا با هوش مصنوعی، به کسب و کارها و سازمان ها کمک می کند تا محتوای با حجم و کیفیت بالا را به سرعت ایجاد نمایند.
 • خودکارسازی خدمات مشتری: گفتار و نوشتار تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند برای پاسخ دهی سریع به سوالات و درخواست های مشتریان استفاده شود.
 • اخبار و اطلاعات: محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند سرتیترهای خبری، چکیده ها و مقالاتی درباره موضوعات مختلف ایجاد کند.

کاربردهای تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(2)

چند نمونه رایج از محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی به شرح زیر است:

 • مقالات وبلاگ
 • عنوان مقاله
 • ایجاد سرفصل های محتوا
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • خبرنامه ایمیل
 • توضیحات محصول
 • متن تبلیغاتی برای بازاریابی
 • صفحات فرود

با این حال، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی کامل نبوده و محدودیت هایی دارد.

تولید محتوا با هوش مصنوعی و بهبود سئو 

مدیر بخش جستجوی گوگل یعنی جان مولر، سال گذشته اعلام کرد که تولید محتوا توسط هوش مصنوعی هنوز هم در دسته محتوای تولید شده به صورت خودکار قرار دارد. کیفیت محتوای ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است بهتر از ابزارهای قدیمی باشد اما اساساً به صورت خودکار تولید شده و این بدان معنی خواهد بود که هنوز با دستورالعمل های گوگل مغایرت دارد.

تاثیر تولید محتوا با هوش مصنوعی بر سئو

تصویر(3)

جان مولر در پاسخ به این سوال که "آیا گوگل می تواند تفاوت بین هوش مصنوعی و محتوای تولید شده توسط انسان را درک کند؟" می گوید:

"نمی توان آن را تایید کرد اما اگر تیم تشخیص اسپم هرگونه محتوایی که به صورت خودکار تولید شده را مشاهده کند، اقداماتی را برای توقف فعالیت آن انجام خواهند  داد."

ممکن است در ابتدای کار با ابزارهایی مانند ChatGPT یا Jasper شگفت زده شوید زیرا آنها برای اکثر موضوعات پاسخ بهتری نسبت به یک انسان معمولی خواهند داشت. البته، ChatGPT داده‌های کمتری نسبت به گوگل دارد. تولید محتوای بی کیفیت با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی که توسط انسان بررسی و ویرایش نشده است، سبب جریمه شدن سایت توسط تیم اسپم گوگل خواهد شد. 

معایب تولید محتوا با هوش مصنوعی

معایب تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(4)

معایب ابزارهای تولید محتوای هوش مصنوعی به شرح زیر است:

1. کیفیت پاسخگویی و ارتباط آن با پرسش کاربر: کیفیت پاسخگویی و ارتباط با درخواست کاربر می‌تواند یکی از مشکلات اصلی ابزارهای هوش مصنوعی در تولید محتوا باشد. علاوه بر این، اصالت محتوا نیز مهم است. اگر برای تولید محتوا تنها به ابزارهای تحقیقاتی هوش مصنوعی اتکا کنید و بدون بررسی توسط انسان آنها را به صورت خودکار منتشر نمایید، ممکن است اشتباهاتی رخ دهد که تشخیص آنها برایتان دشوار باشد.

2. سرقت ادبی: ممکن است تولید محتوا توسط هوش مصنوعی شامل جملات یا عباراتی از منابع دیگر بدون درج استناد مناسب باشد. این یک عمل غیراخلاقی است و می‌تواند منجر به مشکلات قانونی و مجازات‌هایی از سوی موتورهای جستجو گردد. 

3. عملکرد رباتیک هوش مصنوعی: ممکن است مقالاتی که توسط ابزارهای نوشتاری هوش مصنوعی تولید می‌شوند، به طور رباتیک و فاقد احساسات انسانی به نظر برسند. البته ممکن است در آینده با پیشرفت هوش مصنوعی این مسئله تغییر کند.

تولید محتوا توسط هوش مصنوعی و بهینه‌سازی موتورهای جستجو

با توجه به پیشرفت‌های اخیر در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، ابزارهای تولید محتوای هوش مصنوعی در حال تکامل هستند و متن هایی تولید می کنند که شبیه به نوشته‌های انسانی می باشند. البته ابزارهای نوشتاری هیچ‌گاه به خوبی انسان‌ها نخواهند بود اما توانایی‌هایی دارند که می‌توانند جایگزین بخش قابل توجهی از نیروی کار انسانی شوند.

آینده تولید محتوا با هوش مصنوعی

آینده تولید محتوا با هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟

تصویر(5)

1. اکثر وبلاگ نویسان و تولیدکنندگان محتوا از ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده می کنند. 

2. در آینده نزدیک تعداد زیادی ابزار تشخیص محتوای هوش مصنوعی راه‌اندازی خواهد شد. 

3. نقش ویراستاران محتوا پر رنگ تر خواهد شد. آنها باید ابزارهای تولید محتوا با هوش مصنوعی را بشناسند و بر آنها تسلط کامل داشته باشند.

4. به عنوان یک وبلاگ نویس یا تولیدکننده محتوا، از ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید ایده‌ها، مفاهیم، سرفصل ها و سایر وظایفی که قصد دارید به دیگران بسپارید، استفاده نمایید. هرگز خروجی تولید شده توسط هوش مصنوعی را بدون ویرایش منتشر نکنید.

5. بیشتر به تولید محتوای ویدیویی بپردازید. ممکن است با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش‌های خودکار تولید محتوا، تشخیص نویسنده یک متن سخت تر شود. ویدئوها و پادکست‌ها می‌توانند به جایگزین مناسبی برای محتوای متنی در موضوعاتی که به اعتبار و حس انسانی نیاز دارند، تبدیل گردند.  

جمع بندی

تولید محتوا با هوش مصنوعی می تواند در بازاریابی، وبلاگ نویسی و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو مفید باشد. هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته آن می توانند سبب بهبود تولید محتوا شوند اما باید توسط انسان به دقت مورد بررسی قرار گرفته و ویرایش گردند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *