روش های ایجاد لیست ایمیل
مقاله

نحوه ایجاد لیست ایمیل: 10 تاکتیک موثر

ایجاد لیست ایمیل برای استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق بسیار مهم می باشد. اگر نمی دانید که باید از کجا و چگونه شروع کنید، توصیه می شود به نکات ذکر شده در این مقاله توجه نمایید.

برای تنظیم کمپین های بازاریابی ایمیلی، ابتدا باید بدانید که چگونه یک لیست ایمیل ایجاد نمایید. توجه داشته باشید که صرفا گنجاندن یک فرم ثبت نام ایمیل در وب سایت کافی نیست. هدف شما این است که فهرست ایمیل‌های خود را ارتقا دهید و مطمئن شوید که کمپین‌های ایمیل تان در دسترس افراد مناسبی قرار دارند. به همین دلیل است که تاکتیک های ایجاد لیست ایمیل برای دستیابی به مشتریان جدید و افزایش مخاطبان بسیار مهم هستند.

جذب مشتریان جدید با ایجاد لیست ایمیل

تصویر(1)

نحوه ایجاد لیست ایمیل با کیفیت

قبل از پرداختن به تاکتیک‌های ایجاد لیست ایمیل، مهم است که بدانید در وهله اول چه نکته ای باعث ایجاد یک لیست ایمیل مناسب می‌ شود. عموما لیست ایمیل باید به صورت زیر باشد:

  1. مبتنی بر رضایت کاربر:  همیشه باید قبل از ارسال کمپین، اجازه مشترکین ایمیل را دریافت کنید. یکی از راه‌های انجام این کار توسط double opt-in یا تایید مجدد درخواست است. این روش به شما کمک می کند تا اعتبار خود را حفظ کرده و مقررات حریم خصوصی داده ها را رعایت کنید.
  2. پذیرش محتوا: مخاطبین لیست ایمیل باید هم به کسب و کار شما و هم خبرنامه های ایمیلی که به اشتراک می گذارید، علاقه مند باشند. به همین دلیل است که هرگز نباید یک لیست ایمیل را خریداری نمایید و توصیه می شود خودتان آن را ایجاد کنید. این احتمال وجود دارد که لیست مخاطبین خریداری شده، موجب اسپم شدن ایمیل های شما شوند یا کاربران اشتراک خود را لغو کنند.

ایجاد لیست ایمیل مناسب، از اسپم شدن ایمیل های شما جلوگیری خواهد کرد

تصویر(2)

  1. تقسیم بندی ساده: تقسیم بندی ایمیل یک راه عالی برای اجرای کمپین های ایمیل هدفمند است. هنگام جمع‌آوری اطلاعات از مشترکین جدید، سعی کنید داده‌هایی مانند اولویت‌ها و جمعیت‌ شناسی (مانند سن، جنسیت، موقعیت مکانی) را جمع‌آوری نمایید.
  2. گسترش: باید تلاش کنید که  لیست ایمیل خود را تا حد امکان گسترش دهید. این نکته به شما کمک می‌کند تا به مشتریان جدید دست پیدا کرده و تبدیل‌ها را افزایش دهید. برای گسترش لیست ایمیل خود، اطلاع از موثرترین تاکتیک ها مفید است.

نحوه ایجاد لیست ایمیل

در ادامه مراحل ایجاد لیست ایمیل آورده شده است. پایبندی به این شیوه ها، عملکرد ایمیل شما را بهبود می بخشد و یک لیست ایمیل ارزشمند برای کسب و کارتان ایجاد می نماید.

1. نرم افزار ایمیل مارکتینگ مناسب را انتخاب کنید

سرویس ایمیل مناسب، بهترین راه برای رشد و مدیریت لیست های ایمیل در طول زمان می باشد. بهتر است به دنبال ابزاری باشید که مخاطبین را در نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ذخیره می نماید. این مورد به شما کمک می کند تا اطلاعات مشتری مانند ترجیحات و رفتار او را پیگیری کنید. همچنین ادغام ایمیل با سایر کانال های بازاریابی دیجیتال (مانند پیام کوتاه، واتس اپ، چت) را آسان تر می کند.

2. یک انگیزه قانع کننده ایجاد کنید

تاکتیک های موفق ایجاد لیست ایمیل (list-building)، با آنچه که مشتری شما مهم می داند، شروع می شود. مشتریان به دنبال چه هستند؟ چگونه می توانید آنها را با محصولات خود مرتبط سازید؟ این انگیزه می تواند محتوایی ارزشمند مانند یک کتاب الکترونیکی رایگان باشد. از ایده های دیگر برای تشویق کاربران، شامل محتوای انحصاری یا تخفیف است.

3. فراخوان برای اقدام (CTA) خود را بهینه کنید

فراخوان برای اقدام (CTA) را ایجاد نمایید تا بازدیدکنندگان انگیزه شما را در فرم‌های اشتراک ایمیل تان مشاهده کنند. با CTA هایی مانند "اشتراک"، "دانلود" و "دریافت کتاب الکترونیکی من" آزمایش کنید تا متوجه شوید کدام یک عملکرد بهتری دارند.

از CTA ها برای ایجاد لیست ایمیل مناسب استفاده نمایید

تصویر(3)

4. فرم ثبت نام خود را به صورت استراتژیک قرار دهید

پس از طراحی فرم اشتراک برای جمع آوری آدرس ها و ایجاد لیست ایمیل، باید آن را در جایی قرار دهید که در دسترس بیشتر بازدیدکنندگان وب سایت باشد. سعی کنید آن را در صفحات پربازدید وب سایت خود قرار دهید. صفحه اصلی وبلاگ، هدرها و پاورقی ها، معمولا مکان های خوبی هستند.

5. یک فرم پاپ آپ جهت نمایش هنگام خروج از وب سایت، اضافه کنید

برای گسترش لیست ایمیل خود، یک فرم ثبت نام راه اندازی کنید تا قبل از خروج بازدیدکنندگان از وب سایت شما ظاهر شود زیرا پنجره های پاپ آپ اغلب برای ایجاد لیست ایمیل و افزایش نرخ تبدیل موثر هستند. طبق تحقیقات انجام شده، سایت های فروشگاهی می‌توانند 35 درصد از بازدیدکنندگان خروجی خود را از طریق پنجره‌های پاپ آپ حفظ کنند.

6. صفحات فرودی ایجاد کنید که منجر به تعامل کاربران شود

صفحات فرود اختصاصی می توانند نقش مهمی در گسترش لیست ایمیل شما داشته باشند. هدف صفحات فرود، جذب کاربران است. به عنوان مثال، اگر مهمان یک پادکست یا وبینار هستید، می توانید انگیزه خود را ذکر کنید و افراد را برای ثبت نام به صفحه فرود هدایت نمایید. این کار آسان تر از هدایت آنها به صفحه اصلی سایت خواهد بود. صفحات فرود به سئو نیز کمک می کنند.

7. اشتراک خبرنامه را در رسانه های اجتماعی و امضای ایمیل تبلیغ نمایید

با تبلیغ خبرنامه خود در ایمیل و شبکه های اجتماعی، لیست ایمیل خود را گسترش دهید. در پست های شبکه های اجتماعی خود، یک لینک به فرم اشتراک خبرنامه قرار دهید یا از طریق برگزاری مسابقات و اهدای جوایز، مشترکین جدید را جذب کنید. افزودن CTA ثبت نام ایمیل در بیو پروفایل شبکه های اجتماعی نیز می تواند به گسترش لیست ایمیل تان کمک نماید. به این ترتیب، هر بار که شخصی بیوگرافی شما را بررسی می کند، این فرصت را دارید که مشترک جدیدی به دست آورید. همچنین به امضای ایمیل خود لینک اشتراک را اضافه کنید.

8. یک برنامه ارجاع ایجاد کنید

برنامه های ارجاع یکی دیگر از تاکتیک های موثر در list-building هستند. مشترکین فعلی را تشویق نمایید تا خبرنامه ایمیل شما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. جهت تشویق بیشتر آنها، انگیزه ای مانند کسب امتیاز برای دریافت جایزه یا تخفیف انحصاری ارائه دهید.

مشترکین فعلی را تشویق نمایید تا در ایجاد لیست ایمیل کمک کنند

تصویر(4)

9. از چت برای ایجاد فرم ثبت نام استفاده کنید تا تعامل بیشتری با کاربر برقرار کند

برای جذب بازدیدکنندگان وب سایت و تبدیل آنها به مشترکین ایمیل، یک چت بات نصب کنید. چت صرفا برای پشتیبانی از مشتری نیست و می‌توان برای تولید لید نیز از آن استفاده کرد.  به سادگی روال مکالمه را تنظیم کنید تا آدرس ایمیل مشترکین و سایر جزئیات تماس را به دست آورید. این مورد فرآیند ثبت نام را جذاب تر و تعاملی تر می کند.

10. ایجاد لیست ایمیل و ثبت نام آفلاین با کد QR

لیست ایمیل خود را با جمع آوری آدرس های ایمیل به صورت آفلاین، به عنوان مثال در رویدادهای حضوری یا فروشگاه ها، گسترش دهید. کدهای QR راهی مناسب برای پر کردن شکاف بین رویدادهای آفلاین و آنلاین و در نتیجه رشد لیست ایمیل شما هستند. می توانید هر فرم ثبت نام را به یک کد QR قابل اسکن تبدیل کنید. 

جمع بندی

در این مقاله ایده های زیادی در مورد نحوه ایجاد لیست ایمیل و شروع استراتژی بازاریابی ارائه شد. با کمی برنامه ریزی می توانید یک لیست ایمیل مناسب برای کمپین های ایمیل خود بسازید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *