معیارهای موفقیت کمپین ایمیل
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نحوه اندازه گیری موفقیت کمپین ایمیل در وردپرس

بازاریابی ایمیلی ابزاری حیاتی برای کسب و کارها جهت موفقیت کمپین ایمیل محسوب می شود و فرصتی برای ارتباط با مشتریان در سطح شخصی تر نیز فراهم می کند. جالب‌ است بدانید که شما می‌توانید به ازای هر دلاری که در بازاریابی ایمیلی خرج می‌کنید، ۳۶ دلار کسب نمایید. به معنای دیگر این روش یک ROI (بازگشت سرمایه) عظیم 3600٪ است. وردپرس فراتر از مدیریت محتوا بوده و طیف گسترده ای از افزونه های بازاریابی ایمیلی را ارائه می دهد. افزونه هایی مانند MailPoet و AcyMailing به شما امکان ایجاد، مدیریت و ارسال مستقیم کمپین های ایمیل از داشبورد وردپرس را می دهند. این ادغام باعث صرفه جویی در زمان شما می شود و تضمین می کند که ابزارهای مورد نیاز خود را به صورت متمرکز در اختیار دارید.

با این حال، راه اندازی کمپین های بازاریابی ایمیلی در وردپرس و امید به دریافت بهترین نتیجه کافی نیست. باید موارد مناسب و نامناسب را از یکدیگر تفکیک نمایید تا در مواقع لزوم آنها را تغییر داده و استراتژی‌ جدیدی پیاده سازی کنید. در این مقاله نحوه اندازه گیری موفقیت کمپین ایمیل در یک سیستم مدیریت محتوا توضیح داده می شود. می توانید موفقیت کمپین های خود را با استفاده از چندین معیار اندازه گیری نمایید. افزونه های ایمیل وردپرس معمولا با تجزیه و تحلیل های پیشرفته ارائه می شوند که گزارش های دقیقی از این معیارها ثبت می کنند. در ادامه پنج معیار کلیدی ذکر شده که باید به آنها توجه داشته باشید.

معیارهای کلیدی موفقیت کمپین ایمیل

تصویر(1)

1. نرخ باز شدن ایمیل ها و تاثیر آن در موفقیت کمپین ایمیل

نرخ باز شدن ایمیل ها، درصدی از گیرندگان است که ایمیل شما را باز کرده اند. این معیار اطلاعاتی در مورد اثربخشی موضوعی و میزان تعامل کمپین ارائه می دهد. در حالی که نرخ باز شدن در صنایع مختلف متفاوت است اما میزان متوسط ​​نرخ در حدود 26.80 درصد می باشد. اگر نرخ باز شدن ایمیل های شما کمتر بود، ممکن است نیاز به تغییر تاکتیک داشته باشید.

تصور کنید 20000 ایمیل ارسال کرده اید اما تنها 200 گیرنده آن را باز کرده اند. (نرخ باز شدن 1٪). در نتیجه موضوع ایمیل به اندازه کافی قانع کننده نبوده است که آنها را تشویق به کلیک کردن نماید. بنابراین استراتژی بازاریابی ایمیلی شما نیاز به اصلاح دارد. ابتدا بهبود موضوع ایمیل را در نظر داشته باشید. همچنین اگر دریافت کنندگان ایمیل ها را باز نمی کنند، این احتمال وجود دارد که در زمان نامناسبی آنها را ارسال کرده باشید. در نتیجه، ارسال ایمیل را در زمان های مختلف آزمایش نمایید تا زمان مناسبی که احتمال می دهید تعامل با ایمیل‌ ها بیشتر است را بیابید.

همچنین ممکن است تمایل داشته باشید لیست ایمیل خود را مرتبا تغییر دهید. تقسیم بندی لیست ایمیل و شخصی سازی، استراتژی های دیگری هستند که می توانند نرخ باز شدن ایمیل شما را افزایش دهند و موجب موفقیت کمپین ایمیل شوند.

2. نرخ کلیک

نرخ کلیک (CTR) درصدی از افراد را نشان می دهد که روی یک لینک یا فراخوان به اقدام (Call to Action) در ایمیل شما کلیک می کنند. این مورد نشان می دهد که محتوای ایمیل تان به اندازه‌ کافی جذاب است و کاربران را وادار کند تا روی Call to Action در محتوا، کلیک کنند.یک مقدار مناسب برای CTR معمولا بین 2.6% تا 3.43% می باشد اما CTR پایین لزوما به معنای بد بودن محتوای شما نیست و می تواند نشان دهنده این باشد که نیاز به بهینه سازی دارد.

بنابراین اگر با CTR پایین دست و پنجه نرم می‌کنید، لیست ایمیل های خود را مجددا بهینه سازی نمایید. از رنگ های متضاد، فونت های پررنگ یا دکمه هایی جذاب استفاده کنید. همچنین، اطمینان حاصل نمایید که CTA های شما واضح، مختصر و روی یک اقدام متمرکز هستند. از ایجاد سردرگمی برای دریافت کنندگان با درج CTA های مختلف در یک ایمیل، خودداری کنید.

تاثیر نرخ کلیک بر موفقیت کمپین ایمیل

تصویر(2)

3. تاثیر نرخ تبدیل بر موفقیت کمپین ایمیل

پس از باز کردن ایمیل توسط کاربر چه اتفاقی باید رخ دهد؟ مطمئنا شما تمایل دارید که روی CTA کلیک کنند، به صفحه فرود رفته و اقدامات مورد نظرتان را انجام دهند. می توانید با بررسی نرخ تبدیل این مورد را پیگیری نمایید. نرخ تبدیل، درصدی از دریافت کنندگان را که پس از باز کردن ایمیل اقدام نهایی مورد نظرتان را انجام می دهند، اندازه گیری می کند. این مورد می تواند خرید، درخواست قیمت یا پر کردن فرم ثبت نام باشد. نرخ تبدیل نشان می دهد که ایمیل و صفحه فرود شما چقدر متقاعد کننده و موثر بوده است.

برای فروشگاه اینترنتی، نرخ تبدیل ایمیل بالای 2% به طور کلی خوب در نظر گرفته می شود. اگر نرخ تبدیل پایینی دارید، مشکل می تواند از محتوای ایمیل یا صفحه فرود شما باشد. بنابراین، روی بهبود محتوا و اصلاح CTA تمرکز کنید تا به صورت زیر باشد:

  • واضح
  • مرتبط
  • قانع کننده 
  • متمایز

در نهایت، ایمیل را بر اساس ترجیحات، رفتارها یا تعاملات گذشته افراد ارسال کنید. این مورد  تضمین می کند که ایمیل خود را برای افرادی که واقعا می خواهند آنها را بخوانند ارسال کرده اید. این موضوع تاثیر بسزایی در موفقیت کمپین ایمیل خواهد داشت.

4. نرخ پرش 

نرخ پرش درصدی از ایمیل های ارسالی است که با موفقیت به inbox مخاطبین شما ارسال نشده اند. پرش ها را می توان با عنوان های "نرم" یا "سخت" طبقه بندی کرد. پرش نرم رد کردن موقت ایمیل توسط سرور گیرنده است که اغلب به دلیل مشکلاتی مانند پر شدن inbox یا مشکلات سرور می باشد. می توانید ایمیل را مجددا ارسال کنید زیرا ممکن است مشکل خود به خود حل شود.

وقتی آدرس ایمیل نامعتبر یا وجود نداشته باشد، یک پرش سخت اتفاق می افتد. این مورد ممکن است به دلیل تغییر ایمیل توسط گیرنده یا اشتباه تایپی در آدرس ارائه شده باشد. ارسال مجدد ایمیل، پرش سخت را حل نمی کند. اگر ایمیل‌ها همچنان برگشت می خورند، به معنی وجود مشکل در لیست مخاطبین شما است. بنابراین به کیفیت لیست ایمیل توجه بیشتری داشته باشید.

کیفیت لیست ایمیل در موفقیت کمپین ایمیل تاثیر بسزایی دارد

تصویر(3)

به عنوان مثال، می توانید از یک opt-in تایید شده (COI) در فرم های اشتراک خود استفاده کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند آدرس‌های ایمیل جدید را اعتبارسنجی نمایید و احتمال دریافت ایمیل‌ های نامعتبر یا جعلی را کاهش دهید.

5. میزان بازگشت سرمایه، موفقیت کمپین ایمیل را مشخص می کند 

به طور کلی هدف از لیست ایمیل این است که درآمد کسب کنید. می توانید این کار را با اندازه گیری بازگشت سرمایه (ROI) خود انجام دهید. نظارت بر بازگشت سرمایه به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا کمپین شما سود داشته یا صرفا منابع شما را هدر داده است. برای بهبود بازگشت سرمایه خود، بهترین شیوه های بازاریابی ایمیلی زیر را در نظر داشته باشید.

بهترین روش ها برای بازاریابی ایمیلی وردپرس و موفقیت کمپین ایمیل

در ادامه برخی از بهترین روش ها آورده شده اند که به شما کمک می کنند از کمپین های بازاریابی ایمیلی خود در وردپرس بیشترین بهره را ببرید:

محتوای شخصی سازی شده و جذاب ایجاد کنید

محتوا در بازاریابی ایمیلی اهمیت زیادی دارد. بنابراین، تمرکز شما باید روی ایجاد ایمیل‌های جذاب باشد. روی موضوع کار کنید. موضوعی را در نظر بگیرید که کنجکاوی کاربر را برمی انگیزد و احساس فوریت یا انحصار در او ایجاد می کند. این موارد شانس شما را برای بهبود نرخ باز شدن و موفقیت کمپین ایمیل، افزایش می دهند. برای مثال:

  • ارائه پیشنهاد با زمان محدود
  • تخفیف 50٪ فقط امروز!

مطمئن شوید که محتوای ایمیل شما مفید است. برای مثال، به جز ایمیل‌های واکنش برانگیز، می‌ توانید خبرنامه‌های ایمیل آموزشی تهیه کنید و نکات مفیدی برای نوشتن وبلاگ شخصی در ایمیل بازاریابی خود ارائه دهید. اگر این ایمیل برای مشترکین ایمیل و خبرنامه شما جذاب باشد، تمایل پیدا می کنند که روی CTA کلیک کرده و در نهایت دوره را خریداری نمایند.

پیام های اختصاصی برای هر کاربر ایجاد کنید. این مورد به سادگی می تواند توسط خطاب کردن نام گیرندگان یا ارسال یک پیام ویژه در روز تولد آنها انجام شود. جمع آوری اطلاعات مناسب هنگام اشتراک کاربران جدید در خبرنامه شما مهم است. بنابراین به یاد داشته باشید که فیلدهای مرتبط را به فرم اشتراک خبرنامه خود اضافه کنید. بیشتر افزونه‌های فرم ساز وردپرس، فیلدهای زیادی ارائه می دهند که می‌توانید از آنها برای جمع‌آوری اطلاعات مشترکین استفاده نمایید.

از تحویل ایمیل اطمینان حاصل کرده و از اسپم شدن جلوگیری کنید

مهم نیست محتوای ایمیل چقدر عالی باشد، اگر به inbox مشترکین شما نرسد، موفقیت کمپین ایمیل میسر نخواهد بود. بنابراین باید قابلیت تحویل را بهبود بخشید. در وردپرس، ارسال ایمیل خود را از طریق یک سرور SMTP معتبر انجام دهید. نمونه های عالی برای وردپرس Sendlayer، SMTP.com و Brevo هستند. هنگامی که از SMTP برای ارسال ایمیل استفاده می کنید، سرورها اطمینان می کنند که ایمیل های شما به inbox مخاطبان هدف تان می رسند و در پوشه اسپم قرار نمی گیرند. اطمینان حاصل کنید که به عنوان فرستنده اعتبار کسب نمایید. رسیدگی دقیق به شکایت های اسپم و پیگیری رد ایمیل ها، می تواند اعتبار شما را حفظ کند.

محتوای عالی موجب موفقیت کمپین ایمیل خواهد شد

تصویر(4)

لیست ایمیل خود را بخش بندی کنید

بخش بندی لیست ایمیل به شما امکان می دهد محتوای شخصی سازی شده را برای گروه های خاصی از مشترکین علاقه مند ارسال کنید. می توانید بخش بندی مشتریان را براساس خصوصیات جمعیتی، رفتار یا مبتنی بر علاقه انجام دهید.

تقسیم بندی جمعیتی شامل تقسیم مشترکین بر اساس سن، جنسیت، مکان و غیره است. بنابراین، می توانید آنها را بر اساس این ویژگی ها هدف قرار دهید. فرض کنید که یک فروشگاه آنلاین لباس دارید و مخاطبان خود را به مرد و زن تقسیم کرده اید. سپس می‌توانید مردان را با ایمیل‌های مربوط به مدهای جدید مردانه، استایل های جدید و غیره هدف قرار دهید.

جهت بخش‌بندی رفتاری، عواملی مانند تاریخچه خرید، تعاملات با وب‌سایت و غیره را در نظر بگیرید. می‌توانید از آنها برای تعیین محتوای ایمیل خود استفاده کنید. فرض کنید پلتفرمی دارید که چندین محصول مانند صفحه ساز، نرم افزار بازاریابی ایمیلی و ابزارهای اتوماسیون بازاریابی را ارائه می دهد. در چنین حالتی، ردیابی محتوا و صفحاتی که کاربران شما با آنها تعامل دارند، ایده‌آل است و در موفقیت کمپین ایمیل تاثیرگذار خواهد بود. سپس، آنها را بر اساس محصولی که به نظر می‌رسد به آن علاقه مند هستند، در بخش‌های مرتبط قرار دهید.

قوانین و مقررات بازاریابی ایمیلی را رعایت کنید

پایبندی به مقررات و قوانین بازاریابی ایمیلی برای حفظ اعتماد مشترکین بسیار مهم است. بنابراین قبل از هر چیزی، رضایت مشتری خود را برای رعایت مقررات حفاظت از داده های عمومی، به دست آورید. فقط برای افرادی که به صراحت اجازه دریافت ایمیل های شما را داده اند، ایمیل ارسال کنید.

همچنین، یک لینک لغو اشتراک مشخص در تمام ایمیل‌های هفتگی، روزانه یا ماهانه خود قرار دهید. به‌ علاوه، درخواست‌های لغو اشتراک را فوراً اجرا کنید و اطلاعات افرادی که اشتراک را لغو می کنند، از لیست ایمیل خود حذف نمایید. در نهایت، آدرس پستی فیزیکی خود را در ایمیل ها قرار دهید. این مورد یکی از الزامات در قوانین مختلف بازاریابی ایمیلی، مانند قانون CAN-SPAM در ایالات متحده است. اندازه‌گیری موفقیت کمپین ایمیل در وردپرس، نشان می‌دهد که آیا کمپین شما به امتیاز لازم رسیده است یا خیر. 

جمع بندی

جهت اندازه گیری میزان موفقیت کمپین ایمیل در وردپرس، روی معیارهایی مانند نرخ باز شدن، نرخ تبدیل، نرخ کلیک، نرخ پرش و بازگشت سرمایه تمرکز کنید. اگر نتایج رضایت بخش نبود، تلاش های بازاریابی ایمیلی خود را افزایش دهید. استراتژی محتوای خود را بهبود بخشید، از سرورهای SMTP استفاده کنید، لیست خود را تقسیم بندی نمایید و قوانین و مقررات مربوطه را رعایت کنید. با این کار، در مسیر موفقیت کمپین های بازاریابی ایمیلی خود در وردپرس قرار خواهید گرفت.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *