جایگزین Google Tag Manager و مزایا و معایب آنها
مقاله

4 جایگزین Google Tag Manager و ویژگی های آنها

Google Tag Manager یکی از محبوب ترین راهکارهای مدیریت تگ است. در واقع، یک ابزار عالی و مفید می باشد که در جمع آوری و سازماندهی داده های تحلیلی به شما کمک می کند. علاوه بر این، به وسیله این ابزار می توانید تصمیم گیری بهتری برای وب سایت خود انجام دهید. با استفاده از Google Tag Manager، نیازی به همکاری با توسعه‌دهندگان نخواهد بود و زمان زیادی صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین، از طریق Google Tag Manager می‌توانید بدون نیاز به تغییر سایر کدها، یک کد را در وبسایت تان تغییر دهید. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب آن و معرفی 4 جایگزین Google Tag Manager برای آن پرداخته می شود.

4 جایگزین Google Tag Manager که می توانند به شما کمک کنند

تصویر(1)

سیستم مدیریت Tag چیست؟ 

سیستم مدیریت Tag یا TMS یک نرم‌افزار است که برای مدیریت و کنترل تگ‌ها در فرآیند بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود. Tag ها برای اندازه‌گیری و بهبود عملکرد وب سایت به کار می روند. برای انتخاب جایگزین Google Tag Manager لازم است تا با این مبحث آشنایی کافی داشته باشید.

سیستم مدیریت Tag چه کاربردی دارد؟

TMS می‌تواند فرآیند مدیریت اجرای بازاریابی دیجیتال را ساده‌تر نموده و به شما کمک کند منابع داده را تجمیع کنید. بدین ترتیب، تعاملات به موقع و شخصی‌سازی شده بهبود خواهد یافت. همچنین اگر Tag ها به صورت نادرست پیاده‌سازی شوند، ممکن است داده‌های تکراری ثبت گردد. با استفاده از یک TMS، می‌توانید این گونه مشکلات را از بین ببرید و کمپین‌های خود را در زمان درست اجرا کنید.

مزایا و معایب Google GTM چیست؟

انتخاب جایگزین Google Tag Manager و مزایا و معایب Google GTM

تصویر(2)

مزایا

 • Google Tag Manager رایگان بوده و به آسانی قابل پیاده‌سازی است. همچنین می‌توانید از منابع مختلفی مانند مستندات گوگل، وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی و … برای یادگیری و راه‌اندازی GTM استفاده کنید.
 • Google Tag Manager با مدیریت تگ‌ها در یک رابط کاربری، خطاها را کاهش می‌دهد.
 • پیاده‌سازی سریع: با استفاده از Google Tag Manager، بازاریابان دیجیتال قادر خواهند بود تا بدون نیاز به کدنویسی، تگ‌ها را سریعا پیاده‌سازی و بروزرسانی کرده و در هزینه و زمان صرفه جویی کنند.
 • می‌توانید کنترل نسخه را نیز فعال نمایید و در صورت نیاز به نسخه‌های قبلی بازگردید و آنها را مدیریت کنید. 
 • می‌توانید با استفاده از حالت پیش‌نمایش و کنسول اشکال‌زدایی، خطاها را بررسی کرده و مشکلات را قبل از پیاده‌سازی Tag ها در سایت اصلی، شناسایی و رفع نمایید. 
 • یکپارچگی با ابزارها و پلتفرم‌های دیگر: Google Tag Manager به سادگی با ابزارها و پلتفرم‌های دیگر ادغام می‌شود و مدیریت تگ‌های بازاریابی متعدد از یک رابط کاربری واحد را آسان‌تر می‌کند.

معایب

 •  ممکن است GTM نیاز به مقداری دانش فنی داشته باشد و اگر تخصص کافی برای استفاده از آن را نداشته باشید، راه اندازی آن دشوار خواهد بود.
 • GTM از JavaScript استفاده می‌نماید. بنابراین اگر کاربر جاوا اسکریپت را غیرفعال کند، ممکن است بعضی از Tag ها به درستی فعال نشوند. 
 • اگر GTM به درستی پیکربندی نشود، احتمال وقوع خطا وجود دارد. مواردی مانند پیکربندی نادرست یا پیاده‌سازی تصادفی تگ‌ها، می‌تواند باعث آسیب به ردیابی و دقت داده‌ها شود.
 • محدودیت در سفارشی سازی

ابزارهای جایگزین Google Tag Manager 

چند ابزار جایگزین Google Tag Manager و ویژگی های آنها

تصویر(3)

1. Tealium 

Tealium یک شرکت نرم‌افزاری است که در زمینه مدیریت تگ و پلتفرم‌های داده مشتری، فعالیت می‌کند. Tealium راهکارهایی ارائه می‌دهد که به سازمان‌ها کمک خواهد کرد داده‌های مشتری را در تمام تعاملات دیجیتال جمع‌آوری، مدیریت و بهره‌برداری نمایند. Tealium در اصل یک سیستم مدیریت تگ یا TMS است که فرآیند نصب و مدیریت تگ‌های بازاریابی و تجزیه و تحلیل را در یک سایت یا اپلیکیشن موبایل، آسان‌تر می‌کند. 

این تگ‌ها قطعات کوچکی از کد هستند که در صفحات وب جای می‌گیرند و اطلاعات مربوط به تعامل کاربران، نظیر بازدید  از صفحه را  جمع‌آوری می‌کنند. بازاریابان و تحلیل‌گران، با استفاده از یک سیستم مدیریت تگ مانند Tealium، می‌توانند به راحتی تگ‌ها را اضافه، ویرایش و حذف نمایند و یک جایگزین Google Tag Manager با قابلیت های گسترده را در اختیار خواهند داشت.

2. راه اندازی پلتفرم Adobe Experience 

Adobe Experience Platform Launch، که اغلب با عنوان "Launch" نیز شناخته می‌شود، نسل جدید سیستم مدیریت تگ Adobe است و این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا تمامی تگ‌های تجزیه و تحلیل، بازاریابی و تبلیغاتی لازم را در وب سایت‌ها و اپلیکیشن های موبایل پیاده‌سازی و مدیریت کنند.

یک سیستم مدیریت تگ مانند Adobe Launch، به شرکت‌ها کمک خواهد کرد تا قطعه کدها را به صورت کارآمد و سازمان‌یافته مدیریت کنند. Adobe Launch جزئی از Adobe Experience Cloud است. به عبارتی، یک مجموعه از ابزارهای بازاریابی، تجزیه و تحلیل، تبلیغات و تجارت محسوب می شود. پلتفرم Adobe Experience این ابزارها را یکپارچه نموده و امکان تبادل سریع داده بین آنها را فراهم می‌کند.

همچنین پلتفرم Adobe Launch از یک سیستم مبتنی بر قوانین پشتیبانی می‌نماید که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا تگ‌های فعال را کنترل کنند. اگر به دنبال جایگزین Google Tag Manager هستید، این ابزار می تواند به شما کمک کند.

3. Ensighten

Ensighten یک شرکت بین‌المللی است که در زمینه امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی داده‌ها تخصص دارد. این سازمان ها در حوزه ایمن سازی سایت‌ها از سمت کلاینت، فعالیت می‌کنند. محصول اصلی آنها، Ensighten Privacy است که به عنوان یک راهکار جامع برای حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها محسوب می شود. همچنین این محصول شامل مجموعه‌ای از ابزارها و فناوری‌ها است که به سازمان‌ها کمک خواهد کرد تا داده‌های مشتریان را در سایت‌ها و اپلیکیشن های خود ایمن نگه دارند و حریم خصوصی آنها را حفظ نمایند.

در ادامه، برخی از خدمات کلیدی Ensighten به عنوان جایگزین Google Tag Manager آورده شده است:

 • مدیریت Tag: سیستم مدیریت تگ Ensighten به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تگ‌های تجزیه و تحلیل، تبلیغاتی و بازاریابی را در سراسر سایت‌های خود مدیریت و پیاده‌سازی نمایند. این کار سبب بهبود عملکرد سایت و تضمین ارائه تجربه کاربری مناسب می گردد. 
 • امنیت وبسایت: Ensighten ابزارهای امنیتی ارائه می‌دهد تا وب سایت‌ها را در برابر حملات سمت مشتری مانند formjacking، Magecart، Cross-site scripting و سرقت داده‌ها محافظت کند.

ابزارهای جایگزین Google Tag Manager باید ویژگی های کامل تری ارائه دهند

تصویر(4)

 • تطبیق حریم خصوصی: Ensighten به سازمان‌ها در رعایت مقررات حفظ حریم خصوصی داده‌ها مانند GDPR ،CCPA و… کمک می‌کند. ابزارهای آن به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تواقف با مشتریان را مدیریت کرده و تطبیق حریم خصوصی را حفظ نمایند.

4. Impact Radius 

Impact Radius TMS یک پلتفرم نرم‌افزاری است که به شما در مدیریت و استفاده از تگ‌ها در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند. در واقع، این نرم‌افزار یک راه حل متمرکز ارائه می‌دهد و شما می‌توانید به راحتی از طریق آن، تگ‌ها را مدیریت و پیاده‌سازی نمایید. این نرم‌افزار به تبلیغ‌کنندگان و بازاریابان کمک می‌کند تا فرآیند مدیریت تگ‌ها را ساده‌تر نموده و عملکرد اقدامات بازاریابی دیجیتال خود را بهبود بخشند.

Impact Radius TMS امکاناتی از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهد:

 • پیاده‌سازی و مدیریت تگ: به کاربران اجازه می‌دهد در کانال‌های مختلف مانند سایت‌ها، اپلیکیشن های موبایل، کمپین‌های ایمیل و… تگ‌های ردیابی را اضافه، ویرایش یا حذف کنند. این موضوع موجب جمع‌آوری دقیق داده‌ها برای تجزیه و تحلیل بازاریابی خواهد شد آن را به عنوان جایگزین Google Tag Manager مطرح می کند.
 • فعالسازی تگ براساس قوانین: کاربران می‌توانند قوانینی را تعریف نمایند که مشخص می‌کند در چه شرایطی تگ‌ها باید فعال شوند.
 • نظارت بر عملکرد تگ: TMS اطلاعاتی شامل زمان بارگذاری تگ‌ها، خطاها و… را ارائه می‌دهد که به کاربران در شناسایی سریع و رفع مشکلات کمک می کند. 
 • مدیریت فروشندگان و تگ‌ها: به کاربران امکان می دهد تا فروشندگان و تگ‌های استفاده شده در بخش های دیجیتالی خود را مدیریت و کنترل کنند. این عمل به حفظ استانداردهای تطابق، امنیت و حریم خصوصی داده‌ها کمک خواهد کرد. 

به طور کلی، Impact Radius TMS و سایر پلتفرم‌های مشابه، فرآیند مدیریت تگ‌های ردیابی را ساده‌تر می کنند.

مزیت های TMS برای سئو

ابزارهای TMS از طریق روش های زیر می توانند برای سئو مفید باشند.

انتخاب جایگزین Google Tag Manager ممکن است چالش برانگیز باشد

تصویر(5)

بهبود عملکرد سایت

TMS با مدیریت و کنترل اجرای تگ‌های مختلف بازاریابی، بهینه‌سازی عملکرد سایت را تسهیل می‌کنند. با استفاده از TMS، قادر خواهید بود تگ‌ها را به صورت موثری مدیریت کرده و پیاده‌سازی آنها را کنترل نمایید. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا وب سایت خود را بهینه کرده و عملکرد آن را بهبود دهید.

نصب تگ Flexible

با استفاده از TMS، به راحتی می‌توانید تگ ها را در سراسر وب سایت خود، بدون نیاز به تغییر دستی کدها، پیاده‌سازی و بروزرسانی کنید.

کنترل مالکیت Tag

TMS یک پلتفرم متمرکز است که به شما امکان می‌دهد Tag های وب سایت تان را مدیریت و کنترل کنید تا مطمئن شوید صرفا Tag های مجاز اجرا می‌شوند. همچنین خطر Tag های غیرمجاز یا قدیمی که ممکن است به SEO آسیب برسانند، کاهش می یابد. TMS به شما امکان می‌دهد کنترل بهتری روی Tag ها داشته باشید.

بهبود دقت داده ها 

معمولاً ابزارهای TMS قابلیت هایی برای تست و اشکال‌زدایی Tag ها ارائه می‌دهند. این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کنند تا از فعال سازی درست Tag ها و جمع‌آوری اطلاعات لازم برای تجزیه و تحلیل SEO مطمئن شوید.

بهبود تجربه کاربری 

TMS با بهینه‌سازی عملکرد وب سایت، کاهش زمان لود صفحات و تضمین مسیریابی سریع، می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشید. یک وب سایت بهینه‌سازی شده با زمان بارگذاری سریع، می‌تواند بر معیارهایی مانند نرخ خروج تاثیر بگذارد.

جمع بندی

ابزارهای ساده و کارآمدی برای مدیریت Tag در بازار وجود دارند که هزینه کمی داشته و به شما در صرفه جویی زمان مدیریت، کمک می کنند. اگرچه ابزارهای TMS مزایای مختلفی را برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو ارائه می‌دهند اما تنها یکی از اجزای استراتژی کلی سئو هستند. اگر به دنبال جایگزین Google Tag Manager هستید و موفق به یافتن گزینه مناسب نشده اید، گزینه هایی که در این مقاله ذکر شدند می توانند بسیار مناسب باشند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *