محتوای 10 برابری چیست و چگونه می توان آن را ایجاد کرد؟
مقاله

محتوای 10 برابری چیست و چگونه می توان آن را ایجاد کرد؟

محتوای 10X یا 10 برابری، محتوایی است که حداقل ده برابر بهتر از محتوا های دیگر موجود در مورد همان موضوع است. مزیت اصلی محتوای 10x این است که شانس بالاتری در رتبه بندی Google برای یک کلمه کلیدی مشخص دارد.

تصویر(1)

ممکن است فکر کنید زمانی که محتوای شما از متوسط بهتر است، این شانس را دارید که به صفحه اول گوگل بروید. متاسفانه، معمولاً اینطور نیست. دو عامل در رسیدن به صفحه اول گوگل به شما کمک خواهند کرد، کیفیت محتوا و لینک هایی که به آن  اشاره دارند. 

اگر قصد دارید در این رقابت از دیگران پیشی بگیرید، باید مقالات و وبلاگ هایی بنویسید که ده برابر بهتر از هر چیز دیگری باشد که در Google پیدا میکنید. در زیر چگونگی انجام این کار آمده است.

محتوای 10X چیست؟

فرض کنید می خواهید برای کلمه کلیدی "بهترین ابزار برای بازاریابی محتوا" فعالیت نمایید و محتوا تولید کنید. اولین کاری که شما می توانید انجام دهید، بررسی صفحاتی است که در سه موقعیت برتر قرار گرفته اند. سپس می بایست اطلاعاتی را که در آنها وجود دارند، مطالعه کنید.

در گام بعد باید از خود بپرسید که آیا می توانید چیزی ده برابر بهتر از آنچه در حال حاضر نوشته اند، تولید کنید و این به معنای به روز بودن، تحقیق دقیق تر، توضیح بهتر و طولانی تر و تصاویر / فیلم های بیشتر است. اگر پاسخ مثبت است، می توانید آن کلمه کلیدی را هدف قرار دهید، اما اگر پاسخ منفی است، بهتر است یک کلمه کلیدی دیگر را انتخاب کنید.

بنابراین محتوای با کیفیت متوسط را فراموش کنید شما باید محتوای 10X ایجاد کنید که حاوی اطلاعاتی باشد که هیچ صفحه وب دیگری ارائه نمی دهد:

تصویر(2)

گاهی اتفاق می افتد که رقبای شما قبلاً مقالاتی آموزنده ایجاد کرده اند که حاوی تمام اطلاعاتی است که ممکن است برای کاربران مفید باشد، بنابراین در صورت تکراری بودن محتوا، ایجاد محتوای جدید هیچ معنایی ندارد و کمکی نخواهد کرد.

فاکتورهای محتوای 10X

اگرچه حدود 86٪ از بازاریاب ها از بازاریابی محتوا به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده می کنند، اما تعداد کمی از آنها در واقع می توانند موفقیت واقعی را با آن بچشند. دلیل آن ساده است: کیفیت محتوا، مد نظر است. نوشتن، فقط قرار دادن کلمات روی کاغذ نیست. محتوای با کیفیت بالا از کلمات فراتر می رود. عناصری مانند قالب، بک لینک و زمان بارگذاری صفحه همه از مشخصات محتوای موفق هستند.

بنابراین چگونه می توانید محتوایی 10 برابر بهتر از آنچه در وب وجود دارد تهیه کنید؟ ساده است! فقط عوامل زیر را دنبال کنید:

1) Great UX را ارائه دهید

گوگل تجربه کاربری را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی در نظر می گیرد. وب سایتهایی که سریعتر بارگیری می شوند، صفحاتی فاقد تبلیغات آزار دهنده که بخشی از مقاله را پوشش می دهند و navigation که به وضوح ارائه شده است، همه قسمتهای یک UX عالی هستند.

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانند به شما در بهینه سازی تجربه کلی کاربر کمک کند:

 • سایت پر سرعت داشته باشید. زمان ایده آل بارگیری باید بین 2-3 ثانیه باشد. زمان بیش از این باعث ترک کردن بازدید کنندگان سایت شما میشود.
 • از فضای سفید که عنصری تصویری است و نشان دهنده قسمتهایی از صفحه است که فاقد متن یا هر چیز دیگری است، با دقت استفاده کنید تا قسمتهای مهم محتوای شما به راحتی دیده و خوانده شوند. فضای سفید ممکن است به یکی از دلایل زیر ایجاد شود:
 • حاشیه های کافی و خطوط کوتاه، فاصله اضافی بین خطوط
 • پاراگرافهای کوتاه، فاصله بین پاراگراف ها
 • در صورت لزوم ساختارهای گلوله ای یا شماره گذاری شده
 • عناوین اصلی و عنوان های فرعی:

تصویر(3)

 • از تصاویر و فیلم هایی استفاده کنید که بارگیری و کار بر روی آنها در هر دستگاهی آسان است. تصاویر باید گویا و دارای متن alt باشند. به همین ترتیب، فیلم ها نیز باید با متن همراه شوند.
 • یک قسمت جستجوی قابل مشاهده اضافه کنید تا کاربر بتواند به راحتی محتوای مورد علاقه خود را پیدا کند. اگر نمی خواهید کاربر پس از اتمام خواندن محتوا، سایت شما را ترک کند، یک لینک مانند "پست بعدی" در پایین مقاله به کاربر این امکان را می دهد تا به راحتی به مطلب بعدی برود.

تصویر(4)

 • در محتوای منتشر شده شما نباید هیچ لینک مخربی وجود داشته باشد، زیرا در این صورت امنیت وبلاگ شما را زیر سوال خواهد برد.
 • اکثر جملات و پاراگرافهای خود را کوتاه نگه دارید، از قلمهای بزرگتر با خوانش ساده استفاده کنید، هنگام قرار دادن سه یا چند مورد، از نقاط گلوله ای استفاده کنید.

2) اطمینان حاصل کنید که محتوای شما از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است

ظاهر پست یا مقاله وبلاگ شما مهم است، اما کیفیت محتوای مقاله شما باید درجه یک باشد، زیرا محتوای کم کیفیت می تواند منجر به نرخ پرش بالا و رتبه بندی پایین شود.

تصویر(5)

در اینجا چند نکته برای عالی نگه داشتن کیفیت محتوا آورده شده است:

 • در محتوای شما نباید غلط های املایی یا دستوری وجود داشته باشد. اگر از تفاوت بین "آنها"، "آنجا" و "اینها" مطمئن نیستید، یک ویرایشگر حرفه ای استخدام کنید تا متن شما را تصحیح کند.
 • محتوای شما باید قابل اعتماد باشد. این بدان معنی است که شما همیشه باید منابعی را که از آن آمار، حقایق، اعداد، نقل قول ها و غیره را ذکر می کنید، لینک دهید. لینک به منابع معتبر هنگام ارائه مطالب راهی عالی برای معتبر جلوه دادن محتوای شما است.
 • محتوای شما باید هم جالب و هم مفید باشد. این محتوا باید نیازهای کاربری را که احتمالاً برای یادگیری مقاله شما را مطالعه میکند، برآورده کند.
 • محتوا باید واقعی باشد (مگر اینکه از یک قطعه معتبر دیگر نقل قول کنید و منبع آن را درج کنید). سرقت ادبی این است که کار یا ایده های شخص دیگری را می گیرد و آنها را به عنوان ایده شخصی خود منتقل می کند. هرگز این کار را انجام ندهید.
 • پست ها یا مقالات وبلاگ شما نباید تبلیغات زیادی داشته باشند، به ویژه هنگامی که محتوای واقعی را پوشش می دهند. این سریع ترین راه برای جلب نظر بازدیدکننده سایت است! به تصویر زیر نگاه کنید که شامل تعداد زیادی تبلیغات و اطلاعات اندک است:

تصویر(6)

 • محتوای شما نباید دارای لینک هایی باشد که به سایت های بی کیفیت یا هرزنامه اشاره دارد.
 • محتوا باید با در نظر داشتن هدف کاربر ایجاد شود.

3) بک لینک های خود را پیدا کنید

لینک ها از ابتدای شروع به کار گوگل بخشی اساسی در الگوریتم موتور جستجو بوده اند. اما پس از اینکه بسیاری از افراد black hat SEO دریافتند که می توانند با خرید لینک ها و ارسال هرزنامه از طریق اینترنت، رتبه صفحه خود را افزایش دهند، گوگل مهارت بیشتری در تشخیص هرزنامه و لینک های نامناسب بدست آورده است.

تولید محتوای با کیفیت به طور خودکار به شما کمک می کند تا بجای ایجاد بک لینک، آنها را پیدا کنید. زمانی که در معرض توجه افراد دیگر قرار بگیرید و دیگران شما را به عنوان یک متخصص قابل اعتماد بشناسند، می توانید رقبا را کنار زده و لینک های زیادی به محتوای خود به دست آورید. نکته اصلی این است تا محتوایی ایجاد کنید که واقعاً برای کاربر مفید باشد.

4) از قدرت بازاریابی محتوا استفاده کنید

طبق گفته آنا گاتر، "بازاریابی محتوا به منزله ارائه محتوای رایگان به کاربران به منظور جلب آنها به سایت شما و تعامل با نام تجاری شما است. برخلاف وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوا استراتژیک است و اهداف خاصی را برای هر آنچه ایجاد می کنید، تعیین می کند. "

در اینجا چند روش برای تقویت استراتژی بازاریابی محتوای شما وجود دارد:

 • بهترین محتوای را در رسانه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید، اشتراک گذاشتن پست ها، ویدیوها و اینفوگرافیک ها می تواند به ایجاد ترافیک و اشتراک های اجتماعی کمک کند (که بازدید شما بیشتر می شود).

تصویر(7)

 • قابلیت به اشتراک گذاری محتوا در رسانه های اجتماعی را  اضافه کنید تا افراد بتوانند با حداقل تلاش مطالب را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند:

تصویر(8)

 • از طریق ایمیل به محتوای خود لینک دهید زیرا این امر باعث تقویت بیشتر بازاریابی محتوا می شود.

آیا محتوای 10X واقعاً ارزش تلاش کردن را دارد؟

تقریبا نیمی از کل بازدید سایت از 50 مقاله برتر است در حالی که 1200 پست دیگر هر یک فقط مقدار اندکی از بازدید ماهانه را در اختیار دارند:

تصویر(9)

علاوه بر این، محتوای 10X می تواند به شما کمک کند لینک هایی با کیفیت بالا بدست آورید و تجربه کلی کاربر را بهبود ببخشید. 

چگونه محتوای 10X تولید کنید؟

گوگل طی ده سال گذشته به طور مداوم در حال افزایش سطح  کیفی جستجوگرها بوده است. قبل از اینکه این شرکت به موتور جستجوی غالب وب تبدیل شود، هرکسی می توانست یک صفحه وب پر از کلمات کلیدی را پر کند و انتظار داشته باشد که بازدید بالایی به دست آورد. گوگل سعی کرد با ارائه الگوریتم PageRank که به وب سایت هایی که از منابع دیگر لینک دریافت می کردند و محتوای مرتبط تری ایجاد می کردند، این مشکل را برطرف کند.

تصویر(10)

الگوریتم Google نسبت به سایر موتورهای جستجو پیشرفت چشمگیری داشت، اما به طور کامل مشکل اسپم وب را برطرف نکرد. برخی از برندها هم با نوشتن محتوای بی کیفیت و استفاده از استراتژی black hat link-building توانستند در صفحه اول رتبه بندی قرار بگیرند. سرانجام، به روزرسانی های Google Panda به حذف بسیاری از این مطالب ناخواسته کمک کرده و برندها را مجبور به ارزیابی مجدد استراتژی بازاریابی محتوای خود کرد:

تصویر(11)

همه چیز در سالهای اخیر یک گام فراتر رفته است و محتوا به بخشی مهم از الگوریتم های SERP یا Search Engine Results Page تبدیل شده است. در این محیط، تنها راهی که برندها می توانند انتظار داشته باشند از رقبای خود پیشی بگیرند تولید محتوایی بسیار با ارزش تر از آنچه در صفحه اول گوگل نمایش داده می شود، است.

اکنون که به اهمیت ایجاد محتوای استثنایی پی بردید، باید بدانید که در واقع ایجاد آن بسیار دشوار است. با در نظر گرفتن عوامل فوق برای تولید محتوای 10X، در اینجا چند روش برای دستیابی به آن وجود دارد:

1) درباره محتوای صفحه اول SERP ها تحقیق کنید

وب سایت هایی که در صفحه اول Google قرار دارند، 89.71٪ از کل ترافیک جستجو را دریافت می کنند.

از آنجایی که ورود به صفحه اول نتایج بسیار مهم است، بازاریابان با صرف وقت و هزینه قابل توجهی سایت های خود را برای رتبه بندی بالاتر بهینه می کنند. مرور محتوایی که در حال حاضر دارای رتبه خوبی است می تواند در تعیین سطح کیفی محتوای شما برای رسیدن به جایگاه برتر به شما کمک کند.

تجزیه و تحلیل رقابتی شما اولین قدم اساسی در فرآیند تولید محتوا است. هدف خود را حداقل چند ساعت مطالعه نتایج در صفحه اول قرار دهید تا  به شما در ارائه کار بهتر کمک کند.

2) یک تجربه کاربری منحصر به فرد ارائه دهید

بدون توجه به آنچه شما فکر می کنید، کاربران شما بهترین داوران در مورد کیفیت محتوای شما هستند. آنها تمایل دارند محتوای منحصر به فرد بیشتری را با کیفیت بالاتر مشاهده کنند، بنابراین شما باید بدانید که چگونه محتوای خود را از رقبای خود متمایز کنید. می توانید با استفاده از تصاویری منحصر به فرد، با کیفیت و تعاملی این کار را انجام دهید تا مقالات و مطالب شما به یادماندنی و جذاب تر شود.

گنجاندن محتوای جذاب بصری (مانند تصاویر و فیلم ها) در وب سایت خود یک بخش اساسی در بهبود تجربه کاربر است:

ویژوال ها نقشی اساسی در تجربه کاربر بازی می کنند، که در نهایت می تواند عملکرد SERP شما را نیز بالا ببرد. اگر می خواهید محتوای استثنایی ایجاد کنید، باید تصاویر و فیلم های با کیفیت بالا را انتخاب نمایید :

تصویر(12)

علاوه بر تصاویر، یک مورد دیگر وجود دارد که می تواند تعامل کاربر را ارتقا دهد: ربات های چت آنلاین. افراد دوست دارند توصیه هایی دریافت کنند و ربات های گفتگوی اینترنتی این نیاز مشتریان را برآورده می کنند. ربات های چت به ایجاد صفحات جذاب و کاهش نرخ پرش کمک می کنند و همچنین به تبدیل افراد به مشتری کمک می نمایند.

تصویر(13)

3) از چندین معیار برای تعریف کیفیت استفاده کنید

محتوای عالی چگونه تعریف می شود؟ هیچ معیار واحدی برای تعیین این مورد وجود ندارد زیرا کاربران با ادغام چندین تکنیک می توانند میزان اهمیت محتوای خود را اندازه گیری کنند.

 • آیا محتوای شما پاسخی برای سوالاتی که  بینندگان شما هنگام جستجو به دنبال آن هستند دارد؟
 • آیا محتوای شما جزئیاتی که خوانندگان شما به دنبال آن هستند را دارا می باشد ؟
 • آیا اطلاعات کافی برای پشتیبانی از مطالب خود دارید؟
 • آیا از تصاویر بصورت موثری استفاده می کنید؟

اگر می خواهید محتوای با کیفیت بالا را ارائه دهید، باید هر یک از این نکات را رعایت کنید.

4) محتوای خود را با بقیه محتوای سایت خود ادغام کنید

زمان حضور (زمان باقی ماندن کاربران در سایت شما) و نرخ پرش به طور فزاینده ای به متغیرهای مهم رتبه بندی تبدیل شده اند که باید به آنها توجه کنید. نه تنها باید خوانندگان خود را با محتوای خود درگیر کنید، بلکه باید از آنها استفاده کنید تا با بقیه محتوای سایت شما نیز ارتباط برقرار کنند.

تصویر(14)

5) مقیاس پذیری را فراموش کنید

قبل از راه اندازی الگوریتم پاندا، بسیاری از شرکت ها بر روی حجم اطلاعات تمرکز کرده و محتوای بی کیفیت زیادی تولید می کردند که با هدف رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو ایجاد شده بود اما به کاربر کمکی نمیکرد. شرکت های تولید محتوا مانند Suite 101 و eHow تیم هایی از نویسندگان را برای تولید مداوم مقالات به کار گرفتند. واضح است که این امر برای آنها چندان خوب نبود، زیرا Suite 101 مجبور به تعطیل شدن شد و eHow برای ادامه زندگی مجبور شد به شدت دستورالعمل های کیفیت خود را بهبود بخشد.

کیفیت باید همیشه فشار سنج شما برای سنجش ارزش مطالب شما باشد. تمرکز خود را بر تولید مداوم محتوای با کیفیت بگذارید تا به خوبی از برند شما دفاع کند، نه اینکه روزانه محتوای متوسطی ارائه دهید.

اگر می خواهید شانس رتبه بندی و جذب بازدیدکنندگان بیشتر را داشته باشید، باید محتوایی بسازید که بسیار بهتر از هر چیزی باشد که در صفحه اول نتایج گوگل پیدا می شود. SERP ها را با دقت مطالعه کنید و از آنها برای ایجاد محتوایی استفاده کنید که ده برابر از هر چیزی که مشتریان هدف شما قبلاً دیده اند ارزش بیشتری داشته باشد.

تولید محتوا برای بازاریابی محتوا مطمئناً سخت تر خواهد شد و فقط بهترین ها در تجارت موفق خواهند بود. شما باید محتوای خود را از بقیه متمایز کنید و محتوایی عالی تولید کنید که باعث شود مردم عاشق آن شوند!

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *