10 مدل مناسب قیمت گذاری برای کسب و کارهای دیجیتالی
مقاله

10 مدل مناسب قیمت گذاری برای کسب و کارهای دیجیتالی

در هنگام تعیین قیمت خدمات ارائه شده توسط آژانس و یا کسب و کار دیجیتالی شما، همیشه فاصله محدودی بین کاهش سود برای غلبه بر رقیبان و افزایش قیمت و نگرانی از مشتریان برای تامین هزینه ها وجود دارد.

قیمت گذاری شما باید به نوعی باشد که بتوانید مشتریان هدف خود را جلب کنید بنابراین اگر می خواهید با تعداد بیشتری از مشتریان کار کنید پس کاهش سود می تواند در این مورد یاریتان کند.

البته لازم به ذکر است که تعریف مرز حساس بین سود، وفاداری و رضایت مشتریان بسیار دشوار است ولی غیر ممکن نیست. در این مقاله ده تکنیک مناسب برای تنظیم قیمت گذاری از ارائه و تخمین تا سازگاری و نرخ تبدیل به مشتری بررسی خواهد شد.

البته یک مدل قیمت گذاری ممکن است برای همه یکسان و مفید نباشد و نیاز به آزمون و خطا دارد.

 بهترین روشهای قیمت گذاری برای کسب و کار دیجیتالی:

1. قیمت گذاری عمومی

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(1)

برخی از کسب و کارهای دیجیتالی ترجیح می دهند قیمت گذاری خود را عمومی نکنند و در فرم های تماس با ما به صورت خصوصی قیمت ها را برای مشتریان خود ارسال می کنند.

تعیین یک نرخ ثابت برای خدمات دیجیتال مارکتینگ هرگز آسان نیست زیرا متغیرهای زیادی در عرصه خدمات دیجیتال وجود دارند که در قیمت گذاری موثر هستند و تعیین یک نرخ ثابت را دشوار می کنند.

حتما شرکت هایی که رقابت زیادی در حوزه فعالیت خود ندارند و یا از طریق تبلیغات زیاد در رسانه ها شهرت بی چون و چرایی در بازار به دست می آورند، از قیمت گذاری ثابت استفاده می کنند.

امروزه کمتر کسب و کاری وجود دارد که رقابت کمی در حوزه خدمات دیجیتال داشته باشد. فروشندگان آنلاین در هر گوشه و کناری وجود دارند و منتظر هستند که مشتری های شما را با قیمت گذاری شفاف و رقابتی جذب خود کنند. اگر شما یک کسب و کار سطح بالا و با سابقه نیستید، باید با پیش قدم بودن در مورد قیمت گذاری، مشتریان خود را جذب کنید.

هنوز کسب و کارهای دیجیتالی وجود دارند که هزینه خدمات را در وب سایت های خود اعلام نمی کنند. در زیر نگاهی سریع به مزیت کسب و کارهای دیجیتالی با برنامه قیمت گذاری عمومی نسبت به کسب و کارهای دیجیتالی فاقد آن شده است.

الف. عدم تعرض به حریم خصوصی:

نگاهی فوری به قیمت گذاری در وب سایت بدون نیاز به ثبت نام یا ارائه شماره تلفن و ایمیل، شرط مطمئنی برای اکثر مشتریان است و بسیاری از کاربران مایل نیستند صرفا برای مشاهده قیمت این اطلاعات را در اختیار وب سایتی قرار دهند. آنها احتمالاً بودجه مشخص برای نیاز خود دارند و دوست دارند بدون اینکه وارد مکالمه از طریق ایمیل یا تلفن شوند، نگاهی به قیمت گذاری بیندازند.

ب - مقایسه کسب و کارهای دیجیتالی مختلف:

از آنجا که کسب و کارهای دیجیتالی بسیاری وجود دارد که می توان با یک جستجوی ساده در گوگل به آنها دسترسی پیدا کرد، و مشتریان سعی می کنند مناسب ترین قیمت را پیدا کنند، اگر قیمت خدمات خود را نمایش ندهید،  مشتریان تمایل کمتری دارند که شما را به عنوان یکی از گزینه های خود به جهت بررسی و مقایسه قرار دهند.

ج. صرفه جویی در وقت:

ارسال درخواست از طریق فرم تماس یا ایمیل برای قیمت گذاری به این معنی است که شما باید حداقل 24 تا 48 ساعت صبر کنید تا استعلام قیمت از یک کسب و کار دیجیتالی داشته باشید. در مقایسه با اینکه در سایت هایی که نمایش قیمت به صورت عمومی دارند تنها چند ثانیه طول می کشد که قیمت گذاری در وب سایت بررسی شود، نگه داشتن مشتری در انتظار ایمیل یا تماس به معنای کاهش نرخ تبدیل است.

به طور خلاصه، کسب و کارهای دیجیتالی که  به زمان مشتری احترام می گذارند شانس بیشتری برای جذب مشتری دارند. کسب و کارهای دیجیتالی و یا شرکت هایی وجود دارند که قیمت گذاری را در سایت خود نشان نمی دهند. اعتبار آنها احتمالاً مقدم بر عملکرد آنها است لذا این سیستم استراتژی خصوصی قیمت گذاری برای آنها مفید است. اگر مطمئن هستید که برای همان خدماتی که همتایان ارائه می دهند قیمتی رقابتی ارائه می کنید، در عمومی سازی قیمت خود دریغ نکنید.

2. پلن بندی  هزینه ها

با توجه به تنوع گسترده خدمات ارائه شده توسط یک کسب و کار دیجیتالی، برنامه ریزی و تنظیم بسته های قیمت گذاری متناسب با تمام نیازهای مشتریان بسیار دشوار است.

خدماتی مانند پرداخت به ازای هر کلیک، سئو و بهینه سازی سایت و مدیریت رسانه های اجتماعی را به راحتی می توان به صورت پکیج بندی شده ارائه کرد، زیرا خدمات بسیار ساده هستند. اما سرویس های دیگر، از جمله کد نویسی یک اپلیکیشن، برنامه نویسی یک وب سایت پیشرفته و یا هر نوع توسعه سیستم یکپارچه ممکن است بیش از حد پیچیده باشد که بتواند در یک قیمت بسته ثابت باشد.

به عنوان یک کسب و کار دیجیتالی، اگر طرح دارای دامنه مشخصی باشد و تجربه لازم برای تحویل پروژه را داشته باشید، باید برنامه های پکیج بندی شده را ارائه دهید. همچنین، اگر مخاطبان شما استارتاپ ها هستند یا افرادی که دانش زیادی در مورد خدمات دیجیتال ندارند، داشتن بسته های قیمت گذاری می تواند بسیار مفید باشد.

3. توجه به یک پلن خاص:

هر چقدر که در تعیین برنامه های قیمت گذاری خدمات خود تلاش کنید، برخی از مشتریانی که در دنیای بازاریابی دیجیتال تازه کار هستند نمی دانند کدام یک  از پلن های قیمت گذاری برای آنها می تواند مناسب باشد.

توصیه می شود پلن هایی را که استقبال بیشتری می شود و از دید شما برای عموم می تواند مفید باشد را برجسته تر نمایش دهید.

معمولاً، برنامه قیمت گذاری برجسته، برنامه میانی بین برنامه های قیمت گذاری موجود است و با رنگ دیگری برجسته می شود. همچنین ممکن است به عنوان "محبوب ترین" بسته نشان داده شود و یا به صورت تصویر زیر به مشتری پیشنهاد گردد.

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(2)

4.  استفاده جدول بجای متن ساده

با توجه به پیچیدگی های قیمت گذاری خدمات دیجیتال ارائه شده در بسته ها، نمایش همه آنها در یک صفحه وب دشوار می شود. برخی از سایت ها تصمیم دارند ویژگی های بسته ها را به صورت جداگانه در متن ساده توضیح دهند و آنها را در یک صفحه قرار دهند، اما کاربرپسند بودن چنین سیستمی جای سوال دارد.

به عنوان مثال این نمایش متنی بسته های قیمت گذاری از commerx.com را در نظر بگیرید که در سال 2014 از سایت آنها گرفته شده است.

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(3)

جنبه پایین این نوع ارائه قیمت این است که سردرگمی ایجاد می کند و می تواند مدت زمان لازم برای درک برنامه های مختلف را به طور جدی افزایش دهد و بسیار کسل کننده باشد.

با این حال، سایت commerx اکنون سایت خود را بروز کرده و به شکل بهتری پلن های خود را نمایش می دهد. در زیر می توانید نمونه اصلاح شده را در سایت میهن وب هاست مشاهده نمایید.

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(4)

در این روش مشتری می تواند به سهولت بسته های مناسب با بودجه خود را در یک نگاه مشاهده کرده و توضیحات مورد نیاز هر پلن را به تفکیک و زیبایی مشاهده کند.

5. استفاده از اعلام قیمت اتوماتیک بر حسب نیاز مشتری

 بسیاری از وبسایت های معروف به جهت ارائه حدود قیمت متناسب با نیاز مشتری ابزار هایی را برای مشتریان خود راه اندازی کرده اند که مشتریان می توانند با تنظیم و تکمیل فرم هایی که بیانگر نیاز های آنها است حدود قیمت پروژه خود را مشاهده کنند.

 بعنوان مثال می توان داده هایی مانند نمونه های زیر را به ابزار داد:

  • تعداد صفحات سایت شما چقدر است ؟
  • آیا به بخش وبلاگ نیاز دارید ؟
  • چند درگاه بانکی در سایت شما نیاز است؟
  • آیا نیاز به ارسال پیامک دارید ؟
  • آیا مایل هستید وبسایت شما با یک CMS توسعه یابد یا به صورت کاملا اختصاصی؟

با تکمیل فرم هایی این چنینی می توان حدود قیمتی از پروژه مورد نیاز را بدست آورید.

6. تنظیم یک مدل درآمد دوره ای

برای هر کسب و کار دیجیتالی مبتنی بر طراحی یا مبتنی بر فناوری، راهی برای ایجاد درآمد مکرر در قالب مدل قیمت گذاری دوره ای وجود دارد. 

به عنوان مثال، خدماتی مانند سئو و بازاریابی در شبکه های اجتماعی و یا استفاده از هاست و سرور چیزی نیستند که بتوان در یک قیمت ثابت و یک بار دریافت خلاصه کرد. آنها به یک مدل تکرار شونده نیاز دارند.

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(5)

در این روش ارائه خدمات به صورت دوره ای و بر حسب سیکل سرویس مشتری انجام می گردد.

در ارائه خدمات سئو و مارکتینگ کسب و کارهای دیجیتالی نقش مشاوره ای را نیز برای مشتریان خود ایفا می کنند و ضمن تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش های ماهیانه از میزان پیشرفت کار مشاوره های لازم برای انجام هزینه های تبلیغات و توسعه سیستم را نیز می توانند به مشتریان ارائه کنند.

7. ارزش، زمان و هزینه

هنگام تنظیم قیمت گذاری سه ملاحظه وجود دارد: ارزش، زمان و هزینه، بهترین مدل قیمت گذاری تقریباً برای هر سناریوی خدمات دیجیتال باید براساس ارزش ارائه شده، با در نظر گرفتن زمان و هزینه های سربار باشد. به این ترتیب با داشتن تجربه بالا می توانید بر حسب زمان و ارزش کار هزینه های نیروی انسانی را دقیق تر محاسبه نموده و مبلغ پروژه را به صورت دقیق محاسبه نمایید

تنها ایراد در مورد قیمت گذاری از نظر ارزش این است که کسب و کار دیجیتالی شما موظف است نتیجه نهایی را به مشتری وعده دهد در صورتی که ارائه خدمات سئو و یا افزایش میزان دقیق ترافیک را نمی توان به مشتری اعلام کرد.

کسب و کار دیجیتالی شما باید از دادن چنین وعده هایی خودداری کند - پیش بینی های خود را درباره ارزش ارائه شده به شرکت با دقت انجام دهید. برای افزایش این تعداد، مانند قابلیت های فروش و سابقه نرخ تبدیل، باید از نزدیک با مشتری کار کنید و سایر فاکتورهای مربوط به  کسب و کار مشتری را بررسی نمایید.

8. اتخاذ چند مدل قیمت گذاری

اگر یک مدل واحد کافی نباشد، می توانید چندین مدل قیمت گذاری برای خدمات دیجیتالی خود در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، یک مشاور که مدل هزینه ساعتی را به همراه مدل ثابت دریافت می کند، هم برای مشتریانی که می خواهند برای یک دوره آزمایشی از خدمات شما استفاده کنند و هم برای کسانی که می خواهند یک رابطه تجاری پایدار با شما ایجاد کنند، کارایی خوبی دارد.

مدل مناسب قیمت گذاری

تصویر(6)

9. تحقیقات رقبا

بررسی رقبا برای قیمت گذاری یک امر ضروری است. این مورد یک ایده منصفانه به شما می دهد که دامنه یا حاشیه قیمت گذاری شما در بازار چگونه است. روش های زیادی برای بررسی قیمت رقبا وجود دارد.

 با یک جستجوی ساده در گوگل برای کلمه کلیدی اصلی خود، لیستی از سایت ها را برای بررسی دریافت خواهید کرد.

اگر خوش شانس باشید، قیمت این سایت ها در دسترس عموم قرار می گیرد. در غیر این صورت، روش های دیگری برای بررسی قیمت آنها وجود دارد. همچنین می توانید برای دریافت پیشنهاد با استفاده از ایمیل یا تلفن به صورت ناشناس با شرکت های رقیب تماس بگیرید.

10. هزینه پشتیبانی فنی

آیا برای پشتیبانی فنی از مشتریان خود هزینه دریافت می نمایید؟ این سوالی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. برخی از هزینه های خدمات شما ممکن است شامل پشتیبانی فنی اساسی باشد.

 اما اگر مدت زمان زیادی را صرف حل رایگان سوالات و مشکلات پروژه های مشتریان قبلی می کنید، شاید لازم باشد که در این مورد تجدید نظر کنید.

بهتر است که توافق نامه دقیقی بین شما و مشتریانتان داشته باشید که به صورت دقیق بیانگر این مسئله باشد که تا چه میزان خدمات به صورت رایگان ارائه شده و پس از چه تایمی و یا در چه حالاتی نیازمند دریافت هزینه می باشید.

این ده مورد بهترین روش های قیمت گذاری برای کسب و کارهای دیجیتالی بودند که بررسی شدند و شما می توانید با انتخاب مناسب ترین شیوه قیمت گذاری برای کسب و کار خود بهتر از گذشته رضایت مشتریان خود را جلب نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *