جستجوی صوتی چگونه در سئوی سایت ها تاثیر می گذارد؟
مقاله

جستجوی صوتی چگونه در سئوی سایت ها تاثیر می گذارد؟

جستجوی صوتی در مرورگر ها برای بسیاری از دارندگان وب سایت ها تبدیل به یک نگرانی شده است، البته بسیاری از افراد متوجه آن نیستند. امروزه کاربران بیشتر تمایل دارند بجای تایپ کردن موضوع مورد جستجو، از جستجوی صوتی استفاده کنند و با توجه به دقیق بودن دستگاه ها، صحبت کردن اغلب آسان تر از تایپ کردن است.

جستجوی صوتی

تصویر (1)

در بین سال های 2012 تا 2016 گوگل 15% فناوری میزان تشخیص صدا را افزایش داد. یعنی اکنون ورودی صدا را با دقت بالای 90% تشخیص می دهد. البته تنها گوگل نیست که چنین اقدامی انجام داده، پلتفرم هایی مانند Baidu، Hound ،Amazon نیز  به طور چشمگیری کارایی تشخیص صدا را بهبود داده اند. حتی Cortana(پاسخ مایکروسافت به جستجوی صوتی)، با دقت 93% در بالاترین رتبه ها قرار دارد.

بنابراین، جستجوی صوتی چگونه بر سئوی وب سایت ها تاثیر می گذارد؟

1. گسترش نیاز به سازگاری با تلفن همراه

جستجوی صوتی

تصویر (2)

جستجوی صوتی از یک دستگاه تلفن همراه اغلب به بازدید از سایت شما ختم می شود. این بدان معنا است که سازگاری با تلفن همراه یک امر ضروری برای وب سایت شما است.

تلفن های هوشمند و تبلت ها حدودا 55 درصد از ترافیک اینترنت را تشکیل می دهند. سازگاری با تلفن همراه شامل مواردی مانند اطلاعات تماس با شرکت، ویژگی کلیک برای تماس و تمام مواردی است که کاربران از آنها برای راحتی کار خود در دستگاه تلفن همراه استفاده می کنند.

2. عبارات باعث ایجاد ترافیک می شوند، نه کلمات

تصویر (3)

کلمات کلیدی هنوز هم جزو موارد مهم وب سایت محسوب می شود، اما این عبارات طولانی هستند که بیشترین تاثیر را دارند. خودتان فکر کنید، زمانی که می خواهید در مورد یک موضوع جستجوی صوتی انجام دهید، تنها دو یا سه کلمه را به کار می برید یا اینکه یک جمله و سوال کامل را مطرح می کنید؟

به عنوان مثال، جمله "پیتزا فروشی در نزدیکی من" برای پیدا کردن نزدیک ترین پیتزا فروشی اطراف شما عالی است. اما آیا این گونه سوال می کنید؟ آیا مشتریان شما به این صورت سوال می کنند؟ معمولا سوالاتی از این قبیل به این صورت هستند: "نزدیک ترین پیتزا فروشی در نزدیکی من کجاست؟"

3. سرعت هنوز هم اهمیت دارد

جستجوی صوتی

تصویر (4)

داشتن یک وب سایت پرسرعت برای کسب رتبه بالا در نتایج جستجو و همچنین افزایش بازدید سایت ضروری است. زیرا موتور های جستجو به دنبال "کارایی بالا" هستند و کاربران نیز "اکنون" نیاز به اطلاعات دارند.

در تلفن های همراه سرعت دارای اهمیت بیشتری است. زیرا مواردی مانند پهنای باند، سخت افزار تلفن و نوع اینترنت کاربران در نحوه نمایش سایت برای کاربر تاثیر گذار است.

4. تغییر محتوا به سبک محاوره ای

جستجوی صوتی

تصویر (5)

اگر می خواهید افراد در هنگام جستجوی صوتی به محتوای شما جذب شوند، ارائه محتوا با لحن محاوره ای بسیار اهمیت دارد. با این کار کاربران آنچه که می خواهید به آنها انتقال دهید را راحتتر درک می کنند.

مطالب سایت خود را با صدای بلند بخوانید. آیا لحن آن با آنچه که در زندگی واقعی به کار می برید یکسان است؟ بخشی از اعتماد و ارتباط خوب با کاربرانتان از این روش به دست می آید.

5. تمرکز بیشتر بر روی مکان

جستجوی صوتی

تصویر (6)

از سال 2016 تاکنون جستجوی کلمه "در نزدیکی من" در تلفن همراه بیش از 500 درصد افزایش پیدا کرده است. زیرا کاربران اغلب به دنبال کالای خاصی در مکان فعلی خود هستند.

زمان استفاده از دفترچه تلفن های کاغذی به اتمام رسیده است و کاربران به راحتی می توانند در مورد مشاغل محلی مورد نظر خود با جستجوی صوتی اطلاعاتی بدست بیاورند. بهتر است مطمئن شوید که سایتتان در نتایج جستجو قرار گرفته است و هر کاری که می توانید در این زمینه انجام دهید.

6. غلط املایی دارای اهمیت پایین تری است

جستجوی صوتی

تصویر (7)

بسیاری از افراد کلماتی که دارای غلط املایی هستند را در meta tags قرار می دهند، زیرا امیدوارند آن دسته از جستجوگرانی که به صورت تصادفی یک کلمه را اشتباه تایپ کرده اند نیز بتوانند سایت آنها را پیدا کنند. اما جستجوی صوتی از الگوریتم و هوش مصنوعی متفاوتی استفاده می کند. از آنجا که ابزار های جستجو در مورد آنچه که افراد می گویند جستجو می کند، غلط املایی از اهمیت پایین تری برخوردار است.

به محض اینکه الگوریتم ابزار جستجو بتواند تشخیص دهد که کاربر چه سوالی می پرسد، محتوای مرتبط و صحیح را در اختیار کاربر قرار می دهد. به همین دلیل مهم است که مطلب سایت شما نیز قابل خواندن باشد.

7. تاکید بر بکارگیری سوالات در متن

جستجوی صوتی

تصویر (8)

یکی از نکات اساسی در جستجو های صوتی، سوالاتی هستند که بهترین پاسخ های مربوط به آنها در نتایج جستجو بالاترین رتبه را دریافت می کنند.

Featured snippets برای جذب مخاطب بسیار عالی عمل می کنند البته بخش “People also ask” در گوگل نیز در این زمینه کاربرد دارد. با ارائه پاسخ های صریح و قابل اطمینان  می توانید به راحتی بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید. 

فقط مطمئن شوید که پاسخ ها کاملا واضح و قابل درک هستند و کاربران مجبور به باز کردن فرهنگ لغات برای درک موضوع نیستند.

8. تشخیص هدف واضح بین جستجو کننده و محتوا

جستجوی صوتی

تصویر (9)

بازاریابی برای جستجوی صوتی بر روی هدف بین شخص جستجو کننده و محتوا متمرکز است. این یک فاکتور مهم در فراهم کردن شرایط جستجوی صوتی برای وب سایتتان، بهبود سئو و یا مدیریت یک وبلاگ در اینترنت است. 

این فاکتور به این معنا است که دقیقا آنچه که کاربر به دنبال آن است را به او ارائه دهید. مثلا تفاوت زیادی در "از کجا می توانم یک شارژر بخرم" با "از کجا می توانم یک شارژر دست دوم بخرم" وجود دارد.

قصد کاربر از جستجو، اهمیت بسیار زیادی برای کسب رتبه خوب در موتور های جستجو دارد و جستجوی صوتی باعث افزایش اهمیت این امر شده است.

چند روش برای بهبود عملکرد جستجوی صوتی 

بسیاری از این روش ها دو کاربرد دارند. این بدان معنا است که آنها هم برای جستجوی تلفن همراه و هم برای دسکتاپ به خوبی جواب می دهند.

درج محتوای توصیفی

بسیاری از اهداف بازاریابی از طریق درج محتوای توصیفی مشخص می شوند. برای مثال، اگر شما بخواهید در فروشگاه آنلاین خود کفش های Nike مشکی بفروشید چگونه آن را توصیف می کنید؟ آیا آنها را به عنوان "Nike" توصیف می کنید  یا "کفش مشکی Nike"؟

این جزئیات محصولات شما هستند که نقش بسیار مهمی را در افزایش بازدید از سایت ایفا می کنند. ابهام در جزئیات محصولات به موقعیت شما در نتایج جستجو آسیب می رساند.

در بسیاری از جستجو های صوتی کاربران به دنبال قیمت و یا جزئیات خاصی از یک محصول هستند و به این دلیل است که اکثر افراد به ویژه در هنگام خرید به جزئیات یک محصول دقت بسیاری می کنند.

استفاده از کلمات پرسشی

در بیشتر جستجو ها، این سوالات هستند که بیشتر از بقیه ظاهر می شوند. کلماتی مانند چه کسی، چه چیزی، کجا، چرا و چگونه هستند که در تلفن های هوشمند به کار برده می شوند. البته کلماتی مانند آیا، می شود، می توان، خواهد بود، است و غیره نیز ممکن است کاربرد داشته باشند. 

اگر سوالی در مورد محصول، برند یا خدمات شما وجود دارد حتما به آن پاسخ دهید. اما مختصر توضیح دهید. طی بررسی های انجام شده مشخص شده که متوسط پاسخ جستجوی صوتی 29 کلمه است. پس باید سریعتر سر اصل مطلب بروید. برای پاسخ کوتاه یک یا دو جمله را می توانید بکار ببرید. 

هنگام نوشتن از یک لحن طبیعی استفاده کنید

اکثر نویسندگان لحنی بی احساس را در محتوای خود بکار می برند. به این معنی که اطلاعات را به نحوی به کاربران ارائه می دهند که باعث گیج شدن آنها می شود. 

بهتر است مقالات خود را با لحن محاوره ای بنویسید. به عبارت دیگر، تصور کنید که در حال ارائه اطلاعات به همسایه خود هستید. حتی بهتر است به صورتی صحبت کنید که دانش آموزان کلاس هشتم نیز بتوانند مطلب شما را درک کنند. طبیعی بودن لحن، اعتبار و صحت کلام شما را نشان می دهد. 

Featured Snippets ایجاد کنید

Featured snippets قطعه های کوچکی هستند که در جستجوی گوگل نمایش داده می شوند. این قطعه ها از پست وب سایت هایی که پاسخ یک سوال خاص و یا اطلاعات ویژه ای را در اختیار قرار می دهد، بیرون کشیده شده اند.

بهترین ویژگی این قسمت این است که نیازی به قرار گرفتن در بالاترین موقعیت در صفحه نتایج گوگل نیست. حتی بعضا دیده شده که محتوایی در صفحه دوم نتایج گوگل بوده اما به عنوان Featured snippets ظاهر شده است.

در اصل، پایه و اساس Featured snippets بر اطلاعات و کیفیت بنا شده است. این مهم است که با سرعت بالاتر بتوانید به موتور های جستجو پاسخ دقیقی ارائه دهید. برخی از بهترین پاسخ ها در چند جمله ارائه شده اند.

از فونت های بزرگ و واضح استفاده کنید

بیشتر جستجوهای صوتی در حال حاضر از طریق تلفن همراه انجام می شود. آیا جستجوگران پس از ورود به سایت، قادر به خواندن اطلاعات بدون بزرگنمایی هستند؟ بسیاری از کارشناسان در حال جابجایی به فونت بزرگتر و برجسته تری برای جلب نظر کاربران هستند. زیرا اندازه صفحه نمایش همه گوشی ها یکسان نیست. آنچه در صفحه نمایش هفت اینچی خوب به نظر می رسد، ممکن است در ابعادی کوچکتر از پنج اینچ به سختی قابل خواندن باشد.

از الگو های نشانه گذاری (Schema Markup) استفاده کنید

schema markup قرار دادن چند خط کد در اسکریپت است که جهت بهبود نتایج جستجو استفاده می شود. هرچند استفاده از الگو های نشانه گذاری تضمین نمی کند که سئوی سایت شما فورا بهبود پیدا کند، اما تاثیر گذار است.

افزودن schema markup چندان سخت نیست، اما نیاز به کمی دانش برنامه نویسی دارد. خوشبختانه استفاده از اسکریپت هایی مانند وردپرس به شما اجازه می دهد از افزونه هایی مانند schema در این زمینه بهره مند شوید.

بسیاری از افراد با استفاده از الگو های نشانه گذاری موفقیت زیادی در افزایش بازدید کسب کرده اند. این کار یک راه حل فوری نیست اما در طولانی مدت به شما کمک می کند.

صفحه سوالات متداول را در وب سایتتان ایجاد کنید

افزودن صفحه سوالات متداول راه حلی عالی برای پشتیبانی از جستجوی صوتی در سئو است. به خصوص اگر بتوانید پاسخ های کوتاه و مختصری را در آن قرار دهید. البته برای ایجاد این صفحه ابتدا باید بدانید که کاربران بیشتر چه سوالاتی را در مورد شرکت شما می پرسند. اگر از Google Analytics یا Search Console استفاده می کنید، دستیابی به این موارد بسیار آسان است. 

بهترین بخش این استراتژی عدم نیاز به دانش برنامه نویسی زیاد است. به سادگی می توانید صفحه ای از بیشترین سوالات مربوط به تجارت خود را اضافه کنید.با این حال، مطمئن شوید که پاسخ های شما طولانی نیست و اطلاعات با کیفیت ارائه دهید.

ایجاد یک وب سایت معتبر

ایجاد یک وب سایت معتبر اغلب وقت گیر است، اما ارزش تلاش کردن را دارد. وب سایت های معتبر اغلب بک لینک های بیشتری را دریافت می کنند، در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند و در نتایج جستجوی صوتی و یا دسکتاپ در بالاترین رتبه قرار می گیرند. 

هرچه ساختار محتوای شما حرفه ای تر باشد، سایتتان وضعیت بهتری خواهد داشت. استناد به منابع معتبر، ارائه حقایق غیر قابل انکار و ساختن محتوای با دوام تنها چند روش برای ایجاد ظاهری معتبر است. 

حتی ایجاد لینک های داخلی در اعتبار تاثیر گذار است. با این کار به موتور های جستجویی مانند گوگل نشان می دهید که شما به سایت خود اهمیت می دهید. 

بر روی سئوی محلی سایتتان کار کنید

در صورتی که بخواهید مشتریانی را که در نزدیکی مکان فیزیکی شما هستند جذب کنید، بهینه سازی سئوی محلی امری ضروری است. به خاطر داشته باشید، جستجوی اصطلاح "نزدیک من" طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

این اقدامات شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از موقعیت جغرافیایی خود در توضیحات و محتوای متا.
  • ثبت نام در سیستم هایی مانند Google My Business.
  • بخش نظرات کاربران را در سایت فعال کنید.

سخن نهایی

جستجوی صوتی با سرعت بالایی در حال رشد است. اگر می خواهید از رقابت پیشی بگیرید، باید هم اکنون برای جذب کاربرانی که جستجوی صوتی انجام می دهند، تلاش کنید.

در نظر بگیرید که 72% از افراد روزانه از جستجوی صوتی استفاده می کنند و این تازه ابتدای فناوری تشخیص صدا است. پس زودتر دست به کار شوید، تا در رقابت با سایت های دیگر در این زمینه برنده شوید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *