20 نکته امنیتی برای حفاظت از اطلاعات هنگام دور کاری - بخش دوم
مقاله

20 نکته امنیتی برای حفاظت از اطلاعات هنگام دور کاری - بخش دوم

در سال های اخیر با توجه به شیوء بیماری کووید 19 بسیاری از شرکت ها و سازمان ها مجبور به دورکاری شدند تا کارمندان در منزل وظایفی که به آنها سپرده شده است را پیش ببرند. در زمان دورکاری خطرات امنیتی بسیاری در کمین بوده و نیاز است نکاتی برای حفظ امنیت اطلاعات رعایت گردد. در این مقاله رایج ترین خطرات امنیتی که در زمان کار در منزل با آن مواجه خواهید شد بررسی شده است.

در بخش اول مقاله توضیحاتی در خصوص خطرات موجود برای افرادی که دورکاری انجام می دهند داده شد و در این مقاله نکات امنیتی مهم کار در منزل که می بایست در زمان دور کاری به جهت حفظ امنیت اطلاعات خود و در امان ماندن از تهدیدات سایبری رعایت کنید، آورده شده است.

خلاصه ای از عناوین این مقاله به شرح زیر است :

 1. سعی نمایید از نرم افزار های امنیتی مناسب استفاده کنید 
 2. دستگاه های کاری را از دستگاه های شخصی جدا کنید
 3. سیستم عامل خود را بروز نگه دارید 
 4. نرم افزارها را بروز نگه دارید 
 5. امنیت شبکه وای فای خود را افزایش دهید
 6. از VPN استفاده کنید
 7. امنیت فیزیکی را افزایش دهید
 8. از یک مرورگر و موتور جستجوی امن استفاده کنید
 9. از اطلاعات خود بکاپ تهیه نمایید
 10. در اشتراک گذاری فایل از  تکنیک های رمزنگاری استفاده کنید
 11. از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید
 12. از رمز های قوی استفاده کنید
 13. مراقب سایت های فیشینگ باشید
 14. دستگاه خود را قفل کنید
 15. از آدرس ایمیل های مختلفی استفاده کنید
 16. از Remote Wipe استفاده کنید
 17. مراقب برنامه های متفرقه باشید
 18. کنترل دسترسی را فعال کنید
 19. انتشار نام شبکه را غیر فعال کنید
 20. کارمندان را در زمینه های پشتیبانی فناوری اطلاعات و امنیت سایبری آموزش دهید

1- سعی نمایید از نرم افزار های امنیتی مناسب استفاده کنید 

نرم افزار های امنیتی خوبی از برند های معتبر در بازار وجود دارند که به حفظ امنیت در برابر تهدیدات امنیتی سایبری کمک می کنند. اکثر آنها از دستگاه شما در برابر طیف وسیعی از تهدیدات امنیتی به صورت همزمان محافظت خواهند کرد. 

نکات امنیتی برای حفاظت از اطلاعات هنگام دور کاری

تصویر(1)

امروزه نرم افزار های زیادی برای دفاع از انواع مختلف حملات از جمله ویروس ها، حملات DDoS و … وجود دارند. برخی از نرم افزار ها رایگان و برخی دیگر پولی هستند که با قیمت های مختلفی ارائه می شوند.

از آنجایی که تهدیدات سایبری به صورت مداوم در حال تکامل هستند و هر روز برای دور زدن نرم افزار های امنیتی، قوی تر می شوند، بهتر است از نسخه های پولی آنتی ویروس ها استفاده کنید زیرا معمولا جامع تر بوده و ویژگی های امنیتی قوی تری برای مقابله با تهدیدات دارند.

توجه داشته باشید موردی که نرم افزار های امنیتی قابل اعتماد را از ضعیف جدا می کند بروزرسانی مداوم آنها است. به عبارت دیگر اگر یک نرم افزار به صورت مکرر خود را بروزرسانی می کند به این معنا است که در صورت شناسایی تهدید امنیتی جدید، از آن آگاه خواهد بود.

2- دستگاه های کاری را از دستگاه های شخصی جدا کنید

اگر در منزل کار می نمایید سعی کنید برای فعالیت از دستگاه دیگری استفاده کنید، بدین ترتیب در صورتی که یکی از دستگاه ها توسط یک تهدید ناخواسته در معرض خطر قرار گیرد دستگاه دیگر در امان خواهد بود.

این کار نه تنها برای رایانه شما بلکه برای تمامی دستگاه های متصل به اینترنت مانند تبلت و گوشی های هوشمند که در معرض خطرات خارجی هستند، مفید است. حتی پیشنهاد می شود حافظه های قابل حمل مانند هارد دیسک ها و فلش مموری ها را نیز برای کار و امور شخصی به صورت جداگانه استفاده نمایید.

اگر تاکنون از دستگاه های جداگانه ای برای کار و امور شخصی استفاده نمی کردید، بهتر است که حتما این کار را انجام دهید. امروزه بسیاری از کارفرمایان به ویژه در دوران همه گیری کرونا اینکار را انجام می دهند. چنانچه تا کنون از دستگاه های جداگانه ای استفاده می کردید مشکلی نخواهید داشت.

نکته مهم دیگر این است که از فایل های مهم کاری خود همیشه یک نسخه پشتیبان جداگانه و بروز تهیه کنید. اگر این اطلاعات محرمانه و بسیار مهم هستند می توانید استثنائا این اطلاعات را در سیستم شخصی خود به عنوان بکاپ نگهداری نمایید.

3- سیستم عامل خود را بروز نگه دارید

اکثر سیستم عامل های اصلی، خود یک سیستم دفاعی مانند فایروال دارند تا از تاثیر برخی تهدیدات بر دستگاه شما جلوگیری کنند. همانند نرم افزار های امنیتی، این نرم افزار ها نیز باید بروزرسانی شوند تا در برابر تهدیدات امنیتی جدید پاسخگو باشند.

با بروز رسانی سیستم عامل، این نرم افزار ها نیز بروز رسانی می شوند. به همین دلیل بسیار توصیه می شود که همیشه سیستم عامل خود را در همه دستگاه ها بروز رسانی کنید.

اکثر سیستم عامل ها امکان بروزرسانی به صورت دستی یا خودکار را به شما می دهند، می توانید آن را بر روی بروز رسانی خودکار تنظیم کنید تا به محض انتشار آپدیت جدید بروز رسانی سیستم عامل شما نیز صورت گیرد.

اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل شما کاملا معتبر باشد. این مورد در سیستم عامل ویندوز رایج تر است زیرا بسیاری افراد از نسخه بدون کلید فعالسازی ویندوز را که همه ابزارهای امنیتی داخلی آن به درستی نصب نشده اند استفاده می کنند.

 4- نرم افزارها را بروز نگه دارید 

بروز رسانی نرم افزار محدود به بروز رسانی سیستم عامل نمی شود. این بسیار مهم است که همه نرم افزار ها و برنامه هایی که در دستگاه شما استفاده می شوند را نیز بروز نگه دارید. این بین نرم افزار هایی که برای کار کردن نیاز به اتصال اینترنت دارند، از اهمیت دو چندان برخوردار می باشند.

در این مورد می توان به برنامه هایی مانند زوم، اسکایپ، واتساپ و… اشاره کرد، اما محدود به همین موارد نمی شود. معمولا همه این نرم افزار ها اقدامات امنیتی لازم را در خود دارند اما برای رویارویی با تهدیدات امنیتی که به تازگی معرفی شده اند نیاز به بروزرسانی مرتب دارد.

بهتر است در دستگاه های کاری خود تنها نرم افزار هایی که برای کار به آنها نیاز دارید را نگه دارید و برنامه های دیگری مانند بازی یا نرم افزار های پخش فیلم یا دیگر برنامه ها را در دستگاه های شخصی استفاده کنید.

5- امنیت شبکه وای فای خود را افزایش دهید 

امروزه تقریبا همه افراد در منزل به جای اینترنت سیمی از شبکه بی سیم WiFi استفاده می کنند. همانطور که میدانید برای اتصال به این شبکه نیاز به رمز عبوری است که هنگام کانفیگ مودم خود آن را تنظیم کرده اید. این رمز عبور، عامل اصلی برقراری یا عدم برقراری امنیت در شبکه اینترنت منزل شما است.

کمترین ضرری که نفوذ یا استفاده بدون اجازه از شبکه WiFi شما می تواند در پی داشته باشد کاهش سرعت اینترنت است زیرا دستگاه های مختلفی بدون اجازه از آن استفاده می کنند. حتی ممکن است مسائل جدی تری نیز رخ دهد، مانند جرایم سایبری که از شبکه اینترنت شما صورت گرفته که پس از ردیابی آن به شما برمی گردد.

اگر یک همسایه کنجکاو با دانش فنی نسبی دارید، این خطر همیشه وجود دارد که رمز عبور وای فای شما را هک کرده و از اینترنت آن استفاده کند. به همین دلیل بهتر است از رمز عبور پیچیده ای استفاده کنید که به راحتی قابل حدس نباشد اما نه آنقدر پیچیده که خود نیز آن را فراموش کنید. همچنین بهتر است هر چند وقت یک بار رمز عبور خود را تغییر دهید تا امنیت بیشتری داشته باشید. 

6- از VPN استفاده کنید 

فیلتر شکن یا vpn ها بیشتر به دلیل دور زدن موقعیت جغرافیایی فعلی برای دسترسی به سرور هایی که اتصال به آن برای مکان های خاصی از سراسر جهان مسدود شده اند، استفاده می شود.

با این حال vpn ها به دلایل امنیتی نیز استفاده می شوند. آنها اتصال شما را رمزگذاری کرده و تمام داده ها را در مقابل هکر ها ایمن می کنند.

نکات امنیتی برای حفاظت از اطلاعات هنگام دور کاری

تصویر(2)

در هنگام استفاده از vpn به جای اینکه داده های شما از سرور های ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) عبور کنند، از سرور های شرکت ارائه دهنده VPN استفاده می کنند که منجر می شود IP تغییر کرده و هویت آنلاین واقعی شما پنهان بماند.

امروزه برند های مختلفی VPN ارائه می دهند که همه آنها کم و بیش به یک صورت عمل می نمایند اما چند نکته مهم وجود دارد که باید در هنگام انتخاب یک VPN در نظر بگیرید.

در ابتدا بهتر است مطمئن شوید VPN مورد نظر در کشور شما کار می کند و اگر مایل هستید از نسخه پولی استفاده کنید بهتر است که در این مورد از پشتیبانی آن سوال کنید، زیرا استفاده از VPN در برخی از کشورها ممنوع می باشد.

نکته دیگری که می بایست بررسی شود سطح رمزنگاری VPN ، تعداد و مکان سرور های آن است. سطح رمزنگاری می تواند تعیین کند که آیا VPN مورد نظر به اندازه کافی ایمن است یا خیر؟ امروزه اغلب VPN ها از چندین سطح رمزنگاری پشتیبانی می کنند که برای موقعیت های مختلف مناسب است.

تعداد و مکان سرور های VPN تعیین می کند که آیا می توانید سروری نزدیک موقعیت جغرافیایی خود پیدا کنید تا سرعت اتصال سریع تری داشته باشید یا خیر. هرچه سرور نزدیک تر باشد سرعت اتصال بیشتر خواهد بود. VPN ها چند ویژگی امنیتی دارند. یکی از ویژگی های مهمی که ممکن است از آن استفاده کنید kill switch است.

هدف kill switch، این است که اگر به هر دلیلی اتصال فیلتر شکن به شکل غیر منتظره ای قطع شود، به صورت کامل اتصال اینترنت شما را قطع می کند. این کار باعث می شود که دستگاه شما در زمان قطعی VPN شناسایی نشود.

برخی از VPN ها، اکستنشن (افزونه) مرورگر یا اپلیکیشن برای سیستم عامل های مختلف از جمله اندروید، ویندوز، مک، IOS، لینوکس و… ارائه می کنند. بعضا می توانید روتر خانگی خود را طوری تنظیم کنید که مستقیما از طریق VPN به آن متصل شوید. این کار باعث می شود که همزمان تمام دستگاه های متصل به شبکه را با این روش ایمن کنید.

7- امنیت فیزیکی

هنگامی که در شرکت کار می کنید این وظیفه شما نیست که دستگاه خود را از جهت فیزیکی در برابر سرقت و عوامل دیگری محافظت کنید. معمولا این مورد بر عهده کارکنان امنیتی شرکت یا سازمان می باشد. هرچند بهتر است همیشه دفتر کار یا رایانه خود را قبل از ترک آن قفل کنید.

همین مفهوم در منزل نیز صدق می کند اما دلایل آن متفاوت هستند. در محل کار معمولا همکاران شما با دانش فنی بیشتری رفت و آمد می کنند اما در منزل کودکان، اقوام، حیوانات خانگی یا حتی دوستان شما حضور دارند. منظور این نیست که آنها ممکن است عمدا داده های شما را دستکاری کنند یا قابل اطمینان نیستند اما بهتر است داده های خود را در مقابل اتفاقات غیر عمد و ناخواسته ایمن نگه دارید.

می توانید با قفل نگه داشتن دستگاه ها یا نگهداری فایل ها و اسناد در اتاق جداگانه ای امنیت داده های خود را افزایش دهید یا زمانی که از آنها استفاده نمی شود، آنان را در یک کمد جداگانه ای قرار داده و قفل کنید.

8- از یک مرورگر و موتور جستجوی امن استفاده کنید

می دانید که موتور های جستجوی محبوب مانند گوگل و بینگ داده های شما را برای اهداف تبلیغاتی جمع آوری می کنند. این مورد ممکن است در خصوص کار شما نگران کننده باشد زیرا امکان دارد با اطلاعات حساسی سروکار داشته باشید.

از جمله فوق اشتباه برداشت نکنید! این موتور های جستجو بد نیستند و برای امور روزمره مناسب هستند اما در صورتی که کار حساسی انجام می دهید بهتر است از یک جایگزین امن تر استفاده کنید.

موتور های جستجوی مختلفی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موتور های جستجو می توانید مقاله آشنایی با تاریخچه موتور های جستجو در وبلاگ میهن وب هاست را مطالعه نمایید.

9- از اطلاعات خود بکاپ تهیه نمایید

اطلاعات مهم شما ممکن است به دلایل متعددی از بین بروند. به همین دلیل نگه داشتن نسخه پشتیبان جداگانه و بروز رسانی مداوم آن بسیار تاکید شده است. دو راه اصلی برای پشتیبان گیری وجود دارد؛ پشتیبان گیری فیزیکی و ابری. پشتیبان گیری فیزیکی روشی سنتی تر است، به این صورت که از اطلاعات خود در یک فضای ذخیره سازی قابل حمل مانند فلش یا هارد اکسترنال پشتیبان تهیه می کنید.

اینکه هر چند وقت یک بار نسخه پشتیبان خود را بروز می کنید بسته به حجم کاری شما دارد. احتمالا هر چقدر حجم کاری شما بیشتر باشد به پشتیبان گیری بیشتری به عنوان مثال: روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره نیاز خواهید داشت.

برخلاف درایو های ذخیره سازی فیزیکی، فضای ذخیره سازی ابری، مبتنی بر سرورهای راه دور است که می توانید از هر دستگاهی در هر نقطه ای از جهان به آن دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید آن را با همکاران، دوستان یا کارمندان خود به اشتراک بگذارید. علاوه بر این خطر آسیب دیدن داده ها بسیار کمتر از درایو های ذخیره سازی است که همراه خود نگه می دارید.

امروزه خدمات ذخیره سازی متعددی در دسترس است که همگی از نظر ظرفیت، امکانات و قیمت با هم متفاوت هستند. از محبوب ترین آنها می توان به Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive, Apple iCloud Drive, و IDrive اشاره کرد.

توصیه می شود برای حفاظت از داده های خود از روش تهیه پشتیبان ابری ایمن استفاده کنید و به یاد داشته باشد که امنیت خود را در فضای ذخیره سازی ابری حفظ نمایید.

10- در اشتراک گذاری فایل از روش های رمزنگاری استفاده کنید 

امروزه اکثر سیستم عامل های اورجینال دارای یک ابزار داخلی برای رمز گذاری داده ها هستند که می توانید تمام داده های خود را رمز گذاری کنید. اما این قابلیت به صورت پیشفرض فعال نیست و باید آن را فعال کنید. رمز گذاری فایل ها برای اشتراک گذاری بین همکاران، کارمندان و کارفرمایان بسیار مهم است.

در این روش چون فایل های به اشتراک گذاری شده به سهولت برای عموم در دسترس هستند احتمال سوء استفاده از آنها بسیار زیاد است. با رمزگذاری فایل ها تضمینی وجود ندارد که به صورت کامل مانع دسترسی افراد سودجو می شوید اما شانس آنها را تا حد زیادی کاهش خواهید داد. حتی اگر به فایل ها دسترسی پیدا کنند کار آنها دشوار تر خواهد بود.

11- از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) یک اقدام امنیتی تقریبا جدید است که بسیاری از سرویس ها برای امنیت بیشتر حساب های کاربران به آن روی می آورند. برای ورود به حساب کاربری یا انجام تراکنش، به یک مرحله تایید اضافی نیاز دارند.

به عنوان مثال وقتی در حال انجام تراکنش بانکی بالای 100 هزار تومان از طریق کارت بانکی خود هستید از شما رمز عبور یکبار مصرف (OTP) درخواست می گردد که از طریق پیامک برای شما ارسال شده است. برای تکمیل تراکنش باید این کد را وارد کنید تا خرید شما کامل شود. این فرایند تا حدی به جلوگیری از معاملات غیر مجاز کمک می کند.

در بسیاری از موارد روش مشابهی استفاده می شود. مانند زمانی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید و مجدد می خواهید آن را بازیابی کنید. برخی از سرویس ها از این روش (احراز هویت دو مرحله ای) به صورت پیشفرض استفاده می کنند و برخی دیگر به شما این امکان را می دهند که آن را فعال یا غیر فعال کنید. لازم به ذکر است که در سایت میهن وب هاست نیز به جهت افزایش سطح امنیت حساب کاربری این امکان فراهم شده است که در صورت تمایل می توانید از طریق آموزش فعالسازی ورود دو مرحله ای در ناحیه کاربری آن را فعال کنید.

12- از رمزهای عبور قوی استفاده کنید

در رایانه شخصی و تلفن های هوشمند خود از رمزهای عبور بسیار قوی استفاده کنید که تنها شما قادر باشید آن ها را به خاطر سپرده و استفاده کنید. نیاز نیست صرفا طولانی باشند بلکه بهتر است پیچیده شوند و از کاراکتر هایی مانند !@#$%^&* با ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک A_Z به علاوه اعداد استفاده کنید تا پیچیدگی رمزهای عبور افزایش یابد.

در زمان دورکاری مدیریت رمزهای عبور یکی از مهمترین نکاتی است که باید رعایت شود.

نکات امنیتی برای حفاظت از اطلاعات هنگام دور کاری

تصویر(3)

لازم به ذکر است، با وجود اینکه توصیه شده از رمزهای عبور پیچیده استفاده کنید اما نباید آنقدر پیچیده باشند که منجر به فراموشی شود.

هیچ وقت توصیه نمی شود که از یک رمز عبور برای تمام حساب های کاربری خود استفاده کنید. اگر حساب های کاربری زیادی دارید و به خاطر سپردن رمزهای عبور برای شما دشوار است می توانید از نرم افزار های ذخیره رمز عبور کمک بگیرید.

یک نرم افزار مدیریت رمز عبور به شما کمک می کند که تمام رمزهای عبور قوی را به آسانی نگهداری کرده و در زمان نیاز از آن استفاده کنید بدون اینکه نیاز باشد آن ها را بخاطر بسپارید. این برنامه ها مدیریت و همچنین روند بروز رسانی دوره ای رمزهای عبور شما را آسان تر می کنند.

نرم افزار های مدیریت رمز عبور می توانند به صورت شخصی یا در سطح شرکت مورد استفاده قرار گیرند تا به همه کارکنان در ایمن نگه داشتن حساب های آنها کمک کنند و خطرات استفاده از رمزهای عبور ضعیف برای داده های یک یا چند کارمند را کاهش دهد.

13. مراقب سایت های فیشینگ باشید

این نکته ممکن است مقداری ابتدایی باشد که نباید روی لینک های مشکوک کلیک کنید. به ظاهر ساده می رسد اما فیشر های امروزی (افراد سودجویی که از طریق فیشینگ کلاهبرداری می کنند) بسیار حرفه ای تر شده اند.

در حین کار بهتر است تنها روی لینک های مربوط به کار یا لینک هایی که از منابع معتبر هستند کلیک کنید. اگر ایمیل مشکوکی مشاهده کردید به هیچ وجه آن را باز نکنید. به عنوان مثال اگر ایمیلی با موضوع کشفیات جدید در مورد بیماری کرونا دریافت کردید در باز کردن لینک آن دقت کنید و از معتبر بودن منبع پیام، قبل از کلیک روی لینک اطمینان حاصل نمایید. اگر نیاز شغلی شما ایجاب می کند که از سایت های ناشناخته بازدید کنید، سعی نمایید وسوسه تبلیغات آن سایت ها نشده و روی لینک های ناشناخته کلیک نکنید.

14- دستگاه خود را قفل کنید

این توصیه هم برای رایانه های شخصی و هم گوشی های هوشمند صدق می کند. هر زمان که از آنها استفاده نمی کنید آنان را در وضعیت قفل قرار دهید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از گوشی های هوشمند از فناوری تشخیص چهره و اثر انگشت علاوه بر رمز عبور استفاده می کنند. برخی دیگر نیز از الگو و سایر روش ها استفاده می نمایند.

طبیعتا توصیه می شود هنگامی که در دفتر محل کار خود از رایانه استفاده می کنید چنانچه پشت سیستم نیستید برای حفظ اطلاعات حساب کاربری و سیستم، آن را قفل نمایید.

به دلایل مختلف همین امر برای استفاده از سیستم در منزل و دورکاری نیز صدق می کند. به عنوان مثال زمانی که دور کاری می کنید باید در زمان عدم حضور پشت سیستم آن را قفل نمایید تا فرزند شما نتواند به سیستم دسترسی پیدا کرده و کار شما را بهم بریزد. هنگام قفل کردن دستگاه خود حتما از رمز عبور قوی استفاده کنید.

15- از آدرس ایمیل های مختلفی استفاده کنید

همانند استفاده از دستگاه های جداگانه برای کار و امور شخصی، توصیه می شود که از ایمیل های جداگانه ای نیز استفاده کنید زیرا با انجام این کار در صورت به خطر افتادن یکی از حساب ها، دیگری متحمل خسارت نخواهند شد.

همچنین این مسئله باعث می شود که حرفه ای تر به نظر برسید. به خصوص اگر یک فریلنسر هستید و با مشتریان مختلفی سروکار دارید. لازم نیست تنها یک حساب ایمیل برای کار و یکی برای امورات شخصی داشته باشید. می توانید از چندین حساب ایمیل در بخش های مختلف اداری، مالی و … استفاده کنید.

هر چه اکانت های ایمیل بیشتری داشته باشید امنیت بیشتری خواهید داشت. با این حال سعی کنید در این روش زیاده روی نکنید به صورتی که تعداد بالایی از ایمیل ها با رمزهای عبور مختلف داشته باشید تا در نهایت باعث شود آدرس ایمیل ها یا رمزهای عبور آنان را فراموش کنید. ممکن است فراموش کنید که کدام ایمیل برای کدام کار ایجاد شده است.

16- از Remote Wipe استفاده کنید

این ویژگی نه تنها برای دستگاه های کاری، بلکه برای دستگاه های شخصی نیز توصیه می شود. امروزه اکثر سیستم عامل ها از این ویژگی که به شما اجازه می دهد از راه دور کل فضای ذخیره سازی دستگاه خود را پاک کنید برخوردارند. این ویژگی در مواقعی که دستگاه شما گم شده یا به سرقت رفته باشد بسیار کاربرد دارد و از به خطر افتادن و سوءاستفاده اطلاعات جلوگیری می کند.

بهتر است قبل از فعال کردن یا استفاده از این ویژگی از داده های خود در فضای ابری پشتیبان تهیه نمایید. در این صورت اگر دستگاه شما گم شده یا به سرقت رود و این ویژگی فعال باشد پس از روشن شدن دستگاه و اتصال به اینترنت می توانید از هر دستگاه دیگری از هر کجای دنیا داده های خود را حذف کنید.

17. مراقب برنامه های شخص ثالث باشید

مطمئنا همه برنامه هایی که استفاده می کنید توسط شرکت شما ایجاد نشده و احتمالا به چند برنامه متفرقه متکی هستید. نمی توانید به صورت کامل اطمینان داشته باشید که این برنامه ها یا ارائه دهندگان خدمات متفرقه، موارد امنیتی را به اندازه شما رعایت کرده اند یا خیر. بنابراین بسیار توصیه می شود قابل اعتماد بودن برنامه هایی که استفاده می کنید را بررسی نمایید.

بهترین روش برای دانستن این مسئله که آیا برنامه های مورد استفاده ایمن هستند یا خیر، مشاهده رتبه بندی آنها در سایت های بررسی کننده است. انجام این کار همانند بررسی سوء پیشینه یک شریک کاری یا کارمند می باشد. وب سایت های متعددی برای انجام این کار موجود است که در این زمینه تخصص دارند.

18- کنترل دسترسی را فعال کنید

کنترل دسترسی عنصر اصلی امنیت داده ها می باشد که برای زمان های دورکاری بسیار مهم است. وقتی صحبت از دور کاری می شود کنترل دسترسی منطقی باید در اولویت باشد. منظور از کنترل دسترسی منطقی، سیستمی است که می تواند به صورت خودکار مجوز کاربران برای دسترسی به بخش های مختلف سیستم مانند شبکه، برنامه ها و پایگاه داده را کنترل کند. این سیستم می تواند به صورت خودکار کاربرانی که قصد دسترسی دارند را شناسایی و احراز هویت کرده و اجازه ورود دهد.

با محدود کردن دسترسی داده های شرکت به صورت مجازی، می توانید کسب و کار خود را ایمن کرده و تهدیدات امنیتی سایبری مانند افشای ناخواسته اطلاعات (data breaches) را به حداقل ممکن برسانید.

19- انتشار نام شبکه را غیر فعال کنید

هنگام راه اندازی شبکه وای فای در خانه می توانید انتخاب کنید که نام شبکه برای هر کسی که وای فای دستگاه خود را روشن کرده است قابل رویت باشد یا خیر. برای اتصال، کاربر باید نام شبکه را تایپ کند.

طبیعتا شخصی که نیت بدی داشته باشد اگر شبکه شما را پیدا نکند نمی تواند آن را هک کند. اولین قدم برای هک کردن یک شبکه وای فای دیدن و پیدا کردن نام آن است. اگر این ویژگی فعال باشد و نام شبکه مخفی شود و احتمال هک شدن آن بسیار کاهش می یابد.

20- آموزش کارمندان در زمینه های پشتیبانی فناوری اطلاعات و امنیت سایبری

آموزش امنیت سایبری کارمندان خود را جدی بگیرید. این مسئله مهم است به خصوص اگر روال کاری شرکت شما به کار در منزل تغییر کرده است.

اگر می خواهید در دوران همه گیری بیماری کرونا امنیت کسب و کار خود را حفظ کنید از برگزاری جلسات آموزشی مفید در زمینه امنیت سایبری برای کارمندان غافل نشوید. همچنین به عنوان کارمند نیز بهتر است در صورتی که چنین جلساتی برگزار می گردد در آنها شرکت کنید و با رعایت سیاست های امنیتی، از خود و شرکت در مقابل تهدیدات سایبری محافظت نمایید.

نتیجه گیری

بهتر است که سازمان ها و کارمندان خطرات امنیتی کار در منزل را جدی بگیرند. اگر چه ثابت شده که کار در منزل با موفقیت همراه بوده و سازنده تر است اما بدون اتخاذ تدابیر امنیتی مناسب می تواند به یک کابوس واقعی برای کارمندان و مشاغل تبدیل شود. اگر نکات امنیتی مورد بحث در این مقال را رعایت کنید از یک تجربه دورکاری ایمن و کارآمد، لذت خواهید برد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *