اشتباهات رایج سئو تصاویر در وردپرس
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

راهکارهایی برای رفع اشتباهات رایج سئو تصاویر در وردپرس

سئو تصاویر در وردپرس نقش مهمی در استراتژی کلی سئو دارد و برای سایت هایی که آموزش های مختلف را به اشتراک می‌گذارند، اهمیت بالایی دارد. اگر تصاویر شما به درستی نامگذاری نشوند، برچسب‌ alt نداشته باشند یا بدتر از آن، در سرورهای مختلف میزبانی شوند، ترافیک زیادی را از دست خواهید داد.

اشتباهات سئو تصاویر در وردپرس

اشتباهات سئو تصاویر در وردپرس و تاثیر آن

تصویر(1)

در ادامه مقاله برخی از اشتباهات رایج سئو تصاویر در وردپرس و اقدامات متقابل مناسب ذکر شده است.

عدم استفاده از تصاویر مرتبط

تصاویر ارزش هزار کلمه را دارند اما اگر مراقب نباشید، ممکن است توجه فرد را از موضوع اصلی دور کنید. یکی از اولین قوانین افزودن تصویر به پست یا مقاله، این است که نحوه انتقال ایده خود را بهبود ببخشید.

تصاویر برای انتقال یک مفهوم طراحی شده اند. به همین دلیل است که مقالات آموزشی پر از اسکرین شات هستند. این مفهوم می‌تواند ماهیت اطلاعاتی و احساسی داشته یا ترکیبی از هر دو باشد. همانطور که گفته شد، استفاده از یک تصویر غیرمرتبط و صرفا نمایشی، بی فایده خواهد بود. چنین اقداماتی اغلب نتیجه معکوس دارند. از سوی دیگر، تصویر مناسب می‌تواند مزایای چند برابری را برای conversion (تبدیل کاربر معمولی به مشتری) شما به ارمغان آورد.

به نام فایل تصویر توجهی نمی‌کنید

ایجاد آموزش های با کیفیت، کار دشواری است. هر مرحله باید کاملا واضح و مستند باشد و در عین حال آنقدر توضیح داده نشود که کاربر آن را توهین به هوش خود در نظر بگیرد.

در یک آموزش 1800 کلمه‌ای با بیش از ده‌ها اسکرین‌شات، استفاده از نام‌هایی مانند اسکرین شات-1، اسکرین شات-2 و غیره بسیار آسان است اما در واقعیت به سئوی شما آسیب می‌رساند.

توجه به نام تصویر یک نکته مهم در سئو تصاویر در وردپرس

تصویر(2)

اگر کاربری قصد جستجو داشته باشد مطمئنا از «اسکرین شات-1» یا «تصویر-1» استفاده نخواهد کرد. کاربران معمولا عباراتی مانند «چگونه باید پیوند یکتا را در وردپرس غیرفعال کرد» را جستجو می‌کنند.

همچنین اگر می‌خواهید سئو تصاویر در وردپرس را به صورت کامل رعایت کنید، می‌توانید ویژگی Title را نیز به تصاویر اضافه نمایید. مقدار تگ Title می‌تواند نام فایل تصویر شما باشد.

عدم استفاده از تگ های ALT

تگ های ALT مخفف "alternative text" یا متن جایگزین تصویر هستند. این تگ باید در هر تصویر بدون در نظر گرفتن ابعاد، اولویت یا هر ویژگی دیگری، استفاده شود. به زبان ساده تر، تگ های ALT تصویر را توصیف می نمایند.

تگ های ALT توسط موتورهای جستجو جهت خزیدن تصویر استفاده می‌شوند. اگر تصویر لود نشود، از تگ ALT تصویر به جای آن استفاده خواهد شد. همچنین تگ‌های ALT توسط صفحه خوان ها برای افراد نابینا به کار گرفته می‌شود.

پر کردن تگ‌های TITLE و ALT با کلمات کلیدی

پر کردن کلمات کلیدی، به معنی افزودن تمام کلمات کلیدی محبوب برای کسب رتبه بهتر است. با این حال، این کار مانند استفاده از روغن بی کیفیت در یک خودروی با کیفیت می‌باشد. گوگل روز‌به‌روز هوشمندتر می‌شود، بنابراین اگر متوجه شود برای رشد سئو خود، کلمات کلیدی را بیش از حد استفاده کرده‌اید، سایت شما را جریمه می‌کند. توصیه می شود به دنبال میانبر نباشید. اگر از تگ‌های ALT به درستی استفاده نمایید ثمره کار خود را مشاهده خواهید کرد.

عدم استفاده از کپشن تصویر

تگ‌های ALT و Title برای کاربران سایت قابل مشاهده نیستند. با این حال استفاده از آنها برای موتور‌های جستجو حائز اهمیت است. کاربر تا زمانی که موس را روی تصویر قرار ندهد، قادر به مشاهده متن ALT نخواهد بود. برای مشاهده نام فایل نیز فرد باید تصویر را در یک تب جدید باز نموده یا در سیستم شخصی ذخیره کند.

همانطور که مطرح شد، تگ‌های ALT و Title برای سئو سایت مفید هستند اما تاثیری روی تجربه کاربران نخواهند داشت. به منظور ایجاد یک تجربه خوب، از کپشن استفاده کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، کپشن تصاویر 300 درصد بیشتر از کپی آن در متن اصلی، خوانده می‌شوند. 

جهت نوشتن تگ‌های ALT و Title موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • تگ Title نام فایل تصویر است.
  • تگ ALT محتوای تصویر را توصیف می‌کند. 
  • کپشن، ترکیبی از تگ‌های Title و ALT بوده و در ایجاد تجربه خوب برای کاربران موثر است. 

بهینه سازی عملکرد تصویر

سئو تصاویر در وردپرس و تاثیر آن بر بهینه بودن و سرعت سایت 

تصویر(3)

عملکرد کلی سایت، یک عامل مهم در سئو است. وقتی صحبت از بهینه‌سازی عملکرد به میان می‌آید، همیشه جایی برای بهبود وجود دارد. به عنوان مثال، اخیرا گوگل حجم لوگوی خود را از 14 هزار بایت به 305 بایت کاهش داده است. با این حال باز هم امکان بهینه سازی آن وجود دارد.

در ادامه چند نکته برای بهینه سازی تصویر آمده است.

عدم بهینه سازی تصاویر

  • استفاده از ابزاری قدرتمند به نام TinyPNG که سبب فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت می‌شود.
  • ابعاد تصاویر خود را محدود کنید و در صورت آپلود تصاویر با سایز بزرگتر، سایز آن را تغییر دهید.
  • قبل از انجام مراحل فوق، فرمت مناسبی را برای تصاویر انتخاب کنید. 

عدم استفاده از تصاویر واکنش گرا

در عصر حاضر، داشتن یک وب سایت mobile-friendly یا "سازگار با موبایل" بسیار مهم است. اگر به آن توجه نکنید، مشتریان خود را از دست خواهید داد و امتیاز سئو شما کاهش می یابد.

تصاویر واکنش گرا و اثر آن بر سئو تصاویر در وردپرس

تصویر(4)

در وردپرس 4.4، ویژگی Responsive images یا "تصاویر واکنش گرا" به طور پیش فرض فعال شده است. وقتی یک تصویر را آپلود می‌کنید، وردپرس چندین نسخه از آن با اندازه های مختلف ایجاد می‌کند. این امر سبب صرفه جویی در پهنای باند و افزایش سرعت بارگذاری سایت خواهد شد.

از CDN رایگان استفاده نکرده اید

روش دیگر بهبود عملکرد سایت، استفاده از یک سرویس cdn رایگان است. استفاده از CDN برای سایت‌هایی که تعداد تصاویر بالایی دارند، کاربردی خواهد بود. با فعالسازی cdn، تصاویر سایت شما از سرورهای قدرتمند لود می‌شوند که موجب صرفه‌جویی در پهنای باند و بهبود سرعت سایت خواهد شد.

Lazy Load یا بارگذاری تنبل را برای تصاویر فعال نکرده‌اید

با فعال بودن lazy load، زمانی که تصاویر در صفحه کاربر ظاهر می‌شوند، لود خواهند شد. به عنوان مثال، فرض کنید در حال خواندن یک مقاله 2000 کلمه ای در مورد "بهترین روش‌های پادکست در وردپرس" هستید. مطمئنا تا زمانی که به انتهای مقاله نرسیده‌اید، نیازی به لود تصاویر انتهای مقاله نیست. فعال کردن lazy load، زمان لود را به شدت کاهش داده و در پهنای باند شما و بازدیدکننده صرفه جویی خواهد کرد.

می‌توانید از افزونه‌های LsCache و wp rocket برای فعال سازی lazy load استفاده کنید. 

چند نکته در مورد استفاده از تصویر

نکات زیر نباید به عنوان اشتباه در نظر گرفته شوند، بلکه دستورالعمل های کلی هستند که می‌توانند در بهبود کیفیت محتوای شما موثر باشند.

از تصاویر عمومی استفاده نکنید

در سئو تصاویر در وردپرس دقت نمایید از تصاویر وایرال شده و عمومی استفاده ننمایید.

تصویر(5)

هیچ چیز بدتر از این نیست که تصویری مشابه تصویر فوق را در صفحه "تماس با ما" قرار دهید. تقریبا همه افراد با این گونه تصاویر آشنا هستند و بلافاصله آنها را تشخیص می دهند. اگر تمایل دارید مشتریان با شما تماس بگیرند، عکسی ساده از تیم پشتیبانی خود و یک فرم تماس مناسب را در این صفحه قرار دهید. استفاده از تصاویر عمومی، بیشتر از اینکه مفید باشد، مضر خواهد بود.

در صورت امکان از GIF استفاده کنید

با محبوبیت روزافزون گیف‌ها در شبکه‌های اجتماعی، این واقعیت را نمی توان انکار کرد که GIF ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند. اگر قصد استفاده از آنها در پست‌های خود را دارید، وب سایت هایی مختلفی وجود دارند که می توانید GIF موردنظر خود را دانلود نمایید.

جمع بندی

در پایان این مقاله، با نکاتی که ذکر شد، می توانید سئو تصاویر در وردپرس را تا حد امکان بهینه نمایید. برخلاف محتوای متنی معمولی، اگر از تصویری مشابه با سایتی دیگر استفاده کنید، جریمه نمی شوید. به جای آن، تصویری که به بهترین شکل بهینه شده باشد، تاثیر مثبتی در سئو سایت خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *