نحوه استفاده از هشتگ
مقاله

نحوه استفاده از هشتگ

 وقتی صحبت از رسانه های اجتماعی می شود، از هشتگ برای جلب توجه، سازماندهی و تبلیغ استفاده می گردد. هشتگ فعالیت خود را در توییتر با هدف جستجو آسان مطالب و افراد، دنبال نمودن آنان و مشارکت در گفتگو شروع نمود. هشتگ قبل از اینکه به یک اصطلاح خانگی تبدیل شود (و حتی به فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد اضافه شود!)، به سادگی با نماد پوند# استفاده می گردید. هشتگ ها با پیشوند "#" به عنوان عبارات یا کلمات تعریف می شوند. آنها توسط کاربران ایجاد می گردند. پیام های حاوی هشتگ به صورت دسته ای و گروه بندی شده تنظیم می گردند.

افراد می توانند به راحتی با جستجوی هشتگ مورد نظر خود به دسته ای منظم از آن واژه برسند. اگرچه هشتگ در درجه اول توسط کاربران توییتر استفاده می شد، اما چندین وب سایت دیگر وجود دارند که قادر به استفاده از توانایی طبقه بندی و گروه بندی توسط هشتگ هستند.

در نتیجه، تا زمانی که هشتگ در دسترس باشد می توان مطالب مربوط به آن را مشاهده نمود. استفاده از این مورد را می توان در توییتر، وب سایت های دیگر و همچنین در موتورهای جستجو مشاهده نمود.

هشتگ هایی که به سرعت گسترش می یابند و مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار می گیرند، این مهم را نمایش می دهند که به عنوان کلمه کلیدی محبوب واقع شده اند و در اینترنت نیز کاربرد بالایی دارند. با این توضیحات در نظر داشته باشید که الزاما تمام هشتگ ها نمی بایست ترند شده و مورد قبول عام قرار گیرند بلکه این موضوع به حیطه مورد استفاده نیز مربوط می شود.

در ادامه به معرفی 10 وب سایتی که از هشتگ استفاده می نمایند، پرداخته می شود:

Gawker Media -1

تصویر(1)

Gawker Media یک گروه رسانه ای آنلاین است. این وب سایت از هشتگ استفاده  می نماید تا به کاربران آنلاین کمک کند بلاگ ها و پست های مرتبط را به راحتی جستجو کنند.

Google+ -2(گوگل پلاس)

تصویر(2)

 Google+ یا Google Plus(گوگل پلاس) یک شبکه اجتماعی است که در سال 2011 معرفی شده است. در کل، حدود 500 میلیون کاربر دارد. این شبکه اجتماعی همچنین هشتگ هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بر اساس علاقه و اهداف انلاین، موضوعات را در کنار یکدیگر گروه بندی کنند.

3-اینستاگرام 

تصویر(3)

اینستاگرام یک سرویس اشتراک گذاری عکس و ویدئو است که در آن کاربران اخبار و داستان ها را بر اساس ویدئو ها و تصاویر تهیه شده از طریق موبایل و یا هر دستگاه دیگر، به اشتراک می گذارند. هشتگ ها برای یافتن موضوعات و مطالب مناسب و مرتبط مورد استفاده قرار می گیرند.

4-تامبلر

تصویر(4)

یک شبکه اجتماعی است که در آن کاربران محتوا متنی و محتوای چند رسانه ای را تحت وبلاگ های کوتاه منتشر می نمایند. بر همین اساس وبلاگ ها قابل پیگیری هستند. هشتگ نیز در تامبلر استفاده می شود تا دیگران را به سمت مباحث و موضوعات مناسب راهنمایی کند.

5-پینترست

تصویر(5)

یک شبکه اجتماعی است که در آن افراد می توانند با استفاده از تنظیمات پینبرد تصاویر، فیلم ها و انواع مطالب دیگر را ارسال کنند. کاربران آنلاین می توانند در مورد موضوعات و مباحث مختلف بحث کنند و علایق خود را به اشتراک بگذارند. هشتگ ها را نیز می توان از طریق صفحه اصلی استفاده و به اشتراک گذاشت تا دیگران را برای شرکت در گفتگوها دعوت نمود.

6-اورکات

تصویر(6)

یک شبکه اجتماعی است که متعلق به گوگل می باشد. یکی از اهداف اصلی شرکت، کمک به کاربران آنلاین در مکان یابی و ارتباط با دوستان و آشنایان قدیمی است. بیشتر کاربران این شبکه اجتماعی از برزیل ، هند و ژاپن هستند. همچنین هشتگ توسط  این وب سایت پشتیبانی می شود. 

7-دیاسپورا 

تصویر(7)

یک شبکه اجتماعی غیرانتفاعی است که سرمایه گذاری زیادی بر روی نرم افزار رایگان دیاسپورا انجام می دهد. سازندگان آن قصد داشتند بستری را فراهم کنند که کاربران بتوانند از تبلیغات و اقدامات شرکتی در امان باشند. در این شبکه هشتگ ها برای کمک به کاربران در یافتن موضوعات و عناوین مرتبط گنجانده شده است.

8-Tout(توت)

تصویر(8)

یک سرویس اجتماعی و میکروبلاگینگ در شبکه های اجتماعی است که در آن کاربران فیلم های 15 ثانیه ای به نام توت را به اشتراک میگذارند. این شرکت دارای بیش از 12 میلیون کاربر با بیش از 75 میلیون فیلم ساخته شده است. هشتگ ها به طور گسترده در این وب سایت استفاده می شوند. وقتی نوبت به اشتراک گذاری هشتگ ها می رسد، مردم بیشتر روی Tout اعتماد می کنند زیرا یوتیوب فقط از 2009 تا 2011 از این موارد استفاده کرده است.

 9-فرند فید

تصویر(9)

فرندفید تمام بروزرسانی ها از سایت ها و وبلاگ های دیگر را گردآوری می کند تا فیلد های سفارشی ایجاد نماید. این موارد در بین کاربران آنلاین به اشتراک گذاشته شده و به افراد کمک می کند تا مخاطبین جدید را در یک شبکه گسترده پیدا کنند. همچنین از فرند فید برای هشتگ ها استفاده می شود تا افراد موضوعات و گفتگوهای مرتبط را دنبال کنند.

 

 

 10-توییتر

تصویر(10)

توییتر بزرگترین سرویس میکروبلاگینگ در سراسر جهان است. هشتگ ها از توییتر سرچشمه گرفته اند. هزاران کاراکتر در هر ماه به عنوان هشتگ ایجاد می شوند. هشتگ درباره موضوعات و داستانهای خاصی صحبت می کند که سایر کاربران آنلاین نیز می توانند محتوا و توییت های بارگذاری شده را به وسیله آن دنبال کنند. مجریان هشتگ بسته به محبوبیت، موضوع را برای چند روز و یا چند هفته حفظ می کنند.

چگونه هشتگ توییتر کار می کند؟

هر وقت یک کاربر هشتگ را به پست خود اضافه کند، می تواند توسط توییتر ایندکس شود و به وسیله سایر کاربران قابل جستجو یا کشف باشد. هنگامی که شخصی هشتگی را کلیک می نماید، تمام پست های مربوط به آن به صورت جامع لیست می شوند.

هنگامی که یک کلمه کلیدی توجهات کافی را به خود جلب کند، به اصطلاح "ترند" می شود.

چه کسی می تواند از هشتگ استفاده کند؟

هر شخصی امکان استفاده از هشتگ را دارد. برند های بزرگ برای ایجاد و نظارت بر مکالمه پیرامون یک موضوع خاص، هشتگ ایجاد می کنند. افراد از هشتگ برای ورود به یک مکالمه بزرگتر و یا آغاز مکالمه جدید استفاده می کنند.

هشتگ برتر

برای یافتن هشتگ ها برتر می توانید از گزینه جستجو در توییتر استفاده نمایید، همچنین سایت هایی چون Hashtagify.me تاثیر گذارترین هشتگ ها را معرفی می نمایند. البته یک حساب توییتر برای هشتگ وجود دارد که مکالمات و موارد مربوط به هشتگ را کنترل می کند.

مبانی هشتگ

استفاده از هشتگ در یک پست اجتماعی بسیار ساده است. کافیست علامت # را قبل از یک کلمه یا عبارت واحد، بدون فاصله یا نقطه گذاری قرار دهید. همچنین می توانید شماره ها را نیز در هشتگ های خود وارد کنید. تایپ کردن هشتگ به اندازه کافی ساده است، اما برخی تفاوت های ظریف وجود دارد که باید فرا بگیرید تا از امکانات هشتگ ها بیشترین بهره را ببرید.

در ادامه چند قانون برای نحوه استفاده از هشتگ ها ذکر شده است:

- اگر از هشتگ جهت طبقه بندی یا گروه بندی مطالب استفاده می نمایید، در نظر داشته باشید که کلمات اضافی را تا حد ممکن حذف نمایید زیرا این امر موجب خوانایی کمتر می شود و همچنین یافتن آن را دشوار می نماید.

- در اکثر شبکه ها، اگر از یک هشتگ در یک حساب عمومی (public) استفاده شود، هر کسی که در جستجوی آن هشتگ باشد می تواند پست شما را پیدا کند.

- از برچسب زدن بیش از حد در یک پست یا اضافه کردن هشتگ ها به هر کلمه خودداری کنید. فقط در توییتهای مربوط به موضوع از هشتگ استفاده نمایید. تلاش برای جلب توجه با استفاده از عدم تطابق بین محتوای توییت و هشتگ، غیرقانونی به نظر می رسد و باعث می شود اکثر خوانندگانی که به دنبال اطلاعات واقعی در خصوص آن موضوع هستند، پست شما را رد کنند یا از حساب شما دوری کنند.

- قدرت درک چگونگی استفاده از هشتگ ها برای پیوستن به مکالمات را فراموش نکنید. چند مثال در زیر برای درک مفهوم هشتگ ها ذکر شده است:

· رویدادها و همایش ها (#جام_جهانی)

· تعطیلات یا جشن(#عید_نوروز)

· مباحث فرهنگ عامه (#ورزش)

· هشتگ های معروف برای روزهای هفته (#شنبه)

· موضوعات مورد علاقه عمومی (# وبلاگ نویسی)

 • توصیه می شود که به مکالمه های پرطرفدار بپردازید. در این خصوص دقت داشته باشید که حساسیت مردم نسبت به چگونگی همدردی و یا حمایت شرکت یا یک فرد مشهور در خصوص یک فاجعه یا موضوع اجتماعی، بیشتر است. لذا از این نوع اتفاقات به عنوان یک فرصت فروش و یا کسب شهرت آشکار استفاده نکنید.

هشتگ را خیلی طولانی نکنید

هر چه هشتگ شما طولانی تر باشد، احتمال کمتری وجود دارد که شخصی در هنگام تلاش برای توییت آن را پیدا کند. هشتگ شما باید موردی باشد که دیگران به راحتی بتوانند آن را هجی کنند و به یاد بیاورند.

از آنجا که یک توییت فقط به کمتر از 140 کاراکتر محدود می شود، بهترین هشتگ ها مواردی هستند که از یک کلمه یا چند حرف تشکیل شده اند. کارشناسان توییتر توصیه می کنند کلمه کلیدی بیش از 6 کاراکتر نباشد و در آن از اعداد و حروف استفاده شود.

هشتگ ها در بازاریابی رسانه های اجتماعی چه ویژگی هایی باید داشته باشند ؟

1.     ساده و مرتبط باشند

2.      از هشتگ های مد روز استفاده شود

3.      در کانال بازاریابی رسانه های اجتماعی از هشتگ استفاده شود

4.      قبل از استفاده، هشتگ جستجو شود

5.      بیش از حد از هشتگ استفاده نشود

6.      خاص و منحصر به فرد باشد

7.      تعامل با نام تجاری خود ایجاد کند

چگونه می توانید هشتگ خود را ایجاد نمایید؟

·         ایده پردازی: هشتگ نشانگر برند شما خواهد بود اما باید کوتاه و شیرین باشد.

·         پژوهش: بررسی کنید که آیا قبلاً استفاده شده است یا خیر.

·         ترویج: در مورد هشتگ خود در تمام رسانه های اجتماعی بنویسید و آن را انتشار دهید.

·         مانیتور: اطمینان حاصل کنید که افراد با هشتگ شما برچسب گذاری می کنند و هر زمان که منطقی باشد با آنها تعامل داشته باشید.

کدام یک از کاراکتر ها را می توانید در یک هشتگ  وارد کنید؟

 • حروف بزرگ نتایج جستجوی شما را تغییر نمی دهد. بنابراین جستجوی #آسمان همان نتیجه #اسمان را به همراه خواهد داشت.
 • اعداد پشتیبانی می شوند. بنابراین می توانید هشتگی با عنوان # قرن21 داشته باشید. با این حال، علائم نگارشی در این گروه نیستند. کاما، علامت تعجب و سوال و آپوستروف ها نیز در هشتگ قرار نمیگیرند.
 • به خاطر داشته باشید که نماد @ کاری کاملاً متفاوت انجام می دهد. استفاده از @ قبل از کلمه به شخص توییت میکند و به شما اطلاع میدهد که کسی شما را برای مطلبی فراخوانده است. بنابراین اگر میخواهید مستقیم به شخصی اشاره کنید از هشتگ استفاده نکنید.
 • هیچ لیست از پیش تعیین شده ای وجود ندارد. لذا با قرار دادن هشتگ قبل از یک سری کلمات، برند جدید ایجاد کنید. اگر که قبلاً مورد استفاده قرار نگرفته باشد، شما هشتگ اختراع کرده اید. 

تجارت و بازاریابی (Business and Marketing):

بسیاری از برند های اصلی دارای حساب کاربری توییتر هستند و برخی تصمیم می گیرند هشتگ هایی را برای تبلیغ رویدادها یا کمپین های خاص ایجاد کنند. اگر می خواهید از توییتر به عنوان بخشی از استراتژی تجاری خود استفاده کنید، چند نکته برای یادآوری در اینجا آورده شده است:

تصویر(11)

تلفیق توییتهای خود: یک حساب خاص را انتخاب کنید که نماینده برند یا تجارت شما باشد. در گام بعد یک کارمند را تعیین کنید که از طرف شرکت توییت کند. به این ترتیب، کاربران می توانند تمام توییت های شما را در یک مکان پیدا کنند.

از هشتگ های مربوطه استفاده کنید: هشتگ های مشاغل نزدیک به فعالیت خود را بررسی نمایید. اگر پروازهای ارزان قیمت را تبلیغ می کنید، می توانید از هشتگ هایی مانند #پرواز_ ارزان و #ساعات_ پرواز استفاده کنید تا کاربران هنگام جستجوی آن کلمات کلیدی، شما را پیدا کنند.

ترندها را دنبال کنید: گرایش هشتگ ها را بررسی نمایید، اگر مربوط به تجارت شما است از آنها استفاده کنید. استفاده از هشتگ محبوب که هیچ ارتباطی با نام تجاری شما ندارد (برای مثال، از کلمه #برکه_آبی در توییتی در مورد بلیط هواپیما ارزان) باعث می شود که شما مانند یک اسپمر به نظر برسید و به اعتبار شما آسیب برساند.

هشتگ خود را ایجاد کنید: اگر می خواهید یک هشتگ ویژه برای یک رویداد یا کمپین ایجاد کنید، موردی را انتخاب کنید که قبلاً مورد استفاده قرار نگرفته است و به همه یادآوری کنید که در توییت های مرتبط از آن استفاده کنند. حتماً هشتگ را در هر نوع تبلیغاتی درج کنید. آن را آموزنده اما کوتاه انتخاب نمایید.

 ایجاد BUZZ: ایجاد مسابقه، قرعه کشی یا تبلیغات راهی عالی برای صحبت کردن کاربران توییتر در مورد برند شما است. کاربران اگر بدانند که با این کار ممکن است یک جایزه را بدست آورند، احتمالاً هشتگ های شما را دوباره بازخوانی می کنند. به عنوان مثال، اگر شما در حال تبلیغ فروشگاه شیرینی پزی جدیدی به نام آب نبات هستید، با ارائه خدمات رایگان به کاربرانی که #آبنبات را توییت می کنند، می توانید محبوبیت بیشتری به دست آورید.

به یاد داشته باشید، قابلیت هشتگ شما بستگی به تنظیمات حریم خصوصی شما دارد. اگر حساب توییتر شما خصوصی باشد، فقط افرادی که مجاز به دیدن توییتهای شما هستند، به هشتگهای شما دسترسی خواهند داشت. اگر از هشتگ برای افزایش بازدیدکنندگان برند خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که توییتهای شما به صورت عمومی تنظیم شده اند.

هشتگ گذاری در اینستاگرام

 • مردم می توانند هشتگ ها را دنبال کنند

این بدان معنا است که حتی اگر کاربران شما را دنبال نکنند، اما مطالب شما در فید آنها قرار می گیرد. و اگر محتوای عالی را به اشتراک می گذارید و آن را با هشتگ های مربوطه برچسب گذاری می کنید، بسیاری از آنها شروع به دنبال  کردن شما خواهند کرد.

  

تصویر(12)

 • استفاده از هشتگ های بی ربط (یا همان موارد بیش از حد) یک ایده بد است

وقتی کاربر هشتگ را دنبال می کند و چیزی را می بیند که دوست ندارد می تواند گزینه "نمایش ندادن برای این هشتگ" را انتخاب کند. لذا تلاش نمایید تا در هشتگ گذاری اصول و قوانین آن را رعایت نمایید.

تصویر(14)

 • می توانید در استوری های اینستاگرام از هشتگ استفاده کنید

پیج های هشتگ دار با نماد آیکون اینستاگرام در بالای صفحه سمت چپ قرار دارند. شما می توانید با کلیک بر روی آن، پست های استوری شده ای که به وسیله هشتگ تگ شده اند را در پروفایل های عمومی مشاهده کنید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که می توانید پست خود را در یک استوری هشتگ دریافت کنید، می توانید نام تجاری خود را در معرض دید مخاطبان بزرگی قرار دهید.

دو راه برای افزودن هشتگ در Stories وجود دارد. روش اول استفاده از برچسب هشتگ و تغییر متن است. در روش دوم می توانید به سادگی از متن و نماد # استفاده کنید تا هشتگ را به همان روشی که می خواهید، در یک عکس یا پست ویدیویی تایپ کنید.

می توانید حداکثر 10 هشتگ را در یک Story اضافه کنید، اما مواظب باشید که محتوای شما را به هم نریزد. می توانید هشتگ خود را کوچک کنید یا حتی آنها را در پشت ایموجی، برچسب یا GIF مخفی کنید.

 • می توانید لینکهای هشتگ دار را در بیوگرافی خود اضافه کنید

هنگامی که کاربر روی هشتگی که در بیو درج شده است ضربه می زند، برای پیگیری به صفحه هشتگ منتقل می شود. برای کسب و کارهای دارای هشتگ برند های معروف، این یک راه عالی برای تقویت تعامل یا معرفی هرچه بیشتر محصولات به کاربران است.

می توانید حداکثر 30 هشتگ را در یک پست معمولی و حداکثر 10 هشتگ در یک Story قرار دهید. اگر تلاش کنید که تعداد هشتگ بیشتری قرار دهید، نظر یا کپشن شما ارسال نمی شود.

 • چگونه بهترین هشتگ های اینستاگرام را برای برند خود پیدا کنید

هشتگ هایی که می خواهید استفاده کنید بستگی به فضای کسب و کار شما دارد.

 اگر می خواهید مشارکت خود را افزایش داده و فالورهای بیشتری بدست آورید، هشتگ های خاص تری را درج کنید. اگر عکسی از یک مقصد مسافرتی ارسال می کنید، آن را با هشتگ مکان مربوطه و هشتگ برند تجاری آن (در صورت وجود) برچسب گذاری کنید.

 • بررسی کنید که رقبای شما از چه هشتگ هایی استفاده می کنند
در صورت مقایسه شاید هشتگ های جدیدی پیدا کنید تا به فهرست آثار خود اضافه نمایید. یا می توانید تصمیم بگیرید که نمی خواهید موارد مشابهی که آن ها استفاده کرده اند را مجدد به کار بگیرید. در این صورت می توانید هشتگ های جایگزین را برای استفاده ایجاد کنید.

در آخر، هشتگ ها ایجاد شده اند تا به یه وسیله آنها افراد از هر نقطه و فقط با انتشار یک کلمه واحد یک موضوع مشخص را با یک دیگر به اشتراک گذاشته و هرکس بتواند با توجه به ایده خود در این اشتراک گذاری مشارکت نماید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *