روش کاربردی برای بهبود سئو سایت در موتورهای جستجو
مقاله

25 روش کاربردی برای بهبود سئو سایت در سال 2023

منظور از بهترین روش های سئو، مجموعه ای از وظایف هستند که برای کمک به بهبود رتبه یک وب سایت در موتورهای جستجو طراحی شده اند. بهترین روش های رایج بهینه سازی موتورهای جستجو شامل بهبود سایت، تحقیق در مورد کلمات کلیدی و ایجاد بک لینک به یک سایت می باشد. مهم است که ابتدا اصول اولیه را دریابید. به عبارت دیگر می بایست مطمئن شوید که سایت شما از بهترین شیوه های موجود سئو پیروی می کند. در ادامه 25 روش کاربردی برای بهبود سئو سایت آورده شده اند.

1. کلمه کلیدی اصلی را در ابتدای محتوای خود اضافه کنید

همانطور که می دانید بهتر است از کلمه کلیدی خود چند بار در صفحه موردنظر استفاده کنید اما ممکن است از میزان اهمیت مکان کلمه کلیدی اطلاعی نداشته باشید. به طور کلی، کافی است کلمه کلیدی اصلی را حداقل یک بار در ابتدای صفحه ذکر نمایید. گوگل به عباراتی که در ابتدای صفحه ظاهر می شوند، اهمیت بیشتری می دهد. 

کلمه کلیدی یکی از روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(1)

2. نوشتن عناوین، توضیحات و محتوای منحصر به فرد

اجتناب از محتوای تکراری یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت بوده که باید در نظر داشته باشید. در واقع، گوگل اعلام کرده است که نسخه های تکراری را در سایت خود کپی نکنید. این قانون برای هر قسمت از محتوای وب سایت شما اعمال می شود، از جمله:

  • تگ های عنوان
  • تگ های توضیحات متا
  • صفحات محصولات فروشگاهی
  • صفحات فرود
  • متن جایگزین تصویر
  • صفحات دسته بندی

اساساً اگر محتوایی را در سایت خود منتشر می کنید، محتوای آن صفحه می بایست 100٪ منحصر به فرد باشد. اگر یک وبلاگ کوچک با صفحه اصلی و تعدادی مطلب دارید، پیروی از این قانون بسیار آسان خواهد بود. اگر صاحب سایت فروشگاهی با هزاران محصول هستید، نوشتن محتوای منحصر به فرد برای هر صفحه می تواند مشکل باشد. اگر در نوشتن محتوا برای هر صفحه مشکل دارید، صفحاتی را که دارای محتوای مشابه هستند با هم ترکیب کنید. یا از تگ canonical استفاده نمایید.

عنوان مناسب یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(2)

3. تگ عنوان خود را برای سئو بهینه کنید

وقتی صحبت از سئوی داخلی به میان می آید، تگ عنوان بسیار مهم می باشد و یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت محسوب می شود. گوگل اعلام کرده که "استفاده از عناوین با کیفیت بالا در صفحات وب، بسیار مهم است." در ادامه نحوه استفاده حداکثری از تگ عنوان صفحه آورده شده است:

کلمه کلیدی اصلی خود را در ابتدا قرار دهید: تگ عنوان را با کلمه کلیدی هدف خود شروع نمایید. موتورهای جستجو به عباراتی که در تگ عنوان خود استفاده می کنید توجه زیادی دارند. به همین دلیل، بهتر است که کلمه کلیدی خود را در عنوان صفحه تان قرار دهید.

استفاده از تگ مناسب روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(3)

شاید از آن اطلاعی نداشته باشید اما گوگل توجه بیشتری به کلمات و عباراتی که در ابتدای تگ عنوان شما ظاهر می شوند، دارد.

معرفی روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(4)

بنابراین عنوان خود را با کلمه کلیدی که می خواهید برای آن رتبه کسب کنید، آغاز نمایید. گاهی استفاده از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان ممکن نیست زیرا باعث می شود تگ عنوان شما عجیب به نظر برسد. بهینه سازی برای موتور جستجو مهم است اما تگ های عنوان باید برای کاربران نیز مفید باشند. اگر نمی توانید تگ عنوان خود را با کلمه کلیدی شروع کنید، مهم نیست. فقط تا جایی که می توانید کلمه کلیدی خود را در آن بگنجانید.

بروزترین و موثرترین روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(5)

از کلمه کلیدی در هر عنوان استفاده کنید: گوگل در این زمینه کاملا شفاف عمل کرده است. آنها نمی خواهند شما عنوان خود را با انبوهی از کلمات کلیدی مختلف پر کنید. از قرار دادن کلمات کلیدی غیر ضروری در عنوان اجتناب نمایید. اگر کیفیت محتوای صفحه شما بالا باشد، می توانید صرفا از یک کلمه کلیدی اصلی در عنوان خود استفاده کنید. زیرا به طور طبیعی برای آن کلمه کلیدی رتبه کسب خواهد شد.

عناوین جذاب و قابل اشتراک‌گذاری بنویسید: تگ‌های عنوان باید باعث شوند که کاربران ترغیب به کلیک روی صفحه شما و مطالعه آن گردند. زمانی که افراد زیادی روی نتیجه شما در گوگل کلیک می‌کنند، می‌توانید رتبه‌ بالاتری کسب کنید. به عبارت دیگر، تلاش کنید تگ‌های عنوانی بنویسید که جالب و قانع‌کننده باشند و همچنین کاربران را به اشتراک‌گذاری ترغیب نمایند.

عنوان تاثیرگذار روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(6)

4. سرعت بارگذاری سایت خود را بهینه کنید

گوگل معمولاً عوامل رتبه بندی در الگوریتم خود را به طور عمومی اعلام نمی کند اما زمانی که در مورد این الگوریتم رتبه بندی خاص زیاد صحبت می کنند، متوجه خواهید شد که این موضوع اهمیت زیادی دارد. سرعت بارگذاری سایت یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت می باشد. به همین دلیل است که توصیه می شود سرعت بارگذاری سایت خود را به خصوص در دستگاه های تلفن همراه تا جای ممکن ارتقا دهید. اولین گام این است که سرعت بارگذاری فعلی سایت خود را محک بزنید.

5. نتایج خود را از طریق کنسول جستجوی گوگل ارزیابی کنید

اگر تنظیمات کنسول جستجوی Google را انجام نداده اید، در SEO خود به مشکل خواهید خورد. کنسول جستجو به شما امکان می دهد تا از عملکرد سایت خود در SERPs (صفحات نتایج موتور جستجو) مطلع شوید.

سرعت لود روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(7)

ویژگی ها و ابزارهای جالب بسیاری در کنسول جستجو گوگل وجود دارند. توصیه می شود 3 مورد زیر را به طور منظم بررسی کنید.

Performance: این داده ها به شما امکان می دهند تا بدانید چند نفر سایتتان را در جستجوی گوگل مشاهده و روی آن کلیک کرده اند.

تحلیل اقدامات یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(8)

همچنین می‌توانید کلمات کلیدی را که کاربران برای یافتن محتوای شما استفاده می‌کنند نیز مشاهده نمایید.

جدیدترین روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(9)

این مورد به خودی خود فوق العاده ارزشمند است اما ارزش واقعی مربوط به ردیابی تعداد نمایش در جستجو و کلیک های شما در طول زمان مشخص خواهد بود.

Coverage: گزارش Coverage به شما این امکان را می دهد تا بدانید گوگل کدام صفحات سایت شما را ایندکس کرده است.

امکانات خود گوگل یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(10)

همچنین وجود مشکل در خزیدن هر یک از صفحات را به شما اطلاع می دهد. اگر خطا یا هشداری در این بخش مشاهده می کنید، توصیه می شود در اسرع وقت آنها را برطرف نمایید. اگر گوگل نتواند صفحه شما را ایندکس کند، برای هیچ جستجویی رتبه کسب نخواهید کرد. خوشبختانه، گوگل جزییات کامل مشکلات را در این بخش ذکر می کند.

بررسی شناخته شده ترین روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(11)

Experience: بخش اصلی که در این گزارش باید به آن توجه کرد "Mobile Usability" یا "قابلیت استفاده در تلفن همراه" است.

استفاده از تصویر یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(12)

با توجه به اینکه گوگل اهمیت زیادی برای موبایل قائل است، باید مطمئن شوید که استفاده از سایت شما در دستگاه های تلفن همراه آسان می باشد. 

6. تصاویر را برای سئو بهینه کنید

سئوی تصویر صرفا برای کسب رتبه در بخش تصاویر گوگل نیست. طی گزارشات اخیر گوگل، تصاویر بهینه شده می توانند به رتبه بندی صفحات شما در موتور جستجوی گوگل نیز کمک کنند.

اعلام گوگل که عکس یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(13)

بنابراین اگر از تصاویر در محتوای خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که برای سئو بهینه شده اند. خوشبختانه، انجام این کار آسان می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دو شیوه سئوی تصویر زیر را در ذهن خود داشته باشید.

نام گذاری تصاویر خود با نام های توصیفی: Google نمی تواند تصاویر را مشاهده کند. نام فایل تصویر شما نکته ای است که به آنها کمک خواهد کرد تا محتوای تصویرتان را درک کنند. برای مثال، فرض کنید تصویری از پنکیک در سایت خود دارید.

تصویر و روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(14)

نباید آن تصویر را با نامی شبیه image89.png نامگذاری کنید. در مقابل، از نامی برای این فایل استفاده کنید که آنچه در تصویر شما وجود دارد را توصیف نماید. 

از متن جایگزین تصویر استفاده کنید: گوگل اعلام کرده است که برای درک تصاویر تا حد زیادی به متن جایگزین (alt text) آنها متکی می باشد. نوشتن متن جایگزین برای هر تصویر که چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد، ارزش زیادی دارد. برای مثال، قطعا نباید متن جایگزین تصویر پنکیک شما به صورت زیر باشد.

تگ تصویر یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(15)

درست مانند نام فایل، متن جایگزین را نیز توصیفی بنویسید تا به موتورهای جستجو اجازه دهد موضوع آن را درک کنند.

بررسی حجم تصاویر یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(16)

7. از لینک های داخلی استفاده کنید

لینک سازی داخلی یکی از ساده ترین روش ها برای بهینه سازی سئو می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که لینکی از یک صفحه سایت خود را به صفحه دیگری در سایتتان اضافه کنید.

لینک داخلی یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(17)

اگر می خواهید از لینک های داخلی بیشترین بهره را ببرید، توصیه می شود نکات زیر را در نظر داشته باشید.

از انکر تکست استفاده کنید: گوگل از انکر تکست (متن های دارای لینک) به عنوان نشانه ای از مفهوم صفحه شما استفاده می کند.

انکر تکست یک روش کاربردی برای بهبود سئو سایت

تصویر(18)

8. محتوای شگفت انگیز منتشر کنید

اگر پیش از این در مورد SEO مطالعه نموده اید، احتمالاً اهمیت "محتوای با کیفیت" را درک می کنید. انتشار محتوای مفید می تواند روش کاربردی برای بهبود سئو سایت باشد. در گذشته می‌توانستید یک پست وبلاگ 1000 کلمه‌ای منتشر کنید و کاربران را غافلگیر نمایید اما امروزه یک پست 1000 کلمه ای، ارزش خاصی به همراه ندارد.

جمع بندی

یک سایت کاربر پسند می تواند برای سئو نیز مفید باشد. بنابراین اگر استفاده از سایت شما دشوار می باشد، از پنجره‌های پاپ آپ و تبلیغات مزاحم استفاده می‌کند و تعداد زیادی لینک شکسته دارد، حتی اگر محتوای عالی داشته باشید، بک لینک دریافت نخواهید کرد. UX موضوعی است که وبمسترها باید به آن توجه کنند. UX خوب می تواند سئوی شما را نیز تقویت نماید.

اشتراک گذاری:

نظرات

سلام ایا قسمت وبلاگ و ایجاد مطلب اموزشی برای یک وبسایت فروشگاهی مفید هست هنوز یا خیر؟ ینی منه فروشنده که دو سه تا محصول دارم توی سایتم ایا لازمه که هفته ای یکی دوبار مطلب اموزشی بزارم یا خیر؟ اگر جواب ایمیل کنین ممنون میشم
با سلام به طور کلی تولید محتوا بسیار مهم است و تاثیر زیادی روی فروش شما خواهد داشت. پیشنهاد می شود از انواع تولید محتوا مانند فیلم، شبکه های اجتماعی، بلاگ و ... استفاده کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *