انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سایت
مقاله

انتخاب کلمه کلیدی مناسب، کلید موفقیت یک محتوا

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای داشتن یک استراتژی موفق سئو، ضروری است. در واقع، عدم به کارگیری کلمات کلیدی صحیح، سبب بروز مشکل در سایت شما خواهد شد. در ادامه مقاله به بررسی برخی از اشتباهات رایج کارشناسان سئو حین تحقیق در خصوص کلمات کلیدی و راهکارهای مقابله با آنها، پرداخته می‌شود. اکثر این اشتباهات ناشی از معیارهایی مانند حجم جستجو، نرخ کلیک و میزان دشواری کلمات کلیدی (یک معیار سئو که میزان دشواری کلمه کلیدی را تخمین می‌زند)  است.

چگونگی انتخاب کلمه کلیدی 

تصویر(1)

فاکتور حجم جستجو در انتخاب کلمه کلیدی

حجم جستجو به تعداد سرچ‌های صورت گرفته برای انتخاب کلمه کلیدی خاص در موتورهای جستجو مانند گوگل گفته می‌شود. در واقع، یک معیار اساسی برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. البته در نظر گرفتن حجم جستجو، برخی از مشکلات را نیز به همراه دارد.

راهنمای انتخاب کلمه کلیدی

تصویر(2)

مشکل در داده‌های حاصل از ابزار Google Keyword Planner data

Google Keyword Planner یکی از قدرتمندترین ابزارهای گوگل محسوب می‌شود که می‌توان آن را جهت شناسایی و انتخاب کلمات کلیدی جدید و موضوعات پست وبلاگ، به کار گرفت. با این حال، ممکن است این ابزار داده‌های درستی را نمایش ندهد.

اما این ابزار تا چه حد برای انتخاب کلمه کلیدی و کسب و کار شما مناسب است؟ اخیراً آزمایشی صورت گرفت که در آن متخصصان سئو تعداد زیادی از کلمات کلیدی برتر را جمع آوری کردند تا آنها را در ابزار‌های مختلف تست کنند. هدف آن نیز بررسی حجم جستجوی کلمات بود. در این آزمایش، گوگل سرچ کنسول داده‌های دقیقی را نشان داد. بدین ترتیب، اگر سایتی در نتایج جستجو رتبه برتر کسب کند، قطعا تعداد impression در گوگل سرچ کنسول، معادل حجم واقعی جستجو خواهد بود. البته، کسب رتبه اول در نتایج جستجو ممکن است صرفا در روزها، موقعیت مکانی یا دستگاه خاصی صورت گیرد. علاوه بر این، باید کش سایت را نیز پاکسازی نمایید. 

تصویر زیر، نتایج به دست آمده از چند ابزار مختلف را نشان می‌دهد. در یک نمونه خاص از کلمات کلیدی، میانگین حجم جستجو حدود 97 بار در ماه بوده است. سپس در ابزار moz، همان مجموعه از کلمات کلیدی مورد بررسی قرار گرفت و میانگین 101 به دست آمد که به نتیجه قبلی نزدیک می‌باشد. با این حال، در چند ابزار دیگر که از داده‌های Google Keyword Planner استفاده نمی کنند، حجم جستجو 150 و 190 به دست آمده است. 

فاکتور های مهم در انتخاب کلمه کلیدی

تصویر(3)

جالب است که بدانید در آزمایش صورت گرفته، داده‌های حاصل از ابزار Google Keyword Planner به طور میانگین 1803 بود. بدیهی است که این تفاوت حجم یک مشکل بزرگ تلقی می‌شود.

تاثیر تغییر SERP (نتایج جستجو) در طول زمان بر انتخاب کلمه کلیدی

حجم جستجو به تغییر SERP در طول زمان مرتبط است. متخصصان سئو در تلاش هستند که بدانند چه تعدادی از کاربران یک کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند. زیرا، این امکان وجود دارد که با کسب رتبه برای آن عبارت، از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند. مشکل این است که حجم جستجو، اطلاعاتی از تعداد کلیک‌های کلمات کلیدی، در اختیارتان قرار نمی‌دهد. بدین ترتیب، این امکان وجود دارد که انتخاب کلمه کلیدی با حجم جستجوی بالا داشته باشید اما تعداد کلیک‌های آن از تعدادی که تصورش را می‌کردید، کمتر باشد.

صفر تا صد انتخاب کلمه کلیدی

تصویر(4)

به صورت کلی، بیش از 10 درصد از کلمات کلیدی نرخ کلیک زیر 20 درصد دارند. بدین معنا که اکثر افراد بعد از مشاهده نتایج جستجو، روی هیچ لینکی کلیک نمی کنند. همچنین، تنها حدود یک سوم از کلمات کلیدی، تعداد کل کلیک هایشان مشابه حجم جستجو، یعنی بین 81 تا 100 درصد است. در نتیجه می‌توان گفت که معیار حجم جستجو نیز می‌تواند خطا داشته باشد و در انتخاب کلمه کلیدی مشکل ساز شود.

نرخ کلیک 

اما چگونه می‌توان از اشتباهات ذکر شده در بخش قبل جلوگیری نمود؟ بدین منظور می‌توانید نرخ کلیک را با حجم جستجو ترکیب کنید. نرخ کلیک برخلاف حجم جستجو، می تواند در شناسایی فرصت هایی که برای انتخاب کلمه کلیدی وجود دارند، کمک بیشتری کند.

نکات مهم در انتخاب کلمه کلیدی

تصویر(5)

میزان دشواری کلمات کلیدی  

آخرین معیار در انتخاب کلمه کلیدی، میزان دشواری کلمه انتخاب شده است. نتایج حاصل از ابزار‌های مختلف مشابه یکدیگر هستند. برخی از آنها، میزان دشواری کلمات کلیدی را با توجه به Page Authority (رتبه سایت در SERP را پیش بینی می کند) و Domain Authority تعیین می کنند.

هر آنچه که باید در خصوص انتخاب کلمه کلیدی خوب بدانید

تصویر(6)

جمع بندی

  بهتر است که سه مورد مطرح شده در این مقاله (حجم جستجو، نرخ کلیک، میزان دشواری کلمات کلیدی) را به همراه یکدیگر برای انتخاب کلمه کلیدی  استفاده کنید. حجم جستجو و نرخ کلیک مشخص می‌کنند که چه تعداد کلیک دریافت خواهید کرد. سپس با بررسی میزان دشواری کلمه کلیدی، می‌توان متوجه شد که چه تعداد کلیک برای دیده شدن در نتایج جستجو، نیاز می‌باشد. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *