ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم افزاری و ویژگی های آنها
مقاله

معرفی بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری (SCA)

تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری (SCA)، به سازمان‌ها در کنترل خطرات ناشی از نرم‌افزارهای متن باز کمک می کند. بیش از 90٪ از اپلیکیشن‌های مدرن از نرم‌افزارهای متن باز استفاده می‌ نمایند. با این حال، هر ساله آسیب پذیری های مربوط به نرم افزارهای متن باز افزایش یافته است. این امر سبب شد تا استفاده از ابزارهای SCA به یک موضوع مهم برای سازمان ها تبدیل گردد. ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری، با شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، لایسنس‌ها و مشکلات احتمالی کیفیت، به تیم‌های توسعه کمک می‌کنند تا مشکلات موجود در پروژه را رفع نمایند.

نیاز شرکت ها به تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(1)

ابزارهای SCA تنوع بالایی دارند. بنابراین، یافتن ابزار مناسب برای یک شرکت ممکن است زمانبر و هزینه‌بر باشد. همچنین این امکان وجود دارد که پس از بررسی چندین ابزار، همچنان نتوانید ابزار مناسب را برای شرکت خود بیابید. در ادامه به بررسی چندین نمونه از برترین ابزار های SCA پرداخته می شود تا شرکت ها بدون صرف وقت، زحمت و هزینه، بتوانند ابزار مناسب خود را انتخاب نمایند.

ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری چیست؟

ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری، برنامه هایی هستند که به تیم های توسعه نرم افزار کمک می کنند تا از مطابقت لایسنس و امنیت کدهای خود مطمئن شوند. به عبارت دیگر، تیم های توسعه به وسیله این ابزار ها می توانند تشخیص دهند که آیا اطلاعات لایسنس یا مشکلات امنیتی در کدها وجود دارد یا خیر.

اطلاعات لایسنس حاوی داده هایی مانند موارد زیر است:

 • آیا کد متن باز نیاز به ذکر منبع اصلی (ارجاع) دارد یا خیر. 
 • آیا لایسنس کد متن باز با سیاست های شرکت همخوانی دارد یا خیر. 

ابزارهای تحلیل ترکیب نرم‌افزارها به تیم توسعه نرم‌افزار کمک می‌کنند تا نقاط ضعف امنیتی و مشکلاتی که ممکن است در کدهای متن باز رخ دهد را بشناسند. همچنین، این ابزارها می‌توانند به تیم های توسعه نرم افزار پیشنهاداتی برای رفع مشکلات، ارائه دهند.

دلیل نیاز شرکت ها به ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری چیست؟

با افزایش استفاده از کدهای متن باز در پروژه‌های نرم‌افزاری، نیاز به تهیه لایسنس معتبر و کاهش خطرات امنیتی در پروژه ها، گسترش یافته است. نرم‌افزارهای SCA می‌توانند جهت دستیابی به اهدافی که اشاره شد، کمک کنند. 

دلایل نیاز شرکت ها به ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری عبارتند از:

 • به شرکت‌ها در رعایت الزامات لایسنس کدهای متن باز کمک می‌کند.
 • به شرکت‌ها در شناسایی و رفع نقاط ضعف امنیتی در کدهای متن باز کمک خواهد کرد.
 • توسط  SCA، یک SBOM یا "لیست صورتحساب نرم‌افزاری" تولید می شود که می تواند در زنجیره تامین نرم افزار شرکت ها، به کار گرفته رود.
 • به شرکت‌ها کمک می کنند تا از رعایت الزامات لایسنس و دستورالعمل‌های داخلی کدنویسی امن، مطمئن شوند.
 • استفاده از نرم‌افزارهای متن باز به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به راحتی از رعایت الزامات حاکمیتی و استانداردهای امنیتی در محصولات و خدمات خود، اطمینان حاصل کنند. 

قابلیت های اصلی ابزارهای SCA

در ادامه به بررسی قابلیت های اصلی نرم افزار SCA که توسط فروشندگان ارائه شده است، پرداخته می شود. 

ویژگی های تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(2)

مدیریت اعتبار نرم‌افزارهای متن باز

سازمان‌هایی که از نرم‌افزارهای متن باز در محصولات و خدمات خود استفاده می نمایند، برنامه‌های خاصی برای رعایت لایسنس ها تدوین می‌کنند. این کار معمولاً زمان‌بر است، به ویژه در صورتی که استفاده از نرم‌افزارهای متن باز در مقیاس بزرگی انجام گیرد. ابزارهای SCA با ارائه سطح مشخصی از اتوماسیون، به سازمان ها این امکان را می دهند که با فعالیت تیم های توسعه همگام شوند و در عین حال سازگار بمانند. این قابلیت ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری SCA، از منظر رعایت قوانین، دارای پنج ویژگی اصلی زیر هستند:

 • جستجوی کد متن باز
 • شناسایی لایسنس کدهای متن باز یافت شده. 
 • SCA به صورت خودکار تداخل‌های احتمالی در لایسنس های نرم افزارهای متن باز را شناسایی می‌کند.
 • بعد از شناسایی مشکلات احتمالی در پروژه، می توانید اقدامات اصلاحی مناسب را پیشنهاد دهید. 
 • SCA به شرکت ها کمک می نماید تا یک گردش کار مشخص پیاده‌سازی نموده و آن را مدیریت کند.

شناسایی و کمک به کاهش آسیب‌پذیری‌های امنیتی

در حال حاضر ابزارهای SCA بخشی از قابلیت های خود را به امنیت نرم افزار اختصاص داده اند. چند ویژگی مهم که توسط ابزارهای SCA  در زمینه امنیت ارائه شده، عبارتند از:

 • جمع‌آوری جزئیات آسیب‌پذیری‌های امنیتی از منابع مختلف که به عنوان "پایگاه دانش امنیتی" نیز شناخته می‌شود.
 • آسیب پذیری ها را از طریق مقایسه با "پایگاه دانش امنیتی" شناسایی می کند.
 • SCA ممکن است بعد از شناسایی یک تهدید امنیتی، راه حل‌هایی برای رفع تهدید ارائه دهد. به عنوان مثال، یک patch جدید و قابلیت بروزرسانی به آخرین نسخه را پیشنهاد کند.
 • ابزارهای SCA به صورت مداوم وضعیت امنیتی نرم‌افزارها را بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه تهدید جدید، به کاربران هشدار می‌دهند.

جداسازی اطلاعات مهم از اطلاعات غیر ضروری 

برای بهبود وضعیت امنیتی و رعایت الزامات قانونی یک سازمان، استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری SCA و پذیرش آنها توسط توسعه‌دهندگان، بسیار مهم است.

روش انجام تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(3)

دو روش استفاده از ابزار های SCA جهت تسهیل کارها عبارتند از:

 • کاهش تعداد خطاهای مثبت کاذب: ابزار SCA باید بین آسیب‌پذیری‌ها و مشکلات مربوط به لایسنس که ممکن است روی اپلیکیشن‌ها تأثیر بگذارند، تفاوت قائل شود. بدین ترتیب، توسعه‌دهندگان می‌توانند مشکلات مرتبط با لایسنس و امنیت را شناسایی و رفع کنند.
 • ابزارهای SCA باید با روال کاری توسعه‌دهندگان هماهنگ شوند و آنها را مجبور به ترک سیستم‌ها نکنند. بدین منظور، باید امکاناتی برای ادغام با ابزارهایی مانند GitHub و Jira فراهم شود.

درک وضعیت پروژه‌های متن باز

با افزایش تعداد پروژه‌های متن باز، شرکت ها به این نوع طرح ها وابسته شدند. در چنین شرایطی، بهترین رویکرد پیگیری معیارهای مرتبط با وضعیت پروژه می باشد تا بتوانید ارزیابی کنید که آیا پروژه برای استفاده مناسب است یا خیر.

پروژه های متن باز و استفاده از تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(4)

در لیست زیر، سه حوزه اصلی مرتبط با معیارهای وضعیت پروژه مطرح شده است:

 • تعیین رتبه‌بندی سلامت پروژه خاص.
 • بررسی خطرات مرتبط با فعالیت پروژه.
 • اتوماسیون فرایند انتخاب اجزای متن باز براساس معیارهای سلامت پروژه.

بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری (SCA)

تا به اینجا با قابلیت های اصلی ابزار SCA آشنا شدید. در ادامه به بررسی بهترین ابزارهای SCA پرداخته می شود.

معروف ترین ابزار تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(5)

چند نمونه برتر از ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری یا SCA موجود در بازار به صورت زیر می باشد:

Scantist

Scantist SCA یک پلتفرم منحصر به فرد و قدرتمند می باشد که از موتور تجزیه و تحلیل مختص به خود برای شناسایی اجزای متن‌باز و آسیب‌پذیری‌های مرتبط در یک اپلیکیشن، استفاده می‌کند. Scantist SCA تنها پلتفرمی است که به کاربران اجازه می‌دهد همزمان اسکن کد منبع و باینری را در یک پنل مدیریت واحد انجام دهند. این امر موجب می‌شود که کاربران بتوانند سریع تر و کارآمد تر، آسیب‌پذیری‌های اپلیکیشن را شناسایی کنند.

ویژگی‌های Scantist

Scantist SCA سبب می شود تا کاربران بدون نیاز به تخصص امنیتی، بهره‌وری و بازده را افزایش دهند. در ادامه به بررسی چند قابلیت Scantist پرداخته می شود.

 • ترکیب اسکن کد منبع و باینری: Scantist SCA تنها پلتفرمی است که اسکن کد منبع و باینری را ارائه می‌دهد.
 • سیستم مدیریت لایسنس: Scientist SCA با ارائه امکان تعریف سیاست‌هایی برای شناسایی و رد لایسنس‌های خاص بر اساس نام یا ویژگی‌های آنها، به کاربران کمک می‌کند تا بهبود قابل توجهی در مدیریت لایسنس‌ اپلیکیشن‌های خود داشته باشند.
 • نمودار وابستگی: Scantist SCA به کاربران کمک می‌کند تا روابط بین کتابخانه‌ها و وابستگی‌های اپلیکیشن‌هایشان را بهتر درک کنند.
 • نمودار دانش: Scantist SCA یک تصویر ساده و قابل فهم از اجزای متن‌باز و آسیب‌پذیری‌های مشترک بین پروژه‌ها، ارائه می‌دهد.
 • ارائه API: تولیدکنندگان نرم‌افزارهای جانبی، می‌توانند با اتصال توسط رابط برنامه‌نویسی (API)، از پلتفرم Scantist SCA استفاده کنند.
 • اصلاح: Scantist برای دستیابی به حداکثر کارایی در رفع آسیب پذیری ها، از دو روش اصلی برای رفع نقص استفاده می‌کند که برای زبان‌های مختلف مناسب هستند.
 • پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی: Scantist از زبان‌های برنامه‌نویسی و فریم ورک های اصلی که برای اکثر برنامه‌های امروزی استفاده می‌شوند، پشتیبانی می‌کند.
 • داده های آسیب پذیر: Vulnerability Data به داده‌هایی اشاره دارد که مربوط به آسیب‌پذیری‌های برنامه‌ها هستند.  Scantist این داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و به منظور ارائه اطلاعات جامع و کاربردی درباره آسیب‌پذیری‌های برنامه‌ها، تقویت می‌کند.

FlexNet Code Insight

ابزار FlexNet Code Insight به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نرم‌افزارهای متن باز و مؤلفه‌های جانبی را مدیریت کنند. با استفاده از این ابزار، تیم‌های توسعه، حقوقی و امنیت می‌توانند در زمینه کاهش خطرات امنیتی و مدیریت تطابق لایسنس نرم‌افزارهای خود، بهبود یابند.

ویژگی‌های FlexNet Code Insight عبارتند از:

 • FlexNet Code Insight با شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و کاهش خطرات مرتبط، به شما کمک می‌کند تا در هنگام ایجاد محصولات و در طول دوره عمر آنها، مشکلات امنیتی را شناسایی و رفع کنید.
 • FlexNet Code Insight با مدیریت تطابق لایسنس نرم‌افزارهای متن باز، فرآیندها را خودکارسازی می کند. علاوه بر این، یک استراتژی رسمی در ارتباط با نرم‌افزارهای متن باز ارائه می‌دهد که می‌تواند بین مزایای تجاری و مدیریت ریسک تعادل برقرار نماید.
 • FlexNet Code Insight یکی از بزرگ‌ترین و جامع‌ترین کتابخانه‌های open-source با میلیون‌ها مؤلفه است.
 • ابزار FlexNet Code Insight بسیار جامع و گسترده بوده و قابلیت شناسایی مؤلفه‌های نرم‌افزاری در بسیاری از زبان‌ها، فرمت‌ها و فریم ورک ها را دارا می‌باشد.
 •  ابزار FlexNet Code Insight می تواند با چندین ابزار و پلتفرم جانبی هماهنگ شود.

Debricked

ابزار Debricked، با حفظ امنیت پروژه هایتان، سبب افزایش استفاده از منابع متن باز شده است. این امر به شما اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتری پروژه خود را توسعه دهید. سرویس Debricked برای بروزرسانی داده‌ها از یادگیری ماشین استفاده می‌کند. بنابراین، کیفیت داده‌ها بسیار بالا و بروز می باشد.

بهترین و کاربردی ترین ابزار های تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(6)

ویژگی‌های Debricked عبارتند از:

 • با نظارت مداوم بر کد، هرگاه مشکل امنیتی جدید شناسایی شود، به واسطه اطلاعیه های خودکار، شما را مطلع می کند.
 • ابزار Debricked، با قوانین خودکار و قابل اجرایی که دارد، به توسعه‌دهندگان در رعایت مقررات منابع متن باز کمک می نماید. همچنین، با توجه به میزان استفاده شما از مخازن متن باز، سطح خطر آنها را محاسبه می‌کند.
 • این محصول بر اساس یادگیری ماشین ساخته شده است و به همین دلیل، دقت آن نسبت به اکثر ابزارهای دیگر بیشتر می باشد.

GitLab

گیت‌لب یک پلتفرم DevOps کامل است که به‌صورت یک اپلیکیشن مستقل ارائه می‌شود.

گیت لب یک نمونه از تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری

تصویر(7)

ویژگی‌های GitLab عبارتند از:

 • گیت‌لب این امکان را به تیم‌ها می‌دهد تا با تقلیل زمان توسعه‌ نرم‌افزار، هزینه‌های توسعه و آسیب‌پذیری‌ها را کاهش داده و به بهبود بهره‌وری توسعه‌دهندگان کمک کند.
 • گیت‌لب فهرستی تجمیعی از درخواست‌های ادغام برای تمام پروژه‌های یک گروه ارائه می‌دهد. با استفاده از این فهرست، می‌توانید درخواست‌های ادغامی که با قوانین سازگاری ندارند شناسایی کرده و اقدام به حل مشکلات کنید. 

ShiftLeft

ShiftLeft یک پلتفرم امنیتی اپلیکیشن است که به تحلیل کامل داده ها در عرض چند دقیقه، کمک می کند. همچنین، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که کدهای امن را در مقیاس بزرگ منتشر کنند.

ویژگی‌های ShiftLeft عبارتند از:

 • این ابزار به صورت روزانه، هفتگی یا در طول هر درخواست pull،  به صورت خودکار کد را اسکن کرده و به راحتی آسیب‌پذیری‌ها را شناسایی و برطرف می‌کند.
 • ShiftLeft با حذف نتایج مثبت کاذب از سایر ابزارهای SCA، به بهبود بهره‌وری توسعه‌دهندگان کمک می‌کند. 
 • ShiftLeft به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا آسیب‌پذیری‌ها را شناسایی کرده و تشخیص دهند که آیا باید کتابخانه را بروز کنند یا صرفا باید داده های ورودی را بررسی نمایند. 
 • ShiftLeft به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا کتابخانه‌های متن باز را شناسایی کرده و به افزایش سرعت تولید کمک کنند.

Mend

Mend یک پلتفرم SCA قدرتمند دیگر می باشد. این ابزار با DevOps pipeline یکپارچه شده است تا به صورت لحظه‌ای آسیب‌پذیری‌های کتابخانه‌های متن باز را شناسایی کند. 

ویژگی‌های Mend عبارتند از:

 • Mend قابلیت پشتیبانی از چندین زبان برنامه نویسی را دارد. همچنین از منابع معتبر برای جمع‌آوری اطلاعات آسیب‌پذیری استفاده می‌کند و بانک اطلاعاتی کاملی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
 • Mend امکان مشاهده و کنترل کامل روی خطرات مرتبط با رعایت مقررات استفاده از منابع متن باز را به شرکت ها می‌دهد.

جمع بندی

ابزارهای تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌ افزاری SCA قادر هستند تا به صورت خودکار و در بازه‌های زمانی مشخص، اجزای متن باز موجود در اپلیکیشن‌ها را شناسایی کنند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *