تعداد کلمات محتوا برای سئو سایت های وردپرسی
مقاله

تعداد کلمات محتوا برای سئو: یک عامل مهم برای رتبه بندی وب سایت های وردپرسی

به صورت میانگین، حجم کلمات نتایج صفحه اول گوگل، معادل 1447 کلمه است. برخی از تولید کنندگان محتوا به این عدد بسیار پایبند می باشند، در حالی که برخی دیگر همواره به دنبال تولید محتوای بیشتر از این تعداد هستند. با این حال، دستیابی به تعداد کلمات بهینه برای رتبه بندی SEO، بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می شود.

عموما این باور وجود دارد که تعداد کلمات محتوا برای سئو مهم نیست. از طرفی، میانگین تعداد کلمات 10 نتیجه برتر گوگل هیچ رابطه مستقیمی بین تعداد کلمات و رتبه بندی نشان نمی دهد اما واقعیت این است محتوای طولانی معمولاً در گوگل رتبه بالاتری کسب می کند.

مناسب ترین تعداد کلمات محتوا برای سئو 

تصویر(1)

محتوای طولانی امکان هدف قرار دادن چندین کلمه کلیدی و دریافت بک لینک بیشتر را فراهم می کند. همین امر یک مزیت فوق العاده در سئو سایت محسوب می‌شود اما تعداد کلمات محتوا برای سئو باید چقدر باشد؟ آیا باید همواره محتوای طولانی تولید کرد؟ چگونه می توان همزمان با تولید محتوای با کیفیت، تعداد کلمات را نیز در آن مدیریت نمود؟

تعداد کلمات و تاثیر آن در رتبه سئو سایت وردپرسی

تعداد کلمات در کنار حجم و توزیع سرفصل ها، بلوک ها و پاراگراف ها، نقشی غیر مستقیم اما مهم در رتبه بندی سئو وب سایت های وردپرسی دارند. اگر از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می کنید، تعداد کلمات در پایین بخش محتوا نمایش داده می شود. در ویرایشگر گوتنبرگ، حجم محتوا مطابق تصویر(2) قابل مشاهده است.

تاثیر تعداد کلمات محتوا برای سئو سایت وردپرسی

تصویر(2)

جهت بررسی دقیق‌تر می توان از افزونه Yoast SEO استفاده کرد. در این صورت می توان بررسی نمود که آیا تعداد کلمات محتوا برای سئو کافی است یا نیاز به تولید محتوای بیشتر دارید.

مقایسه محتوای طولانی و محتوای کوتاه

پیشنهاد می شود مقایسه ای بین محتوای کوتاه و بلند داشته باشید. ممکن است یکی از این دو نوع محتوا برای سایت شما ارزش بیشتری ایجاد نماید.

محتوای طولانی

محتوای طولانی به عمق یک موضوع می پردازد. نمونه‌های متداول شامل راهنماها، آموزش‌ها، مطالعات خاص و مفهومی است.

محتوای طولانی از نظر تعداد کلمه

عموما به محتوایی که بیش از 2000 کلمه داشته باشد، محتوای طولانی گفته می شود. با این حال، در مراجع مختلف این عدد حدود 1000 کلمه در نظر گرفته شده است. مزایای محتوای طولانی عبارتند از:

 • می توان لینک های بیشتری برای مشارکت قرار داد: مقالات طولانی فرصت ایجاد لینک خارجی بیشتر را فراهم می کنند. می توانید با قرار دادن لینک های خارجی مرتبط در محتوای خود، مشارکت بازدیدکنندگان در مباحث سایت را تقویت کنید.
 • می توان اطلاعات بیشتری را در محتوا درج کرد: افزایش تعداد کلمات به شما فرصت بیشتری می دهد تا موضوع خود را از زوایای مختلف بررسی کرده و محتوای کاملتری ایجاد نمایید. در این صورت می توان سایت مورد نظر را یک مرجع و منبع کامل در نظر گرفت.
 • فرصت دریافت بک لینک بیشتری را فراهم می سازد: بک لینک ها برای استراتژی سئوی شما کاملا ضروری هستند و یک معیار مهم در رتبه بندی گوگل به شمار می روند.
 • فرصت های بیشتری جهت تغییر کاربری محتوا (repurposed content) ایجاد می کند: محتوای طولانی امکان تغییر کاربری را فراهم خواهد کرد. برای مثال می‌توانید پست‌های وبلاگ قدیمی و طولانی را به اینفوگرافیک، کتاب الکترونیکی، ویدئو، چک‌لیست یا پادکست تبدیل نمایید.
 • امکان افزایش تعاملات را فراهم می سازد: هرچه تعداد کلمات محتوا برای سئو بیشتر باشد، کاربران اطلاعات بیشتری برای بحث، مناظره و ارتباط با آنها خواهند داشت. افزایش تعامل مانند درج نظرات و اشتراک گذاری محتوا، از نتایج تولید محتوای طولانی است.

افزونه بررسی تعداد کلمات محتوا برای سئو

تصویر(3)

با این حال، ایجاد محتوای طولانی بدون مشکل نیست و معایب آن عبارتند از:

 • ایجاد محتوا به زمان بیشتری نیاز دارد: زمان زیادی برای تولید یک محتوای کامل و طولانی لازم است. به همین دلیل، برای استراتژی های رشد فشرده چندان مناسب نمی باشد.
 • به منابع بیشتری نیاز دارد: بسیار مهم است که زمان، تخصص و تحقیقات بروزی برای ایجاد محتوای طولانی و با کیفیت بالا داشته باشید.
 • ارائه متن طولانی در گوشی های موبایل بسیار چالش برانگیز می باشد: حتی واکنش‌گراترین قالب‌های وردپرس ممکن است در نمایش محتوای طولانی برای دستگاه‌های تلفن همراه، با مشکل مواجه شوند. در این صورت باید استخدام یک طراح وب سایت که در توسعه وردپرس مهارت دارد را مدنظر داشته باشید. اگر یک طراح وب هستید، مهارت های خود را جهت مواجهه با چالش های این CMS، ارتقا دهید.

محتوای کوتاه

محتوای کوتاه به نحوی ایجاد می شود که بتواند در سریعترین زمان ممکن اصل مطلب را ارائه کند. از رایج ترین انواع محتوای کوتاه می توان پست های کوتاه وبلاگ، مقالات خبری، اینفوگرافیک ها و صفحات معرفی محصول و خدمات را نام برد. عموما یک محتوای کوتاه، کمتر از 1000 کلمه دارد. مزایای محتوای کوتاه عبارتند از:

 • ایجاد و انتشار محتوا آسان تر است: محتوای کوتاه به منابع کمتری نیاز دارد، بنابراین برای مشاغلی که می‌خواهند محتوای خود را سریعا منتشر کنند، مناسب است.
 • برای کاربران تلفن همراه مناسب تر می باشد: محتوای کوتاه با موبایل سازگار تر بوده، سریع‌تر لود می‌شود و بلوک‌های نوشتاری کمتری دارد. در نتیجه برای صفحات کوچک‌تر مناسب است.

تعداد کلمات محتوا برای سئو سایت های وردپرسی

تصویر(4)

معایب محتوای کوتاه نیز عبارتند از:

 • اطلاعات کمتری را می توان در محتوا قرار داد: محتوای کوتاه نمی‌تواند به عمق مطلب بپردازد. تلاش برای پوشش یک موضوع جامع در محتوای کوتاه، می تواند منجر به تولید محتوای بی کیفیت گردد.
 • فرصت کمتر برای دریافت بک لینک: کاربران محتوای کوتاه را می پسندند اما کسب و کارها چندان به آن علاقه ندارند. اگر محتوای شما از نظر حجم اطلاعات کم باشد، سایر وب‌سایت‌ها کمتر به آن لینک می‌دهند.
 • کاربران ممکن است مدت زیادی را در سایت صرف نکنند: اگر محتوای شما آنقدر کوتاه است که کاربران می توانند آن را سریعا بخوانند، نرخ پرش بالایی خواهد داشت. گوگل به نرخ پرش بالا نگاه منفی دارد و رتبه SERP سایت را کاهش می دهد.

تعداد کلمات محتوا برای سئو و کسب رتبه بالای گوگل چقدر است؟

محتوای دارای رتبه بالا، باید نیازهای جستجوی کاربر را برآورده سازد. اگر کاربر به دنبال یک راهنمای سریع جهت انجام کاری باشد، گوگل در نتایج خود سایت های دارای محتوای کوتاه را به او نشان خواهد داد. اگر جستجوی کاربر جهت کسب اطلاعات کامل باشد، سایت های دارای محتوای طولانی تر به اون پیشنهاد می شود. به همین دلیل، درخواست کاربر در نمایش محتوای کوتاه یا طولانی، تاثیر گذار است. محتوای طولانی معمولاً رتبه بالاتری دارد اما اگر نیاز مخاطبان خود را برآورده نکند، رتبه SERP پایینی کسب خواهد کرد.

چگونه می توان محتوای با کیفیت و با تعداد کلمات ایده آل تولید کرد؟

تاثیرات کیفیت و تعداد کلمات محتوا برای سئو 

تصویر(5)

1. بر دنبال کردن استراتژی کلمات کلیدی خود تمرکز کنید: آیا در تلاش هستید که برای چند کلمه کلیدی رتبه مناسبی کسب نمایید؟ بین تعداد کلمات محتوا برای سئو و حجم کلمات کلیدی، ارتباط مستقیمی وجود دارد. اگر پنج یا شش کلمه کلیدی را هدف قرار می دهید، تعداد کلمات محتوای اصلی شما باید بیشتر شود تا غیر طبیعی به نظر نرسد.

2. هدف جستجو را در نظر بگیرید: باید مشخص کنید که مخاطبان هدف، هنگام جستجوی کلمه کلیدی شما به دنبال چه چیزی هستند. آیا آنها به دنبال مطالعه کامل و گسترده اطلاعات می باشند یا صرفا در جستجوی پاسخ سریع به یک سوال هستند؟ هدف جستجو به طرز قابل توجهی بر تعداد کلمات و ارزش محتوای شما تأثیر می گذارد.

3. مقایسه آمار کلمات کلیدی رقبا: آمار کلمات کلیدی رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید. تعداد کلمات محتوای آنها چقدر است؟ آیا آنها از اطلاعات ارزشمندی غافل شده اند؟ از نتایج این تحلیل ها جهت شکل دادن به محتوای سایت خود استفاده نمایید. ممکن است نیاز باشد تا اطلاعات بیشتری به محتوای خود اضافه کنید تا برای کاربران ارزش بیشتری پیدا کند.

4. محتوای اصیل و با کیفیت بنویسید: محتوای با کیفیت، جذاب و خواندنی است و نیاز مخاطبان هدف شما را برآورده می سازد. کیفیت محتوا مهمترین عامل موفقیت وبلاگ ها ارزیابی شده است.

معیار و شاخص تعداد کلمات محتوا برای سئو

تصویر(5)

5. استراتژی استفاده از سرفصل ها: ساختار ضعیف محتوا ممکن است یکی از دلایل عدم کسب رتبه مناسب در گوگل باشد. استفاده صحیح از سرفصل ها می تواند منجر به بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو و کاربران شود. افراد از آنها به عنوان تابلوهای راهنما استفاده می کنند تا اطلاعات خاصی که نیاز دارند را بیابند.

کاربران با مرور سریع سرفصل ها به این نتیجه می‌رسند که آیا محتوای شما ارزش خواندن دارد یا باید صفحه را ترک کنند. اگر آنها با مقاله ای بدون سرفصل روبرو شوند، به احتمال زیاد سریعا از صفحه مورد نظر خارج خواهند شد. علاوه بر این، تگ‌های سرفصل درک محتوای شما را برای موتورهای جستجو آسان‌تر می‌کنند. برای بهبود خوانایی محتوای خود، آن را به بخش های قابل درک تقسیم نمایید.

6. در هنگام نوشتن تا حد امکان جزئیات بیشتری ارائه دهید: میزان جزئیات محتوای شما بستگی به نیازهای مخاطب هدف دارد. برای مثال، محتوای سئوی SaaS ممکن است جزئی‌تر و فنی‌تر از محتوای خرده‌فروشی تجارت الکترونیک باشد.

7. برای کسب اعتبار، به تحقیقات و آمارها استناد کنید: استناد به نتایج تحقیقات باعث جلب اعتماد بیشتر کاربران می گردد. هرچه محتوای شما بیشتر قابل اتکا و اعتماد باشد، احتمال بیشتری برای دریافت بک لینک خواهد داشت.

8. بخش های غیر ضروری را حذف نمایید: محتوا فقط در صورت نیاز باید طولانی شود. پر کردن مقاله خود با جزئیات غیر ضروری و برای افزایش تعداد کلمات، فقط ارزش آن را کاهش خواهد داد. تحقیقات نشان می دهد که این نوع محتوای طولانی، برای مطالعه کنندگان آزاردهنده‌تر از محتوای ضعیف و بهینه‌نشده تلقی می‌شود.

افزونه های وردپرس متعددی وجود دارند که می توانید از آنها برای بهبود خوانایی و همچنین سئوی کلی سایت استفاده کنید. Yoast SEO یکی از محبوب ترین آنها است اما گزینه های جایگزین مانند Rank Math و All in One SEO نیز وجود دارند.

جمع بندی

تعداد کلمات محتوا برای سئو با استراتژی های سئو وردپرس شما رابطه مستقیم دارند. این ویژگی از استراتژی لینک سازی، هدفمندی کلمات کلیدی، خوانایی، ساختار و کیفیت کلی محتوا، پشتیبانی می نماید. توجه داشته باشید که طول متن محتوا نباید توسط میانگین تعداد کلمات نتایج اول گوگل تعریف شود. اگر تمرکز خود را روی ایجاد متنی که نیازهای مخاطبان هدف شما را برآورده کند، قرار داده باشید، طبیعتا به تعداد کلمات بهینه برای هر محتوایی که ایجاد می کنید خواهید رسید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *