موارد مهم در سئو محصول
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

سئو محصول: 5 نکته که باید در صفحات محصول رعایت شود

ایجاد صفحات محصول عالی، برای فروش شما مهم خواهد بود زیرا در این صفحات است که کاربران تصمیم می گیرند تا روی دکمه خرید کلیک کنند. علاوه بر بهینه سازی صفحات محصول خود برای ارائه تجربه کاربری بهتر، باید مطمئن شوید که این صفحات برای سئو نیز مناسب هستند. در این مقاله، چند عنصر کمتر شناخته شده از سئو محصول، بررسی خواهد شد.

1. اصول اولیه سئو محصول

ابتدا باید در نظر داشته باشید که در یک فروشگاه آنلاین، صفحه محصول نیز مانند سایر صفحات سایت است. این بدان معنی می باشد که تمام نکات سئو که در صفحات محتوای شما مهم هستند، برای صفحات محصول نیز اهمیت دارند. البته، سئو محصول جزئیات بیشتری را شامل می شود اما در ابتدای امر باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

سئو محصول، شامل تمام نکات عمومی سئو می شود

تصویر(1)

در ادامه، ابتدا به اصول اولیه پرداخته می شود.

1. یک عنوان عالی

جهت انتخاب نام محصول، به دقت بررسی انجام دهید و نام مرتبط را برگزینید. علاوه بر این، اگر محصول شما بخش کوچکی از یک محصول بزرگتر است، باید SKU (کد منحصر به فرد هر محصول) را نیز وارد کنید. کاربران ممکن است به طور خاص آن را جستجو کنند.

2. توضیحات محصول مناسب و منحصر به فرد

اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که از همان توضیحات سازنده محصول استفاده کنید اما نباید این کار را انجام دهید. این توضیحات می تواند در صدها وب سایت یافت شوند که نشان دهنده محتوای تکراری و کیفیت پایین وب سایت شما از نظر گوگل می باشد. به یاد داشته باشید که همواره باید از ایجاد محتوای تکراری خودداری کنید زیرا برای سئو محصول مناسب نیست.

3. توضیحات متا جذاب

صفحه محصول معمولا حاوی اطلاعات کلی زیادی، مانند ابعاد محصول یا شرایط خدمات شرکت شما است. جهت جلوگیری از ایجاد متن نامرتبط برای توضیحات متا توسط گوگل، آن را به صفحات محصول اضافه کنید.

تلاش نمایید تا توضیحات متا منحصر به فردی ارائه دهید. انجام این کار ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد و به نوعی الگو برسید که در آن فقط نام محصول را برای هر کدام از محصولات تغییر داده اید. در حالت ایده آل، تمام توضیحات متای شما باید منحصر به فرد باشند.

4. یک URL عالی انتخاب کنید که به خاطر سپردن آن آسان باشد

توصیه می شود از نام محصول در URL استفاده کنید. با این حال، مطمئن شوید که خواندن URL برای بازدیدکنندگان سایت آسان باشد و تا حد امکان آن را کوتاه و ساده نگه دارید.

5. تصاویر با کیفیت بالا و بهینه سازی شده را با متن ALT (جایگزین) مناسب اضافه نمایید

نام محصول را برای تصویر اصلی محصول تنظیم کنید. این کار به شما کمک می کند تا در جستجوی دیداری بهتر عمل نمایید. همچنین در صورت وجود، ویدئو را نیز فراموش نکنید.

6. روی UX صفحه محصول خود تمرکز کنید

آخرین مورد، UX یا تجربه کاربری است که اهمیت زیادی در سئو محصول نیز دارد. این نکته یک گام مهم می باشد زیرا تمامی اقدامات در این جهت انجام می شوند که صفحات محصول تا حد امکان کاربر پسند گردند.

2. داده های ساختار یافته را به محصولات خود اضافه کنید تا در نتایج rich قرار بگیرید

داده های ساختار یافته بخشی ضروری از یک استراتژی سئو مدرن هستند. در واقع دیگر نمی‌توانید بدون داده‌های ساختاریافته، روی صفحات محصول خود کار کنید زیرا آنها صفحه محصول شما را متمایز می کنند. به عنوان مثال، یک schema از نوع Product وجود دارد که کمک می کند تا بیشتر در نتایج جستجو دیده شوید و اصطلاحا rich results را دریافت کنید. این بخش های خاص برای دیده شدن سایت شما عالی هستند و می توانند نرخ کلیک را نیز افزایش دهند.

موتورهای جستجو صفحه شما را بهتر درک خواهند کرد

داده های ساختاریافته برای سئو محصول شما نیز مهم هستند زیرا موتورهای جستجوی اصلی این نشانه گذاری ها را ارائه کرده اند و کنسرسیوم W3C نقشی در آنها ندارد. گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس با این نشانه گذاری ها موافقت کردند تا بتوانند صفحات محصول و تمام عناصر و ویژگی های آن را راحت تر شناسایی کنند. بنابراین آنها می توانند این صفحات را خیلی بهتر درک نموده و rich snippet هایی مانند نمونه زیر را به شما نشان دهند:

با رعایت تمام نکات سئو محصول، در نتایج جستجو توجهات بیشتری را جذب خواهید کرد

تصویر(2)

schema از نوع Product، اطلاعات بیشتری در مورد محصول به موتور جستجو می دهد که می تواند شامل ویژگی هایی مانند توضیحات محصول، سازنده، برند، نام، ابعاد و رنگ و همچنین SKU باشد. schema از نوع Offer، شامل جزئیاتی درباره قیمت، موجودی و واحد پولی است. حتی می‌تواند شامل بخشی با نام priceValidUntil باشد تا به موتورهای جستجو اطلاع دهد که قیمت فعلی فقط برای مدت زمان محدودی قابل ارائه خواهد بود.

گزینه های مختلف جهت افزودن داده های ساختار یافته برای سئو محصول

Schema.org گزینه های زیادی دارد اما تنها مجموعه محدودی از آنها توسط موتورهای جستجو پشتیبانی می شوند. می توانید مستندات Google در مورد داده های ساختاریافته را بررسی نمایید تا انتظارات موتورهای جستجو و آنچه که می توانند با آن انجام دهند را بشناسید. به همین دلیل است که باید داده‌های Schema.org را برای سئو محصول اضافه کنید زیرا تشخیص آن برای Google آسان‌تر می باشد.

3. نظرات واقعی دریافت کنید

نظرات مهم هستند. در واقع، 95% مشتریان می گویند که قبل از خرید به صورت آنلاین، نظرات را بررسی می کنند. اگرچه همه به نظرات آنلاین اطمینان ندارند اما بسیاری از افراد به آنها اعتماد می نمایند، بنابراین می توانند بسیار مفید باشند.

دریافت نظرات کاربران می تواند به بهبود سئو محصول کمک کند

تصویر(3)

اگر یک شرکت محلی هستید، نظرات آنلاین از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود. قطعا بیشتر نظرات مثبت هستند اما ممکن است صرفا نظرات منفی بتوانند تجربه واقعی از آنچه در یک شرکت یا محصول می گذرد را ارائه دهند. علاوه بر این، دریافت مجوزهای مختلف راه دیگری برای نمایش اعتبار تجارت شما می باشد.

تلاش نمایید مشتریان خود را مجاب به ثبت نظر کنید، سپس نظرات را در صفحه محصول خود نمایش دهید. اگر نظر منفی دریافت کرده اید، با کاربر مربوطه ارتباط برقرار کنید و تلاش نمایید تا وضعیت را تغییر دهید. این احتمال وجود دارد که نظر منفی خود را به مثبت تبدیل کنند. این موضوع نهایتا در سئو محصول تاثیر مثبت خواهد داشت.

4. سرعت لود صفحه محصول خود را افزایش دهید

کاربران تمایل ندارند تا مدت زیادی منتظر بمانند. به خصوص در دنیای امروزی که روی موبایل متمرکز شده است، هر ثانیه اهمیت دارد. حتی اگر زمان و انرژی زیادی را صرف کنید تا مشتریان احتمالی را به صفحه محصول خود برسانید، آنها و همچنین گوگل انتظار دارند تا یک صفحه سریع داشته باشید.

5. تست صفحه محصول شما توسط کاربر

بررسی اعداد در گوگل آنالیتیکس، کنسول جستجو یا سایر ابزارهای تحلیلی، می تواند اطلاعاتی درباره نحوه یافتن و تعامل افراد با صفحات شما، ارائه دهد. این اطلاعات کمک خواهند کرد تا عملکرد صفحات را بیش از پیش بهبود دهید. با این حال، روشی دیگر برای اطمینان از اینکه صفحه محصول به اندازه کافی عالی است، وجود دارد که آن "تست کاربر" می باشد.

چگونه "تست کاربر" می تواند به شما کمک کند؟

این گونه ابزارهای تست، می‌توانند در یافتن مشکلات زیادی به شما کمک کنند. از جمله این مشکلات می توان به استفاده نادرست تصاویر، مدیریت بد محصولات موجود در انبار یا اطلاعات نادرست حمل و نقل و بازگشت کالا اشاره کرد که منجر به عدم اعتماد کاربران خواهند شد. ممکن است تصور کنید وب سایت شما این مشکلات را ندارد اما با مشاهده آمار زیر، تعجب خواهید کرد.

موسسه Baymard در سال 2021 با تحقیق درباره UX صفحه محصول، دریافت که اکثر سایت ها حداقل 24 مشکل ساختاری در سئو صفحه محصولات خود دارند و تنها 18٪ از 60 سایت فروشگاهی پردرآمد ایالات متحده و اروپا، دارای عملکرد خوب یا  قابل قبول هستند. اکثریت قریب به اتفاق سایت های بررسی شده (82٪) عملکرد "ضعیف" یا "متوسط" داشتند و هیچ سایتی صفحه محصول با UX مدرن و بدون ایراد ارائه نمی دهد.

در حالی که صفحات محصول را با انجام تحقیقات در مورد کاربران مورد بررسی قرار می دهید، فراموش نکنید که "تست کاربر" را نیز انجام دهید.

سئو محصول مناسب، می تواند به جلب اعتماد کاربران نیز کمک کند

تصویر(4)

اعتماد ایجاد کنید و اصالت خود را به مردم نشان دهید

مجاب کردن یک غریبه برای خرید از سایت شما مستلزم اعتماد زیادی است. کاربر قبل از اینکه پول خود را خرج کند، باید از اعتبار برندتان مطمئن شود. گوگل تاکید زیادی بر عنصر "اعتماد" دارد و این مفهوم تمامی دستورالعمل‌های معروف رتبه‌بندی آن را تحت الشعاع قرار می دهد. موتور جستجو سعی دارد تا اعتماد و تخصص را با بررسی نظرات آنلاین و تمجیدهایی که یک سایت یا نویسندگان آن دریافت می کنند، ارزیابی نماید.

به همین دلیل بسیار مهم است که صفحات "درباره ما" و "خدمات مشتری" مرتب باشند. اطمینان حاصل کنید که افراد به راحتی می توانند اطلاعات تماس، بازگشت کالا، حمل و نقل، پرداخت، حریم خصوصی و غیره را بیابند. این موضوع موجب جلب اعتماد مشتریان می شود.

نتیجه گیری: سئو محصول را با جدیت انجام دهید

اگر قصد دارید سئو محصول را بهینه سازی نمایید، نباید تنها روی سئوی معمولی و تجربه کاربری تمرکز کنید بلکه باید به جنبه های دیگر صفحات محصول، با نگاهی عمیق تر بپردازید. برای مثال، می‌توانید Schema از نوع Product و Offer را اضافه کنید تا Google بتواند تمام جزئیات محصول را به راحتی ایندکس کند و آنها را به عنوان rich results در نتایج جستجو نشان دهد. علاوه بر این، باید سرعت لود صفحات محصول خود را افزایش دهید، نظرات کاربران را اضافه کنید و قابلیت اعتماد وب سایت خود را بهبود دهید. فراموش نکنید که هر کاری انجام می دهید آن را تست نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *